Néha minden túl egyszerűnek tűnik. Néha nem.

diabanyu

Élet diabétesszel a háború árnyékában

2022. szeptember 26. - Bak Bernadett

Ha valakinek - akár önmaga, akár családtagja miatt - már az élete része az 1-es típusú, vagyis autoimmun eredetű, inzulinfüggő cukorbetegség, az a saját bőrén érezheti, hogy milyen odafigyelést, folyamatos készenlétet igényel a cukorérték megfelelő tartományban tartása. Bár egy idő után a napi rutinba illeszkedhet az ételek szénhidrátjának számolása és a megfelelő mennyiségű inzulin bejuttatása a szervezetbe, de elég egy kicsit felborítani a menetrendet, hogy problémák adódjanak. Ezek alapján gondoljunk bele, miként változhat meg egy 1-es típusú diabétesszel élő helyzete, ha a jellemzően amúgy sem nyugodt hétköznapokból egy háború közepébe csöppen. Ráadásul a háború veszélyeztetheti többek között az inzulin elérhetőségét, ami az 1-es típusú diabétesszel élők esetében néhány nap alatt végzetes lehet.

Idén februárban Oroszország teljes körű háborút indított Ukrajna ellen, ami milliókat kényszerített otthonuk elhagyására. Egy ilyen helyzet az egészséges szervezetet is megviseli, a betegek helyzetét pedig sokszor reménytelenné teszi. Ráadásul mindez még nagyobb kihívást jelent, ha egy beteg gyermekről van szó.

Interjúalanyunk épp ebben a helyzetben van. Ukrajnában élt családjával, köztük az 1-es típusú cukorbetegséggel küzdő gyermekével. A háború miatt kényszerültek elhagyni az otthonukat, hogy Románián keresztül érjék el Magyarországot, ahol végül menedéket leltek. Ám egy átmeneti szálláshely önmagában nekik még csak részleges segítségnek bizonyult, hiszen a cukorbeteg kisfiúnak folyamatos inzulinellátásra és orvosi felügyeletre is szüksége volt. Ebben segített nekik a DiabErnyő Alapítvány, amely 2022 február végétől segíti és támogatja az Ukrajnából érkező 1-es típusú diabétesszel élő gyermekeket és felnőtteket.

A háború kitörése utáni pár napban egy segélyvonalat hoztak létre, ahol magyarul és ukránul beszélő önkéntes operátorok dolgoznak, rögzítik a segítségkérést, hogy aztán orvosok és önkéntesek bevonásával nyújtsanak gyakorlati megoldást. Nem csak az orvos, vagy a megfelelő egészségügyi intézmény ajánlásával, hanem diabéteszes eszközökkel, élelmiszerekkel, a jogaik érvényesítésével kapcsolatos ügyintézéssel, lakhatással is támogatják a hozzájuk fordulókat. Az interjúban egy Kijevből menekülő ukrán családot kérdeztünk arról, hogy miként jutott el az alapítványhoz, és miben tudtak nekik segíteni a DiabErnyő munkatársai? Erről kérdeztük az anyukát.

Hány éves a gyermeked és mióta él diabétesszel? Tulajdonképpen mióta vagy - ahogy azt Magyarországon mondják - diabanyu?

A kisfiam most lett 7 és fél éves, s mivel hatéves korában diagnosztizáltak nála az 1-es típusú diabéteszt, így másfél éve vagyok diabanyu szerepben.

289723079_5146384405469063_4878379984340849337_n.jpg

A háború kezdetekor milyen volt a helyzet Kijevben egy diabéteszes szempontjából? Kértetek orvosi segítséget?

Amikor Oroszország megkezdte a támadást, hirtelen nem volt kitől segítséget kérni. Nem vártunk semmire, hanem azonnal elmentem a patikába és saját pénzből vásároltam inzulint. Megvettem, amennyit csak adtak. Ez az elsődleges a fiamnak a túléléshez.

Gondoltatok arra, hogy mi lesz, ha hónapokig elhúzódik a háború? Egyáltalán - az előzmények alapján - tudtál erre mentálisan készülni? Vagy annyira hirtelen történt minden, hogy csak tettétek, ami épp eszetekbe jutott?

Amikor a háború elkezdődött, még reménykedtünk. Nem indultunk útnak azonnal, hanem vártunk, bízva abban, hogy napokon belül vége lesz ennek a borzalomnak. Egészen két hétig kitartottunk az otthonmaradás mellett, de végül a gyerek miatt mégis útnak kellett indulnunk.

A kisfiam cukorértékeire rendkívül negatív hatással van a stressz. Naponta többször kellett légvédelmi szirénák harsogásában, azonnal lerohanni az óvóhelyre. Hiába igyekeztünk - a lehetőségekhez mérten – pánikolás nélkül reagálni mindenre, pusztán a szirénák hangjától is felszökött a cukra. Erre a helyzetre képtelenség lett volna előre felkészülni.

Szóval két hétig csináltuk ezt, reménykedtünk, hogy vége lesz, de végül úgy döntöttünk, a gyermek egészsége és a biztonságunk érdekében elhagyjuk az országot.

Milyen volt az út? Az utazás nem viselte meg nagyon a kisfiadat?

Körülbelül egy hétig tartott az út. Ennek két oka volt, az egyik, hogy Moldován, Románián keresztül jöttünk, a másik pedig, hogy folyamatosan tartanunk kellett magunkat a kisfiam étkezéseihez. Nagyon sokszor meg kellett szakítanunk a menekülést, hogy tudjuk tartani a diabétesz diétát. A fiamnak időre kell ennie, méghozzá a betegségének megfelelő ételt. Így nekünk jóval tovább tartott az út, mint azoknak, akik egészségesen vágtak neki a világnak. Viszont az út során szerencsére megfelelő vércukorértékeket tudtunk mérni.

Hogyan találtatok rá a DiabErnyő Alapítványra?

Követek egy oldal, amely a Budapestre érkező Ukránoknak szól. Itt találkoztam a DiabErnyő Alapítvány hirdetésével. Tudatosan kerestem segítséget, hiszen egy idő után  fogytán voltunk az inzulinnak, így megoldást kellett találnom erre a problémára.

Ezek szerint az inzulin kérdése megoldódott. Most a diabétesz gondozással kapcsolatban mi hiányzik a legjobban?

Az inzulinon kívül az is hiányzott, hogy orvos lássa a gyereket. Ez is sok fejtörést okozott, de szerencsére a napokban már megoldódik, mert a DiabErnyő Alapítvány munkatársai ajánlottak számunkra megfelelő doktort.

Ezen felül azt hiszem, leginkább a nyugalom hiányzik.

289979822_996246547753433_8231424620716125845_n_3.jpg

Jártok közösségbe?

Eddig még nem volt lehetőségünk, de már beszéltünk erről az alapítvány önkéntes segítőivel. És ajánlottak ukrán gyerekeknek szóló táborozási lehetőséget, amelyre már le is adtuk a jelentkezésünket.

Szeretném ha a fiam vele egykorú gyerekekkel tudna beszélgetni, játszani, ezért állandóan kutatom az ilyen jellegű eseményeket, rendezvényeket és táborokat. Csodálatos lenne, ha a nyarat nyugodt körülmények között tölthetné, új barátságokat kötve.

Akkor reméljük, jó hír nektek és a hozzátok hasonló helyzetben lévőknek, hogy a DiabErnyő Alapítvánnyal dolgozunk azon, hogy  összehozzuk az itt élő diabos gyerekeket és diabos szülőket. Amint megvannak ennek a részletei, közzétesszük. Szerintünk nagyon hasznos lenne a közös élmény, a beszélgetések, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.

Igen, én is így gondolom. Már az eddigiekért is nagyon hálásak vagyunk! Diabanyuként hatalmas segítség, hogy megfelelő körülményeket tudok biztosítani a fiamnak, amíg véget nem ér a háború és vissza nem térhetünk az otthonunkba.

Az 1-es típusú (inzulinfüggő) diabéteszről

Dr. Luczay Andrea, diabetológus, endokrinológus, egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem I. sz. Bókay Gyermekklinika diabétesz osztályának vezetője és a DiabErnyő Alapítvány kurátora, aki több évtizede gondoz diabétesszel élő gyermekeket.

Az egyes típusú diabétesz oka, hogy az inzulint termelő sejtek a hasnyálmirigyben egy autoimmun folyamat következtében elpusztulnak. Az inzulin teszi lehetővé, hogy a cukor bejusson a sejtekbe és ott a bonyolult anyagcsere folyamatokon át a sejt és ezen keresztül a szervezet fő energiaforrásává váljon. Az inzulint napi többszöri bőr alá adott injekció (penes kezelés) vagy folyamatos inzulin infúzió (inzulinpumpa ) keretében lehet a szervezetbe jutatni. Ha a diabéteszes nem jut inzulinhoz akkor órákon belül inzulinhiány alakul ki a szervezetben. Emiatt kezdetben magas vércukorértékek jelennek meg , majd mivel a sejtekben alternatív anyagcsere utak kapcsolódnak be az aceton termelés fokozódik, a szervezetben a vegyhatás savas irányba tolódik el (acidózis), egy két napon belül kóma alakul ki, ami kezeletlen esetben a beteg elvesztéséhez halállához vezet. Az 1-es típusú diabétesszel élő számára az inzulinhoz hozzájutás alapvető emberi jog kell legyen!

Röviden a DiabErnyő Alapítványról

A DiabErnyő Alapítvány 2022-ben született újjá azzal a céllal, hogy az 1-es típusú diabétesszel élőket és családjai életét segítse, könnyebbé tegye. A korábbi Diabkülönítmény csapat az alapítványban folytatja tovább a magyarországi hátrányos helyezetű 1-es típusú diabétesszel élő gyereket nevelő családok segítését. Az elmúlt években 3 karácsonyi akciót, folyamatos segítséget és több adománygyűjtést szerveztek a közösség bevonásával.

www.diabernyo.hu

 

Összetört álmok

A diabétesz csak a kezdet volt

 

Azt mondják, a gyász folyamata során a lehetséges jövőnket gyászoljuk el. Az általunk elképzelt jövőt. Azt a jövőt, amit szerettünk volna, hogy megvalósuljon. Ezt még azelőtt megtesszük, mielőtt kijelöltek volna számunkra egy utat és azt mondták, hogy ezen az úton kell végig mennünk.

Azt hiszem, én most éppen gyászolok. Mert olyan sok mindent máshogyan képzeltem el. Nem, valójában nem a kijelölt utat, hanem a hozzá kapcsolódó  érzést. És abban sem voltam biztos, hogy ez az érzés miről szól, mit akar közölni velem.

Az álmaink azért vannak, hogy újraálmodjuk őket akkor is, ha összetörtek.

Fejős Éva

 

Nem azt tűztem ki életcélnak, hogy diagnózisokat gyűjtögessek, de az élet valahogy ebbe az irányba terelt. Mikor Dávid két éves lett, akkor kezdődött minden. Öt éves korában már meg sem lepődtem egy újabb diagnózison, ami az ADHD volt.
(Az ADHD-ról bővebben a linkre kattintva olvashatsz.)

És itt még nem állt meg a történet.

Mielőtt a fiam ovis lett, teljesen elhatárolódott a többi gyerekektől. De az óvodában ez teljesen megváltozott.

Az első farsangon Elzának öltözött. Megpróbáltam lebeszélni róla, de ő megkérdezte tőlem, hogy ha bármi lehet farsangkor, akkor Elza miért nem? Nem tudtam elfogadható választ adni a kérdésére. Annyira összezavart, hogy közben csak úgy kavarogtak a gondolatok a fejemben. Megjelent előttem a kép, amikor a lányok beöltöznek fiús jelmezbe, és ezt senki sem kifogásolja, míg ha mindez fordítva történik, akkor ennek csak negatív lehet a társadalmi megítélése. Valami baj van a gyerekemmel?

Bármennyire nehéz volt, igazat kellet adnom neki Dávidnak. A farsangon Elzának öltöztettük.

Kiscsoportban még csak céltalanul lézengett a többi gyerek között. Azonban a csoportjában volt két magas, okos és szép kislány, akik nagyon tetszettek neki. Egy idő után a lányok nyitottak felé. Persze, Dávid szelíd, mosolygós, cuki kisfiú volt már akkor is. És a fiam ekkor megnyílt. Emlékszem arra, amikor a reggeli sírások megszűntek. Encike, az egyik kislány, akinek később a kezét is megkérte, ott állt, és minden reggel hívta Dávidot. Megfogta a kezét, úgy kísérte be a csoportba. Ezzel egyidőben az itthoni hangszer és zenemániát felváltották a lányos dolgok és a lányos játékok. Tele lett minden babával. Az első farsangon hordott jelmez sokszor előkerült és mi itthon a férjemmel nem igazán tudtuk, hogyan lehet ezt jól kezelni. Hol van az egészséges határ, és vajon amit teszünk és engedünk az helyes-e? Nem is mindig értettünk egyet, és utólag nagyon örülök neki, hogy a férjem sok esetben megszabta a határt. Sok cikket elolvastam ebben a témában, így abban biztosak voltunk, hogy a tiltás ebben az esetben nem megoldás, de ösztönösen éreztük, hogy Dávidot finoman terelgetnünk kell valamerre. Kerestük azokat a játékokat, amelyek nem tipikusan fiúsak, de nem is teljesen lányosak. A fiúkkal való kapcsolódástól azonban egy ideig teljesen elzárkózott. Ekkor kezdtünk el tudatosan olyan társaságba járni, ahol érzékenyebb kisfiúk is megfordultak, mert megfigyeltük, hogy Dávid időnként nyit feléjük. Amikor lehetett, segítettünk neki  fenntartani az érdeklődését a fiús játékok iránt. Lassan, de érzékeltük a változást. Egy idő után már voltak olyan lányosnak mondott dolgok is, amelyektől teljesen elzárkózott, mondván, ő nem lány.

Nem olyan régen bennem minden megváltozott. Már sokkal jobban értem, Dávid hogyan működik és amit tesz, azt miért teszi. Már értem azt is, hogy szüksége volt erre a tanulási folyamatra ahhoz, hogy megértse a lányokat. A fiúk viselkedésének megértése még most is problémát jelent néha, nehezebben kapcsolódik hozzájuk. És Dávid érzékenysége miatt nehezebb is megtalálni a környezetünkben azokat a srácokat, akiken keresztül össze tudja majd rakni a kicsit megkavart puzzle darabokat.

A férjem azt mondta nekem a múlt héten, miután megtudtuk, hogy Dávid aspergeres (autista):

„Egész életemben azt gondoltam, az emberek furcsák. Pár évvel ezelőtt jöttem rá, hogy nem az emberek azok. „

Most úgy érzem, amit tettünk azzal nagyban elősegítettük, hogy Dávid jól funkcionáljon aspergeresként (autista) a korosztályában.

Ma már azt is pontosan tudjuk, mi a feladatunk:
megőrizni Dávid önképét és segíteni neki felfedezni a benne rejlő szupererőt. A mi életünk eddig sem volt unalmas, de úgy érzem, a legnagyobb kalandok számunkra még csak most kezdődnek.

3 + 1 tipp ha beszólnak a bezzeg diabanyuk

 

  1. Komolyan felkelsz éjszaka a gyerekhez? Milyen diabanyu vagy te?

Kétségtelenül, rossz.

  1. Komolyan itatod éjszaka a gyereket? Hát milyen diabanyu vagy te, tönkremegy a foga.

Olyan, aki tönkreteszi a fogát. 

  1. Komolyan nem vagy képes egyenes görbét elérni? Milyen diabanyu vagy te?

Nem tudok, pedig mindent megteszek, de úgy látszik nincs elég értelem hozzá a fejemben.

  1. Komolyan úgy érzed, hogy vannak érzéseid? Miről beszélsz? Majd én megmondom neked hogyan érezd magad, mert én jobban csinálom, mint te.

Igen, látom, de úgysem fogjuk egymást soha megérteni. Nem vagyok elég jó hozzád. 

Ismerős? Van ilyen. Szavak és mondatok hatása képes ezt éreztetni velünk/velem. Cikkek százai foglalkoznak a bezzeg anyasággal, ami a diabanyuk körében is létező jelenség. Nem szeretnék pszichoanalizálni, és azt sem szeretném bebizonyítani, hogy mindez miért történik, ebben segíthetnek nekik a szakemberek.

De ezek csak pillanatanyi érzések, amik bár a szavak által eljutnak hozzánk/hozzám, nem engem határoznak meg és nem is én vagyok. 

Inkább vegyük át milyen hatással lehetnek ránk, és hogyan küzdjünk meg velük.

Nézzük milyen érzések keringenek ilyenkor bennem. �

Szóval bezzeg diabanyu éppen a magáét mondja, te úgy érzed  nyakon öntenek egy vödör vízzel. 

Tipp: Állj csak, ez csak víz, át tudsz utána öltözni és viszonylag gyorsan meg is szárad. Ha tél van, kérj kölcsön egy kabátot valakitől a közelben.

depositphotos_54426495_s-2019.jpg

Éppen próbál beletiporni a földbe. Egyre kisebbnek és kisebbnek érzed magad.

Tipp: Ne kezdd el bizonygatni az igazadat. Soha. Ő egy teljesen másik dombon áll, úgysem hallja amit mondasz. Gondolj egy mesére. Képzeld el, hogy ő egy kakas és beszélni próbál hozzád. 

depositphotos_31637011_s-2019.jpg

Éppen azt érzed egyenes úton megölöd a gyerekedet és nem tettél meg mindent érte. Nem vagy jó anya. 

Tipp: Mint mondtam ne kezdd el magyarázni miért nem értesz egyet. Nem tudják megérteni, és nem is nekik kell bizonyítanod miért nem értesz egyet. Nem tartozol senkinek magyarázattal, kizárólag saját magadnak és a gyerekednek. Ti vagytok a legfontosabbak ebben, nem számít hogy más anyukák mit gondolnak. Ha mindent megteszel, ami részedről belefér, akkor nincs elszámolnivalód. És hogy kinek mi fér bele? Ez egy másik téma lenne. A válasz valahol ott kezdődik, hogy te mint anya mennyit tudsz magadból adni a gyerekednek. Adj annyit amennyit tudsz, és amennyivel jól érzed magad. Ez a határ minden egyes anyánál máshol van, és itt jönnek a képbe a bezzeganyuk. 

majmok.jpg

1 tipp 

Úgy érzed éppen magával a mindenhatóval beszélsz.

Tipp: A mindenható nem ilyen formában beszél hozzád, a vallásosság kényes kérdés, ne vegyél részt feleslegesen miséken.

depositphotos_12290237_s-2019.jpg 

 

 

Évértékelő vagy önértékelő? Diabanyu a közösségben

Sokáig nem tudtam pontosan hogyan is szeretném támogatni a közösségünket, hogyan tudnám segíteni a diabétesszel élők közösségét. Csak azt tudtam, hogy annyi hálával tartozom a világnak, amiből vissza kell adnom, és nem tehetem meg, hogy mindet megtartom magamnak. Azt sem tudtam kinek akarok írni, csak írtam amit gondoltam vagy éreztem.

depositphotos_320993058_s-2019.jpg

Születtek így számomra kedves írások, amit azóta is szívesen olvasok, vagy szívesen emlékszem vissza hogyan készültek.

Például ez  vagy éppen ez.

Aztán megismerkedtem a civil alapítványokkal, voltak próbálkozásaim az együttműködésre. Felkértek, hogy legyek az egyik legfontosabb, vagyis szerintem a legfontosabb és legjobb facebook csoport adminja, amit örömmel elvállaltam. Tavaly decemberben több év után azonban úgy éreztem, tovább kell lépnem, ezért megváltam a csoporttól minden formában. 

2020-ban 3 blog cikket írtam, ugyanakkor a diabmesék blog írójával, Bády Diával volt évközben egy egymásra találásunk, ami két fantasztikus aktivitást is szült, és nagyon élveztem. Két beszélgetésről van szó. Az egyikben az evészavarról beszéltünk, a másikban pedig az alkoholról és a drogokról. Természetesen mindkettőt az 1-es típusú diabéteszre vonatkozóan. Az egyikről le is írtam néhány gondolatot. Itt.  Év végén a Diabkülönítmény akcióban is együtt dolgoztunk, ahogyan Agócsné Hermann Katival is, akitől nem ismerek nagyobb szívű embert.

Hogy milyen diabanyu vagyok, azt is sikerült megfogalmaznom év végén. Naná, hogy bírálatot is kaptam érte, de az írás önazonos, ez vagyok én, legyek bármilyen. Jó vagy rossz. Kinek jó és kinek rossz.

És azt hiszem megérkeztem 2020-ban önmagamhoz. Az érzelmeim és a tudatom 40 év után figyel egymásra, hallgat egymásra, összhangban működnek. Bár apróságnak tűnhet, de az elmúlt évtized legnagyobb munkájának egy fejezetének értem a végéhez. :)

Ez a megérkezés arra késztetett, hogy újra gondoljak dolgokat, vagy átgondoljam, lezárjam, ahogyan lezártam a csoportot is. Így vágok bele ebbe az évbe. Tervekkel, ötletekkel, célokkal. Már tudom, hogy mi az amit fontosnak tartok ebben a közösségben, ennek szellemében szeretnék a jövőben is adni magamból néhány embernek valamit, amire szüksége lehet. 

Boldog új évet kívánok!

 

 

 

 

Elfogadod vagy beletörődsz?

Ma van az évfordulója, hogy 4 évvel ezelőtt a Bátor táborban voltunk. Micsoda napok voltak azok. Dávid 1-es típusú diabétesz diagnózisa is kb. 5 hónapos volt. Olyan messze jártam az elfogadástól, amennyire csak lehetett. Féltem, rettegtem, beszűkültem és bezárkóztam otthon.

Volt egy nagyon emlékezetes pillanatom a táborban, ami örökre megváltoztatta az életemet és hozzájárult a jelenlegi életfilozófiámhoz.

Van ott egy kb. 20 méteres oszlop, amire fel lehet mászni, eléggé ingatag, valahogyan fel is kell állni, aztán le kell ugrani a semmibe. Na jó, nem a semmibe, van ott valami gömb, amibe bele lehet csapni, de az csak a könnyítésért van. Persze kengyelben ugrasz le (ugye így hívják?).

Szóval ezen a reggelen történt, hogy azt mondták nekünk mi balra el, a gyerek meg jobbra el. Hogy micsoda? Nincs 1,5 éves, ki kezeli a cukiját, és hogyan marad életben???? Azt mondták ez az első feladat, menjek balra. Oké, hát elmentem. Megérkeztünk a kalandparkba, és minden egyes pillanattal egyre tisztább és tisztább kezdett lenni a tudatom, míg az oszlop tetején nem találtam magamat. És ott azt kérték ugorjak le. Mindössze pár pillanat volt, mégis nagyon hosszú, és közben elöntött egy érzés, amit meg tudtam fogalmazni és hangosan belekiáltottam a levegőbe miközben mosolyogva ugrottam.

Lesz, ami lesz!

Milyen rövid leírva, milyen semmitmondó, és mégis mennyi minden van mögötte. Ez volt az én tiszta pillanatom, az érzés, amit sosem akarok elengedni.

Elfogadom, nem tudom mi lesz, valami lesz, de megoldjuk. Nem beletörődők, hogy ezen már úgysem tudok változtatni, hanem megküzdök mindennel bármi jön, mert én vagyok az erősebb.

Pár héttel ezelőtt a kedvenc diabos csoportomban egy hölgy tévesen azt gondolta, ha én elfogadó vagyok, és elfogadom a diabot, azzal a rossz vagy ingadozó vércukrokba is beletörődök. Szerintem ez a cikk elég jól leírja érthető példákkal a különbséget. Katt ide

Te elfogadod vagy beletörődsz?

A rossz vércukor eredményekbe sose törődj bele, akarj változtatni rajta a jövőben, valamit csinálj máshogyan. Azonban most, éppen ebben a pillanatban már nem tudsz változtatni rajta, azonban a következő pillanat egy új lehetőséget teremt arra, hogy helyre hozd. Sose törődj bele.

süti beállítások módosítása