LifeGeek Magazin

LifeGeek Magazin

Suminagashi – A lebegő festészet

2017. december 10. - Porcza Bíborka

dscn1271-e1472738104460.jpg

Ismerkedjünk meg egy különleges japán papírfestési technikával. Cikkünkben egy majd ezer éves ázsiai festési eljárást mutatunk be, a suminagashit, melynek eredete a XI. századi Japánban bukkant fel először ebru néven.

A suminagashi egy egyedülálló meditatív merítési technika, amit szertartásszerűen végeznek. Maga a sumi “tust” a nagashi “lebegést” fejez ki, ami lebegő tusmintázatot jelent. A suminagashi név tehát pontosan le is írja eme festés működési elvét. A technika lényege, hogy a vízfelszínen kialakított olajos réteg és a tus rajzolatai a vízen különböző mintákat hoznak létre, melyet egy papírfelületen rögzítenek.

Mitől olyan különleges a suminagashi?

Tudnunk kell, hogy egy márványozási eljárásról beszélünk, amit a már említett merítés útján végeznek. A folyamat úgyszólván mantraként vezeti az alkotó kezét, hogy az anyag természetes működése közben mintázatokat képezzen. A festékformák mozgása, az alkotó lélegzetvétele, ahogy mozgatja az ecsetet, ez mind tökéletes összhangban működik, ami már önmagában is meditatív állapotot hoz létre.

A technikáról Holló-Szabó Rékát kérdeztük, aki a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem volt grafikus hallgatója, és jelenleg a Corvin Rajziskola művészeti tanára. Tervezőgrafikát, rajzot, festést, designerképzést, gyerekprogramokat és felvételizőknek tart előkészítőt.

holloszaboreka_mestermunkaprezentacio_hd_3-134w.jpg

Réka diplomamunkájában az ősi japán technika alternatíváit kereste a kortás vizualitásban. E mögött a hatalmas mennyiségű munka mögött sok történeti és elméleti kutatás szolgált alapul, amit egy művészeti kiadvány formájában tett publikussá.

Réka beszélt nekünk a suminagashi képről, mely a folyamatos mozgás egy pillanatát ragadja meg, ugyanakkor a rögzítés pillanatában törli ezt a fajta mozgást. Hogyan lehetséges ez? Megfigyelhető, ahogy a papír magába szívja a mozgó közeget, ez a fajta metódus, a mozgás végét jelenti, így tartósítva az időt.

E technikában számos érdekes lehetőség fedezhető fel. Egyfelől a megismételhetetlenség, hiszen sosem készül el kétszer ugyanaz a minta, reprodukálhatatlan, örök, és egyedivé válik az alkotó által. Másfelől a filozófiája az, ami lenyűgöző. De mit értünk ez alatt?

Az európai márványozó, Don Guyot szerint a suminagashi technika az alkotó és a képet szemlélő számára is mély meditatív tartalommal bír.

Egy három órás suminagashi workshoppon a résztvevők kiegyensúlyozott légzést produkálnak. Vajon mi lehet ennek az oka? "A levegővételre automatikus folyamatként tekintünk, annyira, hogy nem is figyelünk rá oda. Azonban a keleti kultúrában fontos szerepet tulajdonítanak a légzésnek meditáció során. Hiszen testünk belsőleg így kerül fizikai kapcsolatba a külvilággal." - mondta Réka

dscn1098-e1472911134935.jpg

A márványminták létrehozása közben, akaratlanul is a készítő egy medditatív állapotba kerül. Szellemileg átlényegülve mélyül el a suminagashi “érzésben”, mely során felfedezhető az öszpontosítás, koncentráció, nyugalom és a harmónia állapota.

Ily módon az anyagok, amiket Réka a vízfelszínre enged harmonikus arányokat alkotnak. A kép, ami így keletkezik a véletlenszerű mozgás és az irányítás ötvözete. Bábáskodó jelenléttel, különféle adagok hozzáadásával lehet létrehozni egy vagy akár több mintát. A technika egyik lényege, hogy a kreáló zavarhatja a felszínt, melyben ott van a meglévő tinta. Az irányítás mértékétől függ a víz áramlása, hogy mennyire bontja szét az organikus rendet.  

holloszaboreka_mestermunkaprezentacio_hd_3-138w.jpg

Összegezve:

A suminagashi eljárás eszköz a szabad önkifejezésre. Technikájának egyszerű alapelve van, és anyaghasználata sem túl komplikált, de alapos előkészítést igényel. Kiválóan lehet kísérletezni vele bármely olyan anyagon, aminek van szívófelülete.

Meditatív tartalma az, ami segít kiszakadni a hétköznapi élet rendjéből, gondolati feszültségből, stresszből, pszichés görcsökből. Aktív gyakorlása segít a vizuális fejlődésben, lelki egyensúlyt teremt, és hozzájárul a művészeti szemléletmód kialakulásához. Ösztönöz, hogy a folyamat elvégzése közben az élvezetre, a kép készítésére koncentrálhasson az alkotó. Felhasználható origamihoz, csomagolási technikához, de alkalmazható a könyvkötészetben, a lényeg, minden, ami papír, előállítható a suminagashiból.

Azoknak, akik szeretnének megismerkedni a suminagashi készítés titkával, figyelmükbe ajánljuk a Corvin rajziskola 2018. február 5-én (hétfőn) induló suminagshi workshopját, ahol Holló-Szabó Réka tervezőgrafikussal lehet egyedi képeket készíteni egy 1000 éves papírfestési eljárással!

A workshopra való jelentkezés:
corvinrajziskola@gmail.com címen
Link:
https://www.facebook.com/events/148661102432526/

Kép forrás: Holló-Szabó Réka

 

A bejegyzés trackback címe:

https://lifegeek.blog.hu/api/trackback/id/tr2913467935

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása