Menta Life coaching

Menta Life coaching

Coach szemmel. Problémaelemzés helyett megoldáskeresés

2017. február 22. - Menta Life coaching

Sokkal elterjedtebb hozzáállás nálunk Magyarországon, ha van egy probléma, akkor átbeszéljük, elemezzük, van, hogy rágjuk is mint a csontot. De vajon milyen előnyökkel járna, ha nem a problémát “boncolgatnánk” és bontanánk le elemeire, hanem a megoldást? Na erről szól a coaching és a következő írásom is.

Amikor például egy cégben a gyártáson leáll egy gép, akkor egyértelműen azzal kezdik, hogy mindenkit az érdekel, azt vizsgálja, mi okozhatta, vagy még inkább, ki. A bűnbakkeresés is sajnos teljesen általános a vállalati életben és a magánéletben is. Ki okozta a problémát? Mi okozta? Hogy alakult ki a helyzet?Szó szerint boncolgatjuk a helyzetet. Nem véletlenül használom ezt a szót. A  magyar nyelvben kit boncolgatunk? A hullát, nemdebár? Azon a vezetőn- mert azért akad szerencsére olyan is- aki megoldásfókuszú, manapság a beosztottak is meglepődnek. Mennyivel jobb lenne, ha azt az energiát, amit a probléma elemzésére használunk, a megoldás tanulmányozására szánnánk?

Ez egy merőben más megközelítés, de mégis sokkal inkább előre visz. Persze, valamilyen szinten tudnunk kell, mi okozta a felmerülő problémát, de ezt követően sokkal hasznosabb, ha a megoldáshoz vezető útra fókuszálunk. Például ha a házasságunk elakadt, megnézzük korábban mi működött jól vagy konkrétan mikor működött jól a kapcsolat? Amikor több idő jutott egymásra, vagy amikor több programot csináltunk egymással, amikor jobban odafigyeltünk egymásra, stb? Végig lehet gondolni, konkretizálni. Nem a problémás dolgokat felhozni, hanem a működő dolgokat összegyűjteni és abból levonni konzekvenciát a jövőre vonatkozóan. Ebből sokat lehet tanulni bármilyen elakadással is küzdjünk.


Minél több kérdést teszünk fel és válaszolunk meg a megoldásra vonatkozóan, annál közelebb kerülünk hozzá. Míg ha a problémára irányulóan teszünk fel minél több kérdést, a problémához kerülünk közelebb, holott a célunk attól minél távolabb jutni.

 
A rágódás egy problémán különösen ártalmas, amikor újból és újból felidézzük magunknak a rossz pillanatokat, újra és újra átrágjuk azokat. Az egyik legegészségtelenebb, ugyanakkor leggyakoribb rossz lelki beidegződés ez. Például ha a kollégánkkal, barátunkkal összevesztünk vagy hibát ejtettünk,ami miatt szégyenkezünk és ezt folyton napokig, akár hetekig visszajátszuk magunknak, ilyenkor ezt a rossz érzést, akár szégyenérzést konzerváljuk magunkban. Ez könnyen szokássá válhat. “Ha sokáig koncentrálunk a negatív, felkavaró pillanatokra, az megnöveli az esélyét a depressziónak, alkoholizmusnak, táplálkozási zavaroknak és akár szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának is” -állítja az amerikai dr. Guy Witch pszichológus.
Erről a szokásról igen nehéz leszokni, viszont nem lehetetlen. Kutatások szerint már akár egy kétperces figyelemelterelés is elég ahhoz, hogy leállítsuk az adott pillanatban jelentkező rágódási folyamatot. Ha ilyen komoly egészségügyi nehézségeket is okozhat a hozzáállásunk, akkor tehát nem éri meg egy kicsit odafigyelni rá és átkonvertálni a gondolatainkat?


Az, hogy probléma-vagy megoldásfókuszú-e a gondolkodásunk, az minden élethelyzetben előjöhet és számít, akár hétköznapi életben, akár cégvezetőként egy megoldandó kihívásnál.

A sikerhez vezető út göröngyös lehet, sok elakadás nehezítheti utunkat, hogy hogyan is állunk hozzá, az viszont rajtunk múlik.

süti beállítások módosítása
Menta Life coaching