Néha minden túl egyszerűnek tűnik. Néha nem.

diabanyu

Utaznál krónikus betegséggel?

Mire figyelj az utasbiztosításnál, ha diabéteszes a gyereked

2025. március 22. - Bak Bernadett

Amikor a világ felé indulunk egy 1-es típusú diabétesszel élő gyerekkel, a csomag nem csak szenzor, tartalék kanül és szőlőcukor. Hanem egy rakás kérdés is, amik nem mindig férnek el a bőröndben.

Az egyik legégetőbb ilyen: ? melyik utasbiztosítás fedezi, ha baj van?

És nem csak úgy általában, hanem konkrétan, ha a diabétesz miatt történik valami. Például hányás. Kórház. Ketoacidózis.

Most épp ezt jártam körbe, mert készülünk az USA-ba.

Amit eddig megtanultam:

1. Nem elég az alapbiztosítás.

A legtöbb biztosítás nem fedezi automatikusan a krónikus betegségekkel kapcsolatos sürgősségi helyzeteket.

2. Külön krónikus betegség kiegészítő? Igen, de...

Az AXA például kínál ilyen kiegészítőt, amivel már 50 millió Ft-ig térítik a diabéteszhez köthető sürgősségi ellátást (pl. kórházi felvétel, hányás, hipoglikémia).

Viszont! Figyelj arra, hogy ezt külön meg kell kötni, mert alapból nincs benne a csomagban! Ezután is neked kell átgondolni, hogy a feltételek teljesülnek-e.

? AXA feltétele: akkor térítenek krónikus betegség akut fellángolása esetén, ha az elmúlt 12 hónapban nem volt az állapotban romlás, nem történt új kezelés, diagnózis, gyógyszerváltozás – azonban ez a feltétel nem zárja ki egyértelműen, hogy a kötelező kontroll és orvosi konzultáció kizáró ok lehet-e, így érdemes rákérdezni.

? Jó hír: ezt válaszolta az AXA: „A negyedéves kötelező kontroll vizsgálat nem esik a kizárások közé. Kizárásnak minősül a krónikus betegségek akuttá válása miatt történő orvosi kezelés, ami az elmúlt 12 hónapban történt.”

Ez tehát azt jelenti, hogy ha a diabétesz stabil, és nem történt sürgősségi helyzet vagy romlás az elmúlt egy évben, a kiegészítő érvényes.

3. Vannak biztosítók, ahol az alapban benne van – de limitáltan.

A Colonnade ATLASZ Arany vagy Platina csomagja például tartalmazza a krónikus betegségek akut fellángolását, de ott is igaz:

? ATLASZ feltétele: csak akkor térít, ha az utazást megelőző 12 hónapban nem történt szükségszerű orvosi kezelés, és az utazásról kezelőorvosi igazolás készült.

? Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha volt komolyabb probléma, kórházi ellátás vagy bármilyen akut állapot az elmúlt 1 évben, akkor a biztosító megtagadhatja a térítést. Ezért mindig érdemes átgondolni: stabil volt-e az állapot valóban az elmúlt időszakban?

? Összehasonlító táblázat
Szempont AXA Excellent + krónikus kiegészítő ATLASZ Arany/Platina Heymondo Premium
Krónikus betegség fedezet ✅ külön kiegészítővel, 50M Ft-ig ✅ Arany: 5M, Platina: 10M Ft ❌ ha 180 napon belül volt kezelés
Feltétel 12 hónap alatt ne legyen kezelés, diagnózis, gyógyszerváltás 12 hónap alatt ne legyen szükségszerű kezelés + orvosi igazolás 180 nap teljes tünetmentesség és kontrollmentesség
Előrefizetés a kórháznak ❓ nem egyértelmű ❓ valószínűleg utólag térít ✅ igen, ha a segélyvonalat hívják
Kórházi napidíj 1.500 Ft/nap (gyermek) Arany: 15.000 Ft/nap, Platina: 25.000 Ft/nap nincs
Gyermek kísérő szállás térítés ✅ 200 EUR/éj ❌ nincs külön ilyen elem ❌ nincs
Asszisztencia, ügyintézés magyar nyelven magyar nyelven angol nyelven
USA fedezet ✅ van ✅ van (Világ 2 területi hatállyal) ✅ van
Ár ? kedvezőbb ? drágább ? közepes, de krónikusra nem használható
? Árak: meglepő különbségek
  • A Heymondo egy nemzetközi biztosító, előrefizet a kórháznak, viszont nem téríti, ha 180 napon belül volt bármilyen kezelés.

  • Az ATLASZ Platina csomag több mint kétszer annyiba kerül, mint az AXA legnagyobb csomagja kiegészítővel együtt – viszont a krónikus fedezet alapból benne van.

  • Az AXA olcsóbb, és a krónikus kiegészítő korrekt – nekem például már van tapasztalatom velük, de ott is neked kell ügyelni, hogy a feltételek teljesüljenek.

?? EU-n belül? Hagyd a fenébe.

Vidd magaddal az EU TAJ-kártyát (EHIC/EKÁK), és az esetek többségében megkapjátok az ellátást, amire szükség van. Nem kell túlbonyolítani.
De!

? EU-n kívül? Legyél résen.

Még ha meg is kötöd a legdrágább csomagot, nagy valószínűséggel előre kell fizetned a sürgősségi ellátást, és csak utólag térítik. A biztosítók nem vállalnak mindenre előre fizetést, és sokszor utólagos elbírálással döntenek.

Ez persze nem azt jelenti, hogy ne utazz. De azt igen, hogy friss diagnózisnál, érzékeny időszakban, EU-n kívül legyen duplán biztosított a lelketek is. Orvosi igazolás, gyógyszerek listája, és lehetőség szerint egy olyan biztosító, aki írásban visszaigazolja, hogy mire számíthatsz.

⚠️ Fontos gyakorlati helyzet: mi van, ha egy vírus miatt lesz baj?

Ez az egyik leggyakoribb kérdés, és sajnos nem is olyan egyértelmű. Ha egy diabéteszes gyerek elkap egy vírust, és annyira hány, hogy nem tud enni vagy beadni az inzulint, akkor nagyon gyorsan súlyos állapot alakulhat ki (kiszáradás, hipoglikémia, ketoacidózis).

Ez orvosilag már a diabétesz akuttá válása lehet – viszont a biztosító ezt csak akkor fogja így kezelni, ha a kórházi dokumentációban is így szerepel.

✅ Ezért fontos, hogy ilyen esetben kérd meg az orvost, írja bele a zárójelentésbe például:

„A tünetek fennállása a meglévő 1-es típusú diabéteszt instabillá tette, emiatt vált szükségessé a sürgősségi ellátás.”

Így van esély rá, hogy a biztosító a krónikus betegség akut fellángolásának tekinti, és a megfelelő fedezet alapján térít.

❓ Mi van akkor, ha nem írják bele, hogy a diabétesz instabilitása volt az ok?

Akkor a biztosító valószínűleg „sima fertőzésként” értékeli az esetet – és nem kapcsolja össze a krónikus betegséggel.

Ez esetben viszont az alap utasbiztosítás terhére térítheti a költségeket, hiszen egy egyszerű betegségnek minősül a helyzet.

? Ezért is fontos:

  • ha van krónikus betegség kiegészítőd, akkor dokumentálják is annak relevanciáját,

  • ha viszont a tünetek valóban csak fertőzéshez kapcsolhatók, és nem érintették a diabéteszt, akkor az alapbiztosítás is elegendő lehet.

Ez nem csalás – ez körültekintő dokumentáció, és az adott fedezeti körhöz igazított értelmezés.
✍️ Diabanyu véleménye: mit viszünk magunkkal, és mit nem?

Én azt mondom: stabil diabéteszes állapottal lehet utazni EU-n kívül is – de felelősen, tudatosan.

✅ Számoljatok vele, hogy ha az elmúlt 12 hónapban volt kórházi ellátás, sürgősségi beavatkozás vagy akut rosszabbodás, akkor a biztosító elutasíthatja a kifizetést.

Ez nem azt jelenti, hogy nem indulhatsz el – de azt igen, hogy a tudatosság lesz a legfontosabb csomagod. Kérj orvosi igazolást, olvasd el a szabályzatot, kérdezz rá írásban, és mindig legyen nálatok minden fontos papír.

A biztosítás nem garancia – hanem lehetőség. És a döntés végül mindig a tiétek.

❤️ Szóval akkor utazunk?

Mi igen. Mert nem a kockázatot visszük magunkkal – hanem egy gyereket, aki élni akar. De csak úgy, hogy értem, hol a határ, és mire számíthatunk. Te is megérdemled ezt a tudást. Mert bátor vagy, hogy elindulsz.

 

Válogatós gyerekek és a kaja-drámák: Hogyan (ne) őrülj bele?

A gyerekek válogatósak. Ez nem újdonság, és őszintén szólva, én is beleestem abba a hibába, hogy túl sokat aggódtam emiatt. Főleg amikor Dávid még kisebb volt, voltak időszakok, amikor csak bizonyos ételeket fogadott el, és az étrendje ijesztően egysíkúvá vált. Különösen az idegrendszeri fejlődés nagyobb ugrásainál volt megfigyelhető, hogy szinte teljesen szelektív evővé vált. Akkoriban sokat stresszeltem ezen, és próbáltam megfelelni az Okostányér ajánlásainak, de az idő és a tapasztalat megtanított arra, hogy nem ezen kell feszülni.

Mostanra Dávid is szélesebb skálán mozog, és épp a thai ételek is nagyon mennek nála. Ez egy fontos tanulság: a gyerekek ízlése változik, és ha nem adjuk fel a próbálkozást, egy idő után sokkal nyitottabbá válnak. Nálunk ez különösen igaz az ázsiai konyhára, hiszen rengeteget járunk japán és thai éttermekbe, és Dávid így folyamatosan találkozik új ízekkel, ételekkel, amelyekhez fokozatosan szokik hozzá. Kezdetben csak a legegyszerűbb ételeket próbálta ki, például sima rizst vagy tempurát, de idővel egyre több dolgot megkóstolt, és mostanra kifejezetten nyitott lett az ázsiai konyhára. Ez is azt mutatja, hogy a gyerekek hajlamosak utánzással tanulni – ha látják, hogy a család élvezettel eszik valamit, előbb-utóbb ők is kíváncsivá válnak.

A válogatós gyerekek TOP 5 étele

Végeztem egy gyors ötletelést a facebook követőkkel. A hozzászólások és tapasztalatok alapján ezek azok az ételek, amelyeket a legtöbb válogatós gyerek gondolkodás nélkül elfogad:

  1. Rántott hús és sült krumpli – Ropogós, kiszámítható, mindig siker.

  2. Bolognai spagetti / Lasagne – Paradicsomos tészta, umami íz, közkedvelt.

  3. Palacsinta (minden formában: banános, almás, amerikai, klasszikus) – A biztonságos édes megoldás.

  4. Tészta ételek (sajtos-tejfölös tészta, túrós csusza, carbonara) – Krémes, semleges ízvilág.

  5. Tejberizs, tejbegríz, gofri – Puha, édes, otthonos érzést ad.

Ha szeretnél több ötletet látni, megtalálod a posztot a Diabanyu facebook oldalán. 

Miért ezeket az ételeket eszik a válogatós gyerekek?

A gyerekek általában az ismerős, kiszámítható, egyszerű ételeket részesítik előnyben, mert ezek biztonságérzetet adnak nekik. Az állag és a szín is kulcsszerepet játszik:

  • Puha vagy ropogós állag – Pl. palacsinta, rántott hús, sült krumpli.

  • Krémes, homogén ételek – Pl. tejbegríz, tejberizs, sajtos tészta.

  • Világos vagy semleges színek – A tészták, tejtermékek, krumplis ételek előnyt élveznek, míg a sötétebb, zöld vagy vegyes textúrájú ételek sokszor elutasításra kerülnek.

Ezért van az, hogy a legtöbb válogatós gyereknek hasonló kedvencei vannak.

Hogyan lehet zöldséget csempészni az étrendbe?

Ha egy gyerek zsigerből elutasítja a zöldségeket, érdemes kreatívan beépíteni őket az ételekbe. Íme néhány bevált trükk:

  1. Rejtve – Pürésített répa vagy cékla a brownie-ba, cukkini az amerikai palacsintába, sütőtök a sajtszószba.

  2. Ismerős formában, kis változtatással – A kedvenc bolognai szószába egy minimális plusz zöldséget bele lehet pürésíteni anélkül, hogy változna az íze.

  3. Érdekességként tálalva – Pl. „szuperhős palacsinta” spenóttal, ami ettől zöld lesz, vagy szivárványos tésztasaláta.

  4. Zöldséges fasírt vagy röszti – Reszelt cukkini, répa vagy sütőtök ropogós formában.

  5. Levesek és pürék – A karfiolkrémleves vagy édesburgonya püré szinte észrevétlenül hoz be plusz zöldségeket.

Helló diabétesz!

És ha mindez nem lenne elég, itt van még egy kihívás: a diabétesz. Különösen kisebb gyerekek esetében ez egy óriási kihívás a szülők számára. Minél kötöttebb az inzulinterápia, annál nehezebb alkalmazkodni egy válogatós gyerek étrendjéhez.

A legnagyobb probléma? A kisgyerek nem tudja előre, hogy valóban megeszi-e az adott ételt. Lehet, hogy igent mond, de aztán egy falat után elutasítja. És amikor az inzulin már benne van, az komoly kihívásokat jelenthet.

Én ezt úgy oldottam meg, hogy amíg Dávid kisebb volt, mindig az étkezés végén adtam be az inzulint, mert ultragyors inzulinnal ez nem okozott gondot. Később, amikor ez már nem volt kivitelezhető, a felét beadtam előre, a másik felét pedig csak akkor, amikor már láttam, hogy megeszi. Ez persze inzulinpumpával könnyebben működik, hiszen nem arról van szó, hogy naponta hányszor adok be neki tollal inzulint, hanem arról, hogy mennyire lehet flexibilis a kezelés. Minden családnak ki kell kísérleteznie, hogy mi működik náluk a legjobban.

Ha semmi nem működik…

Sok szülőben felmerül a kérdés: „Mi van, ha a gyerekem semmit nem fogad el az új ételekből?” Én is jártam ebben a cipőben, amikor Dávid egy időszakban csak banánt, túrót és húslevest volt hajlandó megenni. És tudod mi a legfontosabb dolog, amit akkor megtanultam? Elfogadás.

Mert változni fog. Túl kell élni. Kínálni, mutatni, nem feladni, és hinni, hogy változni fog, mert változni fog. A válogatósság sokszor egy fázis, egy időszak, amit a gyerek kinő. A legfontosabb, hogy ne kényszerítsük és ne tegyük az étkezést konfliktusforrássá. A mi feladatunk, hogy biztosítsuk az egészséges lehetőségeket, és türelemmel várjuk, hogy a gyerek eljusson oda, hogy kipróbálja őket.

Ne roppanjunk bele!

A gyermekpszichológia szerint az étkezés nemcsak a tápanyagbevitelről szól, hanem az autonómia és a biztonságérzet egyik első formája. Ha az étkezés állandó konfliktusforrás, az később is negatív kapcsolatot alakíthat ki az étellel.

 

Végül pedig egy kis motiváció: Türelem. Elfogadás. Kitartás. Az étkezés egy hosszú távú tanulási folyamat, és minden apró lépés számít. Ha ma nem is, talán holnap. Ha holnap nem, talán egy hónap múlva. A lényeg, hogy biztosítsd a lehetőséget, de hagyd, hogy ő maga fedezze fel az ízek világát. És hidd el: változni fog. ?

Egyensúly a kötélen: hogyan tervezek tudatosan diabanyukaként

DiabAnyukaként az életünk egy folyamatos egyensúlyozás. Munka, háztartás, férj, gyerek(ek) logisztikája, és az 1-es típusú diabétesz menedzselése mind ott van a napi teendőink listáján. Ez pedig nem csak szervezést, hanem óriási érzelmi energiát is igényel. És gyakran... mi magunk maradunk a sor végén.

De van egy mondás, amit egyre inkább magamévá teszek: „Egy üres pohárból nem tudsz önteni.” Ezért hiszem azt, hogy a tudatos célkitűzés és tervezés nemcsak a családunk, hanem a saját életünk javára is válik. Ha megtanulunk célokat tűzni ki, és azok felé haladni, az egész életünkre pozitív hatással lesz.

Miért fontos a tervezés?

Sokan azt gondolják, hogy a célkitűzés csak a munkában fontos. Pedig a magánéletünkben is szükségünk van iránytűkre, amelyek segítenek átlátni a mindennapok forgatagát. DiabAnyukaként az életünk olyan, mint egy nagy kirakó, ahol minden darabot a helyére kell illeszteni. A tervezés abban segít, hogy ne a káosz uralkodjon, hanem mi irányítsunk.

  • Rendszert visz a mindennapokba.
  • Segít tisztán látni, mit szeretnénk elérni.
  • Nyugalmat ad, mert nem sodródunk, hanem céltudatosan haladunk.

Hogyan támogathat a tudatos tervezés?

1. Állíts fel célokat!

Legyenek konkrét, reális céljaid. Például:

  • „Hetente egyszer szeretnék sportolni, hogy fittebb legyek.”
  • „Havonta egyszer anya-gyerek programot szervezek, hogy erősítsem a kapcsolatunkat.”

Írd le a célokat, és azt is, miért fontosak neked. Ha tudod, hogy miért csinálod, könnyebb lesz kitartani! 
Pro tipp: maximum 3-5 célt tűzz ki, ne többet!

2. Tartsd rendben a diabétesz-specifikus dolgokat!

A diabétesz menedzselése rengeteg apró részletből áll, amelyek könnyen elveszhetnek. Ezért érdemes rendszerezni:

  • Mikor cseréltél legutóbb szenzort vagy kanült?
  • Hány tűd maradt?
  • Hol szúrtad legutóbb?
  • Hogyan alakultak a vércukortrendek?

Egy egyszerű lista vagy tervező sokat segíthet, hogy ezek ne terheljenek fejben. 

3. Szánj időt magadra!

Tudom, hogy sokszor lehetetlennek tűnik, de hidd el, hogy ez a legfontosabb. Ha te feltöltött vagy, az egész családod profitál belőle.

  • Szánj 15 percet egy csendes kávéra.
  • Mozogj, akár csak 10 percet.
  • Írd le a napi hálanaplóba, miért vagy hálás.

4. Ellenőrizd a haladást!

Négyhavonta állj meg, és nézd meg, hol tartasz. Mit sikerült elérni? Mit érdemes módosítani? Ez az apró visszatekintés motiváló és irányt mutat.

A Tervező, amely Segít Mindebben

Ha úgy érzed, szükséged lenne egy kis segítségre a rendszerezésben, létrehoztam egy interaktív tervezőt, amely:

  • Segít célokat kitűzni.
  • Nyomon követi a diabéteszhez kapcsolódó teendőket.
  • Támogat a mentális egészséged megőrzésében.

Töltsd le most itt!

Ne feledd: a siker tervezéssel kezdődik!

Az életed nemcsak arról szól, hogy túlélj. Arról is, hogy valóban élj, fejlődj, és megtapasztald azokat a dolgokat, amelyek boldoggá tesznek. Tervezz, haladj, és ünnepeld meg az eredményeidet!

Iskolakezdés: Tízórai és uzsonna ötletek – amit a kisfiam szeret

De mit eszik a diabos gyerek az iskolában?

 Ahogy közeledik az iskolakezdés, gyakran megfordul a fejemben, hogy mit is tegyek a gyerek táskájába tízóraira és uzsonnára. Mivel a zöldségeket csak főzelék formájában vagy rántva hajlandó elfogyasztani, gyümölcsökből viszont jöhet szinte bármi, a menü összeállítása mindig kihívás. Bár a gyümölcsöket szereti, fejtörést okoz, hogyan tartsam változatosan a kínálatot. Mindig keresem az új ötleteket, hogy ne unja meg a napi adagját, és közben olyan recepteket találjak, amelyek a legjobbak a cukrának, főleg délelőtt. Hoztam nektek 3 kedvencet plusz 1 ráadást, Dávid ízlése alapján.

1. Dominó szelet: Egy kis édes kényeztetés (klikk a címre)

A dominó szelet igazi klasszikus nálunk. Nem csak finom, de könnyen szállítható is, így tökéletes választás tízóraira. Ráadásul a hétvégén egy adaggal előre elkészíthetjük, így hétköznap csak előkapjuk a dobozból, és már indulhat is az iskolába.

2. Túrós muffin: A reggeli rohanás megmentője (klikk a címre)

A muffin nálunk igazi jolly joker. Mivel a kisfiam imádja a túrós süteményeket, a túrós muffin az egyik kedvencünk lett. Ez a változat pedig olyan összetevőkből készül, amelyek illeszkednek a diabéteszes étrendhez, így nyugodtan adhatom neki. Alig 10 perc alatt be lehet keverni, 25 perc alatt megsül, és már mehet is a dobozba. A legjobb benne, hogy bármilyen gyümölccsel feldobhatjuk, így mindig változatos marad. Egy kis áfonya, málna vagy akár alma – a lehetőségek végtelenek.

3. Tejszelet: Egy falatnyi boldogság (klikk a címre)

A tejszelet szintén a kedvencek közé tartozik. Egy lágy, könnyed sütemény, amit a kisfiam szívesen majszol el az iskolában. Épp elég édes, hogy kielégítse az édesség utáni vágyat, de nem túl nehéz, így uzsonnára is tökéletes.

+1 Ráadás: Túró Rudi kocka – Az igazi magyar klasszikus (klikk a címre)

És ha már túrós édességek, nem maradhat ki a túró rudi kocka sem. Ez a finomság a kisfiam egyik nagy kedvence, és bár nem a leggyorsabb elkészíteni, megéri a fáradtságot. A túrós réteg és a csokimáz kombinációja egyszerűen ellenállhatatlan.

A recepteket "Az áfonya mámora" blogról hoztam. Az Áfonya Mámora blog egy otthonos hely, ahol a szerző, aki maga is inzulinrezisztenciával él, olyan recepteket oszt meg, amelyek inzulinrezisztencia diéta kompatibilis alapanyagokból készülnek. Ezek az ételek nemcsak azoknak szólnak, akiknek oda kell figyelniük a vércukorszintjükre, hanem mindenkinek, aki egyszerűen csak finom és kiegyensúlyozott fogásokat keres.

Tippek a mindennapokra

Ami nálunk bevált, hogy hétvégén egy kis előkészülettel megkönnyítjük a hétköznapokat. Pár finom, könnyen elkészíthető süteménnyel indul a hét, és így reggelente nincs kapkodás, mégis mindig van valami finomság a kisfiam táskájában. Bár a smoothie-kat is nagyon szereti, azokat inkább hétvégére tartogatjuk, maga az elkészítése is rituálé.

Én a sütikhez már csak fehér lisztet használok, és inkább abból jobb minőségűt.

Diabanyuként különösen fontos számomra, hogy amit a kisfiam eszik, az ne csak finom, hanem a diabétesz szempontjából is megfelelő legyen. De nehogy azt gondoljátok, hogy minden nap sütök-főzök! Nálunk is vannak olyan helyzetek, amikor fáradt vagyok, amikor egyszerűen elegem van, és olyankor nem foglalkozom ezzel a kérdéssel. És ez teljesen rendben van. Mindannyian csak annyit tudunk beleadni, amennyink van, és néha az is elég, ha csak összedobunk valamit gyorsan vagy előkapunk egy egyszerűbb megoldást. Az a legfontosabb, hogy ne gyötörjük magunkat azért, mert nem vagyunk mindig tökéletesek – elég, ha szeretettel és törődéssel tesszük, amit tudunk.

Élet diabétesszel a háború árnyékában

2022. szeptember 26. - Bak Bernadett

Ha valakinek - akár önmaga, akár családtagja miatt - már az élete része az 1-es típusú, vagyis autoimmun eredetű, inzulinfüggő cukorbetegség, az a saját bőrén érezheti, hogy milyen odafigyelést, folyamatos készenlétet igényel a cukorérték megfelelő tartományban tartása. Bár egy idő után a napi rutinba illeszkedhet az ételek szénhidrátjának számolása és a megfelelő mennyiségű inzulin bejuttatása a szervezetbe, de elég egy kicsit felborítani a menetrendet, hogy problémák adódjanak. Ezek alapján gondoljunk bele, miként változhat meg egy 1-es típusú diabétesszel élő helyzete, ha a jellemzően amúgy sem nyugodt hétköznapokból egy háború közepébe csöppen. Ráadásul a háború veszélyeztetheti többek között az inzulin elérhetőségét, ami az 1-es típusú diabétesszel élők esetében néhány nap alatt végzetes lehet.

Idén februárban Oroszország teljes körű háborút indított Ukrajna ellen, ami milliókat kényszerített otthonuk elhagyására. Egy ilyen helyzet az egészséges szervezetet is megviseli, a betegek helyzetét pedig sokszor reménytelenné teszi. Ráadásul mindez még nagyobb kihívást jelent, ha egy beteg gyermekről van szó.

Interjúalanyunk épp ebben a helyzetben van. Ukrajnában élt családjával, köztük az 1-es típusú cukorbetegséggel küzdő gyermekével. A háború miatt kényszerültek elhagyni az otthonukat, hogy Románián keresztül érjék el Magyarországot, ahol végül menedéket leltek. Ám egy átmeneti szálláshely önmagában nekik még csak részleges segítségnek bizonyult, hiszen a cukorbeteg kisfiúnak folyamatos inzulinellátásra és orvosi felügyeletre is szüksége volt. Ebben segített nekik a DiabErnyő Alapítvány, amely 2022 február végétől segíti és támogatja az Ukrajnából érkező 1-es típusú diabétesszel élő gyermekeket és felnőtteket.

A háború kitörése utáni pár napban egy segélyvonalat hoztak létre, ahol magyarul és ukránul beszélő önkéntes operátorok dolgoznak, rögzítik a segítségkérést, hogy aztán orvosok és önkéntesek bevonásával nyújtsanak gyakorlati megoldást. Nem csak az orvos, vagy a megfelelő egészségügyi intézmény ajánlásával, hanem diabéteszes eszközökkel, élelmiszerekkel, a jogaik érvényesítésével kapcsolatos ügyintézéssel, lakhatással is támogatják a hozzájuk fordulókat. Az interjúban egy Kijevből menekülő ukrán családot kérdeztünk arról, hogy miként jutott el az alapítványhoz, és miben tudtak nekik segíteni a DiabErnyő munkatársai? Erről kérdeztük az anyukát.

Hány éves a gyermeked és mióta él diabétesszel? Tulajdonképpen mióta vagy - ahogy azt Magyarországon mondják - diabanyu?

A kisfiam most lett 7 és fél éves, s mivel hatéves korában diagnosztizáltak nála az 1-es típusú diabéteszt, így másfél éve vagyok diabanyu szerepben.

A háború kezdetekor milyen volt a helyzet Kijevben egy diabéteszes szempontjából? Kértetek orvosi segítséget?

Amikor Oroszország megkezdte a támadást, hirtelen nem volt kitől segítséget kérni. Nem vártunk semmire, hanem azonnal elmentem a patikába és saját pénzből vásároltam inzulint. Megvettem, amennyit csak adtak. Ez az elsődleges a fiamnak a túléléshez.

Gondoltatok arra, hogy mi lesz, ha hónapokig elhúzódik a háború? Egyáltalán - az előzmények alapján - tudtál erre mentálisan készülni? Vagy annyira hirtelen történt minden, hogy csak tettétek, ami épp eszetekbe jutott?

Amikor a háború elkezdődött, még reménykedtünk. Nem indultunk útnak azonnal, hanem vártunk, bízva abban, hogy napokon belül vége lesz ennek a borzalomnak. Egészen két hétig kitartottunk az otthonmaradás mellett, de végül a gyerek miatt mégis útnak kellett indulnunk.

A kisfiam cukorértékeire rendkívül negatív hatással van a stressz. Naponta többször kellett légvédelmi szirénák harsogásában, azonnal lerohanni az óvóhelyre. Hiába igyekeztünk - a lehetőségekhez mérten – pánikolás nélkül reagálni mindenre, pusztán a szirénák hangjától is felszökött a cukra. Erre a helyzetre képtelenség lett volna előre felkészülni.

Szóval két hétig csináltuk ezt, reménykedtünk, hogy vége lesz, de végül úgy döntöttünk, a gyermek egészsége és a biztonságunk érdekében elhagyjuk az országot.

Milyen volt az út? Az utazás nem viselte meg nagyon a kisfiadat?

Körülbelül egy hétig tartott az út. Ennek két oka volt, az egyik, hogy Moldován, Románián keresztül jöttünk, a másik pedig, hogy folyamatosan tartanunk kellett magunkat a kisfiam étkezéseihez. Nagyon sokszor meg kellett szakítanunk a menekülést, hogy tudjuk tartani a diabétesz diétát. A fiamnak időre kell ennie, méghozzá a betegségének megfelelő ételt. Így nekünk jóval tovább tartott az út, mint azoknak, akik egészségesen vágtak neki a világnak. Viszont az út során szerencsére megfelelő vércukorértékeket tudtunk mérni.

Hogyan találtatok rá a DiabErnyő Alapítványra?

Követek egy oldal, amely a Budapestre érkező Ukránoknak szól. Itt találkoztam a DiabErnyő Alapítvány hirdetésével. Tudatosan kerestem segítséget, hiszen egy idő után  fogytán voltunk az inzulinnak, így megoldást kellett találnom erre a problémára.

Ezek szerint az inzulin kérdése megoldódott. Most a diabétesz gondozással kapcsolatban mi hiányzik a legjobban?

Az inzulinon kívül az is hiányzott, hogy orvos lássa a gyereket. Ez is sok fejtörést okozott, de szerencsére a napokban már megoldódik, mert a DiabErnyő Alapítvány munkatársai ajánlottak számunkra megfelelő doktort.

Ezen felül azt hiszem, leginkább a nyugalom hiányzik.

Jártok közösségbe?

Eddig még nem volt lehetőségünk, de már beszéltünk erről az alapítvány önkéntes segítőivel. És ajánlottak ukrán gyerekeknek szóló táborozási lehetőséget, amelyre már le is adtuk a jelentkezésünket.

Szeretném ha a fiam vele egykorú gyerekekkel tudna beszélgetni, játszani, ezért állandóan kutatom az ilyen jellegű eseményeket, rendezvényeket és táborokat. Csodálatos lenne, ha a nyarat nyugodt körülmények között tölthetné, új barátságokat kötve.

Akkor reméljük, jó hír nektek és a hozzátok hasonló helyzetben lévőknek, hogy a DiabErnyő Alapítvánnyal dolgozunk azon, hogy  összehozzuk az itt élő diabos gyerekeket és diabos szülőket. Amint megvannak ennek a részletei, közzétesszük. Szerintünk nagyon hasznos lenne a közös élmény, a beszélgetések, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.

Igen, én is így gondolom. Már az eddigiekért is nagyon hálásak vagyunk! Diabanyuként hatalmas segítség, hogy megfelelő körülményeket tudok biztosítani a fiamnak, amíg véget nem ér a háború és vissza nem térhetünk az otthonunkba.

Az 1-es típusú (inzulinfüggő) diabéteszről

Dr. Luczay Andrea, diabetológus, endokrinológus, egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem I. sz. Bókay Gyermekklinika diabétesz osztályának vezetője és a DiabErnyő Alapítvány kurátora, aki több évtizede gondoz diabétesszel élő gyermekeket.

Az egyes típusú diabétesz oka, hogy az inzulint termelő sejtek a hasnyálmirigyben egy autoimmun folyamat következtében elpusztulnak. Az inzulin teszi lehetővé, hogy a cukor bejusson a sejtekbe és ott a bonyolult anyagcsere folyamatokon át a sejt és ezen keresztül a szervezet fő energiaforrásává váljon. Az inzulint napi többszöri bőr alá adott injekció (penes kezelés) vagy folyamatos inzulin infúzió (inzulinpumpa ) keretében lehet a szervezetbe jutatni. Ha a diabéteszes nem jut inzulinhoz akkor órákon belül inzulinhiány alakul ki a szervezetben. Emiatt kezdetben magas vércukorértékek jelennek meg , majd mivel a sejtekben alternatív anyagcsere utak kapcsolódnak be az aceton termelés fokozódik, a szervezetben a vegyhatás savas irányba tolódik el (acidózis), egy két napon belül kóma alakul ki, ami kezeletlen esetben a beteg elvesztéséhez halállához vezet. Az 1-es típusú diabétesszel élő számára az inzulinhoz hozzájutás alapvető emberi jog kell legyen!

Röviden a DiabErnyő Alapítványról

A DiabErnyő Alapítvány 2022-ben született újjá azzal a céllal, hogy az 1-es típusú diabétesszel élőket és családjai életét segítse, könnyebbé tegye. A korábbi Diabkülönítmény csapat az alapítványban folytatja tovább a magyarországi hátrányos helyezetű 1-es típusú diabétesszel élő gyereket nevelő családok segítését. Az elmúlt években 3 karácsonyi akciót, folyamatos segítséget és több adománygyűjtést szerveztek a közösség bevonásával.

www.diabernyo.hu

 

süti beállítások módosítása