"Addig volt az Istennek áldása rajtunk, addig volt országunk, míg az mi hitünk virágjában volt" /Pázmány Péter/

Ítélet

Hogyan őrizzük meg a mentális egészségünket?

Knoll Dániel

2024. április 25. - Ítélet.Pázmány

A mentális egészségünkre muszáj odafigyelni egyetemi életünk során, nem csak a szorgalmi időszakban, hanem a vizsgaidőszakban, sőt, főképp akkor. Életünk ezen szakaszában számos megpróbáltatás érhet bennünket, legyen szó a tárgyfelvételről, a vizsgákról, ügyintézési malőrökről, rengeteg tényező okozhat fejfájást. Olykor előfordulhat az is, hogy nem sikerül egy vizsga, és az könnyen demotiválhatja az embert. Ezekkel mindannyian találkozhatunk viszont van, de van, aki ehhez hozzá van szokva, és van, aki pedig úgy érzi, hogy emiatt összedől a világ. Néha még a média is felfigyel arra, hogy az egyetemisták szellemi-lelki egészsége nem tartozik az „egészséges” kategóriába.

mental-health-2019924_1920.jpg

Ezen említett tényezők a mentális egészségünkre akár romboló hatással is lehetnek, ezért most szeretném megragadni az alkalmat, hogy írjak arról, hogy tudjunk figyelni rá, és tenni ellene A mai rohanó világban, amikor az „információtumultus" felfoghatatlan sebességgel özönlik ránk, hogy stimuláljon bennünket, és elterelje a figyelmünket, ez egy rendkívül nehéz feladat. Nyilván már egyikőnk se tudja okostelefonunk nélkül elképzelni az életét, olyannyira praktikusak, sokoldalúak.

Már régóta tudjuk, hogy a fizikális egészségünk közeli kapcsolatban áll a mentálissal is. Iuvenalis is megfogalmazta a szatíráiban: „Ép testben ép lélek” - ez a mondás pedig örökre irányadó marad. Ha sportolunk valamit - legyen itt szó valamilyen állóképességi sportról, kondizásról, vagy bármely hivatalos sportról - a testünk és a lelkünk is rettentően hálás lesz érte. Az a legfontosabb, hogy kitartóan kell végeznünk ezeket, még vizsgaidőszakban is. Jobban tudunk tőle pihenni, a regenerációnak ezáltal jót tesz, és nem mellesleg segíti az odafigyelést, és az én tapasztalatom szerint a nyomott, egész napos ülés és memorizálás, tanulás közepette rengeteget dob az életkedvemen, felfrissít, és utána sokkal nagyobb elánnal folytatom tovább a munkát.

A másik, ami sokat segíthet a mentális jólétünk fenntartásában, az a napfény. Nyilván lehetne fel lehetne tenni a kérdést, hogy mit csináljunk télen, vagy ha Grönlandon lakunk. Az igazság az, hogy amikor felébredünk reggel, és ha esetleg van időnk, és nem rettenetesen erős az UV-sugárzás, érdemes napszemüveg nélkül egy 10 percet sétálnunk. Ez ugyan rengeteget dob a hormonegyensúlyunkon, ami ezáltal biztosítja a szellemi frissességünket, és jó kezdete lehet a napnak. Egyébként az említett napfény nem csak a perzselő nyári napfényre igaz. A szűrt napfény is ugyanilyen hatással van ránk, továbbá számos tanulmány kimutatta, hogy a korábban említett fókuszálás, odafigyelés is javul a rendszeres napfény hatására, de ez ébredést követő 1 órán belül kell, hogy érje a szemeket.

Nem hagyhatom említés nélkül azt sem, hogy az ember szociális lény, igenis szüksége van a társasági életre, időt kell töltenünk a szeretteinkkel, barátainkkal. Igen, olykor még vizsgaidőszakban is, akár egy vizsga után. Nem lehet alábecsülni, hogy mennyire kellemes tud lenni a lelkünknek a barátainkkal nevetni, beszélgetni, minőségi időt tölteni velük. Ez talán az egyik legfontosabb építőköve a mentális egészségünknek.

Amit meg kell értenünk az az, hogy az egészségünk csakis úgy tartható fenn, ha ezt valójában egészéges szokásokkal és cselekményekkel tesszük. Ezt azért fontos megemlíteni, mert általánosságban ennyi idősen nagyon könnyen hozunk rossz döntéseket, és nem beszélünk eleget arról a hemzsegő mennyiségű addikcióról, ami magával ránthat bennünket melyek nem csak a szellemi és lelki egyensúlyunkat tudják romba dönteni, hanem az épülő karrierjeinkre is negatív hatással lehetnek. Itt első sorban az internetre gondolok.

Ezen belül is a social media világára, ami sokkal több kárt okoz, mint gondolnánk. Bármelyik platformot említhetném hiszen egyik csak egy rövid ideig rabolja az időt, de van olyan is, amely órákra képes elvonni a figyelmünket.. Értelemszerűen erre sem mindenki fogékony, nem mindenkit köt le ez huzamosan, de a social media által okozott irigység, irreális valóságot bemutató képek, videók rendkívüli veszélyt hordoznak magukban. Úgy gondolom, hogy erre a legjobb megoldás az, hogy csakis olyan applikációkat tartunk meg, amelyekről tudjuk, hogy van valami érdemi hasznuk, segít rövid időre kikapcsolódni, de nem foglal le hosszabb időre. Ez összefügg a korábban említett információ mennyiséggel, amely erre a korra annyira jellemző. Szerintem pontosan tudja az olvasó, hogy mire gondolok Tehát meg kell tanulnunk, hogy mi az a tényező vagy cselekmény az életünkben, ami egyértelműen előre visz minket. Ami pedig nem ilyen, azokat meg kell tanulnunk kizárni a mindennapjainkból. Ez a döntés azonban mindenkinek a maga feladata.

Mindezek mellett találunk kell magunknak további kikapcsolódási lehetőségeket is, amelyek segítenek az agyunknak elvonatkoztatni a sok stresszről. Ez megint csak egyénre szabott. Egy viszont biztos: a kreatív tevékenység egyébként szintén pozitív a mentális egészségünknek. Így a művészet bármely ágába beleásni magunkat, azt élvezni, olvasni róla, csinálni, mindenképpen sokat segíthet. Legyen szó filmekről, vagy zenéről.

A tapasztalat azt mutatja tehát, hogy aktívnak kell maradnunk, és a megfelelő emberekkel kell körül vennünk magunkat. Ha összesítjük az említetteket, tapasztalataim szerint kellően kiegyensúlyozottak tudunk maradni.

 

Ne maradj le hasonló tartalmakról,

kövess minket Facebook-on és Instagram-on!

 

A „mérgező hölgy”

Szegedi Zita Adél

Világszerte számtalan elképesztő és bizarr jelenségről számoltak már be az egészségügyben dolgozók, de vannak olyanok, amelyek még ezek között is különösen sokkolónak számítanak. Az utóbbiak közé tartozik Gloria Ramirez esete. A „mérgező hölgy” halálát övező homály immáron több, mint 30 éve szolgáltat beszédtémát orvosi és civil körökben egyaránt.

pexels-pixabay-263402.jpg

Tovább

Szomszédviták jogi szemmel, avagy „Rossz szomszédság: török átok”?

Molnár Csenge

Szomszédviták – ez a probléma már nem új keletű, mint ahogyan Arany János 1854-ben írt A fülemile című verséből is láthatjuk. Mindannyiunk életében előfordulhat, hogy valami miatt konfliktusba kerülünk a szomszédunkkal, például ha mindig vasárnap hajnalban nyírja a füvet, vagy általában késő este döbben rá, hogy kellene még egy kép a falra. De vajon mikor érdemes a konfliktust jogi útra terelni? 

residential-2729098_1280.jpg

Tovább

Filmes perek

Molnár Levente

Stranger Things plágium

A Stranger Things egy 2016-ban induló, Duffer testvérek által alkotott sorozat, mely ezidáig négy évadot, és 34 részt foglal magában. A sorozat sikerességét jelzi, hogy eddig 31 Primetime Emmy-díj és 4 Golden Globe-díj jelölést tudhat magáénak azontúl, hogy megnyerte a Screen Actors Guild-díj szereplőgárda kiemelkedő alakításáért drámasorozatban díjat 2016-ban. Ezt azonban valamelyest beárnyékolta egy 2017-ben napvilágra kerülő plágiumgyanú.

filmes_perek_1_kep.jpg

Tovább

Az utánpótlásképzés és az EU jog – A Royal Antwerp-ügy

Simek Fülöp

Nem is gondolnánk, de a labdarúgás, a sport is lehet jogviták tárgya. A futballban ezen viták közül a legismertebbek a Bosman-ügy, amely megváltoztatta az átigazolások történelmét, a mostanában futó Szuperliga-ügy, valamint az általam az alábbiakban bemutatott Royal Antwerp-ügy, melyben a munkavállalók szabad mozgásáról szóló alapelv megsértése volt a konfliktus alapja.

a_labdarugas_kep_1.jpg

Tovább

Délkelet-Ázsiai Nemzetek Szövetsége – Az ASEAN létrejötte

Galaczi Kitti

A II. világháború lezárulásával Délkelet-Ázsiában számos ország vált függetlenné korábbi gyarmati függésükből. 1945-ben Vietnám, Indonézia, Laosz és Kambodzsa, 1946-ban a Fülöp-szigetek, 1948-ban Mianmar (Burma), 1957-ben Malajzia, 1965-ben Szingapúr és 1983-ban Brunei. 

15_asean_1.jpg

Tovább

Egy elrabolt gyermekkor ─ avagy a gyermekkatonák élete

Sulyok Veronika

„A gyermekek és társadalmuk jövője szempontjából rendkívül fontos, hogy olyan módszerekbe fektessünk be, amelyekkel távol tarthatjuk a gyerekeket a frontvonaltól, beleértve az oktatást és a gazdasági támogatást.” – Yoka Brandt, az UNICEF ügyvezető igazgató-helyettese.

06_gyermekkatona_kep_1.jpg

Tovább

A Thug-ok

Knoll Dániel

A Thug-ok - nem összekeverendő a mai angol szóval - egy igen hosszú életű bűnszervezetnek/szektának nevezhető, nagyjából 14-19. század között létező csoport volt Indiában, mely körülbelül Közép-India és Bengál területén tevékenykedett. Az olvasó lehet, hogy ismeri is őket az Indiana Jones: A Végzet Temploma (1984) c. filmből.

05_thugok_1_kep_1.png

Tovább
süti beállítások módosítása