Meat Challenge

Minden héten random hús + random konyha

MeatChallenge: Kecskesajttal töltött kacsamell máltai lecsóval

2017. március 27. 23:26 - MeatChallenge

12. hét: Kacsamell + máltai konyha

A héten a máltai konyha volt terítéken. Most először nem receptből készítettem el a húst, hanem a máltai konyha jellemzői alapján megpróbáltam “kreálni” egy ételt. Erre leginkább azért volt szükség mert nem volt recept, amit elkészíthettem volna. De hogy mégis legyen valami tradicionális máltai is, ezért a kacsamell mellé elkészítettem a kapunata-t, azaz a máltai lecsót.

maltese_0.jpg

Felkészülés

Szerda – péntek

Bájos segítőm kacsamell választásának örültem, mert önmagában is egy finom hús, így most már csak az volt a kérdés, hogy mit hozok ki abból. Különösen a máltai konyhával párosítva. Máltáról már sok jót hallottam: szép tájak, kedves emberek és ami jelen esetben fontos, finom ételek. A máltai konyhában jól visszatükröződik az ország történelme. A sziget sokáig a Szicília királyság része volt, majd a Johannita lovagrend önálló állama lett. A lovagokat Napóleon űzte el az 1700-as évek végén, majd megszállta a szigeteket. Később a franciák elleni lázadáshoz csatlakoztak a britek, akik ezután 160 évre ott ragadtak. Az önálló és független Málta 1964-ben jött létre. (forrás: wikipédia) Ennek köszönhető, hogy a máltai konyhában megfigyelhetőek az olasz, a francia és az angol stílusjegyek is. Földközi tengeri országként természetesen a hal fontos szerepet tölt be a máltaiak étkezésében, mégis érdekes módon nemzeti ételüknek a nyúl pörköltet (Stuffat tal-fenek) tartják. Emellett még szívesen fogyasztanak marhát és sertést, illetve csirkét...de kacsát nem!

A kacsával kapcsolatos gyanúmat mások is megerősítették, úgyhogy mély sóhaj mellett konstatáltam, hogy a máltaik maximum könyvben találkoznak kacsával. Ismét döntés előtt álltam: vagy átalakítok egy ételt kacsásra vagy...más "vagy" nem volt. Ezzel a szemmel elkezdtem végignézni a tradicionális máltai ételeket, de egy citromos csirkecombon és egy csirkés pitén kívül nem találtam semmi mást. Ekkor gondoltam egy merészet és eldöntöttem, előhúzom a “holland kártyát”, ami azt jelentette, hogy készítek egy nem húsos tradicionális máltai ételt és mellé elkészítem a húst “máltai” módon. Azért is nyúltam könnyen ehhez a taktikához, mert a receptek böngészése közben felfedeztem a máltai lecsót (kapunata), amit meg akartam kóstolni. Ez a lecsó leginkább a francia ratatouille-re hasonlít, zellerrel, olíva- és kapri bogyóval kiegészítve.

Már csak egy dolog maradt hátra (a legfontosabb): hogyan fogom elkészíteni a húst? Itt jött a merészség. Mivel konkrét receptet nem találtam (csirkére sem), ezért eldöntöttem, hogy a máltai konyháról addig összeszedett információk alapján “megalkotom” a “máltai módon” elkészített kacsamellet. Ha lehet hinni a beszámolóknak, akkor Máltán nagyon finom kecskesajtokat lehet enni, innen pedig már gyorsan eljutottam ahhoz a gondolathoz, hogy ezzel fogom megtölteni a kacsamelleket. A kecskesajt társának pedig a koriandert választottam.

Szombat

Bár az ételeket csak vasárnap készítettem el, de Bájos segítőm bölcs tanácsának engedve, szombaton mentem el bevásárolni. Ismét balatoni vendégségben főztem, így vendéglátóimtól kértem tanácsot a hozzávalók beszerzéséhez. Mivel ők a városi piacot javasolták, ezért a reggeli kávé után már úton is voltam oda. A legfontosabb a hús beszerzése volt, mivel azon áll vagy bukik a heti kihívás, ezért első utam a henteshez vezetett. Kicsi activity után megértettük egymást a pultos hölggyel, hogy pontosan hol találom a kacsamelleket (csak fagyasztott volt sajnos), kiválasztottam, lemérettem és majdnem szívrohamot kaptam a kasszánál, amikor megmondták az árát. Konklúzió: jobban tisztában kellene lennem a húsok árával. A zöldségek nagyobb részét is meg tudtam venni a piacon, viszont a kecskesajthoz és a bogyókhoz el kellett ugranom az egyik hipermarketbe. Nyugodtan és bizakodva indultam haza. Lássuk mi lett belőle...

Elkészítés

Hozzávalók (4 fő)

Kapunata:

  • 0,5 kg padlizsán
  • 1 kg paradicsom
  • 3 fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 8 szár zeller
  • 2 teáskanál paradicsompüré
  • 20 szem kapribogyó
  • 24 szem zöld olivabogyó (magozott)
  • 1 evőkanál ecet
  • 1 teáskanál cukor
  • 1 teáskanál bazsalikom
  • 1 teáskanál szárított petrezselyem levél
  • oliva olaj
  • megjegyzés: ez az adag inkább 4 éhes főre van

Kacsamell

  • 1 kg kacsamell (~ 2 db)
  • 10 dkg kecskesajt
  • friss koriander
  • 2 gerezd fokhagyma

maltese_1.jpg

Elkészítés

  1. A kapunata-hoz előkészítettem a hozzávalókat. Először nagyobb kockákra felvágtam a padlizsánt, majd egy kicsit megsóztam és félreraktam pihenni. A szárzellert 2-3 percig főztem, majd apróra vágtam (~1 cm darabok). A paradicsomot kisebb kockákra, a hagymát és fokhagymát pedig apróra vágtam.
    maltese_2.jpg
  2. Egy nagyobb fazékban megpirítottam a hagymát és a fokhagymát (a fokhagymát kicsit később adtam hozzá nehogy megégjen). Mikor a hagyma elkezdett barnulni, hozzáadtam a zellert, a paradicsom pürét és a cukrot. Az egészet kb. 5 percig pirítottam, majd jött a paradicsom, egy kicsi só, majd 10 percig alacsony hőmérsékleten főztem.

  3. Amíg a fazékban főtt az étel, addig vízzel leöblítettem a felkockázott padlizsánt és még kisebb darabokra vágtam (kb 1/2 – 1/3-ra vágtam az addigi kockákat). Leszámoltam a kapri- és oliva bogyókat, kimértem az ecetet, majd amikor eltelt a 10 perc, beleöntöttem a maradék hozzávalókat is a fazékba. Bazsalikommal és petrezselyemmel fűszereztem, majd lefedve 30 percig főztem. Öntöttem még hozzá egy pohár vizet is, nehogy kiszáradjon. 2-3 alkalommal megkóstoltam és további só hozzáadásával beállítottam a végleges ízét.
    maltese_4.jpg
  4. A kacsamellet kicsit megtisztogattam, majd a zsírjával felfele egy vágódeszkára helyeztem. Egy hegyes, vékony késsel zsebet készítettem a húsban. A zseb elkészítése nem volt bonyolult, csak arra kellett vigyáznom, nehogy kilyukadjon valahol. A legvastagabb hús részénél beleböktem a kést, vágtam neki egy kis nyílást, majd a késsel félkörívet leírva tágítottam belül a zsebet. A felkészüléshez ezt a videót használtam, talán szemléletesebb.

  5. Mikor kész volt a zseb, a reszelt kecskesajtból, sóból, fokhagymából és korianderlevélből készült mixet egy teáskanál és az ujjam segítségével beletöltöttem a húsba. A zseb lezárásához fogpiszkálót használtam, de ez a módszer sajnos nem volt jó és a töltelék egy jó része kifolyt sütés közben (az íze szerencsére bent maradt). Inkább hentes kötözővel érdemes lezárni/összefogni a töltött/göngyölt húst!
    maltese_3.jpg
  6. A tepsi aljába öntöttem egy kis oliva olajat, majd a zsírjával lefele beletettem a kacsamelleket a serpenyőbe. Kicsit megsóztam őket majd lefedve 30 + 30 percig sütöttem mind a két oldalát. (Megjegyzés: Rozé módon elkészítve finomabb lett volna, de most az nem volt opció)

  7. A kacsamelleket egy éles késsel felszeleteltem és a kapunata-val tálaltam.   

Összegzés (9/10)

Azt gondolom ez az étel nagyon finom lett. Persze a kacsamell jobb lett volna rozé módon elkészítve, de ez most nem lehetett opció. A töltelék jelentős része is kifolyt a húsból, mégis omlós és fűszeres maradt. A máltai lecsóval kapcsolatban elfogult vagyok, mert a "hazai" lecsó az egyik kedvenc ételem, de ez a padlizsános, oliva bogyós verzió nagyon finom lett. Egyszerűen az egész nagyon ízlett.

Ami felkerül a kívánságlistámra, az a máltai kolbász (Zalzett tal-Malti), amit a következő disznóvágáson biztosan el fogok készíteni.

Az eheti kihívásban a felkészülés és beszerzés nettó 4 órát, az étel elkészítése kb. 2,5  órát vett igénybe. Az összköltség 7.807 Ft (kb. 4.317 Ft alapanyag + 3.490 Ft hús).

Értékelés:

Bájos segítőm: A kecskesajttal töltött kacsamellnek egy kis hibája volt, hogy kevés lett benne a töltelék, szinte eltűnt, míg a kacsa megsült. A hús puha, jóízű, picit talán száraz lett. A "lecsó" köret jól illet hozzá, az érdekes összetevői harmóniában voltak egymással. 9/10

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://meatchallenge.blog.hu/api/trackback/id/tr6112375859

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása