2017. dec 10.

Borsó termesztése

írta: Gergely Erdős
Borsó termesztése

 

Borsó Tudományos nevén Pisum sativum L. 

 

Az gondoltam a borsóval kezdem a kifejtést mert talán ő az egyik legnépszerűbb, legismertebb, és szerintem nem túlzok ha azt állítom,hogy a legkönnyebben termeszthető zöldségünk!

Bár a hónapos retek meg tudja előzni a termesztésben de azt gondolom az első sikerek a kezdő kertészeknél 

 2.PNG

Azt gondolom mindannyiunknak vannak szívet melengető emlékei gyerekkorából a friss zsenge borsó ízéről, esetleg az édes borsólevesről, apró új sárgarépával fűszerezve. Azt hiszem a legmennyeibb mannák egyike. Nem beszélve arról, hogy nálunk például imádják a gyerekek így aztán rengeteg fogy minden évben.

Származását egyes tudósok Abesszíniába teszik.

A borsó Magyarországon a legnagyobb területen termesztett zöldség. Összesen a vetőmagnak termesztett területekkel együtt évente 50000 hektáron termesztik.

3.PNG

Termesztése nagyon könnyű, különösebb szakértelmet nem igényel.

Hidegtűrő növény a termesztésének a hőoptimuma 16+-7 fok, de 3-4 fokos talajban már kicsírázik, és akár -4-5 fokot is képes túlélni, az elfagyott részek helyett újakat hajt.

 Vízhasznosítása kiváló, de nagymértékben meghálálja a termesztés alatti öntözést, magvetés idején, virágzáskor és a termés beérésekor nagyon hasznos az öntözés. Én március elején szoktam veteményezni, nagyon nem érdemes várni az ültetéssel mert a nyári meleget nagyon nehezen viseli. 

Én minden évben augusztusban szoktam újra veteményezni, mert akkor még abban az évben egyszer olykor kétszer tudok róla termést szedni. Nem akkora mennyiséggel mint tavasszal de így őszre is jut egy kis friss borsó.

Nem tapasztaltam konkrét különbséget a bokor és a sorművelés között, de összességében azt gondolom kiskertben a bokor művelés a célravezetőbb, sokkal könnyebb a tisztán tartás kapálással megoldható minimális gyomlálást igényel zöméveb azt is csak a tövek mellett. 

Én 25x25-ös sorállásban vetem mert ebben a sűrűségben csak addig kell jobban kapálni ameddig kellőképpen el nem bokrosodik utána hatásosan leárnyékolja a környezetét ezzel szinte ellehetetlenítve a gyomok térnyerését, ami pedig mégis bírja és átnő rajtuk, azt szedéskor könnyen ki lehet húzni.

1.PNG

4-6 cm mély gödrökbe szoktam veteményezni, bokronként 4-7 magot szórva.

Nitrogénból hüvelyes növény lévén mondhatni önellátó, a gyökérgümőkben élő Rhizobium baktériumoknak köszönhetően, ezen baktériumok munkájának köszönhetően megkötik a légkörben lévő nitrogént.

Ha valaki nem szeretne a továbbiakban dolgozni a növénnyel, mert bizony itt nem ér véget a művelet hiszen bizony ki is kell fejteni, de ebbe nagyon jól bevonhatók a gyerekek is nagy élvezettel segítkeznek ebben a folyamatban.

Kisebb mennyiség vetése esetén azt sem tartom teljesen kizártnak, hogy az első szüretből nem jut a levesbe egy szem se mert bizony mindet leszedegetik a gyerkőcök.

Az én fiam és a keresztlányom is kilószámra eszik minden évben hála az égnek.

Na de amit szerettem volna ebből kihozni akkor cukorborsót kell ültetni az ugyanis kompletten megehető hélyastol mindenestől.

Tapasztalatom nincs ebben mert ilyet még nem ültettem eddig, de idén teszek vele egy próbát, legalább véleményt fogok tudni formálni róla.

Ez a növény június végére felszabadít egy kis területet a kertünkben ugyanis addigra leszárad, és felszedhető.

A szára pedig mehet a komposztálóba.

Én személy szerint nem nagyon találkoztam kártevőjével, de gombás megbetegedések felléphetnek a tavaszi időjárásnak köszönhetően ( sok nedvesség + meleg párás idő= gombás betegség), lisztharmat, peronoszpóra. Továbbá májusban felütheti a fejét a hüvely foltosság.

Rovar kártevők közül a borsózsizsik a bagolylepke és a borsóormányos jöhet számításba május végétől, de én kiskerti termesztésben túl jelentős kártételüket nem tapasztaltam, sosem kellett eddig semmilyen károkozóval megküzdenem.

Tárolásra egyedül a mélyhűtött forma a megfelelő, természetesen a friss fogyasztás minden évben erősen javallott.

Tavaly megpróbáltuk a párommal vajbab és borsó esetében a sós lében gyorsan felforral majd dunsztolt elrakási módot, jó volt úgy is de sokkal több kosz volt vele a mélyhűtés sokkal egyszerűbb és gyorsabb, így én ezt javasolnám.

Zárójelbe szeretném megjegyezni, hogy mikor a párom vesz elő a fagyasztóból egy egy adagot a fiam úgy fagyottan azonnal próbál belőle egyet-egyet megmenteni.

 

Szólj hozzá

kertészkedés borsó kiskert velőborsó borsó termesztése fejtőborsó borsó termesztés technológia