Egy pohár latte

Egy pohár latte

Rendszerezd a teendőidet, hogy ne érezd a nyomást!

2019. október 17. - Egy pohár latte

Próbálsz egyszerre több fronton helytállni hétről hétre? Család, háztartás, munka, vállalkozás néha egyszerre igényel teendőt? Jó lenne, ha mindezek mellett rendszeresen magadra is jutna időd? Nos, elárulom, hogy nem teljesíthetetlen a feladat, mindössze el kell engedned a maximalista énedet.

daria-nepriakhina-gm3bxhin8va-unsplash.jpgfotó: Unsplash

Nyilván vannak húzós periódusok, egy vizsgaidőszak, egy új állás, egy kisbaba születése teljes embert kíván. Ilyenkor a prioritás is teljesen felborul a megelőző hónapokhoz képest, viszont éppen ezekben az időszakokban viszonylag egyértelmű, hogy nemet mondunk bizonyos feladatokra, programokra, hiszen evidens, hogy van, ami egyáltalán nem fér bele. Vajon a kevésbé zsúfolt napokon mégis miért okoz a nemet mondás akkora nehézséget?

Te milyen gyakran mondasz nemet egy családtag, vagy egy régi ügyfél extra kérésének? Az, hogy képviseled a saját érdekedet, hogy tudatosan hagysz időt a feltöltődésre is, nem jelenti azt, hogy érdektelen vagy, azt jelenti, hogy a saját dolgaidra is odafigyelsz és tiszteled magad annyira, hogy nem éled fel az összes energiádat. Itt az ideje, hogy komolyan vedd a saját magadra fordítható időt. Ha rendszeresen hagysz lehetőséget a pihenésre, sokkal hatékonyabb leszel a munkádban, és türelmesebb a hétköznapokban.

Hogy tudd, mire is helyezd a hangsúlyt, írj egy listát azokról a feladatokról, amiket minden nap szeretnél elvégezni, mert hozzájárulnak ahhoz, hogy kiegyensúlyozottan feküdj le a nap végén, és amelyek egyébként reálisan bele is férnek a napodba. Amelyeket nem tudsz minden nap kipipálni, de szintén fontosak számodra, azokhoz is kapcsolj ütemezést, tudd, hogy hány naponta, hetente fogod azokat megcsinálni. Ha van egy olyan listád, amely időben elosztva tartalmazza a számodra nélkülözhetetlen teendőket, már önmagában megnyugtató. Nem azt érzed majd, hogy halogatsz bizonyos tennivalókat. Pontosan fogod tudni, hogy mely feladatokra mikor kerül sor.

Mennyivel jobb érzés, amikor a feladatok súlya nem egyszerre nehezedik a válladra, hanem egy általad felállított rendszerben várják, hogy sorban kipipáld őket, nem igaz?

Egy pohár latte talán elég is lesz ahhoz, hogy elkészítsd az aktuális feladataidat összefoglaló teendőlistádat! Tűzz határidőket is!

Vigyél színt az életedbe!

Bizony lehet olyan időszak az életedben, amikor nem látod a következő lépést, mert azt ugye mindig látni kell. :) Sorra pipálod ki a teendőidet, haladsz az életeddel, teszed a dolgod, de valami hiányzik. Már idejét sem tudod mikor érezted igazán jól magad utoljára, és erre mindig az éves "óriásnevetés" alkalmával döbbensz rá. Vannak terveid, de valahogy nem hoz lázba semmi. Vagy senki.

Nos, a probléma nem rendkívüli, sőt nem is olyan egyedi. Azt hiszem itt az ideje egy kicsit felturbózni magadat, az életkedvedet, az önbizalmadat, hogy megint olyan legyél, aki várja, hogy mit tartogat a következő nap, és ne csak az aktuális sorozat jelentse a napi boldogságkapszulát.

Azt a részt, hogy mástól várod a változást, azonnal ugorjuk is át. Ha így lesz, az csak plusz pont. Kezdd magaddal! Te változtass! Lehet az egy igencsak apró dolog, teljesen mindegy, vigyél színt az életedbe, ha kell, akkor akár szó szerint. Itt a remek lehetőség húzni egy vonalat és változtatni a mindennapjaidon.

alexander-solodukhin-ggjrxqoeafy-unsplash.jpg

Fotó: Unsplash (Alexander Solodukhin)

Ha apróságokon változtatsz, idővel újra felfedezheted magadban a kíváncsiságot, végül pedig akár saját motiváló ötleteket is gyárthatsz. A lényeg, hogy sosem kell várnod valakire, valamire ahhoz, hogy a legjobb formádra törekedj.

Ötletadónak itt egy kisebb bakancslista, hogy egy kicsit felrázd magad:

  1. alakítsd ki egy hétre előre a ruhatáradat, add meg a módját, próbálj össze eddig nem kombinált szetteket
  2. egyél egészséges reggelit
  3. használj rúzst (nem muszáj tűzpirosat, vagy inkább mégis:))
  4. ülj be egyedül egy moziba és ne csekkold öt percenként a mobilod
  5. sétálj egyet ebédszünetben
  6. lakkozd ki a körmöd akkor is, ha másnap nincs munka, suli, semmi
  7. keress új, egyszerű recepteket vacsorára
  8. menj el hétvégén sétálni, kocogni, mindegy mekkora a táv
  9. kezdj el naplót írni, rajzolni, dekorálni is ér
  10. olvasd újra a gyerekkori kedvenc könyvedet
  11. minden különösebb ok nélkül vegyél egy aromaterápiás fürdőt
  12. minden reggel igyál egy nagy pohár vizet, gondold végig a napod
  13. írj egy listát arról, hogy mit szeretsz magadban
  14. vegyél magadnak virágot
  15. vedd szemügyre, hogy melyik a legelőnyösebb testrészed, és mostantól minden nap hangsúlyozd is ki
  16. menj el jógázni vagy otthon csinálj végig egy online jógaórát
  17. írd le, mik a terveid, vágyaid a következő évre
  18. készíts egy őszi asztaldíszt/ajtódíszt
  19. a kedvenc kávézódban igyál egy finom kávét és mellé válassz egy könnyű desszertet
  20. egyél sok szezonális zöldséget, szedj vitamint!

Sokat tudnék még írni, de ha ezeket mind kipipáltad, már akkor is biztosan érezni fogod a kedvező hatást, ami bevált, azt pedig tedd rendszeressé az életedben. Figyelj oda a táplálkozásra, testmozgásra, magadra!

Most azonnal el is kezdheted, tegyél meg mindent azért, hogy jobban érezd magad a bőrödben és több önbizalmad legyen. Ha megvan a kellő magabiztosságod, akkor pedig már a nagyobb (párkapcsolattal, munkahellyel, életmóddal, stb. kapcsolatos) döntéseket is könnyebben meghozod majd, annak érdekében, hogy előrejuss és szisztematikusan elérd a kitűzött céljaidat. Melyik ponttal kezded?

Ezért válaszd a gyűrűs kalendáriumot, ha szeretsz papíron tervezni!

Számos tervezőt kipróbáltam az elmúlt években a füzetektől a bullet journal naplókon át a határidőnaplókig. Egyikre sem mondhatom azt, hogy rossz megoldás lenne arra, hogy rendszerezd az életedet, viszont a gyűrűs kalendáriummal mindegyik tervezőtípus pozitívumát ötvözheted. Nem beszélve arról, hogy teljesen egyedivé tudod tenni. Aktualizálhatod a belső kialakítását, a lapok sorrendjét, ha valamire nincs szükséged, egész egyszerűen kiveszed belőle, ha pedig valamit pluszban hozzátennél, akkor csak lefűződ az általad kívánt részhez. Ez azt jelenti, hogy akár a meglévő listáidat, jegyzeteidet is össze tudod benne fésülni, csak egy lyukasztó kell hozzá. Magad is készíthetsz bele tervezőket, de nyomtatni is tudsz, akár ingyen is olyan oldalakról, amelyek egy feliratkozás után már elérhetővé is teszik számodra, hogy válogass a számodra szimpatikus tervező oldalak közül.

img_7568.JPG

Ha nem tudod, hogyan fogj hozzá a terveződ kialakításához, akkor mutatok néhány alapvető tippet.

Tovább

Szezonális zöldségajánló, ha te is figyelsz a szénhidrátokra

Ha nem szoktad túlzásba vinni a köretek variálását, akkor remélem most kedvet kapsz ahhoz, hogy a rizsen és a bulguron túlmenően olyan alapanyagokkal is kísérletezz, amikkel eddig nem. Főleg akkor, ha oda kell figyelned a bevitt szénhidrát mennyiségére.

Érdemes természetesen szem előtt tartani, hogy mik azok a zöldségek, amik egyébként szezonálisak. Ugyanis ezzel számos plusz pontot szerezhetsz, főleg, ha nem a szupermarket polcáról emeled le. Legjobb nyilván, ha magad termeszted meg a zöldségeket, hiszen akkor pontosan tudod, milyen földben termett, kapott-e bármilyen növényvédő szert. Én ebben az évben a paradicsomot, a paprikát, a vöröshagymát és a petrezselyemzöldet termesztettem meg a családi nyaraló kiskertjében, de jövőre tutira emelem a tétet. :)

reinaldo-kevin-urqpue3zuzw-unsplash.jpg

Ha már meg kell venni a zöldséget, természetesen jobb azt beszerezni a helyi piacon. Amiket most szeptember-októberben biztosan megtalálsz és az életmódodnak is kedvezel vele:

Fotó: Unsplash (Reinaldo Kevin)

  • brokkoli (alacsony ch-tartalom)
  • cékla
  • csicsóka
  • káposztafélék
  • fekete retek (nagyon alacsony a ch-tartalma: 2g/100g)
  • leves zöldségek: karalábé, sárgarépa, petrezselyem
  • zellergumó
  • spenót (szintén 2g/100g)
  • tök, patisszon
  • padlizsán
  • kelbimbó
  • édesburgonya

Ezek a szezonban a személyes kedvenceim, persze a gyümölcsök (szeder, birsalma, áfonya) és a különböző gombák sem maradhatnak ki egy-egy piacos körút során.

Ha szeretnéd a hagyományos burgonyát csökkenteni az étrended esetében, akkor helyette a csicsóka, a zeller és az édesburgonya lehet szuper alternatíva.

Ha szereted a rizst, bulgurt, kuszkuszt, gerslit, akkor ezeket is nyugodtan feldobhatod szinte bármelyik szezonális alapanyaggal, akár össze is keverheted őket. Egy kicsit rugaszkodj el a megszokott dolgoktól, kísérletezz!

 

 

Haladj a dolgaiddal, írj teendőlistát!

Miért is kell teendő listát írni? Valójában nem kell. De iszonyatosan hasznos tud lenni, ezért, ha kialakítod és a reggeli vagy esti rutinod részévé teszed, nem bánod  meg. De hogyan is érdemes úgy elkészíteni, hogy az tényleg jól működjön? Igazából nincs egyetlen jól bevált recept, de azért vannak olyan praktikus szempontok, amiket, ha beiktatsz, tutira segít abban, hogy használd is a listádat.

emma-matthews-p6g6s_kxkfc-unsplash.jpg

Fotó: Unsplash (Emma Matthews)

Hibák, amiket kerülj el:

1. Ne akard megváltani a világot! Ha eddig nem tudatosan végezted el a napi feladataidat, akkor ne egy napra akarj bezsúfolni mindent! Azaz ne írj fel 20 feladatot, mert akkor a kudarcélmény garantált a nap végére.

2. Legyen a feladatok között olyan is, ami könnyű, ne csak azokat írd egymás után, amik külön-külön is óriási energiát igényelnek!

3. Ha gondot okoz számodra az, hogy megteremtsd az egyensúlyt a munka és a család között, akkor mindig legyen a teendőid között olyan, ami csak a családhoz kötődik és olyan is, ami a munkáddal kapcsolatos.

Ha vannak felhalmozódott, hátralékos teendőid, amiknek már a gondolatától is kikészülsz, akkor próbáld meg ezeket projektként kezelni és lebontani annyi kis részfeladatra, amennyire csak lehetséges. Ezeket elosztva rögzítsd a napi listádban, és lehet, hogy ezáltal csak hosszabb idő elteltével jutsz a végére, de egyszer legalább elvégzed. És ez a cél, nem igaz? Mert az azért ijesztő tud lenni, ha arra gondolunk, hogy például aktualizálni kellene végre a gardróbot. Itt az új évszak és lassan elő kellene szedni a melegebb ruhákat, kabátokat, stb. Bontsd le ezt a gardrób projektet részfeladatokra, mondjuk így:

1. összeszedni azokat a nyári ruhákat, amiket már biztosan nem veszel fel idén, tedd el ezeket a felső polcra, vagy ahová szoktad

2. átnézni, hogy van-e mindened erre az évszakra

3. kinevezni egy zsákot azoknak a daraboknak, amiktől szívesen megválsz, mert nem használod őket, de még jó állapotban vannak, ezeket eladományozhatod

4. vedd elő az átmeneti ruhadarabokat, ellenőrizd őket, ha ki kell mosni, tisztítani, akkor tedd külön

5. mosd ki, vidd el a tisztítóba a szükséges holmikat

6. vidd el az eladományozott ruhákat az általad meghatározott helyre

7. hajtogasd át a szezonális ruháidat, töröld át a polcokat

8. szerezd be az esetlegesen szükséges darabokat

Ez csak egy egyszerű példa, és amint látod ez a projekt elosztható nyolc napra, és persze megcsinálhatod egy napon is, ha erre kapacitásod van. De, ha munka, tanulás, kisbaba mellett nem ez a prioritás, de mégis szeretnéd rendben látni a holmijaidat, akkor ezzel a módszerrel szép lassan is eljutsz oda, hogy a végén szépen sorakozzanak azok a ruhadarabok, amik aktuálisak, amiket szeretsz.

Én alapvetően reggelente írom le, a kávém társaságában a teendőimet. Ez egyfajta rituálé már, és igazán megnyugtató látni, hogy ma is haladok a dolgaimmal, fogynak a feladatok és szinten tartom a háztartást, a gyerekekkel kapcsolatos feladatokat, a munkámat, a folyamatban lévő projektjeimet és még az életmódomra is odafigyelek. Apropó életmód. Ha új szokást szeretnél beiktatni az életedbe, legyen az sport, olvasás, főzés, bármi, akár ezt is felírhatod egyfajta feladatként a teendő listádra, egészen addig, amíg az új szokás ki nem alakul. De erről, majd egy másik bejegyzésben. :)

Te hogyan csinálod?

 

 

 

Így csinálj kedvet magadnak az őszhöz!

Nem mondom, hogy nem szeretem az őszt, de tény, hogy alapvetően nyár párti vagyok. A meleget, a napsütést szeretem. Gyerekkoromban mindig vártam már a nyári szünet végén az iskolát, de persze egyáltalán nem a tanulás miatt. :) Hiányzott a társaság és őszintén szólva engem az új tankönyvek látványa, illata is mindig rabul ejtett, de ha valaki grafomán, akkor nincs mit tenni, ez szinte normális.

A füzetekkel való viszonyom mit sem változott az elmúlt években, imádom őket. Igyekszem is megtölteni őket, de bevallom, néha csak ott hevernek kihasználatlanul a fiókban. Már egy ideje filofaxot használok a különböző feladataim, projektjeim megszervezésére, de tulajdonképpen bármilyen, akár már meglévő füzet jó lehet arra, hogy kedvet csinálni magadnak a következő évszakhoz. Ha pedig ősz fanatikus vagy, akkor pláne tele lehetsz ötletekkel, amiket akár papírra is vethetsz, ha te is szeretsz írogatni.

estee_janssens.jpgFotó: Unsplash (Estée Janssens)

Tovább

Anyuka vagy és van egy vállalkozás ötleted? Ne csak álmodozz, készítsd el a saját ötlettérképedet!

Otthon vagy a kisbabáddal és rájöttél, hogy nem szívesen mennél vissza a korábbi munkakörödbe? Esetleg van egy régóta dédelgetett ötleted, amit majd egyszer, ha úgy hozza az élet megvalósítanál? Szerintem nem kell a távoli jövőben gondolkodnod. Pontosan tudom, milyen kisgyermek mellett, néha fáradtan, megosztott figyelemmel koncentrálni bármire. De, az biztos, hogy már ma is tehetsz azért, hogy esetleg egy-két év múlva ne a nulláról kelljen belevágnod az ötleted megvalósításába. Ha kézműves terméket szeretnél piacra dobni egyszer, és most nincs időd horgolt táskákat készíteni, akkor sincs minden veszve.

Gyűjtsd össze a témában szerzett eddigi tapasztalataidat, esetleg korábbi munkáidat vagy prototípusaidat fotózd le, és kezdj el közösséget építeni! Akár egy instagram oldal, akár egy kis zárt csoport megfelelő terep lehet, ahol csiszolhatod az üzleti vénádat. Egyúttal pedig kitűnő piackutatási lehetőség is.

ana-tavares-vdwinwbdx0y-unsplash.jpg

Fotó: Unsplash (Ana Tavares)

Tovább
süti beállítások módosítása