Így érezd jól magad a céges bulikon!

Ha még várat magára a céges karácsony, épp aktuális, azonban ha már túl vagy rajta és nem sikerült épp a legjobban, talán még mindig nem késő végiggondolni mit kellene legközelebb másként csinálnod/csinálnotok.

Különösen egy olyan csapatban, ahol sok az új kolléga tud spontán két részre szakadni a társaság. A régiek már értik egymást fél szavakból, felidézik a közös emlékeket, jókat nevetnek egy-egy sztorin, ami csak számukra vicces, a kívülállóknak kevésbé érdekes. Jobb esetben az újak is külön klikket alkotva ismerkednek, megosztják egymással vicces és kínkeserves történeteiket az első napjaikról, heteikről. Vannak azonban olyan esetek, amikor sem a hely atmoszférája, sem a kollégák hangulata nincs éppen a tetőfokon, ilyenkor nem ritka a kínos csend, vagy a felszínes udvariassági tiszteletkör. Mi az, amire érdemes odafigyelned, ha jól szeretnéd magad érezni?

1. Tedd félre a "semmi kedvem hozzá" kifogást!
Akármilyen pocsék is épp a hangulatod, szedd össze magad, épp egy kis lazítás, és oldott csevegés az, ami segít feledtetni a mindennapi gondokat, és engedi más színben látni a világot. 


2. Ne csak a munkáról beszélj!
Nem tabu-téma a munka. Van, amit épp egy ilyen bulin sokkal könnyebb megbeszélni, mint az irodában, DE nem szabad, hogy kizárólag a munka körül forogjon a beszéd tárgya. Egy céges buli remek alkalom arra, hogy megismerd a kollégáid "civil" oldalát is, és ezzel közelebb kerüljetek egymáshoz. Ha hirtelen nem jut eszedbe semmilyen téma, lesd meg az illető facebook profilját, ahol biztosan találsz valami érdekeset, amire rákérdezhetsz, de az sem baj, ha őszintén bevallod, hogy semmit nem tudsz róla. Ilyenkor lehet egyszerű felütésként arról érdeklődni, hogy az illető mikor és hogyan került a céghez, van-e családja, vagy mit csinál szívesen a munkaidő lejártával.

3. Vegyülj!
A klikkesedésnek az a legfőbb hátránya, hogy beszűkíti a határaidat. Ha eleve úgy állsz a társasághoz, hogy nem teszed félre az előítéleteidet, vagy begubózol, mondván csak azokkal állsz szóba, akiket ismersz, könnyen rekesztheted ki saját magad nemcsak a céges bulik, hanem az irodai közösségből is. Ne ragadj le egy embernél, igyekezz körbejárni, minél több emberrel beszélgetni, ha csak pár szó erejéig is. Érezni fogod, ki az, aki nem vevő a társaságodra, és olyanokat is fogsz találni, akikről nem is gondoltad volna, mennyire egy hullámhosszon vagytok!


4. Óvatosan az alkohollal!
Igaz, hogy a céges bulik a közvetlenségről szólnak, és az alkohol kiváló "oldó-szer", de csúnyán is végződhet egy buli, ha túlzásba esel. Jó, ha tisztában vagy azzal, milyen hatással van rád az alkohol, és mi az a mennyiség, amitől nem kelsz ki magadból. Jobb, ha egy buliról az marad meg rólad emlékképként, hogy milyen cuki, mosolygós és humoros vagy spiccesen, mint az, hogy végighánytad a parkettát, és mentővel vittek a detoxikálóba.
A rádióban hallottam a következő sztorit egy szállodás betelefonálótól: XY cég igazgatónője részegen lement a recepcióra és közölte az ott dolgozókkal, hogy a cégnél nálunk rondák a pasik, ellenben a szállodai alkalmazottak meglehetősen a kedvére valók, lenne-e kedve valamelyiküknek elmenni vele szobára. A hölgyet az alkalmazottak udvariasak kikosarazták, mire a hölgy elment, majd tíz perc múlva visszament a recepcióra anyaszült meztelenül, és megmutatta az uraknak, miről maradtak le. :) Akkor lehet, hogy az jó poénnak tűnt, a rádióban visszahallgatva nyilván nem volt már az...
Ha már érzed, hogy nem tudod kontrollálni 100%-ban a lépteidet (azaz még nem imbolyogsz, de már kavarog egy kicsit a fejed), állj le, várj bő fél órát, addig igyál sok vizet, és falatozz. Ha már múlóban van a "kavargás", jöhet a következő alkoholos ital. Ha nem szeretnéd, hogy kiüssön az ital, jobb, ha csak egyfélét iszol például vörösbort, és természetesen azt is mértékkel.

girl-1064667_960_720.jpg

Szinte nincs olyan amerikai film, amiben egy remek party során ne táncolt volna valaki a bárpult, vagy az asztal tetején. Ami hollywoodban nyerő, nem biztos, hogy a helyi céges bulin is az. :)

 

5. Ne zabáld tele magad!
Bármilyen éhes is vagy, ne fald fel a fél svédasztalt! A hirtelen különféle (egymáshoz sokszor nem passzoló) ételekkel megpakolt gyomor is el tudja rontani a bulit, és valószínűleg Te sem a mosdóban ülve szeretnéd a fél estédet tölteni. Bármennyire is csábító mindent végigkóstolni, gondolj arra, hogy otthon sem eszel paradicsomos káposztára mákos gubát kovászos uborkával és rántott hússal. Jó trükk lehet, ha desszertes tányérra pakolod a főételeket is. Pszichés szempontból is jó, mert a kistányérra felhalmozott étel nagyobb adag benyomását kelti, és érdekes módon azzal a mennyiséggel is kiválóan jól lehet lakni. :)

6. Alkalomhoz illő öltözetben jelenj meg!
Emlékszel arra a jelentre, amikor Bridget Jones megjelent playboy nyuszis jelmezben egy olyan partin, ahol senki nem viselt jelmezt? Pont így érezheted magad Te is, ha mindenki farmerban van, te meg kisestélyiben, vagy fordítva, ha mindenki kicsípte magát, Te pedig alul öltöztél. A nagy céges meghívókon szokott szerepelni, hogy milyen öltözetet vár el a vezetőség, de kisebb buli esetében is érdemes ellenőrizni, mennyire kell kiöltözni. A helyszín önmagában eléggé árulkodó lehet: ha például egy elegáns étterembe mentek, még ha csak egy asztalt is foglaltatok, akkor sem illik szakadt farmerban megjelenni.

A kedvencem, amikor a meghívón az szerepel: normal business. Ez azt jelenti, hogy a céges szabályokban meghatározott irodai viselethez hasonlóan kell megjelenni, ez pedig cégre válogatja, milyen előírásokat tartalmaz a céges öltözködési kódex. Ha kiskosztümben kell bejárnod, akkor a normal business is ezt jelenti, ha farmerban, akkor azt. Ha nincs külön megkötés, akkor is óvakodj a túl rövid, túl harsány, túl feszes viseletektől, ezek egy idő után kényelmetlenné válnak: a szoknyát állandóan lehúzni körülményes, a túl szűk ruha pedig azonnal fojtogatóvá tud válni pár falat étel után is. A 15 centis tűsarkú, bármennyire is csinos, egy idő után meg fog benne fájdulni a lábad, ami szintén tönkre tudja tenni a legjobb estéket is.


7. Engedd el magad!
Félre ne érts, nem arra gondolok, hogy kelj ki magadból, hanem arra, hogy tedd le a hétköznapi feszültségeket, az otthoni, és a munkahelyi gondokat, felejtsd el a határidőket, végy egy nagy levegőt és hagyd mindezt az irodában. Tudom, hogy sokszor ez a legnehezebb, és sokan ezért is néznek szívesen a pohár fenekére, mert úgy érzik ettől nyugszanak meg és lazulnak el. Ahhoz, hogy igazán jól érezd magad, egy csepp alkohol sem szükséges, illetve rég rossz, ha csak egy pohár bor, vagy két feles után tudod elengedni magad. A feszültség oldására minden nap szükség van, de ritkán adódik olyan alkalom, amikor szórakozni van lehetőségünk. A céges összejövetel, legyen az egy szolid vacsora, vagy egy táncos buli pedig igenis alkalom a szórakozásra, kikapcsolódásra, amivel élni kell. Az egyedülállónak, a házasnak és az anyukának éppúgy jár ez a kis pihenés, élvezd hát ki minden pillanatát! :)

Jó szórakozást! :)