Komposztálás

2020. június 10. - Máté Anna

A tavasz beköszöntével egyre többen merészkednek ki a kertbe, megkezdődnek a kinti munkák. Még azoknak is, akik csak pár cserép muskátlival szeretnék szebbé tenni az otthonukat, szükségük van valamennyi földre. Ennek legegyszerűbb beszerzési módja az, hogyha elsétálunk egy boltba és megveszünk egy zsák virágföldet. Arra, hogy földet akár saját magunknak is előállíthatunk sokszor nem is gondolunk, pedig nem kell hozzá sok minden, csak egy tároló, megfelelő hely és egy kis odafigyelés. Ugyan a tavasz már mögöttünk van, de a földünk termelését időben el kell kezdeni. Az interneten számtalan cikket, blogbejegyzést, videót találhatunk a témában, ezek segítenek abban, hogy megfelelő módon létre tudjunk hozni egy komposztálót. Ebben a bejegyzésben a saját komposztálással kapcsolatos tapasztalatainkat szeretnénk megosztani veletek.

 

A “Maradj otthon” kezdeményezés minket a kertbe “kényszerített”, általa egy régóta tervezett projektbe kezdhettünk bele: konyhakertet hozhattunk létre. A parcellák kijelölése és beültetése után az udvar közepén álló “komposzt” halmazzal kellett megbirkóznunk. A kupac már évek óta nyelte el a konyhai és kerti hulladékok egy részét. Első olvasásra ez jól hanzik, azonban mindez olyan  méreteket öltött, hogy az udvar közepén egy szemétdombra hasonlító púp alakult ki. Hosszas munkával sikerült elbontanunk a halmot, aminek aljáról több talicska földet is ki tudtunk nyerni. A kupac megszűnésével azonban nem volt hely, ahová a kerti hulladékot és a zöld nyesedékeket helyezhettük. Igaz, a zöldhulladékot zsákokba helyezve bizonyos időközönként elszállítják, de az előző kupac aljából kinyert értékes termőtalaj ösztönzött minket arra, hogy szervezettebb formában, újra létrehozzunk egy komposztálót, amely ezúttal nem központi helyen és keretbe foglalva kevésbé elterülve áll.

_nad8874.jpg

Számtalan lehetőségünk van egy komposzttároló létrehozására, az interneten, akár már 5000 forintért hozzájuthatunk megfelelő edényhez. Mi a saját maradék faanyagainkból dolgoztunk, felhasználtunk deszkákat és léceket. A komposzt kihullását megelőzve pedig a keret belsejét hálóval vontuk be.

_nad8859.jpg

A bejegyzés elején már említettük, hogy a komposztálás egyik nagy előnye, hogy saját magunknak állítunk elő értékes termőtalajt, ha a komposztálást megfelelő odafigyeléssel végezzük, azonban a komposzt létrehozásának még számtalan más előnye is van.

  • Jóval lecsökken a heti hulladéktermelésünk (a növényhulladékok mellett a komposztba ugyanis beletehetjük a kávézaccot és a teafiltert is) Mióta elkezdtünk rendszerezetten komposztálni a 120 literes kukánk “csak” félig telik meg.
  • Környezettudatosabban élünk (tulajdonképpen egy körforgást hajtunk végre: újrahasznosítjuk a szerves hulladékot)
  • A zöldhulladék nem büdösödik bele a kukába
  • A tápanyagban gazdag (szén, nitrogén) értékes termőtalaj segíti a jövő évi zöldség- és gyümölcstermést, a növények kevésbé lesznek fogékonyak a különböző betegségekre
  • A magunknak termelt földdel megspórolhatjuk pár zsák virágföld árát
  • A fából készült keret akár még növénytartóként is szolgálhat. (Mi babot ültettünk a tövébe és erre futtattuk fel a hajtásokat.)

_nad6898.jpg

Ez mind szép és jó, de mi van azokkal, akiknek nincs kertjük, ahová komposztálót tudnak építeni?

Nincs minden veszve azok számára sem, akik nem rendelkeznek kerttel, mégis komposztálni szeretnének. Megfelelő megoldás lehet számukra a gilisztakomposzt, amit erkélyen, pincében, vagy akár lakásban is tarthatnak. Ezt a módszert egyébként tervezzük mi is kipróbálni, ugyanis ezáltal sokkal gyorsabban megy végbe a komposztálás folyamata, mindez, ha jól csináljuk szagmentesen és nem utolsó sorban így kis kukacokat is szaporíthatunk. Martin így megspórol egy utat a horgászboltba.

_fbavatar_1590517124275_6671112336418292370.png


 

logo.png

Virágok a kertben

Ki ne szeretné, ha tele lenne az udvara szebbnél szebb, színesebbnél színesebb virágokkal. Kertenként eltérő lehet, hogy hány darab és mekkora méretű területre tudunk virágokat telepíteni. Ebben a bejegyzésben azoknak szeretnénk ötletet adni, akik kis hellyel, vagy nem megfelelő minőségű talajjal rendelkeznek egészséges virágok telepítéséhez és akiknek tetszenek a többszintes magasított virágágyások.

A terasz mellett volt egy kis üres beugró rész, ezt szerettünk volna virágokkal megtölteni. Egy építkezésből maradt pár beépítetlen zsaluelem, ezeket felhasználva készítettünk egy virágoskertet erre a területre.


20200510_112143.jpg

 

Ha kedvet kaptál egy magasított virágoskert elkészítéséhez, akkor mindenképpen olvasd végig a bejegyzést.

 

Egy hasonló kert elkészítéséhez a következőkre van szükség:

 

Zsaluelemek, vagy maradék téglák, kövek:

Ahhoz, hogy magasabb kertet építsünk, nem kell feltétlenül új köveket vásárolnunk. Ha egy építkezésből maradt egy-egy egészséges alapanyag, ezeket mind felhasználhatjuk egy magaságyás létrehozásához. Néha még a törött, vagy fél darabok is hasznosíthatóak. Nálunk a hátsó téglák egy-egy fél zsalukővel lettek megemelve, ráadásul az egyik fél kő el is volt törve, így is megfelelő alsó támaszt ad az egészséges elemeknek. A föld és a virágok eltakarják ezeket a hibákat, ezért most ránézve nem lehet észrevenni a beépített hibás alapanyagokat.

zsaluelem.jpg

 

Megfelelő hely:

Alkalmas helynek bizonyulhatnak a miénkhez hasonló kihasználatlan sarkok, de egy központi helyre is elkészíthető a kert, ehhez azonban több elemre van szükség. Arra kell csupán figyelnünk, hogy a kövek megfelelő keretezést adjanak a földnek. Ha erre nem figyelünk, akkor előfordulhat, hogy a föld önálló életre kel és nem az általunk eltervezett formában marad fenn. (+ tipp: ahogy nálunk is látható, akár kaspókkal is pótolhatjuk a lyukakat, ahova nem jutott elem)

 kaspok.jpg

Fantázia:

Ahhoz, hogy a maximumot hozzuk ki a meglévő alapanyagokból és a rendelkezésre álló területből, muszáj elengednünk a fantáziánkat. De nem kell aggódni, egy kis próbálgatással, ide-oda pakolással minden meg fogja találni a megfelelő helyét. 

fbavatar_1590516819407_6671111057706502422.png

 

Virágföld:

Ha a keretezéssel elkészültünk, akkor töltsük meg az ágyást megfelelő mennyiségű virágfölddel. Az általunk készített ágyáshoz körülbelül 100 liter virágföldre volt szükség.

 

Virágok:

Virágokat több módon telepíthetünk. Vásárolhatunk hagymákat, magokat, vagy palántákat. A virágok fajtáját is több módon választhatjuk meg: szín, forma, virágzási idő szerint…

Amit mindenképpen figyelembe kell venni: 

  • milyen mennyiségű fény éri a kertet (eszerint érdemes a virágokat kiválasztani)
  • milyen magasra nőnek a virágok: középre, vagy hátra nagyobb növésű virágokat érdemes telepíteni, fordított sorrendű ültetésnél félő, hogy a külső nagyobb növésű virágok miatt kevesebb fény érné a beljebb virágzókat



A kertünkben részenként a következő virágok találhatóak:

első rész:

_nad6943.JPG

lobélia

_nad6946.JPG

vinka (rózsás meténg)

 

második rész:

_nad6948.JPG

verbéna

cseppecske.jpg

cseppecske

_nad6949.JPG

kakassarkantyú (szúnyogriasztó)

 

harmadik rész:

napvirag.jpg

napvirág

_nad6951.JPG

dipladenia (tölcsérjázmin)



Kertünk kialakításánál az elsődleges szempont a virágok növekedési magassága volt. Eszerint próbáltuk rendezni őket, illetve az első részbe futó virágokat telepítettünk, amelyek majd remélhetőleg el fogják takarni az elülső edényeket és zsaluköveket.

logo.png

Egy szék új élete

Akadhatnak a környezetünkben olyan tárgyak, bútordarabok, melyeket nem használunk, csak kallódnak, rozsdásodnak, látszólag tönkre mennek. Lehet, hogy látjuk benne, hogy mivé válhatna, ha foglalkoznánk, törődnénk vele, azonban a pénztárcánk vastagsága és a szabadidőnk mennyisége gátat szabhat a felújításnak.

Az első blogbejegyzésünkben szeretnénk megosztani veletek egy régóta kallódó szék felújításának történetét.

A szék fehér vázával, piros deszkáival került a kertbe, valamikor régen. Az idők során a deszkákról lepergett a festék, a szék vázán pedig nyomot hagyott az idő vasfoga, rozsdásodni kezdett. Felújítás előtt a deszkákon még itt-ott fellelhető volt egy világoszöld színű falfesték nyoma, melyről némi gondolkozás után ki is derült, honnan származik: Anna gyermekkorában festette le, ez a módszer gyerekként jó ötletnek tűnt a felújításra.

 

elso_2_1.jpg

elso_3.jpg

A renoválást a darabokra szedett szék fa elemein kezdtük. Egyesével egy flex segítségével simára csiszoltuk a deszkákat, így megszabadultunk a festékrétegektől, a szálkáktól és az egyenetlenségektől.

csiszolt_deszka_1.jpg

A rozsdás fémváz megtisztítása a vártnál nehezebben alakult. A flexre felszerelt csiszolókorong nem mindig érte el az illesztések és az ívek minden egyes pontját, így drótkefét és spaklit is alkalmaztunk a tisztításnál. (Egy másik felújításhoz szereztünk flexre szerelhető drótkorongot, amit ajánlunk a fém felületek csiszolásához.)

csiszolt_vaz.jpg

csiszolt_vaz2.jpg

A fémváz megtisztításával párhuzamosan a deszkák festése is megkezdődött. Alapozó hiányában a lecsiszolt felületre két réteg fedőfesték került.

festett_deszka_2.jpg

A lecsiszolt vázat is két féle festékkel kezeltük, itt elsőként egy alapozó réteget vittünk fel, ezután kapta meg a szék váza a végleges mély barna színét.

festett_vaz2.jpg

Száradás után a szék összerakásán volt a sor. Tanakodtunk, hogy mivel tudjuk megfelelően összeerősíteni az elemeket. Mivel eleinte facsavarral voltak megfogatva a deszkák, első gondolatunk ezek használata volt. Menet közben tapasztaltuk, hogy néhol a csavarhelyekbe befolyt a víz és kis helyen korhadást idézett elő. Ennek következtében facsavart nem alkalmazhattunk, mert nem tartotta volna megfelelően az elemeket.  Ezért döntöttünk a deszkák átfúrása és az anyával ellátott csavarok használata mellett.

A végső összeállításhoz már csak arra volt szükség, hogy minden deszka megtalálja a maga helyét. Ez nem kis logisztikát és csavargatást igényelt.

 

_nad6573_k.jpg

A szék felújítása pár napot, körülbelül egy hetet vett igénybe és ezt az időt zömében a festett elemek száradása tette ki, a többi folyamat 1-2 nap alatt elvégezhető.

Mindenkinek ajánljuk, hogyha akad az otthonában egy-egy kallódó bútordarab és van egy kis szabadideje, akkor kezdjen bele egy felújításba. Úgy tapasztaltuk, hogy a felújítás sikerélménye mellett a szék eszmei értéke is megnőtt számunkra. Olyan jó rácsodálkozni, hogy viszonylag kis költség- és időráfordítással meghosszabbítottuk egy régi szék életét.

deszka_k.jpg

szekvas_k.jpg

 

Tippek:

Mielőtt belevágnál a felújításba, győződj meg róla, hogy minden alkatrész megvan-e és ha nincs, akkor beszerezhető-e az elkészítéshez.

Nézd meg, hogy rendelkezésedre állnak-e otthon a megfelelő szerszámok. (Esetünkben: flex, ehhez tartozó korongok, festék, ecset, csavarok, csavarhúzó, csavarkulcs, fúrógép)

Mielőtt nekivágnál, gondold át, hogy milyen folyamatokat fogsz elvégezni és ezekhez mire lehet szükséged. (Pl.: A frissen festett elemek száradására alkalmas fedett hely szükséges.)

Mindig gondoskodj a megfelelő védőfelszerelésről! (kesztyű, szemüveg…)

logo.png

süti beállítások módosítása