A magas vércukor leleplezése: okok, tünetek és megoldások!

2023. szeptember 29. 14:41 - NaNami

 

A hiperglikémia olyan állapot, amelyet magas vércukorszint jellemez. Hiperglikémiáról akkor beszélünk, amikor a vércukor értéke éhgyomri állapotban 7 mmol/l feletti, vagy étkezés után másfél órával a 8 mmol/l értéket meghaladja. Ezt az állapotot számos tényező okozhatja, többek között a genetika, a helytelen táplálkozás és a testmozgás hiánya, bizonyos gyógyszerek és olyan alapbetegségek, mint a cukorbetegség.

A magas vércukorszint korai tünetei

  • Erőtlenség
  • Fáradtság
  • Levertség
  • Szomjúság
  • Gyakori vizelés
  • Látászavar
  • Bőrviszketés

A nagyon magas, illetve egyre növekvő vércukorszint tünetei

  • Súlyveszteség
  • Izomfájdalom, görcsök
  • Hasfájás
  • Rosszullét, hányás
  • Zavart elmeállapot
  • Acetonszagú lehelet
  • Eszméletlenség

Szövődmények

A hiperglikémia súlyos állapot, amely kezeletlenül hagyva számos szövődményhez vezethet. Az egyik legközvetlenebb probléma a diabéteszes ketoacidózis (DKA), amely súlyos állapot, amikor a szervezet glükóz helyett zsírt kezd lebontani energiaként. Ez ketonok termelődéséhez vezet, amelyek túl magas szint esetén mérgezőek lehetnek a szervezet számára. A DKA olyan tüneteket okozhat, mint hányinger, hányás és légzési nehézség, és ha nem kezelik, végzetes lehet.

A hiperglikémia másik szövődménye a szervek hosszú távú károsodása. A magas vércukorszint károsíthatja az ereket, ami a szívbetegségek, a stroke és más szív- és érrendszeri problémák fokozott kockázatához vezet. Károsíthatja a veséket is, ami veseelégtelenséghez, valamint a szemet, ami vaksághoz vezethet. A magas vércukorszint károsíthatja az idegrostokat is, ami a diabéteszes neuropátia nevű állapothoz vezethet, amely zsibbadást, bizsergést és fájdalmat okozhat a kezekben és lábakban.

Kezelése

Kezelése a kiváltó októl és az állapot súlyosságától függ. A cukorbetegek esetében a kezelés jellemzően az életmódváltás, például az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás, valamint a gyógyszerek, például az inzulin vagy a szájon át szedhető cukorbetegség elleni gyógyszerek kombinációját jelenti. A terhességi cukorbetegségben, azaz a terhesség alatt kialakuló cukorbetegségben szenvedők esetében a kezelés jellemzően étrendi változtatásokat és bizonyos esetekben inzulininjekciókat foglal magában.

A cukorbetegséggel nem rendelkező emberek esetében a hiperglikémia kezelése általában életmódbeli változtatásokat, például fogyást, egészséges étrendet és rendszeres testmozgást foglal magában. Ha a hiperglikémia oka gyógyszeres kezelés, az orvos módosíthatja vagy megváltoztathatja a gyógyszert.

pexels-taryn-elliott-4374580.jpg

Összefoglalva, ez  egy súlyos egészségügyi állapot, amelyet magas vércukorszint jellemez. Leggyakrabban a cukorbetegséggel hozható összefüggésbe, de más tényezők is okozhatják, mint például a helytelen táplálkozás, a testmozgás hiánya és bizonyos gyógyszerek. Kezelés nélkül a hiperglikémia számos súlyos szövődményhez vezethet, beleértve a diabéteszes ketoacidózist, a szervezet szerveinek és rendszereinek hosszú távú károsodását, valamint a szívbetegségek, a stroke és más szív- és érrendszeri problémák fokozott kockázatát.

Az alacsony vércukor veszélyeiről itt olvashatsz!

A prevenció életet menthet, 1-2 évente érdemes elmenni vércukor ellenőrzésre, hogy időben észleljék a II. típusú cukorbetegséget!

Szólj hozzá!

Cukorbetegségem története

2021. április 04. 21:04 - NaNami

I. rész

  Ebben a posztban befogom mutatni, hogy miként derült ki a betegségem. Közel 16 éve élek együtt az egyes típusú cukorbetegséggel. Ahogyan a korábbi posztomban is említettem ebben az esetben felesleges az okokat keresni. Azt nem tudom megmondani, hogy pontosan mikor és hol kezdődött, de hogy milyen esemény sorozatok következtében azt talán igen. Amit fontos az elején tisztáznom, hogy ez egy nagyon rövid folyamat volt, és több tényező is szerepet játszott benne.

Első tényező

2005-ben az immunrendszerem nagyon legyengült, és szinte folyamatosan beteg voltam. Rendszeresen tüszős mandulagyulladásom volt, amiért majdnem eltávolították a mandulámat . Azonban erre végül nem volt szükség, mert ez után nem sokkal derült ki, hogy mi okozta a folyamatos megbetegedésem.

Második tényező

Ugyan ennek az évnek a nyarán édesapámmal egy 1 hetes görögországi utazáson vettem részt, amit nagyon nehezen viseltem. Hiába voltam egy gyönyörű helyen nem éreztem jól magamat, és haza szerettem volna jönni. Ez után még 2 hetet mamámnál kellett eltöltenem, mivel itthon lakás felújítás zajlott. Ezek az események nem számítanak nagy dolgoknak, de akkortájt iszonyatosan nehezen viseltem. Folyamatosan kedvtelen voltam és a sírás kerülgetett. Ezek a lelki tüneteket a folyamatos magas vércukor miatt voltak.

"Következmény"

Azonban ezeknél a tényezőknél míg nem gondoltam, hogy valamilyen komolyabb baj állhat a háttérbe, vagy hogy a két tényező összefügg egymással. Amikor már folyamatosan szomjas és éhes voltam, annak ellenére, hogy 0-24 ettem és ittam, akkor kezdtem el aggódni. Drasztikusan fogytam, és itt tényleg azt kell érteni, hogy drasztikusan. Soha nem voltam valami vaskos gyermek, de 10 évesen alig értem el a 25 kilót. Mondhatni csont és bőr voltam.

 Állandóan szomjas voltam, ezért liter számra öntöttem magamba a vizet, ami 1 óra múlva már távozott is a szervezetemből. A drasztikus fogyás, folytonos szomjúság és gyakori vizelési inger, illetve a megváltozott viselkedésem miatt elmentünk a házi orvosomhoz – aki helyett más rendelt -, hogy útmutatást, segítséget adjon. A házi orvos közölte, hogy ezt csak azért csinálom, hogy figyeljenek rám és ez csupán lelki eredetű. Ekkor a családommal próbáltuk mi ki kezelni a problémát, áttértem a napi ötszöri étkezésre illetve egészségesebb ételeket fogyasztottam. Ez ideig-óráig orvosolta a problémát, de meg nem oldotta. Egy reggel a boltból hazafelé egyik pillanatról a másikra elvesztettem az eszméletemet. Mikor magamhoz tértem – magamtól tértem magamhoz, mert nem volt senki a közelemben - olyan rosszul voltam, hogy csak kiáltani tudtam valakinek, hogy segítsen. Az ájulás után ismételten lementünk a házi orvosomhoz, és miután elmeséltem a panaszaimat, elküldött, hogy végezzek el egy keton-vizelet vizsgálatot. Ezt követően beküldött a Tűzoltó utcai gyermekklinikára. A kórházban a vérvétel nehézkes volt, mivel a vérem már kezdett besűrűsödni. Megmérték a cukromat, ami 26 körüli volt és befektettek az osztályra. Körülbelül 10 napot töltöttem bent, amíg elmondták, hogy pontosan mi a bajom, és hogyan kell kezelni. Megismertem az kezelő orvosomat, aki az elkövetkező években figyelte és segítette a cukrom szinten tartását. Véleményem szerint az egyik legjobb diabetológus, akivel eddig találkoztam. Nem sajnálja az időt, és személyre szabja az inzulinadást. A 10 nap letelte után megkaptam az első inzulinom és vércukor mérőm (Dcont).

A korábbi tüneteim elmúltak, elkezdtem hízni, ami annak is köszönhető, hogy magasabb szénhidrát diétán voltam, ami napi 250-300 ch-t (szénhidrát) jelentett elosztva 5 étkezésre. A 18. életévem betöltéséig minden augusztus utolsó hetét a kórházban töltöttem a kontroll vizsgálatok miatt, de igazából ez olyan volt egy idő után, mint egy 1 hetes - utolsó 3-4 évben 2 napos - nyári tábor. Megismerkedhettem számtalan emberrel, akikkel össze is barátkoztam.
Fordulópontnak tekintem, mikor 1 év után megállapították, hogy valószínűleg lisztérzékeny is vagyok és gluténmentes diétát kell tartanom, illetve mikor évekkel ezután kiderült, hogy mégsem vagyok vagy elmúlt a lisztérzékenységem, de erről bővebben a következő blogbejegyzésemben mesélek.

 Amennyiben bármilyen tüneteket észlelsz magadon, ami eltér a megszokottól ne félj szólni és segítséget kérni. Illetve ha van bármi, amire kíváncsi vagy az 1-es típusú cukorbetegség kapcsán írj kommentet vagy emailt az edeseletcukornelkul@gmail.com-ra.

Köszi, hogy itt voltál!
Legyen szép napod!

Szólj hozzá!

Mi is az a cukorbetegség? Hogyan vedd észre a tüneteket!

2021. április 04. 21:03 - NaNami

       Ebben a bejegyzésben befogom mutatni, hogy mi is a cukorbetegség, milyen típusai vannak, és hogyan ismerhetjük fel a tüneteket. Remélem azok is megismernek valami újat, akik már a kórral együtt élnek. A cukorbetegség egy autoimmun betegség, ami annyit jelent, hogy a saját szervezeted önmaga ellen fordul. Fontos megemlíteni, hogy ez csak az 1-es típusú cukorbetegségre igaz, mert a 2-es típus kialakulásánál döntő szerepe van az életmódnak. Sajnálatos módon az utóbbi években drasztikusan05cb19a92a244a7a2cef5eeaeaad178a.png megnövekedett nem csak Magyarországon, de világszerte is a cukorbetegségek száma. A cukorbetegség, vagy diabétesz során a szervezetben a cukor túlzottan felhalmozódik. A cukor/glükóz nélkülözhetetlen számunkra, hiszen  az energiaforrásunk, amely akkor lesz hasznos, hogyha betud épülni a sejtekbe. A cukorbetegség az orvostudomány jelenkori álláspontja szerint nem gyógyítható, élethosszig tartó kezelést igényel. A cukor beépülését az inzulin segíti elő. Az inzulin a hasnyálmirigyben található („Langerhans szigeteiben”) béta sejtek által termelt hormon. Ez az inzulin nevezetű hormon nem működik, vagy csak részlegesen működik, attól függően, hogy melyik típusban „szenvedsz”:

   1-ES TÍPUS

Gyermekeket és fiatalokat érinti főként. Ebben az esetben a szervezet egyáltalán nem termel inzulint, mert a béta sejtek valamilyen okból kifolyólag elpusztultak. Ez miatt a szervezetbe bekerült cukor nem képes beépülni a sejtekbe, hanem megmarad a vérben és magas vércukorszintet okoz. Ha 1-es típusú cukorbeteg vagy szinte felesleges az okokat kutatni, hogy miért is alakulhatott ki, mert a mai napig nem tudnak erre pontos választ adni az orvosok, kutatók. Feltételezések vannak, lehet, genetikai hajlam, vírusok szerepe vagy autoimmun eredet.

Tünetek: Mivel a szervezetbe a cukor nem tud hasznosan beépülni, és a sejtek éheznek, ezért a fehérjéket és zsírokat kezdik átalakítani cukorrá az éhezés elkerülése végett. Ezek miatt nagy mértékű fogyás figyelhető meg, gyakori vizelési inger ( kb. 1-2 óránként), illetve folytonos szomjúság. Jellemzőek a hangulatingadozások, fáradékonyság és kedvtelenség.

Kezelés: Inzulin pótlásra van szükség külsőleg. Ez a pótlás történhet inzulin tollon, illetve inzulinpumpán keresztül. Az inzulinpumpa folyamatosan a testen van, és adagolja az inzulint, olyan mint egy mechanikus béta sejt, ami kívül található meg a szervezetből. Az inzulin toll esetében napi többszöi szúrás szükséges.inzulin.jpg Az inzulin felszívódásától függően kell adni egy nap. Ahhoz, hogy a megfelelő mennyiséget adj szükséges a vércukor folyamatos mérése vércukormérő segítségével. Ennek a segítségével megállapítható, hogy mikor kell többet vagy kevesebbet adni. Fontos, hogy minden ember más, mindnekinek meg kell találnia a megfelelő mennyiségű inzulint, ami az ő életmódjához passzol. 
   
   2-ES TÍPUS

Főként az idősebb korosztályt érinti. Ebben az esetben az inzulint termelő béta sejtek nem teljesen mértékben pusztultak el, de ennek ellenére sem termelnek elegendő inzulint a cukor beépüléséhez. Kialakulásának főbb okai, rizikótényezői: túlsúlyos állapot, minimális mozgás, magas vérnyomás, genetikai hajlam ( cukorbeteg a családban), rendszertelen életmód, és túlzott egészségtelen étel ( hozzáadott cukrot tartalmazó) fogyasztása.

Tünetek: Ebben az esetben - az 1-es típustól eltérően - van a szervezetben minimális inzulin termelés, ezért a vércukor szint lassabban emelkedik.  Felismerése ebből fakadóan egy sokkal hosszabb folyamat. Főbb tünetek: romló látás, végtagok zsibbadása, nehezebben gyógyuló sebek, bőrviszketés. Általában akkor kerül felismerésre amikor már jelentkeztek szövődmények.

Kezelés: Elsődlegesen életmód terápiát alkalmaznak, amelynek a lényege az egészséges étrend és mozgás megléte. Ha a terápia nem elegendő a vércukor szinten tartásához , akkor gyógyszeres kezelést (antidiabetikum) írnak elő. Azok számára, akik nem tartják a terápia által előírt diétát később inzulinkezelésre (inzulin toll vagy pumpa) kell átváltaniuk. A vizsgálatok azt bizonyították, hogyha korábban állunk át az inzulinterápiára, akkor sokkal kevesebb az esélye annak, hogy később bármiféle szövődmény kialakul.

Bár a világon ezt a két típus a legismertebb, azonban van még két típus, amit érdemesnek tartok megemlíteni:

   3-AS TÍPUS

Fajtáit az előidéző ok alapján különböztetjük meg. Ilyenkor ismerhető az, hogy miért alakult ki a cukorbetegség és a fentiektől eltérően valamilyen speciális ok áll a háttérben. A diabétesz ezen típusai nagyon ritkák.

   4-ES TÍPUS

A terhességi cukorbetegség. A várandósság utolsó szakaszában jelentkezik. Ez nem örök életre szól, a szülés után magától megszűnik, de ennek ellenére is nagyon fontos a kezelése. Azoknál, akiknél jelentkezett ez a típus, érdemes a szülés után is odafigyelni a vércukorszintre, és eljárni szűrővizsgálatokra, mert előre jelezheti a 2-es típusú cukorbetegséget.

c042fbe2e54a931d049a8716cb160a64.png

A testmozgás, illetve a helyes étrend segíti a vércukor szinten tartását típustól függetlenül. A fenti infografika segít abban, hogy felismerd a tüneteket magadon. Illetve, hogyha már cukorbeteg vagy, akkor lásd, hogy mik voltak az árulkodó jelek, hogy valami nincs rendben a szervezetedben. Amennyiben bármi olyat érzel magadon, ami szokatlan ne félj segítséget kérni.

Kommentben írd meg a véleményedet, illetve azon témákat, amiket szívesen olvasnál a cukorbetegséggel kapcsolatban.


Köszi, hogy itt voltál!
Legyen szép napod! 

 

 

Források:
https://medicover.hu/gyakori-betegsegek/cukorbetegseg/
https://www.webbeteg.hu/cikkek/cukorbetegseg/122/mi-a-cukorbetegseg
https://www.who.int/health-topics/diabetes#tab=tab_

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása