Megbotlottam s'pék lettem

* Pék News *

* Pék News *

1 híján 100%

Avagy a kevesebb néha több?

2022. december 20. - Péque News

Mondhatom, hogy maradt bennem egy kis "tüske".

Tovább

Bácsi kérem, a kézműves kenyér az ugye fatüzelésű kemencében sül?

Meggyőződésem, hogy a hagyományos értelemben vett igazi kenyeret kézzel dagasztják és fatüzelésű kemencében sül. Ennek ellenére az eredeti kérdésre a válaszom az, hogy a kézműves kenyér nem attól olyan amilyen, mert fatüzelésű és/vagy mert rakott kemencében sül. 

Tovább

A kenyér, ha szárad - azabaj, ha meg penészedik - azabaj

Pár gondolat a kenyértárolás margójára

Gyakran kerül szóba, hogy miként tároljuk a kenyeret*, mi a maximum, amit megtehetnünk azért, hogy az értékes pékárut minél hosszabban és frissen őrizhessük meg.

krnyeres_zsak.jpg

Először is nézzük meg milyen tévhitek vannak a témában, aztán meg vegyük sorra a megoldásokat.

Tovább

Szegény Tibi pék lett?

- ...

- Nem mondod komolyan, hogy a Tibi pék lett. Ezt egyszerűen nem tudom elhinni. Biztosan a vírushelyzet  kényszerítette rá! Pedig milyen tehetséges újságíró volt és szerintem sikeres is, az életben is, meg minden. Megmondom a frankót én sajnálom őtet, de ennyi erővel elmehetett volna kosárfonónak is, ottan legalább nem kell hajnaltól melózni. Tudod, nekem a koránkelés a halálom.

Tovább

Kemény a dió, de a fúrólégy még keményebb

Emlékszem, közel 10 éve hallottam először arról, hogy diófát kell ültetni, mert jó hosszútávú befektetés, mire mi nyugdíjasok leszünk elérjük a nyugdíjas kort, jó kis jövedelemkiegészítés lesz. Azokban az időkben még nagyjából 1800-2000 ft-ért vettem a diót a piacon és annyi dió volt, hogy még szinte meg is hámozták neked, csak vedd meg. Már számolgattam is, hogy hány fát kéne ültetni és x termést mennyi ideig kell törni, hogy majd kijöjjön a nyugdíj.

Azóta valósággá vált a klímaváltozás és hozta magával a legocsmányabb kórságait, amik szépen lassan a mindennapok részévé váltak. Például itt van ez a fúrólégy, amely a tíz évvel ezelőtt elültetett, azóta már termőre fordult diófákat kísérti. Ha akkor telepítésbe kezdtem volna, most gondolkodhatnék, hogy permetezzek vagy fűrészeljek. 

Ünnepek előtt több okból kifolyólag sem akartam nagykerből venni a diót, így hát kimentem a piacra és szembejött a valóság. 4800 ft/kg a háztáji, de gondolom karácsony után újra visszaesik 4500 köré. Sajnos biztos, hogy egyre kevesebb parasztdió lesz a pultokon, és ahogy ezek a kistermelői vagy háztáji termények el fognak tűnni lassan de biztosan és véglegesen a piacokról, egyúttal eltűnik egy olyan szimbolikus táplálék is az asztalunkról, amit viszonylag sokáig vegyszermentesen tudunk fogyasztani.

Tudtad, hogy Klapka György már idősebb korában dióültetvényt hozott létre? Nem is akármilyet, hanem bio minősítésűt és a legkorszerűbbet. Sajnos pont ez a fajta tűnik el a leghamarább.

Létezik-e mézédes adventi kalács?

Nagy adventi kérdés a konyhában: miért akadnak el a receptek a 12-13%-nyi cukor (lisztre vetítve) hozzáadásánál?

Miért van az, hogy mindenféle trükköket kell bevetni, hogy igazán édes kalácsot kapjunk, mazsolát adunk hozzá, meghintjük porcukorral vagy dekorcukorral, tölteléket készítünk stb? Gondolom az sem véletlen, hogy a cukrász tészták és termékek is csak elvétve élesztősök.

Tovább

Az a kenyér kovászos vagy kovászolt?

 

- Jó napot kívánok, kérnék szépen egy kovászos és egy kovászolt kenyeret.
- Máris hölgyem - mondta vigyorogva az eladó, majd beletett a szatyorba kettőt ugyanabból. 

Érdekelt, hogy miért futnak párhuzamosan a kovászos és a kovászolt kifejezések ugyanarra a termékre. Ha jól láttam, akkor még a Szabi pékre hivatkozó bejegyzésekben is váltogatják a kifejezéseket, mikor ez mikor az kerül használatra.

Tovább

Miért futtatjuk fel az élesztőt?

Kicsit időszerű is, mivel kezdődnek a karácsonyi előkészületek és talán (vagy remélem) többet sütögetnek majd a kényszerű otthonmaradásban az emberek. Ilyen ez a kétezerhúsz.

A kezembe akadt egy dr.5ker-es receptkiadvány (Nem fura amikor egy doktor receptet ír és az gasztronómia, nem pedig egészségügy?) és az élesztős téma mentén eljutottam oda, hogy rákerestem a neten arra, hogy miért futtatjuk fel az élesztőt. Természetesen egy hiteles, szakmailag megalapozott szakvéleményre szomjazva. A keresés eredménye bukfenc, mivel mindenki azt írja le hogy hogyan kell felfuttatni, de senki sem foglalkozik a miértekkel.

És akkor miért is? Mert így szoktuk meg?

Tovább
süti beállítások módosítása