Kávé

Idd úgy a kávédat, mint az ausztrálok

2019. november 13. 23:48 - Habos kávé

Néhány országnak meg van a sajátos kávé elkészítési módja, kávékultúrája, például a vietnamiak sűrített tejjel készítik , New Orleansben a cold brew, azaz a hidegen készített kávé népszerű, Új-Angliában pedig tejjel isszák a kávét. Bár Ausztráliában nincs jelentősebb kávé specialitás, az ő kávézási szokásaikat sokkal inkább a kávéhoz való hozzáállásuk jellemzi, mint  maga az elkészített kávé.  

Amerikában a kávét inkább azért isszák, hogy ébren maradjanak a munkájuk során, sietve isszák meg, vagy egy-egy  kávézás alkalmával igazából munkamegbeszélés történik.

Míg az ausztrálok egy kávézóban inkább szocializálódnak, Nem azért isszák a kávézóban a lattét, hogy egy kis időre "kibéreljék" a kávézót irodának, sokkal inkább a barátokkal való felszabadult és jó beszélgetésekhez, új emberekkel való ismerkedéshez használják. És nem csak "átmennek a kávézón', hanem tényleg kiélvezik az ott töltött perceket.

koala.jpg

Ez a laza kávékultúra leginkább az olasz bevándorlóknak köszönhető és az angol kultúrának. Olasz bevándorlók ugyanúgy érkeztek az Egyesült Államokba is, mint Ausztráliába, de a legnagyobb hullám különbőző időszakokban történt.  Sok olasz bevándorló érkezett az Egyesült Államokba 1880-1924 között, ami nagy  hatással voltak az amerikai kultúrára.

Ausztráliába a legnagyobb bevándorlási hullám csak a második világháború után történt, az 1940-es évek környékén. Ám ekkor az olaszok már magukkal vitték az espresszó gépet, ami még nem létezett akkor, amikor az Egyesült Államokba immigráltak.

Érdekes, hogy ezután az eszpresszógép jelentette a kávézók alapját az ausztráloknál és nagy hatással volt a kávékultúrájuk kialakulására. Az Egyesült Államokban csak az 1980-as -1990-es években váltak a kávézók igazán közismertté, annak ellenére, hogy az amerikaiak már évtizedek óta kávét isznak a munkahelyükön.

Ausztrália csak 1901 után vált függetlenné, addig szorosan kötődött az angolokhoz, így az egyik legnagyobb dolog, amit az angoloktól örököltek az angol reggeli volt, ami nagy, kiadós, meleg és sokáig tart. Az  eszpresszó kávégéppel készített kávé amit az olaszok hoztak hab volt a tortán a kiadós angol reggeli mellé. Megtanulták ugyanis élvezni a kávézást.

Néha te is tegyél úgy,  mint az ausztrálok, vidd magaddal kávézni a barátodat egy jó kávézóba, beszélgessetek egy jót és élvezzétek egymás társaságát.

baratok_kave.jpg

(forrás:https://driftaway.coffee)

 

 

 

1 komment

Hogyan legyen mindig friss a kávénk

2019. november 11. 22:12 - Habos kávé

Avagy hogyan tároljuk a kávét a legoptimálisabban. Ahhoz, hogy minél frissebb kávét igyunk a szemes kávét kellene előnyben részesítenünk, mert ezek hetekig frissek maradhatnak., Frissen őröljük a kávét és csak annyit, amennyire éppen szükségünk van. Egy kávéőrlő nem egy nagy invesztíció, így a kávé imádóknak mindenképpen megéri beleinvesztálni.

Legjobb, ha mindig kisebb kiszerelésben vásárolunk, hiszen így hamarább elfogyasztjuk és mindig friss kávét ihatunk. Száraz helyen, fénytől védve, légmentesen záródó csomagolásban tárolljuk a kávészemeket.  Ha a csomagolást nem lehet légmentesen zárni, akkor rakjuk  a tasakot műanyag zárható dobozba.

Sokszor hallottam, hogy a hűtőben tárolják a kávét, ám ez nem helyes, ha sokáig akarjuk tartósítani, akkor már inkább a fagyasztóba rakjuk és mindig csak annyit olvasszunk ki, amennyire éppen szükségünk van. A már kiolvasztott kávészemeket nem szabad újra lefagyasztani.

A friss kávé habos, szinte pezsegnek a buborékok/habok az elején, ez az eredménye annak, hogy a friss kávéban található szén-dioxid reakcióba lép a vízzel.

Az alábbi képen egy friss kávét láthattok.

friss_habos_kave1.jpg

A nem friss, állott kávé fakó, nem annyira habos, mert kevés benne a szén-dioxid, ráadásul az íze is savas.

(forrás: Anette Moldvaer-Kávé szenvedély)

 

 

Szólj hozzá!

Isteni kávés csokitorta

2019. november 10. 20:17 - Habos kávé

 

A kávéra akkor szoktam rá igazán, amikor kiderült, hogy inzulin rezisztens vagyok. Nagyon édesszájú voltam mindig is, minden nap egy édességet megettem és el sem tudtam képzelni, hogy mi lesz velem, ha az édességről le kell mondanom. Így az édesség utáni vágyat az elején kávéval pótoltam, igyekeztem ízesíteni, megtalálni a kávéban az élvezetet,a "gyorsan lehörpintés" helyett. Ízesítettem fahéjjal, tejjel, csináltam cappucinot, cafe lattet, amit megszórtam kakaóval, kardamommal vagy fahéjjal. Így próbáltam a kávéra fókuszálni, lassan inni és élvezni az ízeket. Most már saját magamnak készítem az édességeket, amiket eritrittel édesítek. Ma a kettő kombinációjából született ez a nagyon szuper ultra csokis kávés torta.

kaves_suti.jpg

Nagyon egyszerű és gyors és még liszt sincs benne. Igazi koffeinbomba, ami napokkal később sem szárad ki.

A receptet itt találjátok:

Hozzávalók:

250 g vaj, 250 g étcsokoládé (jó minőségű 70%-os csoki), 100 ml erős presszó kávé, 4 db tojás, 150 g cukor (én eritritet használtam), 1 tk vaníliás cukor, csipet só

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 175-180 C-ra, majd vajazzunk ki egy 25 cm-es tortaformát. A csokit olvasszuk fel a vajjal, majd ha elolvadt beletehetjük a presszó kávét.

A tojásokat keverjük habosra a cukrokkal. Ezután belekeverhetjük a csokoládét a tojásos keverékbe, de figyeljünk, nehogy a csoki még forró legyen. Keverjük jól össze a masszát, szórjuk meg egy csipet sóval. Öntsük a krémet a tortaformába és süssük körülbelül 40-45 percig. Tálalhatjuk tejszínhabbal, lekvárral vagy porcukorral.

Szólj hozzá!

Van valamennyi koffein a koffeinmentes kávéban?

2019. november 08. 23:21 - Habos kávé

 

Sokszor azt gondoljuk, hogy a koffeinmentes kávé végképp vagy csak nagyon kevés koffeint tartalmazhat. Úgyhogy menjünk is bele egy picit mélyebben a témába.

Ahhoz, hogy egy kávét koffeinmentes kávénak lehessen nevezni, a koffein legalább körülbelül a 97%-át el kell távolítani. Ez alapján elmondható, hogy csak kis mértékben maradhat koffein a koffeinmentes kávénkban. A Mayo Klinika szerint egy csésze kávéban 75-100 mg között mozog a koffeintartalom. Ez az adat vonatkozik mind az Arabica és a Robusta kávékra. Köztudott, hogy a Robusta kávészemek kétszer annyi koffeint tartalmaznak, mint az Arabica kávészemek.

decaf.jpg

Egy koffeinmentes kávé koffeintartama 2,25-4,5 mg kellene, hogy legyen. Ám a Mayo Klinika szerint a valóságban 2-25 mg mennyiségig terjedhet koffein mennyisége egy koffeinmentes csésze kávéban. A 2007-ben végzett koffeinmentes kávék kutatásánál megállapították, hogy a legtöbb kávé esetében legkevesebb 5 mg koffein tartalom maradt a kávéban, voltak azonban olyan koffeinmentes kávék is, amelyeknél extrém magas 32 és 29 mg koffeint is mértek. Ez az irreálisan magas koffeintartalom már megegyezik egy doboz Coca-Colával (23-35 mg) vagy akár egy zöld teával (25-35 mg). 

Szóval a "koffeinmentes" nem teljesen azt jelenti, hogy végképp nincs benne koffein. Ez valójában csak egy megnevezés, amely jelzi a fogyasztók felé, hogy a kávé egy olyan eljáráson ment keresztük, ami alatt eltávolították a koffein nagy részét. 

(forrás: https://driftaway.coffee/)

 

 

Szólj hozzá!

A tökéletes kávé kiválasztása

2019. november 08. 22:04 - Habos kávé

 

Jobb minőségű kávét szaküzletekben vagy online shopokban lehet vásárolni. Manapság már nagyon sok minőségi kávé közül választhatunk és emiatt néha nehéz a dolgunk, nem egyszerű eligazodni a leírások között. Vásárlás előtt érdemes megnézni mi van feltüntetve a csomagoláson, és egy kicsit utána nézni a gyártónak, forgalmazónak. Mindenképp kísérletezni kell, míg meg nem találjunk a számunkra legfinomabb kávét. Mindannyian mások vagyunk, így mindenkinek más és más kávé nyeri el a tetszését, hagyatkozzunk tehát nyugodtan az ízlelőbimbóinkra, ám néhány dologra nem árt odafigyelni.

jo_minosegu_kave.jpg

Mindannyian tudjuk, hogy a kávé simítózáras csomagolásban őrzi meg legtovább a frissességét, aromáját. Ugyanis a fény, a hő, a pára és az oxigén mind befolyásolják a kávé frissességét, minőségét.

Minél kevesebb kávét veszünk, annál frissebb kávét ihatunk, így ha lehet, kevesebb mennyiségű kávét vásároljunk, vagy vásárolhatunk többet is, de minél kisebb kiszerelésben. Olcsó húsnak híg a leve, szokták mondani, ugyanez igaz a kávékra is, a nagyon olcsó kávék több, mint valószínű hogy rossz minőségűek. Ugyanakkor vannak olyan kávék is, amik drágák és nem jó minőségűek, a magas árakat csupán csak a jól eltalált marketingfogások miatt tudják tartani.

Szemes kávéból, amit otthon őrölünk készíthetjük a legfrissebb kávét, így ezt is érdemes a vásárlásnál figyelembe venni. Nektek melyik a kedvenc kávétok?

 kavebabok.jpg

 (forrás: Anette Moldvaer-Kávé szenvedély)

 

Szólj hozzá!

Nem mindegy, milyen hordozható kávés pohárból isszuk a kávét

2019. november 07. 21:45 - Habos kávé

Mikor a munkába vezető úton magaddal viszed a hordozható poharadban a napi kávédat, valószínűleg nem is sejted mennyire nem mindegy, hogy milyen anyagból van a bögréd. 

travel_mug.jpg

A hordozható poharak lehetnek rozsdamentes acélból, műanyagból vagy pedig kerámiából és mindegyik teljesen másképp befolyásolja a kávéd ízét.

A műanyag magába szívja az ízeket

Egy idő után a műanyag pohár elnyeli az illatokat és az ízeket. Próbáld ki és győződj meg róla magad. Ha elfogyasztottad a kávédat a műanyag pohárból, mosd ki és töltsd fel teával. Több, mint valószínű, hogy a tea kortyolgatása közben még mindig fogod érezni a kávé ízét. Természetesen, ha csak kávé hordozására használod e poharadat, akkor ez nem lesz annyira észrevehető.

A rozsdamentes acél néha szintén hatással van a kávé ízére

Az acél bögre nem szívja magába a kávé ízét, azonban új ízeket adhat a kávénak. Nem tudni pontosan, hogy ennek mi az oka,  lehet a rossz minőség is  vagy a kávé különböző vegyületeinek reakciója a fémmel.

A kerámia semleges

Ebből a szempontból a kerámia a legjobb választás, nem nyeli a kávé ízét és nem is ad új ízt a kávéhoz, így a kávét teljes minőségében tudod élvezni útközben is.

A legideálisabb a duplafalú kerámia vagy rozsdamentes acéltermosz, hiszen ezek melegen vagy akár hidegen tartják a kedvenc italunkat.

Te milyen pohárból iszod  a frissítő reggeli kávédat?

travel_mug2.jpg

.(forrás:https://driftaway.coffee/)

 

 

Szólj hozzá!

Érdekes információk a kávéfogyasztásról

2019. november 05. 23:03 - Habos kávé

Ma már sokunk számára elképzelhetetlen, hogy kávé nélkül kezdjük a reggelt. Ez a fantasztikus ital energiával tölt fel bennünket és segít átvészelni a mindennapjainkat. Ám azzal mindannyian tisztában vagyunk, hogy a kávéban levő koffein zavarhatja az alvásunkat, bizonyított tény, hogy a mérsékelt kávéfogyasztásnak egészségügyi előnyei is lehetnek. Egyes források szerint a kávé csökkentheti a Parkinson-kór kockázatát és állítólag megakadályozza a májrákot is.

coffee-1850612_1920.jpg

Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány érdekességet a kávéfogyasztással kapcsolatban:

  • A kávéfogyasztók több, mint a fele inkább kihagyná a zuhanyzást, mint a reggeli kávét. Körülbelül 49 %-uk inkább lemondana a mobil telefonról egy hónapig, minthogy nélkülözzék a kávéjukat (Huff Post)

  • 66 % a nőknek és 62 % a férfiaknak iszik kávét minden nap, így elmondható, hogy nincs nagy különbség a két nem kávéfogyasztása szempontjából (CreditDonkey)

  • A magasabb jövedelemmel rendelkezők körében magasabb a kávéfogyasztók aránya. (Credit Donkey)

  • A kávéfogyasztók 35 % általában a fekete kávét preferálja, a maradék 65 % édesen vagy tejjel issza (E-imports)

  • A fiatalabb kávéfogyasztók több ínyenc kávét fogyasztanak, mint más korcsoportok. A 2018-as statisztikák alapján a fiatalabb generáció 36 % iszik cappucinot, lattet és hasonló kávékat, 22 % pedig espresszót fogyaszt (Reuters, CreditDonkey)

  • A legtöbb nő azért szereti a kávét, mert ezalatt az idő alatt pihennek. A férfiak szerint a kávé javítja, segíti a hatékonyságukat (E-imports)

  • A robusta kávéknak magasabb a koffein tartalmuk, mint az Arabica kávéfajtáknak. Például egy Arabica cserje 1-5 kg kávécseresznyét terem egy szezonban és 1 kg kávébabhoz 5-6 kg kávécseresznye szükséges.

  • A kávé cserjék akár 100 évig is élhetnek. Átlagban azonban 40-50 évig élnek megfelelő gondozás mellett. (Gourmet Coffee Zone)

  • Dél Amerika 81,5 millió zsák kávét termelt 2018-ban, egy zsák pedig 60 kg kávét tartalmaz. (Statista)

  • Brazília a legnagyobb kávéexportőr a világon. Az 1920-as években a kávétermesztés 80 % Brazíliában történt, manapság a világ kávéjának körülbelül egyharmadát szolgáltatja. (Telegraph)

  • 2017-ben a kolumbiai Arabica volt a legdrágább kávé. Azt mindannyian tudjuk, hogy az Arabica drágább, mint a Robusta kávéfajta. (Statista)

  • Finnországban egy ember átlagosan 12 ezer kg kávét fogyaszt el egy évben. A kávéfogyasztás statisztikai adatai szerint így a finnek a világ legnagyobb kávéfogyasztói. A finneket követi Norvégia, Izland és Dánia. 

  • 110-120 millió zsák kávét termesztünk évente. Mindannyian tudjuk, hogy Brazília a legnagyobb kávétermesztő a világon már 150 éve.

    kavecseresznye.jpg

 

(forrás: https://disturbmenot.co/coffee-statistics/)

 

 

Szólj hozzá!

Fotnos információk a kávék minőségéről

2019. október 14. 22:58 - Habos kávé

Manapság finom és jó minőségű kávéhoz hozzájutni nagyon könnyű. Viszont sajnos sokszor a csomagoláson csak azt tüntetik fel, hogy Arabicat vagy Robustát tartalmaz, és ez valljuk be, olyan információ, mintha a borosüvegen csak vörös vagy fehér megkülönböztetés szerepelne.

Köztudott, hogy a Robusta kávé gyengébb minőségű, mint az Arabica. Ezért gyakran a 100 % Arabica feliratra fókuszálva inkább azt emeljük le hamarább a polcról, pedig ezekből is kaphatóak nagyon gyenge minőségűek. És ellenkezőleg, a Robustából is kaphatóak nagyon jó minőségű változatok.

kavebabok2.jpg

Mit figyeljünk egy kávé csomagolásán? A jó minőségű kávékat szerencsére nagyon részletes leírással látják el, általában feltüntetik a rajta a termesztés helyét, a kávé fajtáját és változatát, a foldolgozás módját és az ízt.

Blend vs Single

A kávé származására utal ez a két kifejezés. A Blend több kávé keveréke, a Single Origin származási helye egy adott ország vagy ültetvény. A Blendek nagyon népszerűek, hisz különleges ízeket alkotnak együtt a különböző kávébabok. Gyakran titkosak az összetevők, ezért nem is tüntetik fel a csomagoláson, hogy honnan származnak és pontosan milyen típusú kávébabokból állnak.

A specialty kávépörkölők általában mindig egyértelműen jelzik ezeket az információkat, ugyanis céljuk a vevőelégedettség és ezt főleg a minőség, megbízhatóság és visszakövethetőség révén növelhetik.

coffee-shop-1149155_1920.jpg

 

Tehát ezekből kiindulva minél részletesebb leírást találunk a kávék csomagolásán, annál valószínűbb, hogy jó minőségű termékről van szó. Jó, ha feltüntetik a kávé csomagolásának idejét, pörkölés idejét, a kávé származási helyét, Blend vagy Single Origin kávét tartalmaz e, a feldolgozás módját és nem utolsó sorban a kávé ízjegyeit.

(forrás: Anette Moldvaer-Kávé szenvedély)

Szólj hozzá!

Amit a kávé feldolgozásáról tudni érdemes

2019. október 09. 23:31 - Habos kávé

A kávé feldolgozása

Ma végre nagyon szép idő volt, így ki is használtuk és sétáltunk egyet a Városligetben. Nagyon szép színes most minden, olyan elmúlós, de ugyanakkor olyan meleg és megnyugtató. Természetesen a játszóteret most sem hagyhattuk ki, de miközben hintáztattam a kis picurt nézegettem az embereket. Láttam egy idős házaspárt, körülbelül 75-80 évesek lehettek és egy padon üldögéltek szorosan egymás mellett. Egyszer csak arra lettem figyelmes, hogy a bácsi puszilgatja a nénit, miközben kacéran felnevettek. Annyira aranyosak voltak, arra gondoltam, hogy milyen szép, hogy ennyi év után, még így megöregedve is tudnak együtt nevetni és persze szeretni.  Kicsit arrébb épp nagy pingpong mecs folyt, ott aztán teljesen vegyesen voltak, idősek a fiatalok ellen, vidáman, felszabadultan pattogtatták a labdákat. Szemben a hintával egy fiatalabb fiú és lány üldögélt, nagyon tárgyaltak épp valamit, közben kávét kortyolgattak elviteles pohárból. Ahogy erre felfigyeltem, eszembe jutott, hogy ma, ha haza érek nekiállok a következő  cikknek, hisz ígértem, hogy a kávé feldolgozását és a két kávétípus, az arabica és a robusta közötti különbséget ismertetem Veletek.

 

coffee-cherry-ripe.jpg

A kávébabok kinyeréséhez a kávécseresznyéket fel kell dolgozni. Több féle feldolgozási mód létezik világszerte, de a két legismertebb a száraz (természetes) és a nedves (mosott, vagy félszáraz) feldolgozás, mindkettő célja előkészíteni a kávét a szárításra. A feldolgozás befolyásolja a kávék minőségét, ugyanis, ha rosszul végzik, a kézzel szedett és leggondosabban termesztett gyümölcsöket is tönkre teheti. A kávégyümölcs a legérettebb formájában a legédesebb, ilyenkor gyorsan fel kell dolgozni őket, hogy megmaradjon a minőségük.  A termelők a kávébabokat minőségük szerint kategorizálják, így folytatódik a kávé útja a nagykereskedelmi és a specialty piacra. Az alacsony és az átlagos minőségű kávék konténerekkel jutnak el a nagykereskedelmi piac részére. A kiváló minőségű kávébabokat pedig védőzsákokban vagy vákuum csomagolásban szállítják a specialty piacra.

Arabica vs. Robusta

A fajnak mások a botanikai és a kémiai jellemzői. Ezek határozzák meg, hogy milyen körülmények között virágoznak, hogy milyen minőségűek és milyen árkategóriába tartoznak.

 

Tovább folytatjuk majd a minőségi útmutatókkal, hisz sokat kell még tanulnunk a kávékról. Tartsatok velem és jó kávézást addig is.

 (forrás: Anette Moldvaer-Kávé szenvedély)

Szólj hozzá!

Érdekességek a kávé termesztéséről

2019. október 06. 20:16 - Habos kávé

A kávé termesztése

Nagyon zsúfolt volt az elmúlt pár nap, esélyem sem volt a számítógép közelébe jönni, még a napi 3 kávét is a szokásos 5 perc helyett 5 másodperc alatt toltam magamba. Viszont ma délután végre volt egy kis időm és még sütöttem is.  Igaz nem kávés sütit, hanem szilvásat, de ezt is megosztom Veletek, hátha kedvet kaptok hozzá. Igazán csak 5 perc kellett a tészta elkészítéséhez,  cserébe viszont kb. 1 óráig sült a sütőben. És tényleg fantasztikus ízharmóniát alkotott a ma délutáni kávéval.  A szilvás süti így nézett ki, bár ez a receptoldalról letöltött kép, mert mire én észbe kaptam, hogy lefotózom, már el is fogyott, de ugyanígy nézett ki az enyém is.  A blog végén leírom a receptet is.

 

szilvas_suti.jpeg

Most viszont kanyarodjunk vissza a kávékhoz, ígértem, hogy megosztok Veletek néhány dolgot a kávé termesztésével kapcsolatban. Tudtad, hogy a kávé örökzöld növény? És, hogy csak kb. 70 ország van, ahol megfelelő az éghajlat és a tengerszint feletti magasság a kávétermesztéshez?  A kávécserjék 3-5 évnyi gondozás után teremnek, a termésüket pedig kávécseresznyének hívják. Ezeket a szüret idején szedik le a cserjékről - két szem található mindegyikben, ezekből lesznek feldolgozás után a kávébabok. Az előző bejegyzésekben írtam, hogy a legismertebb kávéfajok a Robusta és az Arabica. A kávé minőségét nagyon sok minden befolyásolja, a növény virága és a kávégyümölcsök nagyon érzékenyek a szélre, fagyra, csapadékra és a napsütésre is. Egy egészséges Arabica növény 1-5 kg kávécseresznyét terem egy szezonban. 1 kg kávébabhoz pedig kapaszodj meg, 5-6 kg kávécseresznye szükséges, ez azt jelenti, hogy egy hónap alatt megiszunk egy 1 teljes fa termését. Következő alkalommal írok egy picit a kávé feldolgozásáról, illetve az Arabica és a Robusta közötti különbségekről.

A szilvás sütihez pedig itt találjátok a receptet:

3/4 bögre cukor, 1/2 bögre  puha vaj, 1 bögre liszt, 1 tk sütőpor, csipet só, 2 tojás, kb. 20 db félbevágott szilva, fahéj, cukor a tetejére

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 200 C-ra. Keverjük össze a cukrot a puha vajjal, majd adjuk hozzá a lisztet, sütőport, sót, végül a 2 tojást. Vajazzunk és lisztezzünk ki egy pite formát, majd ebbe tegyük bele a tésztát. A szilvákat egy kevés fahéjban átforgatjuk, majd a tészta tetejére helyezzük és végül megszórhatjuk egy kevés cukorral. Betoljuk a sütőbe, majd fél óra múlva levesszük a hőfokot kb. 180 C-ra és így sütjük még kb. 20-30 percig.

(forrás: Anette Moldvaer-Kávé szenvedély)

 

 

 

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása