Pszichológia light

Így állj neki a befejezetlen dolgaidnak

2017. szeptember 18. - fabian.attila

Sok befejezetlen és abbamaradt dolgunk van az életben. Nekem is van vagy féltucat. Egy személyes példán keresztül mutatom be, hogyan gyűrhetjük le ezeket, ha ismerjük az útközben felmerülő buktatókat. Aki gyors és lineáris megoldást vár, még most kattintson el. Rendszeres és következetes lépéseken keresztül vezet az út az abbamaradt dolgok befejezéséhez.

Mit kezdjünk a befejezetlen dolgainkkal?
Három dolgot csinálhatunk: megnézhetjük minden nap és felidegesíthetjük magunkat, hogy még mindig ott van, pont úgy, ahogy hagytuk. Elengedhetjük a kérdést: soha nem teszek rendet abban a kupleráj garázsban, így marad, nekem jó úgy, ahogy most van. Harmadik lehetőségként eldöntjük, hogy megváltoztatjuk, mert annyira zavar minket az, ahogy most van. Több opció nincs. Most csak a legutolsóval foglalkozom. Miután eldöntöttük, hogy változtatunk, igazából, tettünk egy lépést, de akad még néhány. Egy tetszőleges, saját életből vett, mások számára bugyuta és "álproblémán" mutatom be a lépéseket és a felmerülő nehézségeket.

Édes, első világbeli problémáink
Rendszeresen veszek új könyveket. Eddig ismerős lehet bárkinek: megveszed, elolvasod. Velem is így indult, csak közben láttam más, érdekes könyveket is, így azokat is megvettem és azokat is elkezdtem olvasni. Két-három könyv ment párhuzamosan, aztán 4-5, majd valahol egy éve, szétszaladt a ménes és elvesztettem a kontrollt, már úgy is vettem újabb és újabb könyveket, hogy ki sem nyitottam, a korábban vásároltakba meg miután beleolvastam, néhány tíz oldal után félretettem őket. Egy hónappal ezelőtt úgy állt a helyzet, hogy két teljes kupac állt az íróasztalon, egyikben a félbehagyott könyvek, másikban azok, amelyeket el sem kezdtem.

Ez a kiindulás. Korábban akárhányszor megláttam a kupacot, irtó haragra gyúltam, és jól felidegesítettem magam. Egy ideig a nem létező negyedik verzióhoz fordultam: el tettem szem elől. Beraktam egy szekrénybe, hogy ne is lássam. Pechemre vagy szerencsémre a szekrényt üríteni kell, így kezdenem kellett valamit a problémával. Úgy döntöttem, hogy megváltoztatom a helyzetet és befejezem a könyveket. Elhordom a magam által épített hegyet. Jó, de hogy kell ezt csinálni? Hogy ne jussak ugyanoda, ahova korábban? Még egy félretett könyv és még egy vásárlás.

kep2.jpg

(A két kisebb kupac)

Kérem, zárja el a csapokat
Ahogy a pénzügyi tanácsadások elsődleges szabálya a zárjuk el a csapokat és szivárgókat, úgy én is innen vettem az első lépést. Nincs több könyv. Ha törik, ha szakad. El kell kerülni a könyvesboltokat, könyvtárakat, újságos standokat, szobákat és könyvvel teli tereket, legyen az vásár, fesztivál vagy egy tárgyaló, váró. A probléma egy apró része így megoldódott, a szivárgás megszűnt.

Szedd szét darabokra
Ha már az előbb a csapokról volt szó, a szedd szét kis darabokra felhívás évek óta folyik a csapból is minden hatékonysággal, célba éréssel és eredményességgel folyó platformon. Sok kicsi gól. Mit jelent ez itt? Nyilván, egyszerre csak egy könyv. Le venni a halom tetejéről az elsőt és elkezdeni olvasni. A le venni rész stimmel, de ne szívassuk meg magunkat azzal, hogy akkor most egy lendületre végig olvassuk az egészet. Olvassunk, de csak annyit, amennyi jól esik, és amikor félretesszük, akkor határozzuk meg a következő időpontot, amikor foglalkozni fogunk vele.
  
Takarítsd el az utat előle
Nem elég azt mondani, hogy nem akarok többet tévézni. El is kell takarítani önmagunk elől a távirányítót. De még ez sem elég: az orrunk elé kell pakolni, amit helyette tenni akarunk. Levettük a könyvet a kupac tetejéről és olvastunk belőle. Azután, amikor meghatározzuk, hogy mikor fogunk legközelebb olvasni, arra az időre minden más tevékenységet eltakarítunk onnan. Ez a következő lépés.

Megnéztem, mikor van időm ezzel foglalkozni: reggel, reggel utazás közben, hazafelé szintén utazás közben és este. Négy alkalom is adódott egy nap. Később kiderült, hogy kettő sokszor kiesik, így maradt a reggel és a reggel utazás közben. Levettem a polcról, olvastam, eltakarítottam az utat, olvastam megint. Működött. Volt, hogy kimaradt egy nap, annyi még beleférhet, ne legyünk perfekcionisták. Viszont arra figyeljünk, főleg az első időkben, hogy max egy nap maradjon ki és inkább csak néha. A kritikus mezőre lépünk, ha két-három nap is kimarad, az én tapasztalatom az, hogy nehéz lesz onnan visszakormányoznunk magunkat, főleg, ha ez a szokás még nem alakult ki. Az első egy-két hónap ebből a szempontból különösen fontos és hangsúlyos.

Motiváció, motiváció, motiváció
Akárhogy is nézzük, neked kell egyszemélyben önmagad edzőjének, kiképzőtisztjének és megértő terapeutájának lenned. Jó, ha előre tudod, ez a történet nem lesz lineáris. Fontos azt is tudni, hogy a kezdeti lelkesedés után esni fog a lendület, jön az első holtpont, amikor szükséged lesz a motivációra. Írd, mennyit haladtál, így amikor később, amikor azt hiszed, hogy még semennyit nem mentél, lásd, igenis tettél már lépéseket, nincs miért elkeseredned. Ha nem tudod honnan indultál, és útközben sem látod, hogy mennyit haladtál, akkor a saját téves emlékezeted, sémád és szubjektivizmusod meg fog csalni. Ezért kell vezetned ez. Ha nehezebb idők jönnek, láthatod, hogy mennyi az annyi.


Ünnepeld meg a kis eredményeket, hogy tudd folytatni
Ez szorosan kapcsolódik az előzőhöz. Állj meg, és veregesd meg a hátad. Jól csináltad, ügyes vagy. Fújd ki magad és folytathatod. Részben emiatt van ez a poszt is. Nagyjából két hét alatt, napi 20-25 oldal kellemes olvasással végeztem egy tök jó szexuálpszichológiai könyvvel, amit annó abbahagytam. Most jöhet a következő. Valószínűleg a holt pont itt lesz nálam, mert talán kevésbé érdekes a következő könyv, de el kell kezdeni. Most meg volt az ünneplés.

Válassz plusz motivációt és tedd transzparensé
A kutatások szerint nem jó ha egy terved rögtön az elején elmondod másoknak, mert ezáltal azonnal csökkented a saját motivációdat. A kimondás és másokkal megosztás pozitív visszajelzéseket és buksisimogatásokat indukál, legyen az valós vagy facebook lájkok formájában történő. Emiatt hajlamosak vagyunk egyből hátradőlni. Később, ha már van egy kicsi eredmény, jobb, ha az ember transzparensé teszi ezt, hogy a nyilvánosság is nyomást helyezzen rá. Emellett, a projekt számon kérhetővé, elszámolhatóvá és átlátható válik. Emiatt is a poszt. Hogy maradéktalanul végig vigyem.

És hogy nektek is megérje
Minden elolvasott könyvemet feldobom a Pszichológia Light facebookjára és aki ír kommentbe, hogy neki kell ez a könyv, az viheti. Két feltétellel: tilos pénzt csinálni belőle, illetve, ha nem olvasnád el, mert útközben rájössz, hogy ez téged még sem érdekel annyira, semmi gond, akkor egyszerűen továbbadod olyannak, akit ez érdekelhez. Ezt persze teheted azután is, ha elolvastad.

Konklúzió
Döntsd el, hogy mit akarsz a befejezetlen feladatoddal, dolgoddal: elfogadod vagy változtatsz rajta. Szedd fő részekre: zárd el a szivárgást és nézd meg a főfeladatot. Aprítsd kis részekre, rúgj kis gólokat. Takarítsd el előle az utat, jelölj ki neki idősávot, tedd az orrod elé. Légy következetes és rendszeres. Ne, vagy ritkán hagyj ki napokat. Jutalmazd és motiváld magad. Mérd a lépéseket. Örülj minden kis eredménynek és ünnepeld meg. Folytasd és tedd transzparensé. Néhány év és rendben lesz. 

A bejegyzés trackback címe:

https://pszichologialight.blog.hu/api/trackback/id/tr2612872632

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kékmosoly 2017.09.19. 09:15:28

Ez a könyves dolog, szerintem baromság. Megveszek egy könyvet, két lehetőség van: 1.Neki állok olvasni, és minden szabadidőmben azt olvasom.
2. Megveszem, mert tudom, hogy elfogom olvasni, de nincs időm. Ha majd lesz időm, akkor automatikusan az egyes pont lép érvénybe.
Van még egy lehetoseg, hogy elolvasok 50-60oldalt és nem köt le, nemtetszik. Akkor neki adom valakinek,hatha neki tetszik, vagy elsüllyesztem a többi polconlevő könyvekhez. Ez általában ritks, szerencsére.

Krutzifix 2017.09.19. 18:43:54

@kékmosoly: Ráadásul azt, hogy "levenni" egybe kell írni, és nem úgy, hogy "le venni" ... és ezt pont a könyvekről szóló részben...???
süti beállítások módosítása