Coaching két lábon és hat lábon

Segítség, különbözünk!

2017. november 16. - Nyíri Gabi

chihuahua-2945839_640.jpg

Azokkal, akik hasonlóak hozzánk, általában jól kijövünk. És mihez kezdhetünk azokkal, akik nem olyanok, mint mi?

„Ő is tudja, hogy a jó kutyával sokat kell foglalkozni.” „Ő is olyan precíz és összeszedett, mint én.” „Ő is egy laza jó arc.” Azokkal, akik olyanok, mint mi, mindig akad közös téma, és szinte fél szavakból is értjük egymást. Egyesek meg mintha a Marsról jöttek volna, időnként azt is nehéz elképzelni, hogy hogyan tudnak egyáltalán így létezni. Megpróbálhatjuk elkerülni azokat, akik nagyon mások, mint mi, de mivel ez nem fog mindig menni, érdemes felkészülni rájuk. A különbözőségek felismerése, elfogadása és kezelése három lépésben történhet meg:

dogs-2918303_640.jpg

1. Tényleg értsd meg! A saját életed megkönnyítése érdekében fogadd el, hogy az emberek különbözőek! Persze-persze, ezt mindenki tudja! – és legyintve továbbmész. Állj meg egy pillanatra, és gondolokozz el ezen a maga valódi mélységében! Rajtad kívül senki nem látja a világot pontosan úgy, ahogy te. És ugyanez igaz arra is, ahogy te érzékeled a környezetedet. Te is a saját szűrőiden keresztül hallod meg a másik mondandóját. Tévedés lenne azt feltételezni, hogy a másiknak nincs véleménye vagy nincsenek érzései valamivel kapcsolatban csak azért, mert nem osztotta meg veled.

autumn-2939135_640.jpg

2. Ismerd meg önmagad! Ahhoz, hogy a különbözőségeket értelmezni és kezelni tudd, szükség van egy stabil viszonyítási pontra. Ez a pont te magad vagy, és a saját magadra vonatkozó tudásod, vagyis az önismereted. Pont az előbb volt szó róla, hogy mindenki a maga szemszögéből szemléli a világot, akkor mégis hogyan lehet az önismeret stabil viszonyítási pont? A fejlett önismeret nem csak arról szól, hogy sokat foglalkozol azzal, hogy milyennek látod magadat, hanem arról is, hogy megérted, hogy milyennek lát a környezeted. Jó esetben a saját magadról alkotott képed minél inkább egybevág a mások által rólad alkotott képpel.

dogs-2942441_640.jpg

3. Ismerd meg a környezetedben lévőket! Ha már tudod, hogy mi jellemző rád, ehhez viszonyítva meg tudod ítélni, hogy mások miben és mennyire különböznek tőled. Mire jó ez? Ismét a tudatosság a kulcsszó. Ha tudod, hogy valakivel kapcsolatban mire számíthatsz, jobban kézben tudod tartani az eseményeket. A szavaidat és a tetteidet úgy tudod megválasztani, hogy az a lehető legjobb eredményre vezessen. Ha tudod valakiről, hogy kevésbé közvetlen mint te, nem fogod érzéketlenségnek venni, ha nem veregeti meg a válladat, miközben megdicsér. Ugyanakkor a legközelebbi találkozáskor dönthetsz úgy, hogy eltekintesz a két cuppanós puszitól. Ha tudod, hogy valaki fél a kutyáktól, megteheted a kedvéért, hogy nem viszed magaddal a tiédet a találkozótokra. Ha valaki másnak viszont nincs gondja vele, nyugodtan kérheted, hogy olyan helyre menjetek, ahol az ebet is szívesen látják.

Te hogy állsz ezzel a három dologgal? Mivel állsz a legjobban? Miben szeretnél jobb lenni?

Képek innen: 1., 2., 3., 4.

Ha tetszett a poszt, csatlakozz az önmagukat fejlesztők kétlábú és hatlábú közösségéhez! Kattints ide!

süti beállítások módosítása