Magyarország csodái

Sárospatak és a tenger szeme

Bárcsak azt mondhatnám, hogy késlekedésem oka egy kalandokkal teli utazás volt, ám ez nem igaz. 
Azonban mentségemre váljék székhelyem megváltoztatása legalább akkora örömmel tölt el jelenleg, mintsem ha újra hazánk gyönyörű vidékein barangolhatnék ismét. Egyik személyes kedvencem például a Megyer-hegyi tengerszem, így többek között erről fog szólni mai kis eszmefuttatásom. 

Miután korábbi bejegyzésemben Tokaj város és az arról elnevezett borvidék attrakcióit kezdtem el taglalni, úgy vélem célszerű ezen a vonalon továbbhaladni és bemutatni milyen sok szépséget tartogat még számunkra ez a vidék. 
Mai első megállónk tehát Sárospatak. Figyelem, az út néhol kicsit rázós lehet, de az élmény egy életre szól!

Ha a városban kívánunk megszállni érdemes valamely kis panziót választani a város külső szélén, mely igazán csendes és némelyik akár csónakázási-, kenuzási lehetőséget is tud biztosítani számunkra a Bodrogon.
Bevallom, mi is ezen vendégházak egyikében szálltunk meg. Így nem csak, hogy nem kellett más családokhoz igazodnunk, de egészen költségkímélő megoldás is az ember pénztárcáját tekintve. 
Persze, ha valaki többre vágyik, az megszállhat a számos apartman valamelyikében, vagy akár Patak négycsillagos hotelében is.
Ha azonban nem ez a tervezett desztinációnk, csak az útvonal részét képezi, akkor is érdemes rászánni az időt és megismerni a várost. 

A település legismertebb attrakciója a sárospataki vár, mely mindenki számára ismert, már csak azért is, hiszen a jelenlegi 500 Ft-os bankjegy hátulján látható a képe. 

c6a8_1_300.jpg
Az épület egyébként a XIII. században épült, és ma hazánk legjelentősebb reneszánsz épületeként tartják számon. A hosszú évszázadok során olyan családok birtokolták, mint a Dobó család, a Lorántffyak vagy éppen a Rákócziak. Miután Lorántffy Zsuzsanna házasságra lépett I. Rákóczi Györggyel és hozományaként Sárospatak Rákóczi-birtokká vált, jelentős építkezésbe kezdtek, mely az évek során egészen II. Rákóczi Ferencig elhúzódott. Ezen építkezésnek köszönhetően húztak emeletet a keleti- és déli szárnyra, átalakították a Vörös-tornyot és megépítették a ma is látható Lorántffy-loggiát. 
Sajnos, az elvesztett Rákóczi-szabadságharc után német- és osztrák birtokosok kezére került, akik erősen átépítették, azonban egy séta a várfal mentén segíthet elképzelni, hogyan is nézhetett ki teljes valójában. 
A vár egyébként napi rendszerességgel látogatható, és nem csak a Rákóczi-múzeumnak ad otthont, de évente megrendezésre kerülnek falai között múltat idéző várjátékok, mely ingyenesen látogatható. 

A kultúra és történelem iránt érdeklődők azonban ne feledjék el megtekinteni a városi Református Kollégiumot sem, melyet úgy emlegetnek, mint a magyar Cambridge, vagy éppen a klasszikus műveltség fellegvára.  
Ezen két számottevő, történelmi jelentőségű épületen kívül a város olyan turisztikai attrakciókkal várja látogatóit, mint a Szeplőtelen Fogantatás temploma, a Bodrog-parti szoborsétány, a zempléni Csokoládégyár vagy éppen a Végardó Termálfürdő, ahol kedvére lubickolhat a vízben kicsi és nagy, fiatal és öreg.

Aki azonban igazán különlegesre vágyik, az mindenképpen utazzon el a várostól néhány kilométerre húzódó Megyer-hegyi Tengerszemhez. A látványosság két oldalról is jól megközelíthető. Míg az egyik oldalt egy tisztásról induló, kissé meredek túraútvonal vezet fel minket a hegy tetejére, addig a másik oldalról az útvonal egy része autóval is megközelíthető azok számára, akik nincsenek hozzászokva a meredek terepekhez. 

dscf3681.JPG
A név kissé megtévesztő, hiszen a hegyoldalban látható, állandó vizű tónak valójában köze sincs a tengerekhez. Korábban bányászati terület volt és az egykori fejtési gödörben összegyűlt csapadékból keletkezett a tó.

A hegy mentén kialakított útvonalnak köszönhetően, a víz lábától egészen a hegy tetején kialakított párkányig járható a terep, így nem csak hazánk ezen csodáját csodálhatjuk meg, de a hegyoldalba vájt barlangokat is, ahol a bányászok szálltak meg munkájuk idejére. A túra végére nagy eséllyel elfáradunk, de higgyék el nekem, a látvány mindenért kárpótol.

dscf3685.JPG

----
A bejegyzésben közzétett képek saját készítésűek, így azok más oldalon való felhasználásához engedély szükséges.
----

Tokaj - több, mint borvidék

Azon emberek közé tartozom, akik az aktív pihenést részesítik előnyben, így mikor arra került a sor, hogy helyszínt válasszunk nyaralásunknak, örömmel tettem le voksomat Magyarország legnevesebb borvidéke mellett. 
Gyermekkorom óta gyakorta látogattunk el Tokaj városába és bár sokan úgy vélekednek, a város egyetlen érdemlegessége a világhírű bora, reményeim szerint az alábbiakban sikerül erre rácáfolnom, és megismertetnem Önökkel a környék kevésbé ismert attrakcióit.

Bár Tokaj maga is számos remek panzióval rendelkezik, melyek legtöbbje a Bodrog folyóra biztosít rálátást, mi a rakamazi kemping mellett, a Tisza árterében megbúvó faházak egyikét választottuk tartózkodási helyünknek, így bár egy másik megyében szálltunk meg, egy tíz perces séta elég volt, hogy Tokaj város szívében találjuk magunkat. És kinek lenne ellenére ez a séta, ha az út a Bodrog és Tisza találkozása felett meghúzódó hídon vezet át?

13835828_773126206162503_1798051108_o.jpg
A borvidéki hangulat körüllengi a környéket, táblák sokasága ad iránymutatást a borospincékhez vezető úton, így természetesen mi is éltünk a borkóstolás lehetőségével, hogy megízlelhessük hazánk legjobb minőségű borát, melyet XIV. Lajos francia uralkodó úgy értékelt: Vinum Regum, Rex Vinorum (A királyok bora, a borok királya.)

Amennyiben Önök is a szerelmi pincesort választják, a vasútállomással szemben, mindenképpen érdemes betérniük a Benkő Borházba, ahol nemcsak, hogy kiváló borok közül válogathatnak, de a kiszolgálás is első osztályú, és míg boraikat kortyolgatják, vethetnek néhány pillantást az épület előtt álló présgépre, melynek igazán fontos szerepe van a szájukban ízlelgetett borok elkészítése során.
Ha ez azonban nem lenne elég, érdemes betérni az alig öt percre található Borgalériába is, ahol a város legnagyobb borospincéje található, ennek megtekintésére azonban csak előre leegyeztetett, csoportos látogatások alkalmával van lehetőség. 
A két kóstolás között pedig lépcsőzzenek fel a hegyoldalban található emlékműhöz, mely országunk régi és jelenlegi méreteit mutatja be, kiegészülve a reményteli idézettel, hogy egy nap szeretnénk egykori teljességében viszontlátni hazánkat. 

20160712_183442.jpg
Mivel azonban az italozás bármilyen csábító is, nem elég ahhoz, hogy kitöltse egy teljes nyaralás idejét, így mindenképpen érdemes tenni egy kis felfedező túrát a városban. Sétájuk során útba ejthetik a város főterét, ahol megcsodálhatják Tokaj egyik legszebb templomát, a templom mögött megbúvó csendes, kis utcákat, a borászatot bemutató aprócska múzeumot, megkóstolhatják a város egyik legjobb kávéját a Halász Cukrászdában, vagy akár tehetnek egy túrát a Kopasz-hegyre is, melynek egyik túraútvonala a Főtértől nem messze található temetőből indul.
Emellett fontos megemlíteni a számos szuvenír üzletet is, ahol igazi, minőségi hungarikumokat vásárolhatunk az otthon maradtaknak.

Ha pedig megéheztek a sétában, mindenképpen érdemes megkóstolni a Tisza-parti Sétányon meghúzódó Döner kínálatának egyikét, ahol nagyon ízletes halételekkel várják a turistákat, megfizethető áron.
Amennyiben pedig desszertre is vágynak az ebéd után, bátran ajánlom Önöknek a sétányon található fagylaltozót, ahol akár egy tokaji bor ízű gombócot is elnyalogathatunk, persze szigorúan csak alkoholmentes formában.

A sétánynál található a Triton hajó kikötője is, melyre érdemes jegyet váltani, ha szeretnének részt venni egy közel egyórás sétahajózáson a Bodrogon. Ha azonban ennél is többre vágynak, számos helyen bérelhetnek maguknak kenut vagy éppen kajakot, hogy így fedezhessék fel a két folyó vizét.

received_1266734100011702.jpeg

Az igazán meleg napokon pedig mindenképpen érdemes ellátogatni a rakamazi oldalra, ahol a Tutajos Beach területén, a Tisza kijelölt szakaszán akár fürdőzhetnek is. Az evezős járművek bérlése itt is opcionális, nem is beszélve arról, hogy péntek esténként szintén a Tutajos Beach ad otthont a város legnagyobb bulijának, mely főként a húszas éveikben járó fiatalok számára jelenthet kárpótlást a Hegyalja-fesztivál eltörlése után.
Tokaj azonban a nyugodtabb, kulturáltabb szórakozásra vágyók számára is remek úti cél lehet, hiszen a nemrégiben felépült Fesztiválkatlan számos színi előadásnak és koncertnek biztosít otthont a nyári hétvégéken.

A város tehát bár nem túl nagy, mindenképpen megérdemli, hogy meglátogassák és felfedező sétákat tegyenek csendes utcáin. Ha pedig ennél is többre vágynak, a környező városok számos kalanddal és attrakcióval várja az érdeklődőket, melyekről később olvashatnak.

----
A bejegyzésben közzétett képek mind saját készítésűek, így azok más oldalon való felhasználásához engedély szükséges.
----

süti beállítások módosítása