Meat Challenge

Minden héten random hús + random konyha

MeatChallenge: Borsos marhatokány

2017. február 20. 22:19 - MeatChallenge

7. hét: Marhanyak + magyar konyha

Erre a hétre a klasszikus magyar konyha jutott. Külön kihívás volt számomra egy olyan ételt készíteni, amivel kapcsolatban negatív kép élt a fejemben. De végre ismét otthon főzhettem, ami meg is látszott az idegeimen, viszont ha nem csirkét vagy sertést kell vennem, akkor a beszerzéssel nem szabad addig várnom, amíg bezár az összes hentes, mert marhát nem árulnak minden sarkon.

tokany_0.jpg

Felkészülés

Szerda – péntek

Először is fel kellett elevenítenem a marha részeivel kapcsolatos ismereteimet, hogy eldönthessem, milyen ételeket tudok marhanyakból készíteni. Sajnos hamar kiderült, hogy szeletes hússütési vágyaimat ezen a héten sem tudom kiélni, mivel a marhanyakból (tarjából) – hasonlóan, mint a combból – elsősorban gulyás, pörkölt vagy ehhez hasonló étel készül. A lista és a lehetőségek ezzel eléggé beszűkültek: a gulyás levesnek minősül, pörkölt pedig annyira…nem bonyolult étel, úgyhogy ezeket az elején kihúztam. Kérdés, hogy akkor mi maradt? Maradt egy tradicionális „gulyás/pörkölt” típusú magyar étel, amit nagyon ritkán eszem és még soha nem készítettem el. Ez a tokány. Nem tudom, hogy a neve miatt vagy az éttermekben kapható verziójuk miatt, de valahogy a tokánnyal kapcsolatban negatív érzések keringtek bennem. Miután kicsit utána kerestem mi is ez, mik az összetevői, hogyan kell elkészíteni, rá kellett döbbennem, hogy ez nem hangzik rosszul, mégis még ez után is ódzkodtam tőle. Végül eldöntöttem, hogy ha ez a hét nem is lesz annyira különleges, mint az előzőek, akkor legalább megpróbálom egy étellel kapcsolatos negatív érzéseimet pozitívba fordítani.

Azt hittem a döntés után már könnyű dolgom lesz, de kiderült, hogy a tokánynak több fajtája is létezik (forrás: wikipédia): borsos, csikós, erdélyi, hentes, vadász, gundel, stb., illetve ami nekem fontos volt, a marhatokány. Átfutottam néhány receptet, de nem volt teljesen világos mi a különbség a borsos- és a marhatokány között, ezért csináltam egy borsos marhatokányt… Ezúttal nem volt egy konkrét recept, amit elkészítettem, hanem sok receptből állt össze a végleges (megjegyzés: azért olyan sok különbség nincs tokány receptek között).

Hogy mi a különbség a tokány és a pörkölt között (javítsatok ki a ha tévedek)? Elsősorban a hús darabolása, az elkészítés módja, illetve a bors. A tokánynál a húst 4–6 cm hosszú csíkokra vágva készítjük elő („tokányra vágás”), míg a pörköltnél (és ragunál) az esetek legnagyobb részében kockára vágjuk a húst („ragura vágva”). A tokány esetében a víz / hús alaplé folyamatos adagolása mellett a húst megpároljuk, nem úgy, mint a pörköltnél, ahol a húst felengedjük vízzel és megfőzzük benne. A tokány esetében elhagyjuk a pörkölt fő fűszerét, a pirospaprikát és helyette az Európában sokkal régebb óta ismert borssal fűszerezünk.

Szombat

Vasárnap délelőtt vendégségbe voltunk hivatalosak, ezért szombat délután kellett elkészítettem az ételt a vasárnapi ebédre (engedélyezett kiskapu a rendszerben). Természetesen, mint mindig, most is az utolsó pillanatra hagytam a bevásárlást, sőt nehezítve a saját helyzetemen, délután indultam el vásárolni. A szombat délutánok közös jellemezője, hogy az összes normális hentes bezár és mehet az ember hipermarketbe húst venni. Mivel a marhanyak (és általában itthon a marha) nem egy hétköznapi hús, ezért a hozzánk legközelebb eső nagy hipermarketbe mentem el, hátha szerencsém lesz. Meg is örültem, mert volt a pultban marhanyak, de amikor a kettővel előttem álló ember arra panaszkodott, hogy a délelőtt ott vásárolt marhanyak annyira büdös volt, hogy a reklamációs pultban is majdnem elhányták magukat, akkor balra el és ki ebből a boltból. Bájos segítőm bevonásával végül találtam egy szombaton is nyitva tartó (elvileg) minőségi hentest egy budai bevásárlóközpontban. Fél óra autókázás után már a kezemben is volt a hús. Már csak egy bökkenő volt, mégpedig hogy csontos marhanyakat vettem, egy akkorra csonttal, ami a felét kitette a húsnak. Egy elmés (juj!) ötlettel mentetettem a helyzetet és kitaláltam, hogy csinálok egy csontlevest is a tokány mellé. Ez több szempontból is jó ötlet volt. Egyrészt a leves ellensúlyozta a csontozás után megmaradt kevés húst, másrészt a levest fel tudtam használni a tokányhoz. A nagyszerű ötlet okozta mámorban bájos segítőmmel gyorsan elintéztem  a többi alapanyag bevásárlást és neki is kezdtem a főzésnek.

Elkészítés

Hozzávalók (2 fő)

  • 500 g marhanyak
  • 3 fej fokhagyma
  • 1 fej vöröshagyma (nagy)
  • 2 db paprika
  • 2 teáskanál őrölt bors (1,5 elég lett volna, főleg marha alaplé mellett)
  • 1 teáskanál majoranna
  • 3 teáskanál paradicsompüré
  • marhahús alaplé (/víz)
  • zsír (vagy 10 dkg szalonna)

tokany_1.jpg

Elkészítés

  1. A húst lefejtettem a csontról és vékony csíkokra vágtam fel.

  2. Felhevítettem a zsírt és a felvágott hagymát aranybarnára pirítottam benne. Ezt követően hozzáadtam az apróra vágott fokhagymát és a paradicsompürét. Az egészet 1-2 percig sűrű kevergetés mellett pirítottam, majd beleöntöttem 2-3 dl marhahúslevest és magas hőmérsékleten forraltam.
    tokany_2.jpg
  3. Mikor nagyjából a fele elfőtt a lének hozzáadtam húst és megsóztam. Együtt addig pirítottam, amíg el nem főtt teljesen a lé (zsírjára pirítom).
    tokany_3.jpg
  4. Ezt követően hozzáöntöttem egy keveset (kb. 1 dl) a marhahús levesből és alacsony hőmérsékleten pároltam a húst (30-40 perc x alkalom), amíg el nem főtt a hozzáadott lé. Mikor félig megpuhult a hús hozzáadtam a felkockázott paprikát is.

  5. Az előző lépést annyiszor ismételtem meg, amíg a hús teljesen meg nem puhult. Mikor a hús megpuhult utoljára zsírjára sütöttem.
    tokany_4.jpg
  6. Tarhonyával tálaltam.

Összegzés (8,5/10)

A hús megfelelően puha lett, bár voltak benne „rágósabb” falatok, de mivel azok csak elvétve fordultak elő, ezért azt a hús minőségére fogtam. Az ízesítésnél nem kalkuláltam azzal, hogy nem vízzel, hanem már kellően fűszeres marhahús levessel pároltam a húst, így a 2 teáskanál bors talán egy kicsit sok lett. Összességében ízlett, amit készítettem, megvan a pozitív fordulat.

Ami felkerül a kívánságlistámra, az ... ide most nem tudok mit írni.

Az eheti kihívásban a felkészülés és beszerzés nettó 3 órát, az étel elkészítése kb. 4 órát vett igénybe. Az összköltség 2.510 Ft (kb. 950 Ft alapanyag + 1.560 Ft hús).

Értékelés:

Bájos segítőm: Az első hetek észrevételeit megfogadva, a marhahús kellő ideig főtt, így omlós lett. A tokány finom lett, "hazaias". :) 9/10 

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://meatchallenge.blog.hu/api/trackback/id/tr6612276787

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Krutzifix 2017.02.21. 17:59:30

Hogy micsoda? A pörköltnél felengedjük vízzel és abban főzzük meg a húst??? Az a húsleves! A pörköltet lepirítjuk, és kezdésként is a saját levében főzzük, amit ha elfőtte, folyamatosan pótolunk vízzel, vagy vörös borral :), de semmiképp nem vízben főzzük! Akkor nem pörkölt lesz, hanem paprikás-hagymás vízben főtt hús! Vagyis a tokányt pároljuk, a pörköltet pirítjuk. (A neve is ilyesmire utal) Legalábbis mifelénk...

martineden 2017.02.21. 18:01:38

,,A tokány esetében a víz / hús alaplé folyamatos adagolása mellett a húst megpároljuk, nem úgy, mint a pörköltnél, ahol a húst felengedjük vízzel és megfőzzük benne. "...remlik neked, hogy mit jelent az a szo,PORKOLT? Szerinted lehet valami vizben porkolni?Szoval a jo porkoltet, tobbszor si a zsirjara surod , a nem elelg puha a hus. es mindig egy kicsi vizet ontesz alája, de sose annyit , h ellepje. Viszont ha hamar puhul, fel se kell onteni ,mert a sajat leveben megfo. Ja es a nyers hust sose sozd meg rogton, foleg a marhat, mert nem puhul meg. Mikor felig megfott, akkor szabad sozni.
süti beállítások módosítása