GNL911

Göbölyös N. László irodalmi alkotásai, esszéi, publicisztikai írásai

Hitehagyott gyors szemmozgások, időtlenül – R.E.M.: Out of Time (1991)

out_of_time.jpg

Nem leselkedhet nagyobb veszély független/alternatív zenekarra annál, minthogy szerződést kapjon egy világcégtől. Nagyon kevesen voltak/vannak olyanok, akik új státusukban sem „kurvulnak el”, hanem mennek következetesen tovább a maguk kijelölte úton, sőt, még sztárallűröket sem vesznek fel. Az R.E.M. ezen kevesek közé tartozik.

 

Mint a rock történetében oly sokszor, négy amerikai egyetemista, Michael Stipe énekes, Peter Buck gitáros, mandolinos, Mick Mills basszusgitáros és Bill Berry  dobos, a Georgia állambeli Athens egyetem hallgatói, egy lexikonból nézték ki az álombeli gyors szemmozgás angol szakkifejezésének, a Rapid Eye Movement-nek a rövidítését, amikor együttesüknek nevet kerestek 1980-ban. (Mellesleg Stipe festészetet és fotóművészetet tanult, a hobbija pedig a középkori kéziratok gyűjtése és a haiku-írás lett). Első közönségük a kollégiumok diáksága volt, itt fedezte fel őket egy amerikai független kiadó, az IRS. A négy fiatalember úgy nyúlt vissza a 60-as évek hagyományaihoz, hogy mégsem tűntek nosztalgikusoknak, de a régen hallott, már-már elfelejtett hangzás sok hívet szerzett számukra. Ilyen volt például Buck Rickenbacker-gitárja, amilyent annak idején még a Beatles-ben John Lennon használt. Merítettek Bob Dylan és Neil Young korai korszakából is, de könnyen emészthető, lendületes ritmusú dalaik, egyszerű, ám energikus dallamaik mégis új hangon szólaltak meg.

 

Első albumuk, a Murmur (1983) még csak helyi siker volt, és egészen 1987-ig kellett várniuk arra, hogy a nagyvilág is felfigyeljen rájuk. Ezt a robbanást a Document okozta, olyan dalokkal, amelyek a mai napig kikerülhetetlenek egy R.E.M.-koncerten: Finest Worksong, The One I Love, It's The End Of The World As We Know It. Ennek hallatán kínált neki szerződést a Warner, és hamarosan hírük, tiszta hangjuk, az égőszemű, már-már koordinálatlan mozgású Stipe szenvedélyes előadásmódja Amerikán túl is hírnevet biztosított számukra. Már a WB adta Green című albumukat 1989-ben, amelyet világturnén propagáltak, és ezt követte máig legnépszerűbb lemezük, az Out of Time.

 

Stílszerű a cím: az R.E.M a maga folk-rockjával nem követte a kor divatját – bár aztán szinte nekik találták ki az „Unplugged”-sorozatot az MTV-ben – és az sem éppen a korszellemre volt jellemző, hogy ugyanúgy próbáltak figyelni a világ minden rezdülésére, mint két évtizeddel korábbi elődeik. A kemény gitárokkal megtűzdelt Radio Song ma aktuálisabb, mint valaha: „Fülünk körül omlik össze a világ/bekapcsolom a rádiót és nem hallom zaját” - énekli Michael a lemez egyik viszonylag agresszív dalában.

 

És a nyitány után máris jön az a dal, amely örökre összeforrt az R.E.M.-mel: Losing My Religion. Egy csaknem „végtelenített” dallam körül forog az ének, amelyet Peter ágyaz bele mandolin-akkordjaiba. „álom volt csupán/a sarkon lent én állok/a villanófényben/míg elveszik hitem/de csak álom volt csupán/kutatok sírok hazudok próbálok/és álmodom álmodom csupán”. Stipe beleírta minden bizonytalanságát, „másságából” adódó félelmét: „minden sóhaj minden ébredés hozza gyónásomat/talán még szemmel tarthatlak/sebzetten veszetten és vakon....mi lesz, ha e fantáziák belémmarnak?” A Losing My Religion lett az együttes leghíresebb klipjének alapja is, amely konzervatív körökben nem kis botrányt váltott ki szentkép-beállításaival, amelyeknek hangulata caravaggiói bujaságot árasztottak. A klip alkotója az indiai Tarsem Singh lett, aki ezzel a művével számos díjat nyert.

 

Mintegy ellentéte ennek az album legdepressziósabb dala, szinte minimális ereszkedő hangsoraival, a Low. „Azt mondtam a reggelnek: ez most nem a te perced/mezítláb csupaszon látlak téged/nem bánt ha igazad van virulsz mint a természet/ragyogsz sugárzol fehér fényeket/búcsút mondtam a szerelemnek”. A Near Wild Heavent viszont vokáljaival simán el lehetne adni valamelyik pre-pszichedelikus együttes művének. E világot idézi fel a szöveg nélküli Endgame, amely inkább olyan, mintha a zenekar egy buli végén, a feszültséget levezetendő, még pengetgetne egy kicsit, de azért alákevernek egy kis basszus-melodikát és angolkürtöt is. Oldalzárónak megteszi.

 

A túloldal kezdődala, Shiny Happy People, a harmadik nagy kedvenc a Religion és a Low után, olyan, mint egy hippi-szeretethimnusz, nem is lehet nem gondolni hallatán a The Byrds Eight Miles High-jára. Ebben a dalban orgona és vonósok mellett Kate Pierson, a városi rivális B-52 énekesnője vokálozik. Ezt a dalt választotta ki Michael Moore a 9/11 című Bush-ellenes dokumentumfilm-pamfletjéhez – nem kevés iróniával. A Belong szelíd siratóének: egy anya készül öngyilkosságra gyermekével idegen lények támadása miatt, de csak bíztatja a kicsit: összetartozunk...

 

A Half A World Away fájdalmas önvallomás keringő-ritmusban. A Texarkana visszahozza a lendületet, country-s hangulatokkal, akárcsak a lassú, kínnal teli Country Feedback-ben, amelyért – legalábbis a soundért – Neil Young tarthatná a markát. Igaz, a „Loner” aligha írna le ilyen sort: „Csonttal a kezedben jössz hozzám”. Bár nem lett akkora sikere, mint a három „slágernek”, mégis a lemez egyik csúcspontja. Befejezésül egy laza szerelmes énekkel, a Me In Honey-val búcsúznak a fiúk, Kate segítségével, hogy ne maradjon semmilyen rossz érzésünk.

 

A nagy sikertől sem szállt a fejébe a dicsőség az együttesnek, és zenéjük is legfeljebb árnyalatokkal változott, fejlődött a későbbiekben, mint azt az Automatic For The People (1992) befelé forduló, meditatív dalai -Drive, Man On The Moon - , az Up kicsit elvarázsolt világa, köztük a Lotus (1998), vagy az Around The Sun (2004) bizonyítja. Bill Berry 1997-ben egészségi okokból kiszállt, onnantól kezdve nem volt hivatalos dobosuk. Közben harcoltak a háború ellen, az emberi jogokért. Stipe egyik fő propagátora volt annak az alapítványnak, amely a 15 éve házi őrizetben tartott mianmari ellenzéki vezető, Aung San Suu Ky szabadon engedését és a távol-keleti ország demokratikus átalakulását szorgalmazta. De zenéjüknek is lettek követői, főleg a brit szigeteken: az Oasis, a Blur és a Coldplay egyaránt „rajtuk nőtt fel”, de hatásukat tetten lehet érni az amerikai Creed muzsikájában is.

 

Az R.E.M. viszonylag későn jutott el hozzánk, 1999-ben a Kisstadionban léptek fel. Azt a remek koncertet ismételték meg 2005 januárjában a Budapest Arénában, ahol Stipe sajnálattal közölte, hogy minden erőfeszítésük ellenére sem sikerült az ifjabb George Bush-t kimozdítani a Fehér Házból...

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://elmehunyor.blog.hu/api/trackback/id/tr5412420173

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

GNL911

Irodalmi, műfordítói, publicisztikai írások, esszék, filmes próbálkozások, bölcsességek és eszmefuttatások.

Friss topikok

Címkék

18+ (39) 1945 (1) 1968 (1) 1969 (1) 1970 (1) 1989 (2) 1991 (1) 1992 (1) 1995 (1) 1996 (1) 1997 (1) 1998 (2) 20.század (4) 20. század (2) 2000 (1) 2018 (1) 21.század (1) 70-es évek (1) 80-as évek (1) 9/11 (1) 90-es évek (1) A.A.Milne (1) abszurd (1) abszurd-szocio (1) afro-amerikai nők (1) Agatha Christie (1) Agrippina (1) agy (1) Alanis Morrisette (1) Alberto Sordi (1) Albert Einstein (2) Alfred Hitchcock (1) Algéria (1) Allen Ginsberg (7) álmok (6) Álmok (3) álom (128) Álom (1) Amedeo Modligliani (1) Amerika (2) amerikai feketék (1) Amosz Oz (1) André Malraux (1) Angelo Roncalli (1) Anglia (13) animáció (1) Anne Frank (1) antiszemitizmus (5) Antoine de Saint-Exupéry (1) Antonio Porta (1) Apocalyptica (1) Arisztotelész (1) arte (1) Art Garfunkel (1) atombomba (2) Auschwitz (5) Ausztrália (4) Ausztria (4) aztékok (1) Balaton (2) ballada (1) Barta Dóra (1) Bartók Béla (1) beat (2) beat-nemzedék (2) Beatles (1) Bécs (1) béke (1) Belgium (1) Belvárosi Színház (1) Berlin (1) Bernáth Zsolt (1) Bessie Smith (1) betegség (1) Billie Holiday (1) Billy Wilder (1) biológia (1) bíró (1) blogregény (1) blues (3) Bob Dylan (11) bölcsesség (1) Bölcsességek (5) Bolero (1) Bonaparte Napóleon (1) bordélyház (1) Boris Vian (3) börleszk (1) Brazília (2) Bródy János (1) Budapest (10) bűntény (1) bűnügy (12) Buster Keaton (1) Carhartt (1) cenzúra (1) Chaplin (1) Charles Baudelaire (1) Charles De Gaulle (1) Charlie Chaplin (1) Christies (1) Cikkek a nagyvilágból (4) cirkusz (1) Clara Royer (1) Cranberries (1) Creed (1) Csehszlovákia (2) Cseh Tamás (1) csendélet (1) csillagászat (1) Damanhur (1) Def Leppard (1) Dél-Amerika (1) diktatúra (1) Dinnyés József (1) divat (2) Djabe (8) Donovan (1) Dream Theater (2) drog (2) Duna (1) e.e.cummings (2) ég (1) Egészség (1) Egon Schiele (1) egyenjogúság (1) élet (2) Élet (2) életkép (1) életmód (1) életrajz (1) Elmeél (10) élmény (8) Élmény (7) élmények (2) élő (1) első világháború (1) El Chapo (1) El Cid (1) emberiség temploma (1) emberi intelligencia (1) emberi kapcsolatok (1) embermentés (3) Emlékek (1) emlékek (22) emlékezés (1) emlékezet (1) én (2) Enya (1) Eric Clapton (1) erkölcs (1) Ernest Hemingway (1) erőszak (1) erotika (6) esszé (17) esszék (8) Észak-Írország (3) Észtország (1) etno-jazz (1) Európa (1) évforduló (16) fák (1) fantázia (4) farkas (1) Federico Fellini (1) fegyverszünet (1) félelem (4) félelmek (2) felfedezések (2) feltalálók (1) féltékenység (1) Ferrari Violetta (1) festészet (3) Fesztbaum Béla (1) film (11) filmzene (1) film noir (1) filoszemitizmus (4) filozófia (5) Finnország (1) fizika (1) földrajz (1) földrengés (1) Fotó (11) fotó (12) Fotók (1) fotóművészet (1) Franciaország (44) Francisco Franco (1) Frankenstein (1) Franz Renggli (1) Frida Kahlo (1) futball (1) Gala (1) Garri Kaszparov (1) gasztró (4) gasztronómia (1) Gasztronómia (1) gazdaság (2) Georges Méliés (1) GGöbölyös N. László (1) Gianluigi Buffon (1) Gideon Greif (1) Göbölyös N. László (336) Godot (1) gondkolkodom (4) gondolatok (3) gondolkodom (42) Gondolkodom (17) Görögország (2) Grateful Dead (1) Greg Lake (1) Grönland (1) Groucho Marx (1) Guillaume Apollinaire (1) Gulli Briem (1) Gustav Klimt (1) gyász (1) gyermek (1) gyilkosok (1) gyilkosság (3) gyógyítás (2) gyógyszer (1) Győr (1) Győri Balett (1) háború (3) Habsburg-birodalom (1) haiku (5) haiku-fűzér (12) haikuk (1) Hair (1) hajléktalanok (2) halak (1) halál (7) Halper László (1) hangosfilm (1) Hanuka (1) harcore punk (1) Hasfelmetsző Jack (1) használati eszközök (1) Hedy Lamarr (1) Henry Rollins (1) Híresség (1) híresség (2) hírességek (4) hírszerzés (1) hírügynökség (1) hit (2) Hitler (3) (1) Hobo (1) Hódmezővásárhely (3) Hofi Géza (1) holokauszt (12) Holokauszt (6) Horn-fok (1) horror (5) Horvátország (1) hősök (1) humor (2) Humphrey Bogart (1) Ian Anderson (1) Ian Curtis (5) II.világháború (9) Illés (1) indián (1) indiánok (2) információ (1) Ingmar Bergman (1) internet. (1) ipar (2) Irak (1) írás (2) Irena Sendler (1) irodalom (259) Írország (4) iskola (1) iszlám (1) Izrael (2) jack bruce (1) Jack Bruce (1) Jack Kerouac (1) Jacques Prévert (1) Jancsó Miklós (1) Jane Austen (1) Janis Joplin (1) Japán (2) járvány (1) jazz (4) Jean Cocteau (1) Jeff Baron (1) Jeruzsálem (1) jezsuiták (1) Jézus Krisztus (1) Jimi Hendrix (5) Jim Morrison (7) Joan Fontaine (1) Joe Cocker (1) jóga (1) Johannes Kepler (1) Johnny Winter (1) John Lennon (5) joint (1) Jom Kipúr (1) Joni Mitchell (1) Joseph Stiglitz (1) jövő (1) Joy Division (1) juke-box (1) Jules Isaac (1) Kanada (52) káosz (1) Karácsony (3) Karthagó (1) kémkedés (1) Kennedy-család (1) Kennedy-gyilkosság (1) Képzelt Riport... (1) képzőművészet (7) kereszténység (4) Kern András (1) kiállítás (3) Kína (4) kincs (1) King Crimson (2) kísértések (1) kocsma (1) kollaboráció (1) kollázs (13) Kollázs (6) kollázsregény (5) kollégium (1) költészet (16) Kolumbia (2) Kolumbusz (1) koncert (3) Kondor Béla (1) Konrád György (4) könyv (12) könyvkiadás (1) Korábbi verseim (9) környezetvédelem (2) koronavirus (1) Koyaanisqatsi (1) közélet (5) középkor (1) közérzet (1) közgazdaságtan (1) közlekedés (1) Közvéleményem (10) krimi (15) kritika (3) kultúra (2) kultúrtörténet (48) Kultúrtörténet (1) Kurír (5) Kurt Gödel (1) kutlúrtörténet (3) kutya (1) Laura Nyro (1) Lawrence Ferlighnetti (2) Lawrence Ferlinghetti (3) lázadás (1) lelkiismeret (1) lemez (6) Lengyelország (3) Leonard Cohen (34) leonard Cohen (2) Leonard Cohen versei és dalai (28) levelek (1) Lev Trockij (1) Litvánia (1) London (2) Loreena McKennit (1) Lou Reed (2) LP (2) Lumiére-fivérek (1) Madách Színház (1) maffia (2) Magellán (2) Magyarország (96) Magyarorszag (2) Magyar Nemzeti Galéria (1) Majnik László (1) Mama képei (21) Mao Ce-tung (1) Marc Chagall (1) Margitsziget (2) Margitsziget. (1) Maria Casarés (1) Mark Sandman (1) Martin Luther King (1) Mary Shelley (1) Másutt (1) matematika (1) Mattei-ügy (1) Matuscsák Tamás (1) Maurice Ravel (1) Mauthausen (1) Max Linder (1) média (20) meditáció (1) Meditációk (1) medve (1) memoár (1) merénylet (2) mese (1) mesterséges intelligencia (1) Metallica (1) Mexikó (1) Michael Caine (1) Michelangelo Antonioni (1) Micimackó (1) mítosz (1) Moby Dick (1) Morphine (1) morpho (1) mozi (52) MTI (3) Müller Péter (1) múlt (2) munkaruha (1) Mussolini (1) művészet (3) Művészet (1) nácizmus (14) nácizmus holokauszt (1) Nagy-Britannia (17) nagy proletár kulturális forradalom (1) napló (4) némafilm (4) Németország (7) New Age (1) New ÍYork (1) New Model Army (1) Nick Cave (5) Nick Drake (1) Nico (1) Nikola Tesla (1) Nirvana (1) nők (2) Normandiai partraszállás (1) Nostradamus (1) novella (2) novellafüzér (3) NSZK (1) nukleáris konfliktus (1) Óbuda (6) Óbudai Társaskör (2) ókor (6) olaj (1) Olaszország (16) olasz konyha (1) olasz western (2) Olivia de Havilland (1) Olof Palme (1) önéletrajz (1) Orbán Viktor (1) ördög (1) Oroszország (3) őrület (1) Oscar Wilde (1) összeesküvés-elmélet (1) Osztrák-Magyar Monarchia (1) P.J.Harvey (1) Palme-gyilkosság (1) pápaság (1) Parma (1) Pasolini (1) Patti Smith (7) Paul Éluard (1) Pészach (1) pete brown (1) Pete Sinfield (1) Philip Glass (2) Pierre Reverdy (3) Pier Paolo Pasolini (1) Pillanatok (5) pillanatok (15) Pink Floyd (1) platánok (1) polgárháború (1) polgárjogi mozgalom (1) politika (6) Portugália (1) Primo Levi (2) Prince (1) próféciák (1) progresszív (1) protest (1) próza (3) pszicho (1) pszichológia (6) Pulp (1) punk (3) purim (1) Purim (1) Putyin (1) R.E.M. (1) Radiohead (1) Ragályi Elemér (1) Ramon Mercader (1) rasszizmus (3) reconquista (1) regény (3) régészet (2) Rejtő Jenő (1) remake (1) rémek (1) rémképek (1) Rettegett Iván (1) Richard Palmer-James (1) Rita-nap (1) Roberto Saviano (2) Robert Desnos (1) Robert Fripp (1) Robert Hunter (1) Rock (18) rock (55) rock-történet (4) rock and roll (1) Rolling Stones (1) Római birodalom (1) Római Birodalom (3) rombolás (1) Roy Harper (3) Rubin Eszter (1) Rudolf Péter (3) Rudolph Valentino (1) sajtó (4) sakk (1) Salinger (1) Salvador Dalí (1) Sándor Pál (1) Saul fia (1) sci-fi (4) Scorpions (1) Seattle (1) Seress Rezső (2) Sergio Leone (2) Séták a sötét oldalon (1) Shakespeare (1) Sidney Lumet (1) Simone Veil (1) Sinéad OConnor (2) sorozatgyilkos (1) Soundgarden (1) Spanyolország (13) spirituálé (1) spirituális (12) sport (4) Sri Lanka (1) Stanley Kubrick (3) Stan és Pan (1) Stefan Zweig (1) Steve Hackett (2) Steve MCurry (1) Stieg Larsson (2) Sting (1) Suzanne Vega (1) Svédország (2) szabadság (2) Szabó Elvira. (1) szado-mazo (3) szakrális zene (1) Szántó T.Gábor (1) szecesszió (1) Székhelyi József (1) szekta (1) Szent Efrém Férfikar (1) szerelem (50) szeretet (1) Szergej Ejzenstejn (1) szeszgyár (1) szex (11) Szicília (1) színek (1) színház (9) Szlovákia (1) szoci (2) szoció (3) szocio (60) szorongás (1) Szovjetunió (4) Sztálin (2) sztárlét (1) sztárvilág (1) Sztehlo Gábor (1) születés (1) születésnap (1) szürreál (2) szürreális (11) szűrreális (1) szürrealizmus (1) szűrtreáll (1) Szűrtreáll (9) SZűrtreáll (2) táj (1) tájkép (10) tánc (3) Táncolnak a kazlak (1) társadalom (15) tea (1) technika (6) tél (1) természet (4) terrorizmus (1) testvérek (1) theme for an imaginary western (1) Therapy? (1) The Cure (1) The Mission (1) Thomas Mann (1) Titanic (1) tojás (1) tömegkultúra (1) Tom Waits (4) Török Ferenc (1) Történelem (5) történelem (72) Tóth Krisztina (1) Totth Benedek (1) Trainspotting (1) Tudomány (1) tudomány (12) túlélő (1) tv (1) Újév (1) újságírás (7) Ulrich Gábor (1) Underground Kiadó (1) ünnep (3) urbanizáció (1) USA (89) utazás (3) üzlet (1) vadászat (1) vallás (7) Van Morrison (1) város (1) Városliget (1) varsói gettó (1) Vas Zoltán (1) Vatikán (2) vers (1) versek (3) Versek 2015 (2) versek 2016 (12) versek 2017 (22) Versek 2018 (12) versek 2019 (8) versek 2020 (10) vészkorszak (1) Victor Hugo (1) vihar (1) vikingek (1) világ (1) világpoénzis (2) Világpoézis (57) világpoézis (73) világzene (2) vilápoézis (1) Vilnius (1) virág (1) vízió (1) world music (3) Yes (1) Zabhegyező (1) Zene (68) zene (7) zsidóság (15) Címkefelhő

https://www.facebook.com/elmehunyor/

süti beállítások módosítása