PolosKalandok

PolosKalandok

Poloskainvázió másként

avagy gyakori invazív poloskafajok és honos "hasonmásaik" hazánkban - 1. rész

2022. október 01. - Psacasta

"Itt van az ősz, itt van újra," ahogy Petőfi írta vala. De nem csak az ősz érkezett meg, hanem a poloskainváziós cikkek is. Kábé mindenhova. Pár év spéttel, de meglovagolnám én is a témát (jobb később, mint soha). Csak nem szenzációhajhász oldalról, hanem bemutatva az elmúlt évek két legismertebb invazív faját. Valamint a hozzájuk leginkább hasonló őshonos fajokat hazánkból, ami szintén felbukkanhatnak a kertben, ház/lakás környékén.
Elsőnek a korábban megjelent mumusról írnék, vagyis a zöld vándorpoloskáról (Nezara viridula) és hazai zöld bogyómászó-poloskáról (Palomena prasina).

Előtte viszont szerintem illene gyorsan összefoglalni, hogy: 

Tovább

A poloskák "riszájkling matadorja"...

... a szemetes zugpoloska.

  Új évet kezdtünk írni, én meg egy új bejegyzést. Végremán. A tavalyi évben sajnos nem sikerült hatlábú kis lieblingjeimmel úgy foglalkoznom, ahogy szerettem volna, de az idei évnek valamivel optimistábban futok neki. Lássuk hát, miféle "mosdatlan kis fenevadról" fogok megint karattyolni!

Tovább

Egy faunánkra új bodobács

avagy a fakószárnyú nagyszeműbodobács - Geocoris pallidipennis

 Végre valami izgalmasnak mondható poloskás bejegyzés, ha már a blog neve poloskalandok. Vagy mi. De miért is? Mi ez a pici izé egyáltalán? A latin neve is tiszta hülyeség, Geocaching pallospéni$z... izé, Geocoris pallidipennis. Nos, lássuk miért rá esett a választásom, hogy bejegyzést írjak róla.

 Ez egy igencsak apró termetű bodobács faj, nagyjából 2,5-3,5mm testhosszúságú és az érdekesség benne, hogy a hazai poloskafaunának egy teljesen új tagja! Dokumentálni pedig jelen sorok írójának sikerült némi szerencsével. A szakemberek legtöbbször céltudatos és hosszas keresés közben tudnak ráakadni egy-egy ilyen fajra, ami a környező országokban őshonos vagy már elterjedt, hazánkban pedig vélhetően megtalálható. Vagy szerencsével, egy gyűjtés anyagában ott "csücsül" egy/több példány. Ehhez hasonló, amikor az amatőrnek mázlija van, gyűjteni megy és belebotlik. No igen ám, csak hogy én teknőskaját mentem gyűjteni, nem ízeltlábúakat. Viszont aki rákap a rovarászat ízére, az nem tudja megtagadni a természetét, folyton vizslatja a környezetét. Így vettem észre egy napi rutinfeladat közben a fű között szaladgáló apróságot.

nagy_fig_1.jpg

Az első, bizonyító példány.

Tovább

Kőbe zárt rabló

(Avagy egy poloskavics az ősidőből)

Egy érdekes publikáció látott napvilágot a paleoentomológia (a fosszilizálódott rovarokkal foglalkozó tudományág) világából, méghozzá poloskás témában! A legtöbbeknek fosszilizálódott/megkövült rovar hallatán a növényi gyantába (borostyán) ragadt és megőrződött apró élólények juthatnak eszébe. Ennek a felfedezésnek azonban egy kőzetanyagba zárt példány a sztárja.

A lelet Észak-Amerikában, Colorado állam területén is megtalálható Green River formációból került elő. A terület 53,5–48,5 millió évvel ezelőtt, az Eocén korban (a dinoszauruszok után, az ősi emlősök robbanásszerű evolúciójának kezdetén) tündökölt igazi pompájában. Akkoriban három nagyobb tó terült el ott, amiből mára egy üledékes, palásodott kőzetanyagból álló, igen gazdag leletanyagú paleontológiai "aranybánya" vált.

(Kép: Daniel R. Swanson/Sam W. Heads)


A cikk alanya a rablópoloskák (Reduviidae) családjába tartozik és az Aphelicophontes danjuddi nevet kapta a keresztségben megtalálója, Dan Judd gyűjtő után. Ez egy kifejezetten szépen konzerválódott példány, amit akár az extrém kifejezéssel is nyugodtan lehet illetni. A korát tekintve ez a legrégebbi megkövesedett egyed a családból és így nagyjából kétszer olyan idősre datálja ezen ízeltlábúak jelenlétét Földünkön, mint ahogy azt korábban gondolták. Érdekessége még, hogy a "színezet"/mintázat is megmaradt bizonyos mértékben, ebből pedig látszik, hogy a ma is élő fajokhoz hasonlóan világos és sötét gyűrűk váltják egymást a lábakon, valamint a potroh oldalszélén. Ezt megfigyelhetjük két ma élő, hazai fajunkon is, amikről az előző bejegyzésemben írtam. Az igazi szenzáció azonban, hogy a fosszílián még az ivarszerv is teljesen kivehető! Ez alapján megállapították, hogy hím egyed volt. Az ivarszerv vizsgálata fontos információkkal szolgál ezeknek az élőlényeknek a fejlődéséről az évmilliók során.

Az eredeti tanulmány ITT érhető el angol nyelven.

 

Dekoratív gyilkosok

  Ebben a bejegyzésben három fajt szeretnék bemutatni. Nevezetesen a gyilkospoloskát (Rhynocoris iracundus), a gyűrűslábú gyilkospoloskát (Rhynocoris annulatus) és a fekete gyilkospoloskát (Rhynocoris niger). Ennyi gyilkos egy erős horror/thriller sztoriban sincs. No de vegyük át, mit lehet általánosságban, majd pedig egyenként tudni róluk.
  A gyilkospoloskák a rablópoloskák (Reduviidae) családján belül a Rhynocoris nemzetségbe tartoznak. A világon ebbe a családba tartozik a legtöbb szárazföldi, ragadozó életmódot folytató poloska. A nemzetségnek pedig körülbelül 190 faját írta eddig le a tudomány. Hazánkban csak a felsorolt három faj képviselteti magát. Magyar elnevezésüket nem érdemtelenül kapták, ádáz ragadozónak számítanak az ízeltlábúak között. Lárvakoruktól képesek jelentős mennyiségű, köztük rengeteg mezőgazdasági vagy erdészeti szempontból kártevőnek minősített rovart zsákmányolni. Épp ezért fontos szerepet játszanak a biológiai egyensúly fenntartásában. Summázva: hasznosak!

Tovább

közönséges karimáspoloska - Coreus marginatus

 r1521389605308_l.jpg

  A címadó élőlény nevének megfelelően a karimáspoloskák (Coreidae) családjába tartozó faj. Hazánkban a család egyik legnagyobb képviselője 10-16mm-es testhosszával. Egyöntetű szürkésbarna színezetű faj feketés pontozottsággal, ami miatt enyhén mintásnak/márványozottnak tűnik a felülete. Csápjaik 2. és 3. íze a testtől elütő narancsos színű. Ez a hasonló, de jóval ritkább feketés karimáspoloskánál (Enoplops scapha) is megfigyelhető (vele esetleg egy későbbi bejegyzésben külön foglalkozok majd). Szárnyaik hártyás része csillogó, bronzos színű. A karimáspoloskák nevüket a szárnyaik alól kilógó potrohszelvényeik karimaszerű kiszélesedése miatt kapták. Ennek a fajnak a szárnyai alatt a potroh dekoratív narancsos vörös színezetű. Ez repülésük közben is megfigyelhető, amint hangosan berregve elsuhannak egy narancsos-barnás foltként. :)

Tovább

A bodobács ami nem is bodobács

verőköltő bodobács - Pyrrhocoris apterus

  Vegyük górcső alá hazánk egyik (ha nem A) legismertebb poloskafaját. A címben írtam, hogy nem bodobács, pedig hát a nevében is benne van, meg úgy is néz ki, mint egy bodobács. Akkor miért is nem az? A válasz egy rendszertani (taxonómiai) átrendezés, azóta a bodobácsok öregcsaládja (Lygaeoidea) alól már különálló családba (verőköltő poloskák - Pyrrhocoridae) tartozik. A magyar név viszont megmaradt (ezért sem szerencsés sokszor a magyar elnevezéseket használni a tudományos/latin helyett, mert félrevezető lehet).

dsc_0302_1.jpg

Tovább

A poloskákról általában, valamint miért nem bogarak

   Biológiai rendszertan szerint a poloskák (Heteroptera) a félfedelesszárnyúak (Hemiptera) rendjébe tartozó alrend. Félfedelesszárnyúként a nevük a görög hetero és ptera szavakból ered, ami különbözőszárnyút vagy felemásszárnyút jelent közvetlen fordításban (erre a különbségek taglalásakor még visszakanyarodok).
   Igen gazdag fajszámmal büszkélkedhetnek, világszerte bő 40.000 fajt írtak le, ebből hazánkban körülbelül 900 található meg 45 különböző családba sorolva.
   Külalakjuk rendkívül változatos mind méretben (fél millimétertől a bő tíz centiméterig), mind színben (ez főként a trópusi fajokat érinti) és testalakban, testükön található kinövésekben. Kültakarójuk lehet relatíve puha, de keményebbek is akadnak köztük. Testük leggyakrabban hasi irányban lapított, akadnak "extrém" lapos fajok is, ezek életmódjuk sajátosságaként alakultak így ki. Ebből némi ízelítő a hazai fajok tekintetében: Saját taxonlista
   Életterüket tekintve a szárazföldtől a vizekig benépesítenek szinte mindent. Táplálkozásuk szerint vannak növényi nedveket fogyasztók, (köztük olyanok, amik csak bizonyos növényt/növényeket favorizálnak, mások viszont nem válogatnak) és ragadozók/élősködők, illetve vegyes táplálkozásúak is.

Az általános információk után lássuk a lényegesebb részleteket, avagy a "miért nem bogarak" részt. 

Tovább

Néhány gyakori, hazai poloskánk videón

Egy nagyon kedves barátom, Kollár Linda videós összeállítását szeretném megosztani. Ez egy 12 részes sorozat tagja, a teljes lejátszási lista itt érhető el: https://www.youtube.com/playlist?list=PL1M2MAkLsnnDBgkqkXHMVYkCVcIpVf4pK

Valamint örömmel ajánlom figyelembe a pókokkal foglalkozó blogját is: https://pokaszcsaj.blog.hu/

Kellemes relaxálást kívánok a videók közben és jó olvasgatást a blogon. :) 

Botcsinálta "poloskász"

Üdvözlet kedves olvasó!

Ez egy amolyan kötelező jellegű beköszönő poszt, összefoglalandó ki is vagyok, egyáltalán mi ez a blog és mi lenne a célja.

Essünk is túl a legunalmasabb, személyes részen. Nagy Zoltán amatőr/hobbi rovarász vagyok. Az ízeltlábúakhoz már egész kicsi gyerekkorom óta élénk érdeklődés fűz, hála szüleimnek. Komolyabban (jelenleg is folyamatosan tanulva) azonban csak nagyjából öt éve foglalkozom rovarokkal, általánosságban bogarakkal, szárazföldi ászkarákokkal és főként poloskákkal. Utóbbiakkal, a blog leendő főszereplőivel kb. 3 éve foglalkozom, nagyjából amióta az izeltlabuak.hu honlap határozócsapatába felvett a tulajdonos, Károlyi Balázs (ezúton is köszönetem neki, illetve ez a reklám helye volt :D ). Azóta szinte már csak velük foglalkozom, így lettem nagy vonalakban "poloskász".
A honlapról, vagy különféle Facebook-os rovaros csoportokból egyébként esetleg már ismerős lehet a kilétem. (Olvassa még egyáltalán valaki a blablámat? Hahhóóóó! Hah... mindegy, most már hamarosan végére érek. Tényleg.)

No, most hogy ezen átjutottunk, essen pár szó magáról a blogról és hogy mit szeretnék vele. Főként a közvetlen környezetünkben előforduló fajokat szeretném majd bemutatni, fényképekkel és közérthető/emészthető szövegezéssel, lehetőleg elkerülve a száraz tudományos, húszsoros körmondatokat. Érdekességeket megosztani a poloskák világából, egyszerű elkülönítési segítséget nyújtani egyes fajokhoz. Végül, de nem utolsó sorban pedig megpróbálnám kicsit megkedveltetni ezeket a hihetetlen változatos szín és formavilággal rendelkező, de gyakran mumusként kezelt kis "büdösbogarakat".
Köszönöm, ha végigolvastad és esetleg megfogott a kezdeményezésem. :)

süti beállítások módosítása