Jegyzetek a túloldalról

2017.dec.19.
Írta: endrenz Szólj hozzá!

Bungy jumping

Egy ideje nem írtam, de mindjárt itt a hazatérés ideje.

Még az utolsókat utazgatom az északi szigeten, és mindenféle kalandos dolgot csinálok.

Ma például reggel megmásztam a Tauhara hegyet Taupo mellett, amiről gyönyörű a kilátás a Balatonnál kicsit nagyobb, de jóval kerekebb Taupó tóra, a városra, a környékre.

Ezután pedig megcsináltam életem első bungy jumping-ját, leugrottam a helyi folyó felett 45 méter magasból. A legnehezebb dolog az elrugaszkodás volt, de nem gondoltam túl a dolgot. Szerencsés voltam, mert jó nagyot nyújtóztam a kötelemmel és kézzel-fejjel sikerült kicsit bemerülnöm a folyóba is!

Utána a folyóba ömlő meleg forrásban lubickolva oldottam fel az adrenalint és a túlélési élményt.

Pár fotó is készült, mindenkinek ajánlom, remélem megjön a kedvetek tőle!

bungy2.jpgbungy3.jpgbungy1.jpg

Endi a cowboy

Már néhány napja tehenekkel dolgozom a Taranaki hegy lábánál, úgyhogy gondoltam írok róluk valamit.

Először is ezek fekete-fehér Holstein Friesian fajta tehenek, jó csontosak, nem azok a kerekded fajták. Ez a leggyakoribb tehén fajta, mivel nagyon jó a tejhozama, 5 ből 2 tehén itt ilyen.

Kis félénkek a méretük ellenére, a legjobban a vízzel lehet őket ugrasztani. Jó nagyokat tudnak bámulni, és szép komótosan battyognak a füves etető területükről jövet vagy menet.

Egy ilyen tehén legjobb esetben napi 50 liter tejet is adhat, de a gazdasági értéke a tejnek nem a puszta térfogata, hanem ezen kívül még a protein és zsír tartalma alapján alakul ki. Egy átlagos tehén évente ~4300 liter tejet ad, aminek kevesebb mint tíz százaléka protein vagy zsír. Új-Zélandon egyébként kb 5 millió vagy kicsit kevesebb fejőstehén van a statisztikák alapján.

A fejés egyébként egy 24 tehenes forgó platformon történik, ami nem a legmodernebb, de a célra teljesen megfelelő. Már próba fejést is láttam, amikor egyedi mintát vesznek a tehenenként.

Akit érdekelne, ilyen lehet a legmodernebb fejéstechnika: egy példa, illetve itt lehet kicsit utánaolvasni a farm részeinek.

Térjünk rá a tőgy tájékra: elég változatosak, formára, méretre, érzékenységre és még számra nézve is. A farm gazdája, Ian, hátulról is meg tudja mondani a tehenek számát, és becenevét is. Az elején úgy éreztem, hogy ez valami különleges érzelmi kötelék, ami talán igaz is, de egyszerűen napi kétszeri fejés után az ember pont elég időt tölt el a tehenek alatt, hogy közelről ismerkedhessen.

A reggeli fejés 6 körül, a délutáni 4 körül kezdődik, és a mindent, a tisztítást is beleértve kb 3 óráig tart. Az én kedvenc feladatom a fejés előtti karám betonjának vízzel letakarítása, nagyon jó érzés a sáros-tehéncitromos-löttyös területet tisztára slagozni. A vízeskedés egyébként edzésnek is kitűnő, olyan erős a vízsugár. Amikor lányok tisztogatnak, jól látszik ahogy rádőlnek/rátámaszkodnak a vízsugárra, én próbálom alkarból tartani, de azért a víz az úr...

A legnagyobb félelmem egyébként fejés közben, hogy amíg a tőgynél ügyködök, addig a fejem felől a tehén esetleg jóváhagyólag le fog tisztelni, amit aztán moshatok ki a hajamból, szaglásomból, memóriámból. Eddig még nem volt ilyen "szerencsém", de megesett már, hogy közvetlenül mellettem ütött be a menykő. Az ember egyébként pár nap után már megszokja az ilyenkor megjelenő jellegzetes illatot...

Egyébként itt 13 borjú és 4 bika is van még a 120+ tehén mellett, meg 5 tyúk, akiket reggelente jól lerablunk. Van egy vörös macska is, így áll össze az állat portfolió. A százvalahány tehén egyébként kis csordának számít, az átlagos méret kevéssel 400 fölött jár.

A megtermékenyítésből errefelé 70 százalékban kimarad a bika, és mesterséges úton történik. Ebben már számos esetben volt lehetőségem részt venni, mint megfigyelő.

A munka pedig pihentető, és az ember nincs egyedül hagyva, a fejést 2-4 ember egyszerre csinálja. Nekem a kevés tapasztalatom és a rövid memóriám miatt igen csak fókuszálnom kell, hogy a számos észben tartandó dolog beugorjon. A gazda gyors szavajárását pedig a gépek és a víz zaja mellett kell megérteni.

Eddig még kézzel nem próbáltam fejni, 

Új-Zéland karácsonyfája

Ez a beceneve a Pohutukawa fának, ami most novemberben virágzik egészen december végéig, és dús zöld lombokat bíbor színű virágok díszítik.

Egy legenda szerint egy fiatal maori harcos, akinek meggyilkolták az apját megpróbált az égben segítséget keresni a bosszúhoz, de lezuhant, és a vére festette bíborra a fa virágát.

Itt egy legenda teljes szövege, ami pont ezt a részt nem érinti, és ebben pont sikerrel jár és túléli a bosszút Tawhaki, de más dolgok is történtek, például sógorai élve eltemetik, vagy vissza szerzi a lányát az égből.

Úgy érzem az új-zélandi növények bemutatását nem fogom túlzásba vinni. Szép ez a fa, jó a történet, de mégis csak az állatok izgalmasak számomra.

A Bay of Island-ról egy kicsit

Még Cook kapitány nevezte el Bay of Islands-nak ezt az öblöt, amely mellett Waitangi, Paihia és Russel települések is fekszenek.

Ez az északi rész kiválóan alkalmas volt kikötőnek, például az apály idején elvonuló víz után a homokban fennmaradó hajókat itt könnyen lehetett javítani, karbantartani.

Egészen az 1840-es Waitangi szerződésig kiemelkedő szerepe volt ennek a régiónak az ország történetének alakításában, az itt lakó maoriknak és az ide érkező briteknek, franciáknak.

Itt lett független az Egyesült Törzsek állam, itt volt a "fővárosa", majd nem sokra rá itt lett a brit birodalom része.

Az első európai a területen a névadó Cook kapitány volt.

Még korábban például a francia Du Fresne kapitányt is errefelé ették meg a maorik.

Ez volt a bálnavadászok és hajósok szórakoztatásának központja, amiért is a mai Russel elnyerte a Csendes-óceán kuplerája (Hell Hole of the Pacific) megtisztelő nevet.

 

Alig egy évvel a brit uralom megkezdését követően a főváros Auckland-ba települt, hátrahagyva a maori törzseket, egy igen jó adottságú területre. (A mai főváros, Wellington, nem sokkal később, 1865-ben nyerte el a rangot. A főváros nevű vándorkupa azóta sem került délebbre.)

A Russel északi csücskében levő dombról filmeztem körbe, sajnos nem a legjobb időben, meg a többi kifogás.

Maori előadás

A Waitangi szerződés aláírásának helyszínén egy remek kis múzeumban és területen lehet megismerni a közel kétszáz évvel ezelőtt történteket.

A programnak része egy maori előadás is, amit magát sajnos nem volt szabad videóra venni. Azért a maorik köszöntő és nyitó előadását fent láthatjátok.

Az egészről még annyit, hogy a maorik (ha jól értettem) hasonló módon köszönthették a vendégeiket, és a ceremónia célja az is volt, hogy eldőljön, háborús vagy békés szándékkal érkeztek az ismeretlenek.

süti beállítások módosítása