elso

ujrakezdek

ujrakezdek

A fák között, Pasaréten

2016. december 09. - littke

Anyai nagyapámé volt Pasaréten az a ház, ahol én felnőttem. Eredetileg, mielőtt, hogy is mondjam….”elvették” és egy KIK ház lett, mint ahogy ezeket akkoriban hívták. Családi házakat tudtommal nem államosítottak, de itt Pasaréten a legtöbbje nagyobb volt, mint ami családinak számíthatott azokban az időkben.

 Korabeli látkép Pasarétre a Sváb hegyről:   fak7                                                                                 

Nagyapám építészmérnök és építő vállalkozó volt. Ő és társa (Báthory- Klenovics) itt épített egy nagy ikerházat családjuknak. Emlékszem egy kőfalba volt bevésve, 1926-ban lett kész. Nagyapámék ezelőtt a Ráday utcában éltek, ahol három leánya, a középső anyám, nőtt fel. Az ostrom után, 1946-ban, nagyszüleim visszafogadták leányaikat családjukkal. Megtelt a nagy ház.

A Volkmann utca, manapság:

fak3

Nagyapám és társa az elsők között voltak, akik Pasarétre költöztek, és ezt a zöld területet divatossá tették. A mai fogalmak szerint egy óriási telket vettek, két utca között, (Volkmann és Lotz Károly). Az ikerház a Volkmann utcára nyílt. A társaknak volt külön garázs, nagykert gyümölcsfákkal és még medencék is mindkét részben. Itt nyáron megmártogatódhattál, úszásra nem voltak elég nagyok. A telek hátsó része a Lotz Károly utcával volt határos. Ide két salakos teniszpályát telepítettek.

 A HÁZ, manapságfak1

A háború után a cégre nehéz idők jártak. A háború alatt alig volt jövedelem. Még Rákosiék el sem kezdték az államosítást, a már előtte levő kormány úgy megemelte az adókat, hogy azokat a cég képtelen volt fizetni. Legkorábbi emlékeim: jönnek az adóhivatalból, valamit elkobozni. Pl. a vállalat autóját, és egyéb értékeket, mert készpénz az nem volt.

 Korabeli kép, a Pasaréti templom (Art Deco) és a Pasaréti Tér, az 5 ös busz végállomása, ma is:pasaret1

A költségeiket csökkentendő, nagyapámék elhatározták, hogy a vállalkozás telepét, ami Kőbányán volt, megszüntetik. Eladták, és beköltöztették a házunk mellé. Az iroda is ideköltözött, a házhoz hozzáépítettek. Az iroda teteje a mi lakásunk nagy verandája lett. Maga a telep, a már rég nem használt teniszpályák helyére került. Erre már jobban emlékszem, az 1940-es évek végéről beszélek, 5 éves voltam.

 A 22-s busszal is mehettél:fak4

Néha levittek az irodába. Emlékszem a rajzasztalokra, a társak külön szobájára. A hátsó telken pedig lett egy nagy elválasztott gödör, ahova nekem tilos volt menni. Veszélyes volt. Itt oltották a meszet, keverték a maltert. Tudom, mert néha kísérővel megnézhettem. Látványos volt. Úgyszintén itt tárolták a telep nagymennyiségű gerendáit, amik az építkezési állványokhoz kellettek, létrák, stb. Egy magas nyitott épületben voltak egymásra elfektetve, ami csupán egy lapos tetővel rendelkezett. Ott volt a koraérő cseresznyefa mellett. A tetőről, oda létrákkal fel tudtunk mászni, nagyszerűen lehetett június elején a koraérő cseresznyét szedni, és magjait leköpdösni. Voltak más cseresznyefák, ropogós és fehér is, meg meggy, de ez volt a legnépszerűbb. Ismétlem, koraérő volt.

A Fenyves Tér:

 fak5
Ez a fa állvány raktár kedvenc játszóhelyünk lett. Mentünk játszani a „fák közé”. A „fák” cég államosítása után is sokáig ott maradtak, pedig már semmire sem használták. Egyszer mi gyerekek ide egy WC-t készítettünk. Ez a gerendák között volt elrejtve, egy vödör. Jó ideig ide ürítettünk. Ez persze titok volt. Egyszer nyáron visszanéztem a vödörbe és láttam, hogy a tartalma ijesztő változáson ment át. Kukacoktól hemzsegett! Fogalmam sem volt mi történhetett. Nagyon megijedtünk, attól kezdve közelébe se mertünk menni. Végül is a házmester megtalálta és mi kikaptunk.

A Pasaréti út és a Volkmann utca sarka, kép a 60-as évelből: fak1ö volkman pasaret

Nagyapámék a hátsó telket egy idő múlva eladták, gondolom egy nagy semmiért. Az illető, aki megvette egy kerítést épített és egy nagy zöldségeskertet csinált. Jóval később ez is megszűnt és két társasházat építtettek.

 

PS

Ha akarsz, nézz itt több korabeli képet.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://fressstart.blog.hu/api/trackback/id/tr7312034423

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kincse- 2016.12.09. 13:18:11

Emlékszem erre a történetedre, még a nolblogos időkből. Ettől független elolvastam még egyszer, mert mindig érdekesen írsz.
Nagy időtávlatok ezek, és sajnálatos, hogy egyszer mindennek vége.

Xilit 2016.12.09. 22:46:55

Szép ez az utca. Ha nem csal meg az emlékezetem, sétáltam is rajta, amikor a Petőben dolgoztam, és hazafelé olykor lcsatangoltam a környéken. Nagyon szép Buda.

Az embernek hazahúz a szíve a gyermekkora színterére. Akár szép volt, akár nem, felejthetetlen. Úgyhogy szívesen olvastam újra.

Drizari 2016.12.10. 10:10:15

Látod, látod ... nagyapád épített, Mészáros Lőrinc és Tiborcz István vő vásárol többemeletes házakat. Mára elérkezett egyeseknek a Kánaán.

littke 2016.12.10. 12:17:58

@Drizari:
Hmm. Tökéletes nem elérhető. De szerintem, ma jobb mint az volt.

Szabolcs Bakai 2016.12.11. 19:40:25

Mondd csak te Drizari!
A névtelen fröcsögés szerinted nem a pöcegödörbe való? Ahogy a névtelen levél a szemétkosárba!
Muszáj egy félszázados - meg régebbi - emlékbe belerondítani?
Téged honnan szalasztottak? Biztos nem Pasarétről. Ott a magunkfajták nőttek fel a negyvenes-ötvenes években.
Vörös Csepel? Dzsumbuj? Tripoli?

Xilit 2016.12.14. 11:07:05

@Szabolcs Bakai:

Ha a Pasaréten ilyen intelligenciadeficites magadfajták nőttek fel, akkor már értem ezt a szerencsétlen rendszerváltást.

Little-t nem sorolom a magadfajták közé.

gond/ol/a · http://lineas.freeblog.hu 2017.01.13. 23:11:30

...de, a mi családi házunkat is államositották! (nagyapám építtette (1908-ban) a nagy családjának... mégis(
süti beállítások módosítása