HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Jobbak a nyomtatott műfogsorok, mint a hagyományosak

ferenck 2017.07.20. 08:30

A 3D nyomtatás egyik legdinamikusabban fejlődő alkalmazása a digitális technológiákkal új korszakba lépett fogászat. Az elmúlt években a 3DP a CAD-tervezéssel és rendkívül pontos, különleges nyomtatókkal berobbant a szakterületre, és látványosan terjed. Egyre több rendelő részesíti előnyben az additív megoldást a hagyományossal szemben. A világ legfejlettebb asztali 3D printerének, a Form 2-nek köszönhetően pedig már a kisebb fogtechnikák is megengedhetik maguknak a házonbelüli professzionális fogászati 3D nyomtatást. Az amerikai Envision TEC egyébként nemrég jelentette be, hogy az Egyesült Államok Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala jóváhagyta nyomtatott műfogait, azaz megadta az engedélyt hozzájuk.

Egy nemrég készült tanulmány igazolja a trendet.   

A montreali McGill Egyetem a brazil Rio Grande do Sul és a szaúdi Szaúd Király egyetemek támogatásával egy hónapos klinikai tesztet végzett, amelyben 3D nyomtatással és hagyományos fémöntéssel készült kivehető műfogsorokat hasonlítottak össze. Klinikai tesztekre adott esetben azon logikus ok miatt van szükség, hogy a technológiát gyártásra ajánlani lehessen.

3dnyomtatas_fog_1.jpg

A végeredmény alapján a 3DP nemcsak működő megoldás – a tanulmány ezt azt állítást volt hivatott alátámasztani –, hanem a páciensek összességében jobban is kedvelik. A kutatók speciális lézeres olvasztó printert (Phenix Systems PM100T) használtak a tanulmányhoz, annak a munkáit hasonlították össze fémből öntött fogak kontroll csoportjával. A véletlenszerűen kiválasztott 65,6 év átlagéletkorú 12 páciens komoly foghiányban szenvedett, és a 30 nap alatt egy ideig mindegyik tesztelt műfogsort használták. Hárman nem fejezték be a tesztet. (A Phenix Systems egyébként a 3D Systems tulajdonában lévő francia fémnyomtató vállalat.)

A kilencből hat a 3D nyomtatott, egy az öntött műfogsort tartotta jobbnak. A maradék háromnak nem volt preferenciája. A kérdőívre adott válaszaikban az előbbiről kevesebbet panaszkodtak, és többet dicsérték. Általánosságában, a fogmosás és a beszéd szempontjából, kényelmi, rágószervi és szájhigiéniai okokból szintén a nyomtatott műfogsorral voltak elégedettebbek.

3dnyomtatas_fog0.jpg  

A szelektív lézeres ráolvasztás (SLM) során lézerrel olvasztják meg a fémport. Kisebb vele a hibalehetőség, mint az öntéssel. 3D szkenneléssel kezdődik, majd CAD szoftverrel (jelen esetben a szintén a 3D Systems által támogatott 3 Shape programjával) megtervezik a protézist. A tervet digitálisan küldik a printerre, és mivel a gyártás is digitálisan történik, kevesebb kockázat nyílik emberi hibákra.

A pozitív eredmények ellenére a tanulmány megemlíti a műfogsor-printeléstől elbátortalanító tényezőket is: magas kezdeti költségek, a technológia elsajátítása, egyes páciensek a tervezőszoftver korlátai miatt alkalmatlanok rá.

Címkék: fogászat Form 2 fémnyomtatás 3D Systems FreeDee Formlabs

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr4712674965

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása