Office Guru

A hétvége sztárja a MÓDUSZ - egy kis fejtörővel

2017. december 09. - Office Guru

A most hétvégi posztban nem fogunk túlságosan komoly témákat feszegetni, inkább csak egy egyszerű fejtörőt próbálunk majd megoldani, amely megoldás során egy kevéssé ismert, ám rendkívül hasznos kis funkciót is meg fogunk ismerni. Adott ez a tábla:

example1.JPGEzzel fogunk most egy kicsit játszani. Az első kérdés alapvetően igen egyszerű lesz, mondjuk meg, hogy melyik a leggyakoribb érték a táblában, első körben eltekintve attól, hogy több ugyanolyan számú előfordulás is lehet. A megoldáshoz nem kell túlgondolkodnunk a dolgot, egyszerűen csak használjuk az Excel korábbi verzióiban már ismert MODE formulát, ami az újabb Excelekben már MODE.MULT és MODE.SNGL funkcióként van jelen. Ez nem más egyébként, mint a módusz, ami egy sorozat leggyakrabban előforduló elemét jelenti.

A MODE.MULT és a MODE.SNGL is a móduszt fogja megadni nekünk, a különbség a két függvény között akkor jelenik meg, ha több módusz is van (több leggyakoribb érték), mert ekkor a MULT egy tömböt ad vissza az összes módusszal, az SNGL pedig a legalacsonyabb, legelső helyen álló móduszt adja vissza. Ha a MODE.MULT-ot nem tömbfüggvényként használjuk, akkor ugyanúgy működik, mint az SNGL.

Visszatérve példánk kérdéséhez, a megoldás tehát mondjuk:

example2.JPG

example3.JPGNézzük tovább a játszadozást, mondjuk hogyan adjuk meg pl. a második legnagyobb előfordulással bíró értéket? Ismételten eltekintve az egyezőségre való fókuszálástól, azt hagyjuk most meg magára a funkcióra a fentebb elírtak szerint.

Alapvetően itt már tömbfüggvényt fogunk használni, méghozzá azért, mert első körben egy IF segítségével a tömb összes, legnagyobb előfordulással bíró értékét üres cellára állítjuk, majd az így megmaradt tömb legnagyobb előfordulással bíró értéke lesz a második móduszunk. Valahogy így:

example4_1.JPGÉs figyeljünk, hogy tömbökről lévén szó, CTRL+SHIFT+ENTER segítségével tömbfüggvényt kell használni. Ha megtettük, már látjuk is az eredményt:

example5_1.JPGÉrtelemszerűen ez azért nem egy olyan elmélet, amit könnyű lenne megvalósítani, mondjuk az n-edik előfordulás felkutatására. A fentiekkel egyébként azt is tisztáztuk remélhetőleg, hogy egyezőség esetén milyen érték jönne vissza a MODE függvénytől, tehát ha a példatáblánkban az 54 és az 57 ugyanannyiszor fordulna elő, akkor az első előfordulással bíró szám lenne a visszakapott érték.

De mit tennénk akkor, ha mondjuk nem az elsőt vagy a másodikat akarjuk külön-külön összekaparni, hanem meg akarjuk nézni az első három leggyakoribb előfordulással bíró értéket?

Nagyjából hasonló irányban kell gondolkodnunk, mint a 2. módusz felkutatásánál, azaz amit tenni fogunk az egy hasonló tömbfüggvény lesz:

{=MODE.MULT(IF(COUNTIF(H$5:H5,B$2:E$7),"",B$2:E$7))}

example6_1.JPGMi is történik itt? A leggyakoribb előfordulás beazonosítása okán, a COUNTIF segítségével megnézzük, hogy a H5-ben szereplő, jelenleg üres cellánk értéke megtalálható-e a táblánkban, ha pedig esetleg igen, akkor az IF segítségével üresre állítjuk az ezeket az értékeket tartalmazó cellákat, majd a MODE.MULT megmondja a móduszt. Tekintve tehát, hogy a H5-ös üres cellával kezdünk, a H6-ban a móduszt kapjuk, de amikor majd ezt a tömbfüggvényt "lehúzzuk", automatikusan kitöltjük, akkor ugyebár a COUNTIF már a H6-ot fogja majd megnézni, ahol az 57-es szám szerepel, tehát az összes 57-es helyett üres cella lesz majd, így értelemszerűen a MODE.MULT által visszaadott érték a második leggyakoribb előfordulás lesz. És így tovább:

example7.JPGEz egy nagyon érdekes függvény és egy nagyon érdekes téma, szóval bármilyen észrevétel és ötlet szívesen látott! És hogy adjak egy kis fejtörőt nektek is: hogyan érnétek el azt, hogy a MODE.MULT mondjuk ne a default alapján határozza meg több leggyakoribb előfordulás esetén a visszaadott értéket, hanem mondjuk a legkisebb páros számot adja vissza a leggyakoribb előfordulások közül?

think.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://officeguru.blog.hu/api/trackback/id/tr1013466777

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása