Életmód Zsuval

Életmód Zsuval

Az időbeosztás mesterfogásai: 6 tipp, hogy kihozzuk a legtöbbet az időnkből

2023. április 18. - csillagszóróláng

Te is kaptad már magad azon, hogy egyik feladatról a másikra ugrálsz és a nap végére olyan érzésed van, mintha kifacsartak volna?! Ennek az elkerülésére az egyik jó módszer, az előretervezés. Mely segít abban, hogy hatékonyabbak legyünk és elkerüljük az utolsó pillanatban való stresszelést és hogy sok mindent kelljen egy időben elintéznünk.. Ha előre megtervezzük a dolgainkat, akkor tisztábban látjuk, hogy mi az, ami fontos, és mi az, ami elhalasztható. Így az időnket hatékonyabban tudjuk beosztani, és nem veszítjük el a felesleges időnket olyan dolgokra, amelyek nem annyira fontosak. Az időosztás segít abban, hogy ne halogassunk és határidőre teljesítsük a feladatainkat. Ha pontosan tudjuk, mikor mire van időnk, akkor nem hagyunk feladatokat az utolsó pillanatra, ami általában csak stresszt és szorongást okoz. Az időosztás segít abban, hogy hatékonyan tudjuk beosztani az időnket, és elkerüljük az állandó időhiány érzését.

Néhány tipp a hatékonyabb időbeosztáshoz:

1. Készítsünk listát a napi/heti elvégzendő feladatainkról. Külön válogatva az otthoni ill. a munkahelyi feladatokat. Ezt követően határozzuk meg, hogy mi az amit sürgősen el kell intéznünk ,és mi az ami még várhat egy-két napot. Azaz, határozzuk meg a prioritásokat. A prioritások meghatározása segít abban, hogy tisztábban lássuk, mely feladatokat kell elsőként elvégezni, és melyeket lehet későbbre halasztani.

2. Az időblokkok használata: Az időblokkok használata segít abban, hogy hatékonyabban tudjuk beosztani az időnket. A lényege az, hogy egy bizonyos időszakot (pl. 25 perc, 1 óra stb.) szánunk egy adott feladatra, majd miután letelt az idő, áttérünk egy másik feladatra. Ez a módszer segít abban, hogy fókuszáltabbak legyünk és ne engedjük, hogy elvonják a figyelmünket. 

3. Mérjük le, hogy egy ismétlődő feladatnak az elvégzése, mennyi időt vesz igénybe. Így könnyebb elkészíteni a napi/heti időbeosztásunkat.

4. Az üresjáratok kihasználása: Az üresjáratok kihasználása segít abban, hogy még hatékonyabban tudjuk beosztani az időnket. Például, amíg utazunk a munkahelyünkre vagy az iskolába, akkor azt az időt ki lehet használni arra, hogy olvassunk, válaszoljunk emailre vagy tanuljunk, hangos könyveket hallgassunk.

5. Ne halogassunk: Ez szerintem az egyik legnehezebb. Általában a nehéznek gondolt feladatokat szívesen halogatjuk. Próbáld ki, hogy a listádban nehéznek/időigényesnek gondolt feladattal kezded a napot, hogy mennyit segít a hatékonyság növelésében. Az egyik legfontosabb dolog az időbeosztásban az, hogy ne halogassunk. Ha halogatjuk a dolgokat, akkor csak tovább halasztjuk a feladatok elvégzését, ami végül csak stresszt és szorongást okoz.

6. Rugalmasság: Az időbeosztásnak rugalmasnak kell lennie, mert az élet mindig tartogat meglepetéseket. Például, ha megbetegszik a gyermekünk és érte kell menni az óvodába, arra biztosan hogy tudunk időt szánni/át tudjuk szervezni a napunkat, bármennyire is zsúfoltnak tűnik. Vagy  Ezért érdemes tartani egy kis időtartalékot a tervezett feladatok elvégzésére, illetve szükség esetén át kell tudni szervezni a dolgokat. És ne szervezzük túl a napjainkat. Az egy napra bezsúfolt rengeteg feladatot úgyse tudjuk időben elvégezni, és ettől csak nő a stresszszintünk.

Összességében azt gondolom, hogy az előretervezés és az időosztás nagyon fontosak ahhoz, hogy megtervezzük a napjainkat és jól beosztjuk az időnket ,ezáltal is csökkentve a stresszt a mindennapjainkban. Mindenféleképpen megéri időt szánni rá. Te mit gondolsz róla? Használsz valamilyen időbeosztást/tervezőt a mindennapjaidban? Írd meg véleményed kommentben.

Mit tegyünk, hogy jobban aludjunk?

Reggelenként alig bírsz kikászálódni az ágyból, bármennyi időt is töltesz benne sose érzed kipihentnek magadat?! Csak a reggeli kávé bír magadhoz téríteni, majd a tízórai, ebéd utáni, uzsonnai kávéadag...a végén már óránként döntöd magadba az újabb koffeinadagodat, de már az se segít. Ismerős szituáció? Akkor tarts velem és vegyük sorra mit lehet tenni ez ellen.

1. Csökkentsd a kávé fogyasztásodat.Tudom pont egy nagyon fájó, és nehezen elhagyható ténnyel kezdek, de sajnos a rengeteg koffein nincs jó hatással az éjszakai mélyalvásodra. Ébredés utáni 2-3 órán belül ne fogyassz koffeint, mert ilyenkor legmagasabb a szervezetünk kortizoltermelése (stresshormon), és az elfogyasztott koffeinnel még inkább megdobod az egyébként is magas szintet. Valamint a tervezett éjszakai alvás előtt 7-8 órával fogyassz legkésőbb koffeint, mert kb. ennyi időre van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy kiürüljön. 

2. Elalvás előtti 1-2 órában kerüld a kékfényt. Ez tudom egy másik fájó pont, mivel többségnek az egyik kezének a mobiltelefonja, a másiknak pedig a TV távirányító a meghosszabbítása, szinte teljesen összenőttek, de ha kiegyensúlyozott nappalokra, és jobb éjszakai alvásminőségre vágysz akkor érdemes lecsökkenteni elalvás előtti kütyü használatot. Használj kékfényszűrőt, de még így se tudod kiszűrni teljesen az ártó hatásokat.

3. Csökkents a stresszszintedet. Ez még szerintem az első kettőnél is nehezebb a mai, rohanó világunkban, hiszen rengeteg stresszhatás ér minket. Kezdve azzal, míg például a reggeli csúcsforgalomban eljutunk a munkahelyünkre...Emeltszintű magnézium fogyasztás lehet jótékony hatású, étrendkiegészítők közül ashwagandhát, gyógyteák közül a citromfüvet, macsakgyökeret érdemes kipróbálni. Stresszoldó techinkák közül mindenki megtalálhatja a saját kedvencét, amit érdemes naponta gyakorolni. Többek között: meditáció, relaxáció, masszázs, hálanapló, séta a természetben, légzőgyakorlatok alkalmazása, éneklés, táncolás, kutyasétáltatás.

4. Legyen fix napirended. Próbálj meg minden reggel ugyanabban az időpontban felkelni, és minden este ugyanabban az időpontban lefeküdni. Ne legyen nagy eltérés a hétvégi és hétköznapi ébredés és alvás időpontja között. Aludjunk legalább napi egybefüggő 7-8 órát. Ha kisgyermeked van, akkor tudom, hogy ezt nem egyszerű megoldani, de törekedjünk arra, hogy minél többet tudjunk pihenni. Ha még annyira picúrka a baba, akkor tényleg az a jó szabály, hogy aludjunk akkor amikor a baba is alszik. 

5. Testmozgás. Friss levegőn végzett testmozgás a legjobb, de igazság szerint bárhol is végzed, bármilyen mozgást, azzal is nagyon sokat teszel az egészségedért.. Napi 7-8000 ezer lépés, már nagyon jó hatással van a stresszszintünkre, kellően elfáradhatunk tőle, és könnyebben elalszunk, kipihentebben ébredünk.

6. Ne edd túl magad vacsorára, és ne egyél túl későn. Érdemes úgy időzíteni, hogy lefekvés előtt 2-3 órával együnk legutoljára, utána hagyjuk a gyomrunkat emészteni, pihenni. Ha jócskán bevacsorázunk, akkor a túlzottan megtömött pocakunk nem fog hagyni aludni.

Remélem hasznosnak találtad az összeállítást, kellemes, nyugodt éjszakákat, kipihent nappalokat kívánok! :)

 

A sikeres életmódváltás lépései

Remélhetőleg egy szépséges, vidám, egészségben gazdag új év vette kezdetét pár nappal ezelőtt. Az új év beköszöntével megszaporodnak az újévi fogadalmak, egyre többen kezdenek bele életmódváltásba, kezdenek el többet sportolni, többet foglalkozni az egészségükkel. Az ilyen fogadalmak, elhatározások, sajnos nem szokták megélni a január végét se, amikor is minden visszatér a régi kerékvágásba. De vajon miért van ez? Miért térünk vissza mindig a megszokott dolgokhoz? Válasz: mert egyszerű, nem kell megerőltetni magunkat, a megszokott dolgok rutinosan mennek. Ha megszoktad, hogy minden reggel, miután elvitted a gyerkőcöket a suliba, utána beugrassz a sarki péksége egy kakaóscsigáért, akkor erről szokásodról nehezen fogsz tudni leszokni. Ha csak nem fogalmaztad meg elég jól a változtatáshoz szükséges lépéseket. Mert változást mindenki szeretne, csak változtatni nem tud.

Szóval tarts velem, nézzük meg milyen lépések kellenek ahhoz, hogy létrejöjjön a változás, meg tudd valósítani a hőn áhított célt.

1. Motiváció

Nem elég annyit megfogalmazni, hogy le akarok fogyni, hanem konkrétumok kellenek. Azaz legyen SMART cél (a a SMART egy mozaikszó, és az egyes betűkhoz tartozó szavak jelentése magyarul: konkrét, mérhető, elérhető, releváns, időhöz kötött)

Egy jó pár kérdést érdemes megválaszolni: Mikorra szeretnék lefogyni? Hány kilótól szeretnék megszabadulni? Milyen lépéseket vagyok hajlandó megtenni ezért? Képzeld el, hogy elérted a kitűzött célt, Hogy érzed magadat? Miben változott meg ezáltal az életed? Hasonlítsd össze a jelenlegi állapotodat, a jövőben elérttel?

Tehát ha fogyni szeretnél, akkor egy ideális cél az alábbi lehet: 5 kilogrammot szeretnék leadni, 2 hónap alatt. Ez egy reális célkitűzés lehet. De ha valaki 50 kilót szeretne leadni 2 hónap alatt, az már irreális cél. Igyekezzünk úgy megválasztani a célunkat, hogy teljesíteni is tudjuk, ne okozzunk csalódást saját magunkat. Ne tudjuk elmondani, hogy én tudtam, hogy nem fog sikerülni, teljesen felesleges is volt megpróbálni. 

2. Tervezés

Megvan a célunk, látjuk magunk előtt az elérni kívánit ideális külsőt. Jöhetnek a megvalósítás lépései. Próbáld ki a "ha-akkor" techikát. A kakaóscsigás gondolatnál maradva, pl. ha a sarki pékség előtt megyek el, akkor nem fogok bemenni kakaóscsigát venni, mert készítek magamnak finom, tápláló és egészséges reggelit, mely hozzásegít a célom eléréséhez. És ezt mantrázod mindennap amikor a pékség előtt mész el. Vagy Ha bemegyek a sarki pékségbe, akkor egy sonkával és salátával bőven megrakott zsemlét választok. Vagy ha elmegyek a sarki pékség előtt, akkor arra gondolok, hogy mennyi pénzt megspóroltam, azzal, hogy ma se mentem be, és büszkeség tölti el a szívemet :)

Főleg a kezdeti lelkesedés elvesztése után, szokott az előfordulni, hogy a fene egye meg, akkor is eszem a pékségben egy kakaóscsigát, mert megérdemlem. Mivel egyik nap megtettem, utána könnyebben mentem fel magam a következő napon, amikor szintén veszek egy újabb cukros, zsíros, gyors inzulinválasztadó, nem tápláló kakaóscsigát, és már megint nem fog sikerülni végig vinni a változást. Viszont túl szigorúak se legyünk magunkhoz, mert az is elveheti a kedvünket bármiféle változtatástól. Kell az erős belső motiváció ahhoz, hogy ki tudjuk tartani. 

Hogyan erősítsük az akaraterőnket? 

Gondolkodjunk előre. Ha tudjuk, hogy éhesek leszünk mire, a gyereket bevisszük az iskolába, és nem bírjuk ki reggeli nélkül, amíg hazaérünk vagy beérünk a munkahelyünkre, akkor csomagoljunk oda egy saját magunk által készített szendvicset, néha napján a házikészítésű kakaóscsigát is megengedhetünk magunknak. (persze a recept megválasztása nagyon fontos, hogy ne éhezzünk meg 1-2 óra múlva)

A szokásaink megváltoztatása nem egyszerű feladat, de nem is lehetetlen. Adjunk időt magunkat, szeressük önmagunkat és ne ostorozzuk az elménket azzal hogy nem sikerül elérni egy újabb kitűzött célt, mert nincs elég akaraterőnk.Ha pedig sikerült elérni a kitűzött, vágyott célt, akkor ne felejtsük el megjutalmazni magunkat és megünnepelni az élért sikert. Ez erőt ad a következő cél eléréséhez. Vidám, sanyargatás nélküli életmódváltást kívánok mindenkinek!

Ha a változtatáshoz segítségre lenne szükséged akkor kérd a segítségem, képzett táplálkozási tanácsadóként étrendtervezéssel, életmód tipekkel tudlak segíteni. Valamint az oldalamon számos tej-cukormentes receptet találsz.: https://www.facebook.com/csillagszorolang

 

 

Gyümölcstorta másképp, avagy a nyár egy szelete glutén-,cukor-,tej-,tojásmentesen

Vannak olyan napok, amikor elfog az ihlet egy-egy sütemény megalkotása során. Így volt ez ezzel a nyarat idéző gyümölcstortával,mely egyszerűen, gyorsan, minden mentesen elkészíthető és nagy előnye, hogy még a sütőt se kell bekapcsolni hozzá.

Hozzávalók:

200 g köles (szárazon mérve)

víz

1 tk. só ( a köles főzővízébe kell)

80g kókuszreszelék

2 citrom leve (kb. 40 ml)

1 zselatin lap 

150 g kókusztej (konzerv)

2-8 dkg cukornak megfelelő édesítő (szájíznek megfelelően) én stevia cseppet használtam

Tetejére:

500 g fagyasztott piros bogyós gyümölcs mix

10 g chia mag

édesítő ízlésnek megfelelően

1 tk. őrölt fahéj

A kölest alaposan átmossuk, majd 4-szeres mennyiségű vízben 1 tk sóval megfőzzük. Hozzákeverjük a kókusztejet, és az előzetesen beáztatott zselatinlapot, beletesszük a citromlevet és az édesítőszert, és legvégül a kókuszreszeléket. Alaposan összekeverjük, majd egy gyümölcstorta formába tesszük. Egy szilikonos kanál segítségével elsimítjuk. Betesszük a hűtőbe.

Elkészítjük a gyümölcszselét a tetetére. Ehhez fagyasztott vagy friss gyümölcsöt egy edényben feltesszük főni,(elég sok levet enged, nem kell hozzá víz) majd miután megpuhult, egy kicsit összesült, finoman összetörjük, hozzákeverjük az édesítőszert, fahéjat és a chia magot is. (ha valaki nem szereti, akkor használhat zselatin lapot is hozzá) A hűtőből elővesszük köleses alapot, és rásimítjuk a gyümölcszselét, majd visszatesszük a hűtőbe egy pár órára, amíg megdermed teljesen.

Jó étvágyat kívánok!

Ropogós kókuszos zabkeksz...avagy hangolódjunk a közelgő ünnepekre

Van még más is, aki úgy rajong a kekszekért, mint én? 

Végre sütő közelébe kerülhettem újra, és egy kókuszos zabkekszet készítettem. 

Hozzávalók kb.30 darabhoz:

100 g kókuszreszelék

100 g tönkölybúzaliszt

50 g zabpehely (finomszemű)

60 g kókuszolaj (folyékony)

100 g kókusztej (konzerv)

6 g sütőpor

50 g cukornak megfelelő édesítőszer

Mindent alaposan összekeverünk, majd apró golyókat formázunk, kilapítjuk a tenyerünk segítségével. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és előmelegített sütőben 180 fokon kb. 10 perc alatt megsütjük. A végeredmény ropogós keksz lesz. 

Még több receptért kövesd facebook oldalamat:

https://www.facebook.com/csillagszorolang

 

Süssünk egyszerűen glutén-cukor-tej-és tojásmentesen répatortát

Répatorta egészséges változata, az ünnepekre hangolódva

Általában megosztja az embereket a répatorta. Van aki rajong érte van, aki nem kedveli, nem érti miért van zöldség egy süteményben.

 Természetesen a rajongók táborát erősítem. Szerintem ez egy olyan sütemény, ami a karácsonyi asztalon is megállja a helyét

Mit tegyünk, hogy ne szomjazzon a szervezetünk?

Vajon elég, ha csak vizet iszunk?

Ha valaki a vízfogyasztás fontosságára akarja felhívni a figyelmünket, első és legfontosabb érve mellette az, hogy testünk 60 %-a vízből áll. Ez az állítás nem teljesen igaz. Testünk egy milliméternyi területe se áll tiszta vízből. Az már helyesebb megfogalmazás, hogy testünk körülbelül 60 %-a elektrolit folyadékból áll. A folyadék szervezetünk folyadéktereiben főként sejteken belül, kisebb részt sejteken kívül van.

Mik az elektrolitok?

A testünkben található elektrolitok, ásványi anyagok, amik megtalálhatók az izzadságban, a vérben és a vizeletben.

Az alábbiak: nátrium, kálium, klór, kalcium, magnézium, foszfát és bikarbonát. Az első 5 létfontosságú az anyagcsereműködés szempontjából, a test nem tudja őket előállítani, így kívülről kell bevinni a szervezetünkbe.

Elektrolithiány veszélye áll fent azoknál, aki nem isznak elég folyadékot, sót és szénhidrátot nem fogyasztanak, gyakran isznak szénsavas, cukros „lötyiket”, fokozott izzadás, súlyos hasmenés/hányás esetén.

Mennyit igyunk?

 Átalában erre annyit mondanak, hogyha 8 pohár vizet elfogyasztunk, akkor az elég. De a mennyiségre nem ilyen egyszerű válaszolni, mivel nagyon sok tényezőtől függ. Milyen évszak van, sportolsz-e, hány éves vagy, hány kiló stb. Azt mindenki tudja, hogy sportolás, szaunázás közben jelentősebb mennyiségű folyadék, elektrolit ürül ki a szervezetünkből. Illetve, ha rendszeresen kávét, teát, kólát, energiaitalt fogyasztunk, akkor az vízhajtó hatás miatt, több egyéb folyadékot szükséges meginnunk, hogy elkerüljük a dehidratáltság állapotát. Amúgy 3 ml/testtömeg kg egy általános ajánlás a minimális folyadék mennyiségére vonatkozóan.

A nátrium nem egyenlő a sóval, hiszen mint ahogy kémai órán megtanultuk, vagy tanították, a konyhasó nátrium-klorid (NaCl). A nyugati étrendet folytatók nagyrésze elegendő sót fogyaszt, így nem valószínű, hogy nátrium pótlására lenne szükségük. De ettől még lehetnek elektrolit hiányosok hiszen a só nem tartalmazza az összes elektrolitot.

Kalciumot nem szükséges külön pótolni, ha valaki egészségesen táplálkozik. Több növényi és állati eredetű termék is tartalmaz nagyobb mennyiségű kalciumot, többek között a szezámmag, mák, zöld leveles zöldségek, szardínia.  (A tej, tejtermékeket szándékosan kihagytam, mivel vitatott, hogy a tej elvonja a szervezetből a kalciumot, valamint személy szerint nem javaslom tej fogyasztását). Ha valakinek csontritkulása van, akkor neki ajánlott a kalcium pótlása K vitaminnal együtt.

Magnéziumot viszont a többségnek szükséges lehet pótolni. Körülbelül 300-350 mg magnézium egy egészséges felnőtt ember napi szükséglete, terhesség, szoptatás esetében több. Kiszámításához az 5-6mg/testtömeg kg az ajánlott. Sajnos az ételekből nem tudjuk megfelelő mértékben pótolni, hiszen csak a magnéziumtartalom 30-40%-a tud felszívódni. Ideális formái: glicinát, malát, treonát, citrát, laktát, orotát, aszkorbát, taurát.

 

A kálium mennyisége, a WHO szerint a naponta 800 és 1000 mg között változik. Az egyénenként szükséges kálium mennyiségéről mindenki konzultáljon háziorvosával vagy kezelőorvosával.  A felnőtteknek javasolt maximális mennyiség naponta 3500 mg. Gyerekeknek természetesen kevesebb mennyiségre van szükségük, míg terhesség, szoptatás ideie alatt megnő a beviteli mennyiség. Az optimális kálium szint elérése érdekében nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű zöldséget fogyasszunk. Ha kellő mennyiséget fogyasztunk belőle, akkor nem szükséges külön pótolni.  Káliumban gazdag élelmiszerek többek között a zöld leveles zöldségek, sütőtök, cékla, hüvelyesek, krumpli, olajos magvak, banán stb.

Az elektrolitokat legjobb táplálkozással pótolni.

Ha tudjuk, hogy sokat sportolunk, szaunázunk vagy csak egyszerűen nagyon meleg van, ezért sokat izzadunk, akkor a legegyszerűbb, ha házilag készítünk elektrolit italt, hogy biztosan elkerüljük az elektrolithiányos állapotot (a bolti cukrozott, színezett italokat jobb inkább elkerülni.

Hozzávalók:

750 ml víz

50 ml almalé

40 ml citromlé (frissen facsarva citromból) (ízlés szerint)

1-2 g só (Parajdi /himalája a legjobb)

Csak egyszerűen el kell keverni és már fogyasztható is.

Elektrolithiány legjellemzőbb tünetei a teljesség igénye nélkül: fáradékonyság, szabálytalan szívverés, szédülés, izomgörcs, fejfájás, izomrángás, zsibbadás, bizsergés, vérnyomásprobléma, alvásprobléma, folyamatos éhség + dehidratáltság megfelelő folyadékfogyasztás ellenére is (amikor úgy érzed, hogy minden folyadék csak "átfolyik rajtad") De természetesen ezek a tünetek sok más egyéb betegségre is igazak, úgyhogy még véletlenül se kezdd el magadat otthon diagnosztizálni ennyi információ alapján.

 

Források:

Dr. Eric Berc DC https://www.youtube.com/results?search_query=dr+eric+berg+water

Bővebben: https://www.healthline.com/health/electrolyte-disorders#types

Életünk forrása: a bél

Gyakran tapasztalsz puffadást, hasmenést egy-egy étkezés után? Bőrproblémáid vannak, pedig már rég nem vagy tinédzser? Rosszul alszol éjszaka?

Lehet, hogy ezeket a tüneteket a bélflórád egyensúlyának felborulása okozza. A bélflóránk születésünktől kezdve fontos szerepet játszik az immunrendszerünk megfelelő működésében, hatással van agyműködésünkre, hormonrendszerünkre, bőrünk állapotára. Sajnos a nyugati étrend, a túlzott cukor, transzzsír fogyasztása miatt a legtöbb ember bélflórája elég rossz állapotban van. Nagyon egysíkú a táplálkozásunk, a többség napról-napra csak ugyanazokat az alapanyagokat eszi. Nagyon kevés friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, helyettük félig, vagy teljesen ún. ultrafeldolgozott élelmiszereket helyezzük előtérbe. 

Te úgy gondolod, hogy igyekszel változatosan táplálkozni? Gondold végig hányféle köretet, vagy főételt szoktál fogyasztani egy héten? A többségnek krumpli, rizs és tészta jelenti a köretet, és hús a főételt. Esetleg egy kis savanyúság lecsúszik mellé. Reggelire kenyér, vacsorára kenyér. Ezek után is úgy gondolod, hogy változatosan táplálkozol?

Nem győzöm hangsúlyozni mennyire fontos a változatos és teljes értékű étkezés. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a bélflóránk reagál napokon belül, ha elkezdünk változatni. Ez a változás lehet rosszabb vagy jobb irányú is. Ha csak annyit teszel, hogy a legújabb reklámban szereplő pro/prebiotikumot kezded el fogyasztani és az étrendedet nem változtatod meg, tartós változásra ne számíts. A bélben csak azok a baktériumok maradnak ott hosszabb ideig, akik kapnak megfelő táplálékot, a többit pedig lehúzzuk a wc-n.:)

A bélflóránkkal akkor tesszük a legjobbat, ha a szezonális, évszaknak megfelelő zöldségekből, gyümölcsökből igyekezzük összeállítani az étrendünket. Azaz pl. télen nem a mesterségesen pirosított paradicsomot vesszük meg, inkább a hagyományosan készült savanyú káposztát választjuk. Nyáron, amikor a napfény éreli pirosra, zamatosra a paradicsomot, akkor fogyasztjuk.

Ha segítségre van szükséged az étrended összeállításához, mert úgy érzed egyedül nem boldogulsz, vagy csak elvesztél az információáradatban fordulj hozzám bizalommal.

süti beállítások módosítása