Munch

Mit tehetsz egy fenntarthatóbb jövőért?

A Munch lett Marsalkó Dávid idei jelöltje - Szavazz Te is a Highlights of Hungary versenyén a Munchra

2021. február 09. 10:02 - Munch

A Highlights of Hungary idei jelöltjei között nagy hangsúlyt kapott az élelmiszeripar, ahonnan számos jelölt került ki. Marsalkó Dávid, többszörös Fonogram- és Petőfi Zenei díjas előadóművész, a Munch “Ételmentő alkalmazás és weboldal”-t választotta egyik jelöltjeként. A Munch-on keresztül, ami 2020 Fenntartható  vállalkozása lett, vendéglátóhelyek értékesítik minimum 40% kedvezménnyel a még jó minőségű, de hamarosan lejáró ételeket. 

Írta: Belayane Najoua

A Highlights of Hungary egy non-profit kezdeményezés, amely évente, kategóriák nélkül díjazza a legkiválóbb magyar kreatív teljesítményeket. Céljuk, hogy a kiválóság, a hazaszeretet és a cselekvő lokálpatriotizmus értékei mentén, évente elismerjék és széles körben megismertessék a leginspirálóbb történeteket, valamint közösséget szervezzenek azok alkotói és alakítói köré. A szavazás február 4-18-ig tart és február 25-én egy online díjátadó keretében derül ki az eredmény.

kepernyofoto_2021-02-04_13_28_04.png

“A Munch.hu egy pofonegyszerű ötletet, az élelmiszerpazarlást dolgozta fel a technológia segítségével, a végeredmény pedig egy nagyszerű rendszer, amiben a kecske is jóllakik és a káposzta is megmarad - vagy legalábbis kevesebb válik felesleggé." - indokolta meg választását Marsalkó Dávid, aki szerint az ételpazarlás megakadályozása és a fenntarthatóság növelése mindannyiunk érdeke.   

“Abban bízunk, hogy a Highlights of Hungary segítségével még több ember figyelmét fel tudjuk hívni arra, hogy az étel érték. Ehhez viszont széleskörű összefogásra van szükség, amelyben a piaci, kormányzati és civil szereplők is összefognak a ételpazarlás csökkentésének érdekében. Ha közösen szemléletváltást tudunk elérni ezen a téren, akkor fenntarthatóbb és talán boldogabb társadalomban élhetünk majd.” - nyilatkozta Wettstein Albert, a Munch társalapítója, aki azt is megemlítette, hogy a Munch Budapesten, Debrecenben, Sopronban és Szegeden is elindult, de más településekről is várják a vendéglátóhelyek csatlakozását, határon innen és túl. 

h_of_h_szavazz_poszt.jpg


Szólj hozzá!

A szingli túlérett banánok és a száraz kenyér újragondolt felhasználása - Hatékonyha első rész, az Amigossal főztünk

2021. február 05. 13:53 - Munch

Ahogy Fördős Zé is mondta, “A főzés divat, stresszoldás, a kreativitás kiélése, szexi tevékenység, ezek így mind együtt”. Éppen ezért az Amigossal egy közös főzés alkalmával mutattuk meg, hogy a nem szexi alapanyagokból is lehet ínycsiklandozó és laktató ételeket készíteni. Ebben cikkben a Jótékonyha első adásában elkészített recepteket találjátok gyűjtöttük össze nektek. Ha pedig nem láttátok volna még a videót, akkor ezen a linken elérhetitek. 

A száraz kenyér és a hűtő sarkában megbúvó sajt újjáéledése

Ebben a receptben a megszikkadt kenyéré, és az innen-onnan megmaradt sajtdaraboké a főszerep. A fokhagymás-sajtos kenyérfasírt elkészítéséhez nem kellenek sem különleges hozzávalók, sem óriási konyhai tudás. Az eredmény pedig magáért beszél - őszintén szólva még mi sem gondoltuk volna, hogy ez ennyire finom lesz. Garantáltan el fog fogyni az összes. 

Hozzávalók: 

  • 15 dkg száraz kenyér
  • 1 db tojás
  • 2 dl tej
  • 6 dkg reszelt sajt
  • ízlés szerint só
  • ízlés szerint bors
  • ízlés szerint vegeta
  • 1 gerezd fokhagyma
  • szükség szerint étolaj
  • szükség szerint zsemlemorzsa

Elkészítés:

  1. A kenyeret apró kis kockákra vágjuk, a sajtot lereszeljük. A tojást felverjük és hozzáöntjük a tejet.
  2. A tejes tojásos keveréket ráöntjük a kenyérre. Sóval, borssal, vegetával és zúzott fokhagymával ízesítjük. Kézzel összegyúrjuk.
  3. Beletesszük a sajtot is. Ha túl híg a massza, akkor egy kevés zsemlemorzsát adunk hozzá, és ha túl sűrű lenne, akkor kevés tejjel lazíthatunk rajta.
  4. Kis gombócokat formálunk belőle, amit aztán ellapítunk és bő forró olajban szép pirosra megsütjük.

kepernyofoto_2021-02-03_10_14_12.png

A szingli banánok párt találnak

Ebben a receptben a szingli banánoknak kerítünk egy befogadó közeget. Ugye te is sokszor látsz egy-egy árván hagyott banánt, amiket senki nem szeretne megvenni és gyakran egyedül és barnán kerülnek a kukába. A túlérett banánokat nem szabad kidobni, mégha a kinézete miatt nem is szeretnéd már magában megenni őket. A banánkenyér az egyik legjobb megoldás, hogy a túlérett, szingli banánoknak egy szebb jövőt adj, és ne ételhulladékként károsítsák a környezetet. 

Hozzávalók:

Elkészítés: 

  1. Melegítsük elő a sütőt 175 °C-ra, és kenjünk ki vajjal vagy béleljünk ki sütőpapírral egy kb. 10x20 cm-es sütőformát.
  2. Tegyük a banánokat egy tálba, és törjük össze villával őket, amíg teljesen folyós állagúak nem lesznek.
  3. Adjuk hozzá a vajat, a tojást, vaníliakivonatot és a cukrot. Keverjük el alaposan.
  4. Mérjük ki a lisztet, keverjük el benne a sütőport, keményítőt és a sót. Majd szitáljuk a banános keverékre. Keverjük ki alaposan.
  5. Adjuk hozzá a diót és a csokoládét. Lazán keverjük át.
  6. Öntsük a sütőformába, és süssük 1 órán át.
  7. A sütőből kivéve hagyjuk pár percet a formában hűlni, majd borítsuk ki, helyezzük egy rácsra, és hagyjuk pihenni. 

 kepernyofoto_2021-02-03_10_14_41.png

Reméljük tetszett nektek a Hatékonyha első része és már izgatottan várjátok a következőt. Addig is mentsetek minél több ételt és figyeljtétek a blogunkat a hasznosabbnál, hasznosabb tippekért!

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Munch.hu (@munch_hungary) által megosztott bejegyzés

A hely ahol te is igazi konyhatündér lehetsz

Az egyik legrégebbi és talán legjelentősebb kapcsolódási pontunk a gasztronómia. A közös sütés-főzés és a lakomák mindig is a társasági élet központjában voltak. Titkon sokan főzős videókat néznek, sőt van aki mesterszakács szeretne lenni, vagy legalább egy gasztroblog követője. Van aki már maga is osztott meg receptet a közösségi médiában, vagy csak besegített a nagyinak a vasárnapi ebéd elkészítésében. Az igazán érdekes viszont az, hogy aki még sosem tett semmi ilyet, az is gyorsan rákap a sütés-főzés élményére! A Budapest Makery étterem koncepciója eköré a közösségformáló élmény köré épül. Egy olyan étteremről van szó, ahol az együtt főzésnek egy nyitott, jól felszerelt konyha ad teret. A vendég besétál, felveszi a kötényét és egy pár órára teljesen átadhatja magát a kulináris élvezeteknek. A sütés-főzés összekapcsol minket, még olyan időkben is, amikor az emberi érintkezés lehetőségei korlátozottak. A Makery csapatának ilyen időszakokra is van megoldása, hiszen Delivery szolgáltatásuknak köszönhetően házhoz viszik a közös alkotás élményt.

 

Szólj hozzá!

Kertészkedés az erkély nélküli panelekben - Mikrozöldek termesztése, amik a salátádban is jól mutatnak

2021. január 24. 09:52 - Munch

A mikrozöldek otthoni termesztése hihetetlenül egyszerű - nem kell hozzá semmilyen speciális felszerelés, se kertészeti háttér. A friss mikrozöldek finomak salátákban, szendvicsekben és pácokban is. Csupán ki kell választanod azokat a mikrozöldeket, amiket a legjobban szeretsz és már indulhat is a házon belüli kertészkedés. 

Írta: Belayane Najoua

kepernyofoto_2021-01-24_9_40_48.png

Mik azok a mikrozöldek?

A mikrozöldek nem mások, mint fiatal növényi hajtások. Számos zöldségféle alkalmas az ilyen módon való termesztésre és akár már 10 nap alatt is aratható állapotba kerülnek. Rendkívül magas beltartalmi értékkel bírnak, a rövid élettartamukra való tekintettel semmiféle külső szennyező anyagot nem tartalmaznak, és igen intenzív, az adott növényre jellemző ízzel rendelkeznek.

Milyen mikrozöldeket érdemes termesztened? 

  • salátaféléket,
  • spenótot,
  • fodros kelt,
  • rukkolát,
  • ázsiai salátaféléket (pl. Pak choi, tsatsoi stb.),
  • vörös erezetű spenótot,
  • mángoldot,
  • mustárféléket 
  • csírákat érdemes gondoznod. 

Hozzávalók a termesztéshez

kepernyofoto_2021-01-24_9_41_02.png

Mikrozöld magok: A magokat meg tudod venni kertészetekben, vagy nagyobb kertészeti cikkeket is forgalmazó áruházakban. Vannak már előre összekevert mixek is, de ha pontosan tudod, hogy milyen mikrozöldet szeretnél termeszteni, akkor egyesével is megveheted őket. 

Talaj: Ahol árulnak vetőmagokat, ott nagy valószínűséggel virágföldet is találsz. Nem kell különleges földet keresned, hiszen tökéletesen megfelel a legegyszerűbb virágföld is. Ha lehet akkor műtrágya nélkülit vegyél, hogy a mikrözöldjeit minél természetesebbek és mesterséges anyagoktól mentesek legyenek. 

Tálca: Szükséged lesz valamire amiben a mikrozöldjeidet termeszted. Vannak direkt erre készített tálcák is, de ha van egy megfelelő méretű régi tálcád, akkor az is szuper hozzá - vagy lehet akár hosszúkás gyógyszertartó is, sőt még  a tojástartó doboz is otthonos környeztet biztosít a leendő mikrozöldjeidnek.. Csak győződjön meg arról, hogy alul ki tudod lyukasztani pár helyen, hogy a víz szabadon tudjon áramolni.

Fényforrás: Ennek kétféle módja van - természetes vagy mesterséges út. A természetes módhoz csak olyan párkányra van szükséged, amit gyakran ér napfény. Ha pedig a mesterségeset választod, akkor fénypaneleket is használhatsz. 

Víz: Az utolsó dolog pedig természetesen a víz. A leghatékonyabban permetező palackkal tudod a mikrozöldjeidet öntözni - nem kell nekik sok víz és a permetező palack éppen hogy csak rájuk szórja a vizet, így nem fognak a vízben állni a növények. 

Pár óra zöld barkácsolás és már kész is van

seedling-5009286_1920.jpg

  1. Válaszd ki az ültető tálcádat és vágj az aljára néhány lyukat.  
  2. Töltsd meg az edényed a virágfölddel. 
  3. Nedvesítsd meg a földet alaposan és szórd rá a magokat. Nem kell sűrűn, kb. 10-15 cm-es távolságra legyenek egymástól. Egy vízpermetező segítségével nedvesítsd meg az elszórt magokat, majd szórj rájuk egy nagyon vékony réteg földet.
  4. Tartsd mindennap nedvesen a földet és a magokat  .
  5. Néhány napon belül megjelennek a fiatal hajtások - öntözd őket rendszeresen! Fajtától függően kb. 4-6 hét múlva már viszont is láthatod a tányérodban őket. 






1 komment

Négymillió forinttal sújtaná a kínai kormány a zabáló influenszereket - Üres tányér kampány az ételpazarlás ellen

2021. január 10. 11:07 - Munch

Évente 200 millió ember számára elegendő maradékot hagynak az asztalon Kínában – a pazarlás ellen több fronton is harcot hirdetett a társadalom és a kínai kormány. Számos étteremben táblák és üres tányérok hívják fel a vendégek figyelmét a pazarlásra. Ennek ellenére még számos olyan vlogger és blogger van, akik a videóikkal a mértéktelen fogyasztást reklámozzák. 

Írta: Belayane Najoua

Büntetés a mértéktelen evés ellen

Kínában nagy népszerűség övezi azokat az influenszereket akik, a videóikban a mukbang trendet mutatják be - a trend 10 évvel ezelőtt indult el Dél-Koreában és a célja, hogy az emberek végignézzék az ismeretlen influenszereket, ahogy óriási mennyiségű ételt esznek meg. Ezekben a videókban sok esetben nincsen beszéd, vagy komment, csak a látvány a lényeg. Van azonban egy olyan irányzata is az étkezős videóknak, ami rendkívül vékony influenszerek mutat be, akik aránytalanul nagy mennyiségű ételt fogyasztanak el - például 10 tányér csípős tésztát, 15 hamburgert vagy egy konkrét esetben 17 kiló sült bárányhúst.

A kínai állampárt négy és fél millió forinttal büntetné azokat az influenszereket, akik a videóikban a mértéktelen evést reklámozzák. A törvényjavaslat száműzné az ilyen tartalmakat és betiltaná az élő zabálóshowkat és az evőversenyeket is.

 

Üres tányér kampány

cutlery-overhead-wooden-dining-food.jpg

A becslések szerint az éttermekben a megrendelt ételek 20 százaléka a kukában a végzi. Ez azt jelenti, hogy évente több millió tonna ételt pazarolnak Kínában, miközben az ország fejletlenebb régióiban komoly problémát okoz az élelmiszerellátás. 

2020 január közepén a kínai internetezők a több mint 420 millió regisztrált felhasználót jegyző Sina mikroblogon indítottak kezdeményezést a pazarlás ellen, ami egyben a zabáló influenszerek kritizálásaként is értelmezhető. Az “üres tányér”  kampány az élelmiszer pazarlást célozza meg és Xi Jinping kínai államelnök kezdeményezésére reagál. A közösségi média felhasználókat felszólították, hogy miután befejezték az étkezést, osszák meg az üres tányérokról készült fényképeiket vagy videóikat a Weibo-n, a Twitter-hez hasonló népszerű közösségi médiaplatformon, ahol az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem most a legfelkapottabb témák egyike.

Az “Üres tányér”  kampány hatására a szociális platformon már több mint 13 millió bejegyzés született a témában, a mikroblogolók étkezés után maradt üres tányérjaik százairól töltöttek fel képeket. Augusztus 14-éig az „Üres tányér” kampány, a kínai nyelvű #GuangPanXingDong hashtaggel körülbelül 870 ezer hozzászólást és 550 millió megtekintést generált a közösségi médiaplatformon.

Az “Üres tányér” kampány mellett a kínai vendéglátóipar is kiállt - kisebb adagokat, fél adagokat és az ételek elvitelére szolgáló ingyenes dobozokat kínálnak, amik lehetővé teszik,  hogy a vásárlók igényük alapján rendeljenek ételt, és elősegítik a takarékos szokások kialakulását. 

Képek forrása: Pixabay, Freepik



3 komment

Viszkit a Télapónak? | Karácsonyi hagyományok Európában

2020. december 26. 14:28 - Munch

Magyarországon a Mikulás rejti el a meglepetéseket a cipőkbe december 6-án, és a hagyomány szerint Jézuska rakja a fa alá a karácsonyi ajándékokat 24-én. Ám nem mindenhol van így - néhol whiskyvel és sörrel kínálják a Télapót, és jó útra tért manócskák készítik a meglepetéseket. Nálunk a bejgli a csúcsdesszert, de országról országra változik, hogy mi kerül az ünnepi asztalra: vodkás tészta vagy tizenhárom részes desszertkombináció. A különbségek ellenére mi lehet a közös bennük? Egy egyetemi projekt keretében négy fiatal összeállt, hogy megmutassák, bárhol is vagyunk, bármit is eszünk, bárhogyan ünnepeljük a karácsonyt, a szeretet, az összetartozás és a család a legfontosabb. Még ebben a bizonytalan helyzetben is.

Boldog Karácsonyt kíván, a Munch csapata!

Szólj hozzá!

Így karácsonyozz ételpazarlás nélkül

2020. december 15. 13:11 - Munch

A karácsony az év legmeghittebb időszaka - mikor az egész család együtt ünnepel, a gyerekek ámulattal nyitják ki a karácsonyfa alatt rejlő ajándékokat és az asztalok roskadásig vannak a finomabbnál finomabb ételekkel. De gondoltatok már arra, hogy mennyi étel kerül a kukába ezen időszak alatt? Mennyi ételt pazarlunk el feleslegesen? Pedig mindez néhány lépéssel megelőzhető lenne!

Nagy örömmel mutatjuk be nektek az elmúlt két hét munkájának gyümölcsét. Íme a Green Guide Budapest és a Munch kollaborációja.

Írta: Belayane Najoua

zerofoodwastejo.jpg

1. Írj bevásárlólistát: A karácsonyi menük akár 4-5 fogásból is állhatnak, nem beszélve a rengeteg sütiről, édességről vagy akár az otthon készített tojáslikőrről. Éppen ezért a nagy karácsonyi bevásárlásra jó ha előre készítesz egy bevásárlólistát. Így nem fogsz felesleges hozzávalókat venni és hidd el, hogy gyorsabb is lesz a bevásárlás. 

 

2. Apró hozzávalók csomagolás nélkül: Sok süteményhez, mint a bejgli és a rácsos is, kellenek olyan hozzávalók amikből nem feltétlenül szükséges egy egész csomagnyi. Minek vennél meg egy egész csomag mandulát, ha neked jóval kevesebb kell, vagy esetleg csak pár szem a díszítéshez. A csomagolásmentes boltok nemcsak azért jók, mert nem használsz feleslegesen műanyagot, hanem pontosan annyit tudsz venni, amennyire szükséged van.

 

3.Oszd meg másokkal: A karácsony az osztozkodás és szeretet ünnepe. Minél többen vagytok a bőséges lakomára, annál kevesebb fog megmaradni. Egy plusz pont a családi és a baráti összejöveteleken, ha előtte írtok egy listát, hogy ki kit fog hozni. Így biztos nem lesz 8 rúd bejgli és 10 liter halászlé, ráadásul mindenki ki tudja választani azt az ételt, amibe ő Jamie Oliver és megcsillogtathatja a konyhatündéri képességeit. 

 

4.Maradékból lakoma: Karácsony után szinte nincsen olyan otthon, ahol nem maradt volna meg egy kis süti, egy tál halászlé vagy esetleg néhány adag krumplisaláta. Ilyenkor legyél kreatív és főzz abból, ami megmaradt. Például a megszáradt sütiket daráld le és használd kókuszgolyó készítéséhez zsemlemorzsa helyett.

 

5.Maradékból energia: Ha tényleg olyan ételek maradtak meg, amikből már igazán nem lehet egy ehető vacsit kihozni, akkor a komposztálása lehető legjobb út ahhoz, hogy az ételmaradékot értékes energiává alakítsd. Bár nem mindenkinek adatik meg a kültéri komposztáló rendszer, számos lehetőség van hogy egy kisebb, korlátozottabb helyből is kihozd a legtöbbet. Léteznek pici, hordozható komposztáló gépek, amik az erkélyen, vagy akár a konyhapulton is elférnek. 

 

6.Munchra fel!: Ha a nagy karácsonyi hajsza után nincs kedved főzni, de pazarolni se akarsz, akkor a legjobb és legzöldebb lehetőség ha muncholsz egyet a Munch.hu-on vagy az új applikáción. Ezzel nem csak a környezetedet véded, hanem a pénztárcádat is, miközben a kedvenc budapesti helyeidről kapsz meglepetés ételeket.


kepernyofoto_2020-10-15_12_14_18.png

+1 tipp: Ajándékozz Muncsodálatos Karácsonyt és az ételmentés örömét!�

Nem kell mást tenned, minthogy megveszed a Karácsonyi Munchkupont és az e-mailben kapott ajándékutalványt kinyomtatod, vagy csak egyszerűen továbbítod az ajándékozottadnak.

Vegyél hasznos ajándékot, amivel Te, és az ajándékozottad is (t)ehettek az ételpazarlás ellen.

kepernyofoto_2020-12-15_13_05_48.png

Green Guide

A Green Guide Budapest egy olyan oldal, ahol minden tippet, trükköt és helyet megtalálsz ami segíthet abban, hogy egy zöldebb és fenntarthatóbb életet élj. Ebben segíthet a ebben segíthet a tavaly megjelent, kétnyelvű budapesti Zöld Térképük, ami több zöld témakört egyesít és ajánl: olyan helyeket és programokat, amelyek a fenntarthatóságot, az egészséges életvitelt és a hulladékok minimalizálását tartják szem előtt.

Látogass el a honlapjukra és fedezd fel a Zöld Budapestet!  

 

greenguide.jpg

Szólj hozzá!

A végső pont, mikor már te is műanyagot lélegzel

2020. november 28. 09:25 - Munch

A világon egy perc alatt nagyjából 1 millió műanyag italos palackot adnak el. Ezek 40%-át az emberek csak egyszer használják fel, majd eldobják. Te is ezen emberek közé tartozol? Csak beszaladsz a boltba, és gondolkodás nélkül leveszel egy üdítőt, aztán pár óra múlva már a kukába is dobod? Ez az a rész, amit te látsz. De vajon honnan jön a műanyag, mielőtt a boltok polcaira kerülne, és hova megy, miután kidobjuk a kukába? Kezdjünk mindent az elején.

Szólj hozzá!

Egy közösség, ahol te is ételt menthetsz!

2020. november 23. 14:21 - Munch

Még csak alig 5 hónapja indultunk és máris meghódítjuk a második legnagyobb magyar várost: Debrecent. Reméljük ti is örültök, mert mi már nagyon izgatottak vagyunk. Most egy kis nyereményjátékkal kedveskedünk nektek, amiben munchmaszkot és munchkupont tudtok nyerni. Íme a játékszabályok!

Írta: Belayane Najoua

 

Hogyan működik? 

Ha munchmaszkot szeretnél nyerni:

  1. Hívj meg 100 embert bármely Munch Facebook csoportba (Budapest/Pécs/Debrecen/Szeged/Győr).
  2. Küldj egy screenshotot arról, hogy meghívtad a 100 embert.
  3. Küldd el a screenshotot a kovet@munch.hu e-mail címre. Egyszerre 20 embert tudsz meghívni, így 5 screenshot-ra lesz összesen szükségünk. 
  4. Vedd át a maszkot személyesen bármely fentebb említett városban.

Ha 2000 forintos munchkupont szeretnél nyerni:

1. Beszélj a kedvenc kajáldás helyeddel/kávézóddal/pékségeddel a Munchról. Mondj el mindent, amit csak tudsz rólunk és amit szeretsz bennünk.

2. Ha a helynek tetszik a közösségünk, akkor írd meg a kovet@munch.hu e-mail címre a hely: nevét, címét, telefonszámát és azt, hogy mikor kereshetjük. (célszerű a nyitvatartási időt elküldeni, hacsak Ő személyesen mást nem mond)

3. Várj amíg felkeressük, egyeztetünk velük és ha a hely csatlakozik, akkor már küldjük is neked a 2000 forintos munchkupont.

4. Menj és próbáld ki a kedvenc helyed úgy ahogy még sohasem - egyél jót és tegyél jót!

Mi az a Munch.hu? 

kepernyofoto_2020-10-15_12_14_18.png

A Munch.hu egy olyan közösség, ami az ételpazarlás komplex problémájára kínál megoldást: 

A Munch.hu egy honlap, amin keresztül éttermek, pékségek, és szállodák kedvezményesen értékesítik az el nem adott, de jó minőségű ételeket. A Munch-csal nem csak jó áron tudsz enni, hanem könnyedén tehetsz az ételpazarlás ellen is.

A Munch.hu-on már több, mint 100 vendéglátóhely és élelmiszerbolt kínálja kedvezményesen az el nem adott ételeit, munch-ok formájában, amiket a honlapon keresztül lehet lefoglalni és kifizetni, majd egy adott idősávban átvenni a vendéglátóhelyen. A Munch alapelve, hogy kizárólag friss, fogyasztható és érintetlen étel kerülhet bele a csomagba, illetve az étteremnek az étel eredeti áránál minimum 40%-al olcsóbban kell kínálnia a csomagokat. 

munchpic1_1.png

Egy különleges eleme a munchoknak, hogy a vásárlók nem tudják előre mi is lesz pontosan a csomagban. A meglepetés ami a Munch.hu használatával jár, még izgalmasabbá teszi a rendelést.  „Az kerül bele a csomagba, ami éppen az adott napon megmarad, így a meglepetés öröme mellett új fogásokat is fel tudunk fedezni, miközben nem kell azon gondolkodni, hogy mit is együnk. A kezdetektől egyeztettünk vendéglősökkel, üzletvezetőkkel, beépítettük a visszajelzéseiket: egy minél egyszerűbb platform kialakítására törekedtünk” – nyilatkozta Bence, a Munch.hu egyik társalapítója egy korábbi interjúban.(forrás)



Szólj hozzá!

Pénztárcával a klímaválság ellen - Hova fektesd a pénzed, hogy gyorsan megtérüljön?

2020. november 10. 18:52 - Munch

A zöld befektetések már régóta nagy népszerűségnek örvendenek. A gazdasági haszon mellett az etikai szempontok is meggyőző érvek lehetnek. De vajon egy átlagember pénztárcája is megengedheti magának a zöld befektetéseket? Hol, mennyiért és miként lehet zöld kötvényeket vásárolni, hogy ne csak a bicikli használatával, hanem az okos pénzügyeinkkel is hozzájáruljunk a klímaválság elleni harchoz?

money-2724241_1920.jpg

Írta: Belayane Najoua

Érdemes-e zöldbe fektetni?

Sokunkban felmerül a kérdés, hogy a “zöld” iparág hoz-e egyáltalán profitot. A 20. század folyamán már elindult egy úgynevezett zöld forradalom, ami mára, a legfrissebb adatok szerint már beérett. 

Eddig a pontig a zöld vállalkozásoknak sokkal nagyobb kezdőtőkére és technológiai fejlesztésekre volt szüksége, mint egy hagyományos versenytársnak, viszont az éghajlatváltozáshoz való hozzáállás merőben megváltoztatta ezt a dolgot. Az államok, bankok egyre nagyobb arányban adnak támogatást a fenntartható vállalatoknak és ez megkönnyíti a kezdeti nehézségeket. Később ezek a cégek lesznek a világ legértékesebb vállalatai. 

Ezt jól mutatja az a tény, hogy az ESG-alapok, azaz a környezeti (environment), társadalmi (social) és felelős vállalatirányítási (governance) szempontokat szem előtt tartó alapok a válsághelyzet alatt jobban teljesítettek, mint “hagyományos” társaik. Az ESG-alapokba idén júliusba rekordmennyiségű tőke áramlott, összesen 128 milliárd forint. 

Mibe fektessek? Hol találom őket?

piggy-bank-2889042_1920.jpg

A legtöbb zöld befektetési lehetőség megtalálásához jó kiindulási pontot adhatnak a zöld alapok. Ebbe  csoportba csak olyan cégek kerülhetnek be, melyek társadalmilag tudatosan tevékenykednek és a környezetvédelem is prioritást élvez a menedzsment és az operáció részéről. 

Egy másik lehetséges lépés, ha szétnézünk a részvények piacán, azaz a tőzsdén. Itt találhatunk kisebb startup cégeket is, amelyek új környezetbarát technológiákat dolgoznak ki és kezdőtőke, esetleg fejlesztésekhez szükséges tőkeszerzés miatt bocsátanak ki részvényeket. 

A zöld iparágakat célzó beruházások növelésével a kormányok is megpróbálnak egy efelé irányuló tendenciát kialakítani. Magyarország 2020 nyarán bocsátotta ki első zöld kötvényeit, amik habár egy kritikus gazdasági helyzetben kerültek a piacra, mégis nagy kereslet volt rájuk. Ezek a befektetések inkább nagyobb volumenű tőkét kívánnak, de hatással lehetnek az egész piacra és a befektetők magatartására is. Ráadásul már nemcsak az államok, hanem a bankok is egyre több zöld betétet kínálnak, amiknél jóval alacsonyabbak a belépési összegek. 

Ilyen péládul az OTP Bank Klímaváltozási Alapja, illetve a K&H ökoalapja. 

Mikor térül meg?

entrepreneur-1340649_1920.jpg

A zöld beruházások megtérülési ideje általában hosszútávú. Hazánkban egy energetikai zöld alap megtérülési ideje nagyjából 10-20 év, de például a fent említett Klímaváltozási alap megtérülési ideje akár 5 év is lehet. A leghosszabb futamidejű zöld kötvény Magyarországon 31 éves, míg az átlagos futamidő 13 év. Mivel a lakossági befektetésnél általában rövidebb megtérülési időt szeretnénk, ezért más befektetési formákban is érdemes gondolkodni. 

Léteznek ugyanakkor már a tudatos jövőtervezésre fókuszáló befektetések is, mint a nyugdíjalapok. Hazánkban sajnos ma még csak kevés zöld tematikájú nyugdíjpénztári portfólió választható, ellentétben a nyugati országok piacaival.





Szólj hozzá!

Víztakarékossági tippek, hogy ne a csapból folyjon a pénzed

2020. november 04. 06:48 - Munch

A napi vízigényünk kielégítésének majdnem felére feleslegesen használunk ivóvíz tisztaságú vizet. Ha elzárnád a csapot, amikor nem használod, évente akár 15 ezer liter vizet is megspórolhatnál. Te is tehetsz azért, hogy hatékonyabban használjuk fel az édesvíz-készletünket és még pénzt is tudj spórolni. Tippek és innovatív megoldások, hogy miként csökkentsd a számlád és tegyél jót a Földnek.  

Írta: Belayane Najoua

water-2057924_1920.jpg

Ahogy az ételek terén is, úgy a vízellátásunkban is el vagyunk kényeztetve. Szinte mindenre színtiszta, ivóvíz minőségű vizet használunk a háztartásokban és sokszor úgy folyatjuk a csapot, mintha ingyen lenne nekünk és a Földnek egyaránt. Manapság már rengeteg tipp és ötlet van, amivel csökkenthetjük a vízfogyasztásunk. Egy ilyen például, ha minél több szürkevizet - olyan víz amit már egyszer felhasználtunk valamire - használunk fel újból. Habár a szürkevíz ivásra nem alkalmas, de locsolásra, felmosásra, WC-öblítésre több, mint tökéletes. Ezenkívül vannak egyszerű műszaki megoldások amikkel rengeteg vizet tudunk megspórolni, mint a takarékos zuhanyfej, vagy nyomógombos WC tartály. 

A vízzel való takarékoskodás igazán egyszerű, főleg ha megfogadod pár tanácsunk, amit ebben a cikkben szedtünk össze neked. 

8 tipp egy víztakarékos életmódhoz

water.jpg

  1. Zárd el a csapot: a legalapvetőbb tanács, hogy ha nem használsz éppen vizet, akkor zárd el a csapot, hogy nem folyjon feleslegesen. Egyetlen fogmosáskor akár 6-9 liter vizet is megspórolhatsz így, ami éves szinten 10-15 ezer litert jelent.
  2. Takarékos zuhanyfej: léteznek olyan zuhanyfejek, amely nagyon szétporlasztják a vizet. Ennek használatakor nincs szükség arra, hogy nagyon megnyisd a csapot, tehát jóval kevesebb vizet kell használnod zuhanyzáskor.
  3. Kisebb vécétartály, kevesebb víz: az a jó, ha minél kisebb a WC tartály, hiszen az elegendő víz többszörösét használjuk el egyetlen öblítéskor. Ha nem akarsz tartályt cserélni, akkor tegyél egy üres ásványvizes üvegbe kavicsokat,szorosan zárd le, majd állítsd be a WC tartályba. Így kevesebb víztől is megtelik. Havi szinten érezhető lesz a különbség a vízszámlánkban, mivel naponta sokszor öblítjük le a vécét
  4. Csak teli mosógép: a mosogatógépet és a mosógépet mindig töltsd tele. Egy teli mosógép sokkal kevesebb vizet igényel, mint két félig teli. Minden mosógép-ciklusnál akár 100 liter, míg minden mosogatógép-ciklusnál akár 50 liter vizet is megspórolhatsz. 
  5. Minimális vízforralás: tényleg csak annyi vizet forralj fel a vízforralódban, amennyire szükséged van. Ezzel nemcsak a vízfogyasztásodat tudod csökkenteni, hanem az energiafogyasztásodat is, mivel a víz újbóli felforralásával dupla energiát használsz fel. 
  6. Fedő fel: főzésnél tegyél fedőt az edényekre. Sokkal kevesebb víz fog elpárologni, az étel is hamarabb készül el és ráadásul több tápanyag is marad benne. 
  7. Fele kád, vagy inkább zuhanyzás: a Föld szempontjából az egyik legjobb választás a gyors zuhanyzás. Ha mégis a kádban fürdést választod, akkor ne engedd tele a kádat. Egy teljes kád nagyjából 80 liter vizet “fogyaszt el”, míg egy gyors zuhanyzás 10-50 litert. Ne folyasd a vizet, miközben szappanozod magad és amíg vársz a meleg vízre, gyűjtsd egy lavórba a tiszta, hideg vizet, amit később szinte bármire fel tudsz használni.
  8. Esővíz, mint a legzöldebb út: a kerti locsolásnál lehetőség szerint esővizet használj. Tegyél ki hordókat, tartályokat és az azokban összegyűlt vízzel öntözd nem csak a kerti virágot, hanem akár a bentieket is. De akár a család egyéb szükségleteit is ki lehet elégíteni esővízzel, ugyanis egy 150 négyzetméter alapterületű családi ház tetejéről egy évre elegendő WC használati, takarítási, mosási igényeket kielégítő esővizet lehet összegyűjteni. 

Újragondolt víztakarékosság

hand-washing-4818792_1920.jpg

Összegyűjtöttünk két modern megoldást a vízpazarlás problémájára:

1. Újragondolt WC tartályok, amik öblítéskor szürke vizet használnak fel.

2. A Gris nevű találmány a zuhanyzáshoz használt vizet gyűjti össze, amit később újra fel tudunk használni. 

Képek forrása: Pixabay

17 komment
süti beállítások módosítása