b.bor

Stílus gyorstalpaló

Stílus gyorstalpaló

mit vegyél meg, és mit ne?

Rengeteg embertől olvasom, hogy nincsen tisztában azzal, mi az, ami jól áll neki. Persze, kívülről sokszor könnyebb megítélni mindent, én is sokat hezitáltam 3 alkat között, hogy hová is soroljam be magam. A fenntartható divat fontos eleme, hogy ne impulzus vásárlók legyünk, hanem tudatosak, így nem árt tisztában lenni a saját formáinkkal.

Azokat ugye már mindenki tudja, hogy milyen a hommokóra, a körte, az alma, láttunk fordított háromszöget is, és egészen fiús, egyenes formákat. Ami nálam végül segített dönteni, az a kérdés volt, hogy mit nem szeretek magamon. A széles felsőtestem. Hopp, fordított háromszög. Kicsit azon meg is lepődtem, hogy ez egy sportos alkat - izmos lábakkal kompenzál az erős felső.

Szóval, ha nektek is nehéséget okoz megállapítani, melyik alkathoz tartoztok, csak gondoljatok arra, ami a legjellemzőbb rátok, amit leginkább utáltok. Ami eltér a tökéletestől, az visz el a homokórától.

EGYENES

1-keira-knightley.jpg

Fotó: Pinterest

Nagyon sportos alkat, nincs igazán eltérés a derék/ csípő/ mellkerület között. Előnyös a derékvonalat hangsúlyozni övvel, vállban és lefelé szélesedő ruhákkal kompenzálni. Előnyös az oversized, a rétegek; személy szerint pont a sokat megengedő lazaság miatt tudnám kedvelni! 

HOMOKÓRA

sh.jpg

Fotó: Pinterest

A tökéletes. Nem kellenek hozzá kiugróan nagy különbségek a derék és csípő/mell kerületben, inkább az utóbbiak aránya a meghatározó. Ha nagyjából ugyanaz a csípő és váll mérete, emellett láthatóan elkülönül a derék, akkor nagy eséllyel vagy homokóra! Ezen túl a hosszanti arányokban lehetnek még eltérések, amikre oda kell figyelni; de erre még visszatérek a cikk alján.

KÖRTE

bee.jpg

Fotó: Pinterest

Akinek tehát a széles csípő, nagyobb popó a gondja, nyilván ne azt hangsúlyozza (hacsak nem akarja). Ez mit is jelent gyakorlatban? Ne vezesd a figyelmet a csípődre! Derékvonalon érdemes "mozgatni" a ruhát, esetleg mellnél. A szoknya formája A vonalú legyen (bővülő, körszoknya). Ami szintén előnyös, ha függőleges szabásvonalakkal törjük meg a csípő szélességét (akár eltérő színekkel, akár rakásokkal - nem vastag anyagnál!). A hajtások mindenképp szélesítenek, így azt ne erőltessük. Emellett a hangsúlyt oda helyezzük, ahová a homokóra felé közelíthetünk. Itt például a vállon kifelé irányuló vonalakkal szélesíthetjük a látványt, azaz vihetjük magunkat az ideál felé.

ALMA

mm.jpg

Fotó: Pinterest

Lehetnek hosszú, vékony lábaid, amiket bátran mutogathatsz, sőt, jellemzően a mellbőség sem kicsi. De a derék nem az igazi. Nos, akkor mit nem szeretnénk? A derékvonalra felhívni a figyelmet. Szóval övek leginkább tiltólistán (maximum vékony)! Laza felsők, minik, skinny-k, karcsúsított kabátok, blézerek a ti pályátok!

FORDÍTOTT HÁROMSZÖG

jb.jpg

Fotó: Pinterest

Széles vállak ellen mi az orvosság? A körte ellentéte, azaz befelé, a nyak irányába mutató vonalak. Raglán ujj, nyakbakötős felsők. Esetleg a vastag pántok, amik egyenesek, így feldarabolják a váll vonalát. (Spagettipánt, ujjatlan megoldások felejtő!) V kivágás rulez, csónak maradjon meg másnak. A hangsúlyt érdemes a csípőre irányítani ott bővíthetünk a vonalainkon.

Akkor térjünk vissza a hosszanti tagoláshoz:

1. A fejméretet alapul véve nézzük meg az arányainkat egy tükör előtt (ha minden méret eltér, vagy az arányok nagyon máshová jönnek ki, lehet hogy kicsi/nagy a fejméreted. Akkor inkább az arányokat nézd úgy, hogy oszd el a tested további részeit 7 egyenlő részre.)

A 2. vonalnak a mellcsúcs vonalával kellene egyezni. Amennyiben itt van eltérés, jöhetnek a statement nyakláncok, amik a mellkason megállítják a tekintetet. Nagyobb mellnél várhatóan lejjebb kerül a tényleges vonal a vártnál, ilyenkor nem érdemes még ezt a mellbőséget hangsúlyozni, ne itt legyenek díszítések, ráncok, sőt a gallérok és zsebek sem nyerőek ezen a tájékon. A nagyon zárt, vagy garbós felső is inkább a hosszú, vékony nyakhoz jó, de nem hosszabb mellkason! Ha viszont nyújtani szeretnénk ezen a tájékon, hosszú láncok, mély V kivágás, hosszú és keskeny gallér oké.

3. Ezután jön a derékvonal. Ha esetleg az előző nagyobb, ez várhatóan kisebb lesz a kelleténél (lehet bármilyen karcsú, itt most nem a szélesség számít). Ilyenkor az övet maximum csípőre tolhatjuk, vagy hagyjuk a szekrényben! Alacsony törzs esetén nyújtsuk a felsőtestet, méghozzá a csípővonal hangsúlyozásával. Itt érjenek véget a felsők, vagy legyen a ruhánk szabásvonala. Ha hosszú a felsőtest, általában a láb rövidebb: jöjjenek csak a magasított derekú szoknyák, nadrágok.

4. Csípő, ugyanaz mint a deréknál, csak pepitában. Ha például széles csípővel a hosszanti arányok miatt nem lehet derékon sem hangsúly, akkor itt is hagyjuk ki, és viseljük egy szabásvonalak nélküli ruhát, irányítsuk a figyelmet a mellvonalra.

5. Combközép: itt nem kell, hogy történjen bármi, de azt meg tudjuk állapítani, hogy a lábunk arányai megfelelőek-e, vagy esetleg rövid/ hosszú. Persze, aki short párti, itt is tud játszani.

6. Térd. Ideális szoknyahossz egy tenyérrel fölötte (ha szeretnénk hosszabb lábakat mutatni)! A midi szoknya sajnos keveseknek áll jól, leginkább a magas lányoknak, vékony lábbal. Sorry! Viszont az ideális csizma térd alattig ér (bokacsizma szintén kevesek kiváltsága, hosszú lábak kellenek hozzá).

7. Lábszárközép - itt inkább a vádli érdekes: Nem igazán áll jól neki a hangsúlyozás. Ha épp ott ér véget valami, az erősíti a vádlit. 

8. Talpsík.

Ha alacsonyak vagyunk, inkább ne tagoljuk szét a testünket eltérő színű vízszintes vonalakkal, így a csizma- harisnya kombó nem árt, ha egyezik. Magas nőknek jöhet minden keresztirányú szabásvonal, öv, csíkok, nagy zsebek.

Végül örökérvényű igazságok:

- A kabát mindig takarja a szoknya teljes hosszát! 

- Ujjhossznál a legideálisabb a könyékig érő, ez a derékra irányítja a figyelmet; úgyhogy ha valóban ez a legkeskenyebb testrészünk, csak nyerhetünk vele!

Amikor a színeinkkel is tisztában vagyunk, akkor nem tudunk hibázni!  

Stílus gyorstalpaló Tovább
Vizsgaremek

Vizsgaremek

információk szabáshoz és varráshoz haladóknak

Elérkezett az idő, amikor női szabóként egy általam megálmodott ruhát szerkeszteni, szabni és varrni kellett.

Alapvetően kedvelem a minimalista stílust, főleg ruházkodásban, és mivel az alakommal sem mindig vagyok elégedett, ezért az oversized cuccok is kedvesek számomra. Mindezt pasztellszínbe bujtattam, és így jött létre a ruha.

collage-1513882744638.jpg

Az első nehézséget az adta, hogy az alapszerkesztés kényelmi bőségei és a modellezés elnagyolása jó pár centi pluszt, így azt javaslom, ha saját méretre szeretnél elkészíteni egy alapot, semmilyen bőséget ne tegyél rá, és minden modellezésnél ebből indulj ki! 

A szerkesztéshez szükséged lesz:

- egy kényelmes magasságú asztal

- egy nagy vonalzó (minimum 50 cm)

- barna, vastagabb csomagolópapír

- sütőpapír (modellezéshez)

- centi

A saját méreteid pontos levételezéséhez praktikus valakit bevonnod! Pontosan, szűken mérj!

dsc_0538.JPG

A csomagolópapírra elészült művet érdemes megtartani, és azt átmásolni sütőpapírra a modellezéshez. Ebből alakítjuk ki a szabásmintát. Ha valamit varrás közben látunk, hogy elmértünk, azt fontos visszajelölni az eredeti szabásmintánkra, és az alapszerkesztésre!  

dsc_0540.JPG

Érdemes felfektetési rajzot csinálni, hogy anyagtakarékosan lehessen szabni!

dsc_1097.JPG

Egyedi méretezésnél varrásszélesség nélkül rajzoljuk körbe a ruhát, majd ráhagyunk 2-3-4 centit, hogyha állítanunk kell valamit, ne legyen túl kevés a ruhából semmiképpen! Ha félsz belevágni az álom-anyagodba, akkor javaslom a próba szabást és első összeállítást valami maradék anyagból.

dsc_0541.JPG

Az első próbára állításnál is szükséges egy külső szemlélő, aki ránk tudja pontosítani a méreteket. Eddig a pontig csak fércelt állapotban érdemes a ruhát elkészíteni, elkerülendő a rengeteg bontást. Kézi öltések helyett használd a géped nyugodtan a legnagyobb öltéshosszra állítva!

A próbán kell jelölni minden szűkítést, és hosszméretet, a szimmetria miatt érdemes jelölő férccel (de szuperul megoldható gombostűvel és krétával is). Ha túl sok módosítást kell végezni, akkor alkatrészekre kell szedni a fércelt ruhát, a szabásmintát újra elkészíteni, és az alapján újra szabni.

Én, mint látható is, először próbaanyagból szabtam ki a felső részem, és mivel gerincferdülésem van, rengeteg módosítást kellett végeznem, így praktikusabb is volt végül újra szabnom a hátát. Ezekkel lehet előre is kalkulálni szerkesztésnél, de ezek néha jobban kihangsúlyozzák a deformitást, ezért nem biztos, hogy érdemes!

Szóval a próba után jöhet az összeállítás végleges varratokkal, és a második próba, ahol még végezhetőek kisebb változtatások (leginkább alja felhajtás, és ellenőrzések) és végül kész a mű!

Emellett, szükséges ellátni a ruhát kezelési útmutatóval, amit anyagvizsgálattal tudunk megállapítani, égetési és foszlatási próba során (iiletve olyan méteráruból vásároljunk, ahol adnak információt ezekről!).

Ha nem magunk varrjuk a ruhát, egy dokumentáció (gyártmányrajz és varrat leírások, esetleg metszetrajzok) vagy mintadarab átadása szükséges a varrónőknek, és indulhat is a sorozatgyártás. Na jó, előtte nem árt a szabásmintát szériázni is!)

dsc_1098.JPG

Fontos tudnivaló, hogy az anyagköltség többszöröse a munkaóra, így egy egyedi ruha elkészítése a méretvételtől elkészítésig leginkább 20.000 Ft-tól indul! Szóval, aki nem akar felülni a fast fashion környezetszennyező iparágára, annak bizony meg kell fieztni a slow-t, és az etikus divatot.

Amennyiben érdekelnek ezek részletesebben, vagy szeretnétek információt képzésekről, esetleg e-könyv források után kutattok, keressetek bátran!

Vizsgaremek Tovább
Szín és stílus workshop

Szín és stílus workshop

ColourMyStyle Angélával

Amióta először megláttam a színtípusok további altípusokra bontását, azóta érdekelt a dolog, mert éreztem, hogy az ősszel valahogy nem mindenben jövök ki, ugyanis gyűlölöm az arany árnyalatokat magamon, a hajamban pedig főleg.

A workshop igazolta is a teóriámat, miszerint tél típusba tartozom, de ezen belül nekem abszolút újat adott a 3 altípus behatárolása, és nagyon izgalmas volt végignézni azt, hogy rajtam kívül a többiek arca is hogyan változik meg 1-1 árnyalattól.

A 12 színtípus:

dsc_0895.JPG

A nők többsége Magyarországon tél, azon belül is tél-nyár, illetve nyár típus Angi elmondása szerint.

A kendők segítségével lehet megállapítani, milyen színek állnak jól a mi alapszíneinkhez (sminktelen arc: szemek, bőr, és lehetőleg az eredeti hajszín). Ha festett a hajunk, érdemes letakarni és csak egy egészen pici hajtőt kint hagyni, az sokat segít.

Az én típusom a legmélyebb tél,  a tél-ősz, ami olyan szupernők jellemzője, mint Monica Bellucci, Penelope Cruz vagy Audrey Tautou.

 dsc_0897.JPG

Itt mörültem. meg nagyon, hogy a tavaszi kabátomat szürke - sárgára varrtam, illetve értettem meg rajongásomat a fű - és petrol zöld, illetve a türkiz és az erős pink felé.

Mint kiderült a navy mindenkinek jól áll, de szerencsére a teleknek a fekete is, úgyhogy a ruhatáram 60%-a színileg helyes.

Egy kis segítség a leggyakoribb teleknek:

dsc_0899.JPG

Az alkatommal kapcsolatban is viszonylag jól láttam a dolgokat a tükörben, bár az "atléta" miatt azért nevetnem kell még mindig. Talán fénykoromban... szóval a lényeg, köszönhetően talán az úszásnak, széles vállak, izmos lábak, fordított háromszög. Mint Jessica Biel. Még jó, hogy ilyen nőket kapok példának :)

dsc_0900.JPG

A többiek:

dsc_0901.JPG

dsc_0902.JPG

dsc_0903.JPG

A szerencsés homokóra, akihez mindenki szeretne alakulni, mindent felvehet. Én pedig most megtanultam, hogy milyen ujja és vállmegoldások a legelőnyösebbek, illetve, hogy hova vigyem a hangsúlyt–és bár hazafelé még jutottak eszembe kérdések, egy zárt csoportban azokat is fel lehet tenni utólag, hogy ne maradjon hiányérzet.

Röviden én azt mondod, ezt mindenkinek receptre kéne felírni!

 

Szín és stílus workshop Tovább
Design hét ajánló

Design hét ajánló

Kiválogattam a számomra legizgalmasabb programokat, amik főképp a nyitott stúdiók köré csoportosulnak, de szuper kiállítások (Under 35 - Olasz Kultúrintézet, VIII. Bródy S. u. 8. vagy a Labrosse), filmek (például) és beszélgetések (a legizgalmasabb a fenntartható divatról - Holy Duck szervezésében) várhatóak. Akit üzleti szinten érdekel a design, és nem csak ezen a héten, ajánlom a Bálna ingyenes rendezvényeit.

A programok bontásban szerepelnek, FÉRFIKNAK is!

home-piroshka_look_02_b.jpg

Kép: Piroshka

 

Design hét barátnőkkel:

- vasárnapi ebéd

Október 8. 12.00!!!!!!! Bp. V. Galamb u. 6. Regisztráció: gogafooddesign@gmail.com

- a legcsajosabb program evör: esküvői ruha-tervezés a Clique Stúdióban

Október 13., péntek 18.00-20.00 Bp. VIII. Baross u. 47.

- Össznépi workshop a Hagyományok Házában

Október 10.-12. 14.00-18.00 Bp. I. Fő u. 6. Regisztráció: farkas.reka@hagyomanyokhaza.hu

- MOME vásár

Október 14., szombat  9.00-18.00  Bp. XI. Bertalan Lajos u. 2.

- METU Starting Point egyveleg

Október 12. 18.00 Bp. VII. Rózsa u. 4-6. 

- OST Konzept: nyitott belépés a márka műhelyébe. Nagyon kelet!

Október 13. és 14., péntek és szombat 12:00-20:00 Bp. VIII. Népszínház u. 29. Kcs: 21. Regisztráció: info@ostkonzept.com

- Printa műhely, betekintés a tervezővel a minimális ökolábnyomú kollekcióba. Szeretjük a fenntarthatóságot!

Október 11., szerda 14.00-16.00/ 17.00-19.00 Bp, VII. Rumbach Sebestyén u. 10/A

- a legjobb, ami történhet: közösségi falvédőhímzés a FIAN-ban

Október 14, szombat 10.00-18.00 Bp. I. Fortuna u. 18.

- FISE est képzőművészek, közösség, beszélgetés

Október 9., hétfő 18.00 XI. Bartók Béla út 32. 

 szabo_zalaiimrene_belso.jpg

Szabó Eszter Ágnes képe

 

Párban/ pasiknak is:

- Iamart: egyedi cementlap workshop.

Október 8. és 15., vasárnap 10:00/ 12:00/ 14:00, Bp. XXI. Varrógépgyár u. 5. Regisztráció: designhet@iamart.hu Esemény itt.

- Fablab műhely: 3D nyomtató, CNC marógép, lézervágó és asztalos szerszámok. 

Október 6., 11., 13., péntek és szerda 18:00-20:00, Bp. VI. Eötvös u. 29. Regisztráció: hello@fablabbudapest.com

- Vlmi produktív grafika/ fotográfia/ könyvkészítés témakörben tematikus bemutató, füzetkészítő workshop

Október 13., péntek 11.00-20.00 Bp. VIII. Vas u. 7, bal oldali szuterén Regisztráció: hello@valamiproduktiv.hu Esemény itt.

- bútorkészítő workshop a Sazlon Galériában. 

Október 7., szombat 10.00 vagy október 12., csütörtök 18.00. Bp. I. Batthyány u. 61.

- finn design és pop up store az Eleven Ősz a Bartókon (Bartók B. 33.) keretein belül (október 15-ig, 10.00-18.00) 

 

Gyerekekkel is jó program lehet:

- Cellux csoport: kicsiknek és nagyoknak! Mesegrafika és meseterápiás foglalkozás, service design workhop.

Október 8. és 15., vasárnap 11:00-17:00, Bp. Liszt Ferenc tér 4. Regisztráció: celluxcsoport@gmail.com

- A Pici and the city márka is megnyitja kapuit, és lehet saját Artistamp pecsétet készíteni, majd azzal babaruhát mintázni. Ára: 5 500 Ft

Október 13, péntek 10:00-13.00 Bp, I. Mikó u. 1. kcs: 27. Regisztráció: hello@piciandthecity.com

- Feltive játékok az Észt Intézetben. 

Október 8., vasárnap 14.00-17.00 (óránként) Bp. V. Falk Miksa u. 22.

w.jpg

Wyhoys 

Divatbemutatók:

- WYHOYS fairtrade márka bemutató, megnyitó Dobos Emese divatújságíróval.

Október 12., csütörtök 18.00 Bp. VII. Klauzál tér 1. 

- Modell Divatiskola divatbemutató és kiállítás: wow, ez az iskolám.

Október 10., kedd 17.00 Bp. III. Lajos u. 136-138.

- For future divatbemutató: dán és magyar öko-design kollekciók bemutatása.

Október 13, péntek 18:00 Bp.,  II. Templom u. 2-10.

- Piroshka divatbemutató: magyaros minták modernizálva

Október 13., péntek 18.00 Bp. I. Fortuna u. 18.

- Booms Design bemutató, Bocskor Bíborkával. Utána buli!

Október 13., péntek 20:00 Bp. VI. Paulay Ede u. 33. (Anker't)

 

Biznisz:

- Smarthu workshopok: piac megismerése (2 500 Ft), de itt van más érdekesség is, ami nem Design Hét program.

- brand style (motiváció, koncepcióterv, ötletek) Ár: 25 000 Ft. Bővebben >>

- Manage it yourself: október 11. 18.00, VIII. Ötpacsirta u. 2. Esemény a kezdő vállalkozásoknak. 

- FUNZINE "vállalkozz stílusosan" kerekasztal- beszélgetés >> itt. Október 10., kedd 18.00 Bp. V. Nádor u. 5.

- Megoldás workshop a kihívásokhoz: október 14, szombat 14.00 Bp. VI. Nagymező u. 40. tetőtér. 

- Tárgyalástechnika BETELT

 paper_up.jpg

Paper Up!

Már betelt, de azért érdemes meglesni az oldalt: Újrahasznosítás, papír használati tárgyak: Paper up!

Sikeres válogatást a programokhoz!

 

 

 

 

Design hét ajánló Tovább
Pimpeld fel a farmerod velünk!

Pimpeld fel a farmerod velünk!

Te is szeretnél hasonlót? Olvasd el a cikket, és bátran ess neki!

farmer.jpg

            Kép forrása: Pinterest

Mivel a boyfriend típusú farmerok korát éljük, én lenyúltam a fiúm egyik nem használt nadrágját, és magamra szabtam:

Az első pont, hogy transzferáltam rá egy menő képet a Shop Stopból: 

 img_20170517_120823.JPG

Ehhez az eljáráshoz egy speciális folyadékra és lézernyomtatóra van szükség. A képet tükrözve (amennyiben ez releváns), színes festékkel érdemes nyomtatni, még akkor is, ha fekete- fehér, hogy telítettebb eredményt kapjunk.

Majd fejjel lefelé rátesszük a képet a felületre, rögzítjük 2 oldalon, és rásikáljuk (kanállal, fapálcával). Néha be lehet kukucskálni, hogy mennyire sikerült jól. Ezután vasalóval rögzítjük (egy papírt tegyünk a felület és a vasaló közé, ha enged a festék, ne a talpat fogja be!)

Ezután kapott néhány felvarrót, amitől nem kell megijedni :)

Ugyanis vannak olyan felvarrók, amiket tulajdonképpen rá is lehet vasalni a ruhára. Persze, érdemes olyan alapdarabokat választani, aminek az érdessége segíti a ragasztóval való tapadást (szintetikus, fényes, sima anyagokkal nem fog jól viselkedni; és a farmereken pedig úgyis ultra divatos mostanában ez a dísz) - Mindkét oldalról vasaljuk rá a ruhára a mintát (15-30 másodperc, az alapanyagnak megfelelő hőfokon, ellenőrizve időközben, hogy mi folyik a vasaló alatt!). A széleket érdemes néhány kézi öltéssel rögzíteni, megfelelő színű cérnával. Haladók körbe is varrhatják cikk-cakk öltéssel az egész felvarrót, de ez egy farmer szárban nem annyira egyszerű feladat ;)

Íme az eredmény:

 img_20170519_161900.JPG

Ha Te is szeretnéd egyedivé tenni megunt farmerod, akkor kukkants be a DIY albumba, felvarrókért és egyéb ötletekért! 

 

Pimpeld fel a farmerod velünk! Tovább
Dizájn vásár körkép

Dizájn vásár körkép

Manapság rengeteg szuper vásár közül lehet választani azoknak, akik szeretnének egyedi cuccok között guberálni, gyerekes vagy éppen kocsma közegben is:

1. Wamp

A legismertebb vásár, a legnagyobb márkákkal. Télen a Millenárison, nyáron az Erzsébet téren - itt a belépés díjtalan. Találhattok néhány ezres, és több tízezres tételeket is. 

Következő eseményük: május 14.

wamp.jpg

2. DIP Design

Szintén az egyedi darabokat keresőknek ajánlott, a Király utca legelején, a Central Passage ad neki helyet. Nyaranta havi 2 alkalommal van lehetőség kinézni hozzájuk.

Következő eseményük: május 13.

dip.png

3. Pici Piac

A gyermekesek Mekkája. Mindent megtalálsz, ami baba- mama témában szóba jöhet!

Következő esemény: május 21.

picipiac.jpg

4. DivatPlacc

Havonta megrendezésre kerül; minden alkalommal romkocsmában, és hétköznap este - hogy a dolgozó és bulizó fiatalok legyenek ott! 

Következő esemény: május 11.

placc.jpg

5. Ellátó Art Market

Családias hangulatú vásár, dizájnerekkel és gardrób frissítőkkel. Helyszín: EllátóHáz.

Következő alkalom: május 21.

ellato.jpg

6. Gardrób Közösségi Vásár 

Leginkább használt ruhákkal, de néhány tervezővel és a portékájával is találkozhattok, szintén a Central Passage-on.

Következő alkalom: május 20.

gardrob.jpg

Jó vadászatot mindenkinek! 

Dizájn vásár körkép Tovább
Hogyan alakítsd át megunt cuccaid?

Hogyan alakítsd át megunt cuccaid?

Abszolút reneszánszát éli mostanában az a trend, hogy ne vegyünk új holmikat, inkább újítsunk fel mindent, ami ráadásul win-win helyzet, hiszen nem kell kiadnod sok pénzt és mégis "új" cuccaid lesznek. Én is előtúrtam néhány megunt pólót, hogy kreatívkodhassak velük.

Az elsőből ez lett:

img_20170328_094529.JPG

Ez egy férfi póló volt, felpróbálva láttam, hogy a fazont is szeretném átalakítani, ezért az ujjakat levágtam nőiesebbre, és a póló alját felszabdaltam rojtosra.

Ezután textilfilccel készítettem rá egy feliratot (bocs, nagyon anya korszak)

bestmilk.jpg

Aztán mégsem kezdtem el hordani, mert nagyon be volt szürkülve a színe, és a felirat ceruzás piszkozata is nyomot hagyott, úgyhogy fogtam, és beledobtam egy kis korall színű textilfesték mellé a forró vízbe, és egy óráig főztem. A végén ecetes vízben áztattam, hogy a szín tartós legyen.

Voilá, egy öblítős mosás és kész az új pólóm.

Ezen kívül kipróbáltam a transzferálást is, amihez kell egy lézernyomtató és a transzferoldat. Ezután a kinyomtatott képet ráfektetem a pólóra, színével lefelé, áttörlöm az oldattal az ábrát és rányomkodom kanállal a pólóra. Az eredmény (szintén textilfilccel kiegészítve):

dsc_0003.JPG

Sajnos, ennek a tartósságán még dolgozni kell, mert a transzfer néhány mosás után egyre halványodik, ezért ezt a technikát inkább arra javaslom, amit kevésbé mosunk; vagy textilfestékkel/ filccel át kell menni az egész képen, hogy valóban tartós eredményt kapjunk.

Például egy Negan póló 3 mosás után átfilcezve (sajnos már annyira elkopott az alap minta, hogy átrajzolni is csak tippelgetve lehetett, így azért torzult is)

dsc_0001_3.JPG

Ennél százszor szebb és pontosabb eredményt ad a szitázás, amiről már írtam.

A harmadik típusú festés pedig a minták voltak, a szitázás lebutított verziójaként, a festéket a következő módon felvíve (az átlátszó csíkon láthatóak a festéknyomok, nem a pólón!):

dsc_0001_1.JPG

18034882_10154565373433325_138392603_n.jpg

Ennek az inverze pedig a dúcnyomás, amikor a mintát domborúra készítjük el, és azt festékbe mártva nyomjuk rá a pólóra - ehhez sablonokra van szükség, mint például ez a mandalás, elefántos:

 dsc_0003_1.JPG

Ti is szeretnétek hasonlókat művelni a megunt dolgaitokkal? Kövessetek, ha nem akartok lemaradni!

 

Hogyan alakítsd át megunt cuccaid? Tovább
Mit kezdjünk a maradék bőrrel?

Mit kezdjünk a maradék bőrrel?

Ökodesign ékszerek

Ma egy csodás alkotó munkáját fogom bemutatni Nektek.

Tomaleti Reni bőrből és bicikli gumibelsőből csinál gyönyörű füliket:

reni1.jpg

reni2.jpg

Most pedig egy mini workshop keretein belül én is készítek bőr fülit magamnak. Nézzétek végig a folyamatokat ti is, vagy keressétek Renit!

1. Ki kell választani az anyagot, és hogy milyen méretet/ formát szeretnél, és erre elkészíteni a sablont.

imgp0818.JPG

2. A sablont rárajzolni a bőr hátuljára:

imgp0822.JPG

3. Kivágjuk az alkatrészeket:

imgp0826.JPG

4. Ha toll hatást szeretnénk elérni, akkor be kell vágdosni a bőr íves oldalát:

imgp0846.JPG

5. Ha kész vagyunk mindegyik darabbal, akkor jön a ragasztás: rögzítjük egymáshoz a rétegeket.

imgp0854.JPG

6. Ezzel rögzítjük a fém kellékbe is a bőröket:

imgp0856.JPG

7. Ezután pedig fogóval meglazítjuk, majd rögzítjük az akasztót!

imgp0864.JPG

Készen is vagyunk!

A következő workshop időpontja április 23. 16:00-19:00, Kőleves (Elefántos terem).

Mentsétek el magatoknak itt!

 

Mit kezdjünk a maradék bőrrel? Tovább
Legyen egyedi trench coat-od

Legyen egyedi trench coat-od

Gyakorlati útmutató varráshoz - szabásminta alapján

Ő lesz a kabátunk:

imgp0810.jpg

Az első pont, hogy találjunk egy jó szabásmintát és a hozzá megfelelő anyagot.

Én egy könnyű, tavaszi kabátot szerettem volna, ezért ballon anyagot kerestem - amit végül a 16. kerületi Rőfösboltban találtam. Szuper szürke- sárga páros, pink tűzéssel és gombbal!

Bevásárló lista: kb. 5 500 Ft

  • 2 méter viszkóz bélés
  • 3 méter ballon anyag
  • 70 cm bontható húzózár
  • bevasalható vetex
  • gomb 

Ezt az anyagot nem kell avatni (előmosni), így rögtön ki lehet rajzolni a szabásmintát a méretnek megfelelően.

A Burdás verzióról írtam itt, ennek alapján ti is tudjátok követni a lépéseket, ha van saját szabásmintátok és leírásotok.

Nekem most a gyártmányrajzról lehet leolvasni az alkatrészeket, a tűzéseket, és néhány varrási tudnivalót:balon_kabat.jpg

Azt kell mondjam, a szabás a legnehezebb része ennek a kabátnak, én nagyjából négy órát töltöttem el vele, hiszen rengeteg alkatrésze van, én pedig két alapszínt használtam, így még válogatnom is kellett. Ez egy viszonylag nagy helyet igénylő dolog is volt. Egyszerűsített pálya, ha mondjuk valaki csak egy színt használ, gyorsabban végez, és nem fog elfáradni a szabásban. De nem árt egy megfelelő magasságú asztalt beszerezni, ha valaki ruhagyártásra adja a fejét.

Kivágáskor érdemes a feliratozott papírral együtt hagyni az összes alkatrészt, vagy saját feliratot készíteni rájuk, főleg ha ennyire sok apró darabból dolgozunk. Túl a nehezén, elkezdődhet az összeállítás.

dsc_0012_15_1.JPG

Elkezdhetjük a válogatást. Ez például az eleje középrész és oldalrész összevarrás előtt. Az ívek már tartalmazzák a mellformázót, ezért nem tűnik összeillőnek 1-1 darab, de 3D-ben minden jó lesz.

dsc_0013_14_1.JPG

Összevarrás, és tűzés után ugyanez:

dsc_0016_7_1.JPG

Ugyanígy összevarrom a hátát, és az alját. A svédzseb (sima egyenes vonalú zseb, de ha 2 színt használunk, szuper háromszög alakot ad ki) az egyetlen nehezebb rész:

Itt az eleje alkatrészhez színt színre teszem a zseblapot, majd összevarrom egyenesen. Befordítom a zsebet a helyére, és megtűzöm. Majd illesztem a csípőrészt (itt sárga), és fonákoldalról összevarrom 1 cm szélesen a zseblaphoz, és az alapanyagom széleihez ezt az alkatrészt. 

Ezután már össze is lehet varrni a 2 elejét és a hátát a vállánál és oldalt, és már lehet is próbálni. Itt is jól látszik a svédzseb:

dsc_0024_4.JPG

Ezután bevarrhatjuk az ujját, aminek a trükkje, hogy nagy öltéssel belegépelünk az ujja ívbe, talpszélesen, majd a cérnát meghúzkodva állítsuk be az ujja körbe az alkatrészt (a 3 illesztési pontra ügyelve).

A bélést ugyanígy elkészíthejtük, összevarrva az elejeszél-, és nyakköreldolgozóval. 

 dsc_0013_2.JPG

Elkészíthetjük az övpántot, a bujtatókat pedig fel is varrhatjuk az oldalvonalra. Majd előkészíthetjük a gallért - itt a gyártmányrajzon látszik, hogy a felső gallért visszahajtva felvasaljuk, mert nem közrefogva fogjuk varrni - így ez az utolsó fázis lesz. Most csak gombostűztem a kép kedvéért. Eddig a fázisig nekem ismét nagyjából 4 óra telt el, de már nagyon látványos az eredmény!

dsc_0030_5_1.JPG

Ezután tehát jöhet a cipzár bevarrás:

1. a bal oldalra félbevasaljuk az alátétet, kigépeljük az alját 1 cm-sen, átfrodítjuk - ezzel kialakul a kabát hossza. Ezután az elejeszéllel közrefogjuk a húzózár egyik felét, és felvarrjuk:

dsc_0012_2.JPG

2. A jobb oldalt illesztjük a bal oldali cipzárhoz, és nagy öltéssel rágépeljük az elejeszélre:

dsc_0014_2.JPG

3. az elejeszélt és a béléssel egybevarrt eldolgozópánt megfelelő oldalát összegombostűzöm. A kialakított hosszt figyelembe véve összegépelem az alját 5-10 cm hosszan, hogy a bélés feljebb legyen a kabát aljához képest kb. 4 cm-vel. Ezután az elejeszélt végig varrhatom az eldolgozóval (köztük a cipzár már rögzítve):

dsc_0015_8_1.JPG

4. a takarópántnak is kigépelem az alját, majd illesztem a kialakított aljhoz. Ezután színt színre összevarrom 2 mm-s varrásszéllel:

dsc_0017_1.JPG

5. Átvasalom, hogy valóban takarja a cipzárt, és tűzöm 0,5 cm-sen, így takarja az előző varrást. A szimmetria miatt pedig megtűzöm a másik oldalt is 0,5 cm-sen. 

 dsc_0026_7.JPG

Nekem a különböző színű cérnák miatt most kell megtűznöm a bal cipzár mellett is mm-sen a kabátot, de ezt az első lépés után is el lehet végezni, ha valaki nem több színt használ.

Érdemes a másik elejeszéllel is összevarrni az eldolgozót, hiszen következik az alja ráncolás, hiszen hagyma fazont készítünk! Ezt duplán az alapanyag aljába begépelt nagy öltéssel lehet elérni, ha együtt húzzuk a cérnát, szépen el tudjuk rendezni a ráncokat. Majd összevarrjuk a béléssel a két begépelés között. Ami a kifordítás után látszik, azt a szálat kihúzzuk!

dsc_0027_6.JPG

Most bevarrjuk az ujjakat is egymásba. Először fehajtjuk megfelelő hosszra, aztán megtűzzük a külső anyagunkat. Ezután  kihúzzuk mind a bélést, mind a ballont, illesztjük, és összevarrjuk a tűzés mellett. (Nekem itt kissé rövidre lett szabva az ujj, így nem maradt sok varrásszélességem)

 dsc_0028_6.JPG

A hónalj és a vállvonalon pedig 1-1 csíkot begéeplünk a bélés és a ballon közé, hogy az ujjak ne tudhajank kihúzódni minden levételkor.

Ezután már csak egy helyen van nyitva a kabát, a nyakkörön. A hátsó gombot legkésőbb itt varrjuk fel, és végre jöhet a gallér! Először összevarrjuk a béléssel összefogva a hátára, majd előről a felvasalt részt szépen feltűzzük. Illetve itt még érdemes egy akasztót beépíteni az eldolgozópántra!

dsc_0029_4.JPG

Végül elvégezzük a gomblukazást hátul. Elkészültünk, nagyjából 12 óra alatt!

dsc_0031_5.JPG

 Felvéve:

imgp0803.jpg

image-0-02-05-4d672e037a3feccb3ddd11198cebdd47fe975257f78e24b79dcbfb16eaf8ddfe-v.jpg

 Táska & kabát by b.bor




 

 

 

 

Legyen egyedi trench coat-od Tovább
Szerkessz az alakodra bármit!

Szerkessz az alakodra bármit!

Szakrajz ismeretek, csakis haladóknak

Még ősszel beharangoztam, hogy nadrág szerkesztéssel fogok jönni, aztán rájöttem, nem eszik olyan forrón a kását! Sajnos, mind nadrágot, mind ruhát szerkeszteni sokkal bonyolultabb dolog ennél; ezért inkább a szabásmintákból való dolgozást ajánlom mindenkinek.

Ám azt el tudjuk érni, hogy a már meglévő mintákat átdolgozzuk úgy, hogy az tényleg olyan legyen, mint amit elképzeltél.

A szoknyákról már olvashattál itt és itt.


dsc_0032_1.JPG

Nadrág

Az alapszabásminta eleje feketével, a háta pinkkel látható (igen, nem véletlenül ívesebb a pink vonal, mint a mellette lévő fekete). Természetesen mindkettő duplán kell.

Ez egy egyenes vonalú, egyhén szűkülő lábszárú nadrág, és az átrajzolt szabásminta:

dsc_0016_6_2.JPG dsc_0015_7_2.JPG

Ezekből könnyű trapéz, bootcut vagy éppen skinny szár modellezése, hiszen ilyenkor csak a térdvonal és az aljavonal mentén kell szerkeszteni. Mivel most a boyfriend típusú és a trapéz a divat, álljon itt példának ez utóbbi, ami élre vasalt is - ezért a derékon lévő szűkítőt is áthelyezzük az élvonalra:

dsc_0017_7_1_1.JPG

Ha zsebes nadrágot szeretnénk, berajzoljuk a zseb helyét (szintén érdemesebb beljebb tenni a szűkítőt, hogy kényelmesen elférjen a zseb), és rajzolunk két darab zseblapot (alul a rajzon):

dsc_0018_7_1.JPG

Ha van egy jó szabásmintánk, az kincset ér - bármilyen variálást abból kiindulva tudunk végezni.

Ruha

Szintén az alapszabásminta látható, pinkkel az eleje, sárgával a háta. Ugye, nem lenne egyszerű megszerkeszteni?

dsc_0020_10_1.JPG

Emellett persze lehet ujja is a ruhának:

1. egyenes ujj (szerkesztés/ kifektetett szabásminta)

dsc_0021_5.JPG

2. szűk ujj (szerkesztés/ kifektetett szabásminta)

dsc_0022_6.JPG

A modellhosszt megváltoztatni semmiség, a vonalakat szintén a szoknyából kiindulva át tudjuk variálni. Ami nagyobb falat, az a mellvonalak, illetve a nyakkör variálása - ez színtiszta modellezés.

Ilyenkor minden esetben a látásunkra hagyatkozunk, és olyan méretekkel és szögekkel, ívekkel dolgozunk, amit jónak érzünk. Persze, ez ennél bonyolultabb azért.

A mellformázók általában így variálódnak: másolópapírra, ollóra és ragasztóra lesz szükség, mert vágunk és forgatunk majd!

img_20170326_095718.JPG

Két egyszerűbb példa:

1. derékformázóba helyezett formázó (modellrajz a bal oldalon - ez az eredmény)

Látszik, hogy 3 részre vágtuk az alaprajzot, bezártuk a felső formázót, és így alakítottuk ki az újat.

img_20170326_095745.JPG

2. oldalvonalba helyezett (modellrajz bal alsó sarokban)

Itt kettőbe vágtuk az alapot, bezártuk a felső formázót, és berajzoltuk az újat (mindig rövidítünk a mellcsúcshoz képest!)

img_20170326_102058.JPG

Gallérok:

Vannak a ruhával egybe szerkesztett és egybeszabott gallérok, amikkel szintén nem foglalkozunk; de a különszabott gallérokkal is majdnem minden fazon megolható.

Minden esetben a nyakkörívből indulunk ki, ahhoz a mérethez igazítjuk a gallért. Általában a mélítés a következő: váll vonalon 1 cm, háta közepén 0,5 cm, eleje középen 1 cm.

1. állógallér: fél gallért szerkesztünk - a fél nyakkörívet rövídtjük 0,5 cm-vel, az eleje közepén emelünk, és íveljünk - párhuzamost húzva, a felső szélét lekerekítjük (ahogy a jobb ábrán)

img_20170326_095558.JPG

2. inggallér: ennél a háta közepén emelek, az alsó példán leírtak szerint, és így szerkesztem az íveket és az egyeneseket:

img_20170326_095410_1.JPG

3. bubi gallér: a kör kerületének képletéből szerkesztjük meg a fél nyakkörívet a képen látható módon:

 img_20170326_095456.JPG

Képek, és további segítség: Göttinger kiadó Ruhaipari szabás- szakrajz, szakrajz I., és szakrajz II. (sárga, zöld és kék könyv)

Szerkessz az alakodra bármit! Tovább
süti beállítások módosítása