Monarchia túrák

Az utazással szerzett élményidet senki nem veszi el tőled!

19. századi minaret Csehországban

2017. március 26. 10:40 - Makovecz Gyula Péter

Rajkától alig több mint egy órányira, éppen csak a szlovák-cseh határon túl, Leventevár mellett található Lednice, a mintegy 300 négyzetkilométeres Lednice-Valtice-i Kultúrtáj legszebb része. A terület rengeteg látnivalót kínál: neogótikus kastély, tavak, patakok, természetvédelmi terület, pálmaház, mű várrom, franciakert, angolpark és a címben is megidézett minaret.

Lednice első írásos említése 1222-ből való, ekkor egy gótikus vár állt itt. A XIII. század végén a stájerországi Liechtenstein család birtokába került és maradt egészen az 1945-ös  államosításig. Így a hozzánk legközelebbi Liechtenstein ingatlan a mödlingi vár. A tulajdonos a XVI. században, miután a Habsburg-ház érdekeltségébe került a cseh korona és a vár határ mentisége megszűnt, kastélyt emelt a vár helyére. Először egy reneszánsz nyári rezidenciát építettek, majd ezt barokk stílusban alakították át. Megtehették, mert ekkor már a leggazdagabb morva család lett a Liechtenstein család. A barokk átalakításkor díszkert és hatalmas lovarda is épült a kastély mellé.

Ma is látható neogótikus formáját 1846 és 1858 között nyerte el. A földszintet úgy alakították ki, hogy pazar estélyeknek adhasson otthont az európai arisztokrácia számára. A termek szinte mindegyike csodálatos fa berakásokkal, kazettákkal, intarziákkal díszített. Kiemelkedik közülük a könyvtár állítólag egyetlen tölgyfából, csapolással készített csigalépcsője. A hercegi lakosztály és a gyerekszobák mellett láthatjuk a kastély fegyver, porcelán és vadásztrófea gyűjteményét.

A kastély keleti szárnyához kapcsolódik a Pálmaház. 1843-45 között épült, 92 méter hosszú, 10 méter magas és 13 méter széles, öntöttvas szerkezetű. Szinte állandóan virágzik benne valamilyen növény. Az angolparkban több száz fafajtát találunk, vannak itt ciprusok, kőrisek, fenyőfélék, tulipánfa, hársfa, gesztenye, platán, olyan, mint egy arborétum. A franciakert színes virágai, alakzatra nyírt sövényei a szemet és a lelket is gyönyörködtetik.

1797 és 1802 között épült az akkori Európa legészakiabb minaretje, természetesen nem vallási szándékkal, hanem divatból húzták fel. Akkor még jó ötletnek tűnhetett, nem sejthették, hogy mi fog történni napjainkban. 60 méter magas, emeleti termeiben a család keleti gyűjteménye került elhelyezésre. A tetején lévő kilátó részhez 302 lépcsőfokon át juthatunk el. A kastélytól hajóval közelítsük meg a minaretet, visszafelé pedig sétáljunk, nem kihagyva a "római" vízvezetéket és a barlangot. (Hasonló műépítményeket Laxenburgban is találunk.) A keletre fekvő János várhoz, ami egy várrom utánzat, pedig lovas kocsin is kijuthatunk.

A komplexum januárban zárva tart, a többi téli hónapban csak hétvégén, július, augusztusban minden nap látogatható. A kastélyon belül a reprezentatív szobák, a gyerekszobák és a hercegi lakosztály, továbbá a Pálmaház, a minaret, a János vár és a barlang külön-külön jeggyel tekinthető meg. Ha felnőttként mindent meg akarunk nézni, cseh nyelvű idegenvezetéssel kereken 700 koronát kell rászánnunk. Fontos, hogy a túrákon résztvevők létszáma korlátozva van. A pontos nyitva tartás itt, a jegyárak pedig itt találhatóak. Akár elővételben is van lehetőségünk jegyet vásárolni.

Ha tetszett az írás, kövess minket a Facebookon vagy csak nyomj egy lájkot!

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://monarchiaturak.blog.hu/api/trackback/id/tr8512140377

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása