Clothes of Nature

Clothes of Nature

Mire figyelj oda a téli cipők, csizmák vásárlása előtt

2017. november 20. - CLON

A hideg idő és a hó beköszöntével bizony a lábbeliket is le kell cserélni melegebb társaikra, amely nemcsak hogy megvédik a lábunkat a hidegtől, de sokan oda figyelnek arra, hogy jó megjelenésű vagy épp robosztus legyen. Szerencsére ma már egyre többen gondolkodnak el a csizmák vásárlásakor és a hagyományosan készített lábbeliket lecserélik fenntartható illetve vegán cipőkre. Az ilyen cipők vagy csizmák keresése nem könnyű feladat ma még, de mutatunk 5 gyártót, ahol garantáltan megtaláljuk télire is az új kedvencünket.

Az itt bemutatott gyártók különböző szempontokra összpontosítanak: egyesek mikroszálas, vegán bőrt vagy újrahasznosított PET palackokat használtak fel téli cipőikhez. A valódi bőr legtöbbször Németországból vagy Közép-Európából származik, ahol a bőrt általában élelmiszertermelés melléktermékeként állítják elő, ezáltal nem szükséges az állatok további mészárlása. Egyes gyártók az ellenőrzött biológiai állattartásból származó bőrt is felhasználják.

8640754308_0a04984e28_b.jpg

Noel Klein-Reesink 2011-ben indította útjára az első ekn lábbeli kollekciót. Motivációja alapján olyan tisztességes szabványokat akart követni, amelynek semmi köze a poros ökológiai képhez. Ugyanakkor a főbb márkáktól függetlenül szeretett volna dolgozni. Az ekn lábbelivel ezt a célt sikerült elérnie. Főként növényi cserzett bőrből, szerves pamutból készülnek a lábbelik. Sok ekn cipő talpa újrahasznosított hulladékból áll. 
Az ekn név egy régi oszmán nyelvből származik, jelentése mag, vetőmag. Azért ezt a nevet választotta, mert tetszett számára a  metafora, melyet a "With claim, be the seed" kifejezés jelentett, miszerint mi is lehetünk egy jobb világ magjai. Az ekn-t híres művészek, köztük Max Herre és Joy Denalane is támogatják. 
A cipők minőségének és az erőforrások megtakarításának érdekében az ekn csak kis számban termel, de annál szebb cipőket.

A cipész Johann Wagener által 1608-ban alapított családi vállalkozás továbbra is ökológiai jellegű cipőket gyárt. A John W. Shoes cipőket kézzel készítik és a bőrt kizárólag növényi cserzéssel állítják elő.
„Még amikor a krómhullám bejött az 1940-es években, mi megmaradtunk a növényi cserzésnél. A kézműves szektorból származunk és mindig nagy hangsúlyt fektetünk a kézműiparra és a természetes anyagokra” – mondta Detmar Johannes Wagener cégigazgató. A téli cipőkhöz készült bőr Spanyolországából vagy Portugáliából származik és tölgyfa kéreggel van kiképezve. A gyárakban odafigyeltek arra is, hogy az alkalmazottaknak jusson idő a családra is, ne csak a munka rabságában éljenek. A kollekcióban a vegán téli csizmák is szerepet kapnak. Újrahasznosított PET palackokból, ökológiai szerves pamutból, portugál parafából és vászonból készülnek. A John W. cipők tartósak, eltávolítható talpbetét van bennük, amely szükség esetén ortopédiai betéttel is helyettesíthető.

8640754042_5b91eb1c73_b.jpg

A Think! kollekcióiban a modern stílus épp úgy megtalálható, mint a klasszikus. 200 éves cipész dinasztiából származó Martin Koller rácáfol arra a tényre, hogy az egészséges cipő szörnyen csúnya. A Think! cipők kizárólag Németországból, Közép-Európából és Olaszországból származó növényi cserzett bőrből készülnek, amelyek víz- illetve szennyeződéstaszítóak.A belső kialakítás bőrfelülete kizárólag növényi származású, a külső réteg modelltől függően különböző lehet. Azon modellek, melyek száz százalékosan növényi cserzésű bőrből készülnek, jellegzetes ismertetőjellel, a bélésen található zöld virágmintázattal vannak ellátva. A cég odafigyel a tisztességes körülményekre, ami a gyártást illeti és leginkább kézzel készíti el a lábbeliket. Hosszú távú partnerséget ápol Boszniával, Olaszországgal, Magyarországgal és Romániával. A téli cipők talpbetétje megváltoztatható, akár ortopédiai, akár újabb betétek szempontjából.

2010-ben a francia művész és tervező Marion Hanania megalapította a vegán cipőmárkát, a Good Guys-t. A vegetáriánusként élő művész ökológiai, elegáns és kiváló minőségű alternatívát szeretett volna létrehozni a bőrcipők területén. A cipő anyagául mikroszálas vásznat és természetes gumit használnak. Ez könnyű, vízálló, tartós és kényelmes viseletet biztosít és emellett a Petától megkapta az Approved Vegan címkét is. Az anyagok Olaszországból, Spanyolországból és Portugáliából származnak. Sokan mondják, hogy a mikroszál nem optimális, mert műanyag és így biológiailag nem lebontható. A gyártó szerint a felhasznált mikroszálas anyag teljesen újrahasznosítható. A Good Guys a lehető legmagasabb CO2-semleges, Öko-Tex 100 tanúsítvánnyal is rendelkezik, amely nagymértékű tisztességes gyártást biztosít.

6834951279_11071c5955_b.jpg

A cipőgyártó Heinrich Staudinger felvásárolt egy cipőműhelyt Schremsben, Ausztriában, amely társadalmi projektként alakult és végül kudarcot vallott, de megszületett belőle a Waldviertler cipészet. A cipőik elsősorban még mindig a Waldviertelben készülnek. A cég alapítása előtt, a cég értékesítési csoportja szerves cipőket értékesített és végül úgy döntött, hogy felépíti saját cipész piacát. A GEA a cipőműhelyből és cipőboltokból fejlődött ki. Ma a GEA elsősorban Waldviertler cipőket és Waldviertler táskákat, valamint GEA bútorokat és természetes matracokat forgalmaz. A Waldviertlert a közös jó gazdasági koncepciója vezérli. Itt a vállalat sikere az alkalmazottak, a társadalom és a környezet javára is kiszámításra kerül, nemcsak a gazdasági növekedés vezérli. A Waldviertler cipő anyagai a régióból származnak és az Alsó-ausztriai Waldviertelben élő kézművesek készítik.
Egy téli csizma 150 euróba kerül, de élettartalma egy emberöltőig tart. Minden GEA áruházban javíthatóak a csizmák. Nagyon oda figyelnek a gyártás során arra, hogy minden termék hosszú élettartalomra készüljön az elhasználhatóság helyett. A cipőkre egy éves garanciát is vállalnak.

Napjainkban egyre több cég, tervező ösztönzi a vásárlót a gondolkodásra termékeikkel és egy új élhetőbb jövőt, különböző megoldásokat mutatnak a nagyközönségnek, hogy az egészséges ruhadarabok, cipők, kabátok bizony lehetnek gyönyörűek, exkluzívak, tartósak és figyelemfelkeltőek. Megdöntve ezzel a régi beidegződést miszerint az egészséges az ronda. Manapság egyre többen gondolják úgy hogy a jövő trendje bizony az egészséges, fenntartható ruhadarabok, legyen szó a nyári vagy a téli divatról.

A Fair Fashion ajánlatai őszre

Az ősz beköszöntével, ahogy a napok hidegebbé válnak, észrevehetjük, hogy bizony szükség van pulóverre, átmeneti kabátra vagy sálra. A fenntartható és tisztességes gyártású ruházat is kínál erre az időszakra számunkra megfelelő darabokat.

A fenntartható divat egyik úttörőjénél, a divatvilágban is ismert Armedangels-nél is megtaláljuk az őszre szánt kollekciót. Az Armedangels nemcsak hogy kiváló minőségű ruhákat kínál, de rendelkezik Fairtade és GOTS tanúsítvánnyal is. Ezt jól példázza, hogy a magas nyakú pulóver 100 százalékban szerves pamutból készült, amit Portugáliában gyártottak. A türkiz színű kötött pulóver félig szerves gyapjúból és félig biogyapotból készült Törökországban. Ami nem elhanyagolandó, hogy a pulóvereket, a dzsekiket, ingeket, női- és férfi nadrágokat mind megfizethető áron kínálják. A termékeik leginkább az online shopokban érhetőek el.

langer_chen.jpg

A LangerChen divatos dzsekik és kabátok gyártására specializálódott. A piacon 2009 óta van jelen, termelési feltételei Kínában is példaértékűnek számítanak. A kínai-német vállalat a vásárlók számára maximális átláthatóságot és kiváló minőségű divatot kínál. A LangerChen főleg természetes rostokat használ, mellőzi a szennyező vegyszereket, amely megtalálható más hagyományosan előállított ruházatokban. Az őszi kollekciója elérhető különböző online shopokban.

A People Tree már húsz éve nemcsak a színes mintáiról és grafikus dizájnjáról ismert, hanem az egyedi ruháiról, szoknyáiról és kötöttáruiról is. Az új kollekcióban leginkább a csíkok dominálnak. Legfőképpen gyapotot és biogyapotot használnak. A GOTS által hitelesített termékek minden részét kézzel készítik az erőforrás-megőrző munkafolyamatokban, a Fairtrade szabályrendszere szerint. Így a kockás ruha kézi szövésű, kézzel készített kötött pulóver és a szerves pamut szoknya is kézzel szövött. A People Tree ruhák is megfizethető áron kaphatóak, saját online boltjukban illetve más online shopokban találhatjuk meg termékeiket.

 jan_n_june_1.jpg

A Jan’n June-t két fiatal hamburgi tervező alapította 2013-ban. Kollekciója fiatalos, elegáns és divatos. Ruháikat újrahasznosított poliészterből vagy szerves pamutból állítják elő. A jövőben egyre több újrahasznosított anyagot szeretnének majd használni. Az anyagok Törökországból és Indiából származnak, GOTS, IVN Best tanúsítvánnyal rendelkeznek. A Jan'n June kollekciók szintén csak online boltokban érhetőek el.

A Knowledge Cotton Apparel az alkalmi férfi ruházatáról ismert, amit leginkább szerves pamutból és más fenntartható anyagokból, például újrahasznosított poliészterből és gyapjúból gyárt már 2008 óta. A termékek tisztességes körülmények között készülnek Törökországban és Indiában. A kollekciókban megtalálhatjuk az egyszerű pólókat, pulóvereket és kabátokat, amiket leginkább organikus pamutból és poliészterből, valamint újrahasznosított PET palackokból állítanak elő. A Knowledge Cotton Apparel ruháival az Eco Fashion üzletekben és más online boltokban találkozhatunk.

A Fair Fashiont képviseli a kölni Lanius is, aki szintén GOTS tanúsítvánnyal rendelkezik. Európában és Ázsiában méltányos körülmények között gyártja többek között a korszak nélküli őszi ruháit. Kollekcióiról elmondható hogy időtlenek és a ruhák anyagai tartósak. A jelenlegi őszi/téli kollekció pulóverei, szoknyái, ruhái "PETA – Approved Vegan" logóval vannak ellátva és egyebek mellett szerves gyapotból készülnek. A kollekció darabjait saját online shopján, Fair Fashion üzletekben és más online boltokban is elérhetjük.

Érdemes tehát ősszel is a fenntartható ruhákat keresni, hiszen nemcsak hogy divatosak, de hosszan tartó minőséget képviselnek. Ma már egyre több lehetőségünk van a online boltok mellett hagyományos üzletekben is megtalálni a számunkra kedves darabokat, méghozzá megfizethető áron. Persze a minőség az mindig egy kicsit drágább a hagyományosan gyártott és vegyszereket tartalmazó daraboknál, de egy kis plusz kiadást megér az egészségünk és reméljük a jövőben egyre több pénztárca kímélő kollekcióval rukkolnak elő a tervezők.

A minőség jele: IVN

GOTS

A GOTS (Globális Organikus Textil Szabvány) a világ legismertebb, széles körben alkalmazott szabványa, melynek társtulajdonosa az IVN.

gots-logo_rgbweb_transparent_1_legalis.png

Mindkét szabvány megköveti, hogy biztosítsák a fenntartható állapotot a textil teljes termelési láncában, hogy hiteles termékeket biztosítsanak a fogyasztóknak.

Ahhoz, hogy a termékek viselhessék a pecsétet, legalább 70 százalékban biológiailag előállított természetes szálakból kell állnia az anyagnak. A vegyi anyagoknak, amik fellelhetőek a textiliparban, bizonyos feltételeknek kell eleget tenniük, főként környezeti és egészségügyi szempontból.

A GOT tanúsítvány szerint mind a gyártási, szállítási, felhasználási fázist ellenőrzik a textíliákban, mind pedig a szennyvíztisztító telep használatát, a rosttermelők által létrehozott előírásokat is átvizsgálják az ökológiai mezőgazdaság érdekében.

A tanúsítvány részét képezik az ellátási lánc társadalmi feltételei és rámutat arra is, hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szerezet (ILO) követelményeit is be kell tartani. Ez a munkavállalók védelme érdekében kiemelten fontos.

A víz és az energia felhasználását dokumentálni kell az ellátási lánc mentén, annak érdekében, hogy javuljon a környezet védelme és ez különösen fontos a textilipar területén is.

Minden vállalatnak, aki szeretné hordozni a GOT címkét, a teljes ellátási láncát alá kell vetnie az éves helyszíni ellenőrzéseknek.

towel-1838210_1920.jpg

A GOT ellenőrzés történhet bejelentett (előre egyeztetett) illetve különösen gyanús esetekben be nem jelentett, váratlan ellenőrzések formájában.

A biztonságos és higiénikus munkakörülmények ösztönzése mellett figyelmet fordít a GOT arra is, hogy ha bármilyen baleset történne, legyenek menekülési és mentési tervek a gyárakban. Emellett fontosnak tartják azt is, hogy a pihenés feltételei is meg legyenek teremtve a munkások számára.

A GOT logó a környezetvédelmi szempontok messzemenő bizonyítványa. A Naturtextilgazdaságok Nemzetközi Szövetsége (IVN) ugyan szigorúbb ellenőrzések alá vonja a gyártókat eme szempontok alapján, de biztosak lehetünk abban, hogy ha egy GOT címkével találkozunk, az a ruha kiváló minőséget képvisel a környezetre épp úgy, mint az egészségre.

A minőség jele: IVN

Valódi bőr

Az IVN valódi bőr tanúsítványa 2001 óta működik Európában. A természetes bőrt ellenőrzi és igazolja ökológiai és minőségi szinten.

ivnleder_cmyk_maxi_legalis.jpg

Ez a tanúsítvány figyelemmel kíséri az alapanyagok értékesítését és a kész (nem feldolgozott) bőrt a termelésen keresztül az egész előállítási láncon át.

Az IVN fontosnak tartja az erőforrások megőrzését, a környezetvédelmet és az egészségügyet, mind a gyártás és a felhasználás során. Tesztelik és értékelik a termékek előállítását, a környezetre gyakorolt hatását, megvizsgálják a veszélyes anyagokat, amikkel a gyártás során kapcsolatba kerülhetnek a termékek és figyelemmel kísérik továbbá az újrafelhasználhatóságáig.

Nagy figyelmet fordítanak az egészségügyi problémákra, egyrészt azok az emberek szempontjából, akik a termékeket előállítják, valamint azok szemszögéből, akik használják a termékeket.

Azok a vállalatok, akik nevet szeretnének szerezni a minőséget gyártók világában és rendelkezni szeretnének eme tanúsítvánnyal, néhány alapvető követelményeknek eleget kell tenniük. Például az összes feldolgozási szakaszban egy kétlépéses szennyvíztisztító teleppel kell rendelkezniük. A genetikailag módosított szereket pedig el kell kerülniük.

lederlager_ungefaerbtesleder.jpg

A bőrtermelés alapanyaga az állati bőr. Az IVN fontosnak tartja, hogy megfelelő körülmények között tartsák az állatokat és semmilyen szennyező vagy kárós anyaggal ne érintkezhessenek. Nagyon szigorúan ellenőrzik ezenfelül azt is, hogy veszélyeztetett állatfajták bőreit semmilyen körülmények között nem használhatják fel. 

Kiemelt szerepet kap annak a kérdése is, hogy hogyan tartósítják a feldolgozott bőröket. Ugyanis itt sem engedélyezett semmilyen kémiai tartósítószer.

A bőr barnításakor csakis ásványi vagy gyógynövényes barnító szereket alkalmazhatnak a gyártás során.

A bőr festésekor is fontos, hogy ne tartalmazzanak nehéz fémeket az adott festékek. Ajánlott itt is inkább növényi festéket használniuk az alkalmazottaknak.

Az előkészítés illetve a befejező műveletek az optikai jellemzők mellett a bőr felhasználási tulajdonságait is javítják és segítik a légzésaktivitást. Egy mechanikus eljárással a töréssel, egy kimondottan puha bőrminőséget és egy kifejezetten kényelmes tapintást érhetnek el. A bőrt ebben a folyamatában szárítják, majd egy-egy hordóban forgatják, ezáltal puhára tudják üttetni. Egy járatban a bőrt rezgő fémcsapok puhára klopfolják, a bőrrostok ezáltal egymástól eltávolodnak és mozgékonyabbak lesznek. A bőr hajlékony lesz és egy konzisztens felületet alkot. Az oldószeres utómunkálatok alkalmazása illetve bármiféle lakkozás kimondottan tilos.

gerbstoff_valonea.jpg

 A felhasználóknak is különösen fontos, hogy a természetes bőrnél is épp úgy erős határértékek legyenek meghatározva a káros anyag tartalomra kiterjedően, mint a textíliáknál. Ezek a határértékek mérik a dörzsölési- súrlódási-tapintási ellenállást, a szakítószilárdsága pedig meg kell, hogy feleljen a DIN- és ISO normáknak.

Mivel a bőrtermékeket nemzetközileg szerzik be és dolgozzák fel, a természetes bőr , a „Naturleder” egész előállítási folyamtára ugyanazok a szociális követelmények vonatkoznak, mint a természetes textil termékekre.

A minőség jele: IVN

Naturtextil

A Naturtextil IVN tanúsított Best jelenleg Európában a legmagasabb szintű szabvány a fenntarthatóság világában.

ivnbest_4c_maxi_legalis.jpg

A BEST 2000 óta foglalja magába a Naturtextilgazdaságok Nemzetközi Szövetségének (IVN) iránymutatásait, hogy a természetes textíliák, továbbá a teljes termelési lánc ökológiai és társadalmi szempontból is felelős módon megfeleljenek a kritériumoknak.

Tehát az a cég, aki a természetes textíliák világában helyt szeretne állni, a BEST által kimondott tanúsítványoknak megfelelően egy környezetvédelmi politikát kell kidolgoznia, amely tanúsítja és ellenőrzése alá vonja a termelésből adódó hulladékokat, a szennyezéseket, odafigyel a víz és az energia minimális használatára és a vegyi anyagok használatát javítja vagy teljes egészében kivonja az egész termelési láncból.

Ez azért is nagyon fontos, mert rengeteg olyan anyagot használnak a nem természetes textilek előállításánál, ami nagymértékben káros az egészségre. Például több esetben fellelhetőek különböző rákkeltő anyagok, mutagének, amik ártalmasak a gyermekekre már az anyaméhben is. Ez igazán aggodalomra ad okot, hogy nap, mint nap ilyen anyagokkal érintkezhetünk. De nemcsak reprodukciós képességekkel bíró káros anyagokkal találkozhatunk, hanem a króm, a bróm, a klór vagy fluoratom, amiknek a lebontása igen nehéz, épp úgy megtalálhatóak különböző textilekben. Ha ezek felhalmozódnak a szervezetben, például a vérben, a zsírszövetekben, az anyatejben, akkor megjelenhetnek a rákos sejtek.

2010_stoehr_faerberei-e1462295069659.jpg

A BEST nagyon odafigyel, hogy ne csak maga az anyag legyen bio, hanem az előállítás is lényeges pontot képvisel.

Megpróbálnak a textil tisztításánál, szövésénél, fonásánál, a festésnél természetes anyagokat használni, ami nemcsak az egészségre, de a környezetre sincs káros hatással.

A kész termékek csomagolását is figyelemmel kíséri a BEST, hiszen itt is fontos, hogy ne érje a textilt semmilyen káros anyag és ezt az ellenőrzést a szállításra is kiterjesztették.

Fontos szempontnak tartják azt is, hogy a termék maga megtartsa a minőségét a természetes előállítás során, így tehát a textil ellenáll még a dörzsöléseknek is. Az ember izzadási hajlamát is figyelembe vették, hiszen a bio pamutoknak rendkívül jó a szellőző képessége, illetve nedvszívó tulajdonsága révén nem izzadunk gyorsan bele a ruhába. Ezek a szempontok főként a csecsemőknél játszanak fontos szerepet.

A BEST a társadalmi felelősségre is felhívta a figyelmet, hiszen amikor olcsó ruhákat vásárolunk Európában, az sajnos manapság az emberek és a környezet rovására vezet.

2016_lebenskleidung-produktion-portugal_arianebille-35.jpg

Ezen túlmenően rávilágít arra a problémára is, hogy ahol az olcsó textileket, ruhákat gyártják, ott általában alacsony bérért dolgoznak, emellett rengeteg visszaélést szenvednek az alkalmazottak és mindennapos a gyermekmunka is. Ez csak néhány példa abból, amit a textilipari dolgozók körülményeiből vettünk.

Ezért a BEST megköveteli az alapvető társadalmi normák betartását, amit nagyon szigorúan ellenőriznek. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezettel (ILO-val) karöltve vizsgálják át, nem alkalmaznak-e a gyártók rabszolgamunkát, tiszteletben tartják-e az egyesülési szabadság és a kollektív jogokat, megteremtik-e a biztonságos és higiénikus munkakörülményeket és nem szenvednek-e az alkalmazottak semmilyen diszkriminációban, és megfelelő bérezés ellenében kínálnak munkát az ott dolgozóknak.

A minőség jele: IVN

Miért kell figyelni a ruhacímkékre?

A fenntartható termékeknek meg kell felelni a társadalmi felelősségvállalásnak és a környezetvédelem kritériumainak. Az élelmiszereknél már régebb óta kötelező használni az EU-szintű ökológiai címkéket, de a textil- és a bőriparban ez nem volt mindig jelen. Sok gyártó mondta termékeiről azt, hogy bio vagy fenntartható árukat gyárt, de bizonyos ellenőrzéseknél sok pont vált kérdésessé a gyártás folyamán.

Tehát ha egy terméken az IVN minősítésű címkét látunk, biztosak lehetünk benne, hogy az a textil vagy bőr termék garantáltan környezetileg és társadalmilag felelős módon lett előállítva, amelyek mentesek a szennyező anyagoktól és kiváló minőséget is magába foglalja.

ivn_blogos.png

 

A” NATURTEXTIL BEST”, a „GOTS” és a valódi bőrből tanúsított termékek nemcsak, hogy megfelelően szigorú irányelveket és ellenőrzéseket jelentenek, hanem ezek az ellenőrzések a teljes gyártási folyamatot is lefedik. Tartalmazza a gyártási folyamat összes lépését, a fonást, szövést, varrást, a textíliák festését vagy a bőráruk feldolgozását, barnulási folyamatát, kezdve az alapanyag termelésével.

 

Mindazoknak, akik úgy döntenek, hogy élnek az egészségtudatos élet adta lehetőségekkel, akik védeni akarják vizeinket, a levegőt, a talajt, akiknek fontosak maguk az emberek és a tisztességes munkafeltételek a világ minden táján, akik azt is szem előtt tartják, hogy az állatokat humánus módon tartsák, akik inkább minőségi fogyasztást illetve ezeket az elveket magába foglaló termékeket vásárolják az IVN megfelelő tanúsítvánnyal szolgálhat.

Mi áll a bőr termékek hátterében?

Mi állhat valójában a valódi bőr, a növényi cserzett bőr és a bio bőr mögött?

A bőr kiváló minőséget, tartósságot kölcsönöz a termékeknek, mint például a cipőknek, bútoroknak, ruháknak. De a hagyományos bőr és az abból készült végtermékek előállítása, termelése komoly problémákat okoz, hiszen rengeteg mérgező vegyszert használhatnak fel. Ez súlyosan károsítja a gyárakban dolgozó alkalmazottak illetve a végterméket használók egészségét és a környezetre is toxikus hatással van. A növényi cserzett bőr és az ökológiai bőr ezért jobb választásnak bizonyul.

A bőr előállítása régóta romboló hatású. Köszönhetően a különböző vizsgálatoknak, ellenőrzéseknek, az utóbbi időben egyre többen tudatosan próbálnak megoldásokat találni az egészség és a környezet megóvására. A bőrt leginkább alacsony bérezésű ázsiai országokban állítják elő ahol még mindig komoly problémára ad okot az állatok jóléte. Rengeteg mérgező vegyi anyaggal találkoznak az állatok, amik majdan alapanyagot szolgáltatnak a bőr termékekhez.

farm-699404_1920.jpg

Sok embernek felnyílt a szeme a tudatos életmód iránt és számos dokumentumot, írást, dokumentum filmet találhatunk a „méreg a bőrünkön” témával kapcsolatban. Ezekben tökéletesen szemléltetik azokat a sokkoló körülményeket, ahogyan a bőrtermelés folyik és milyen betegségeket kaphatunk a bőrtermékek használatakor. Ha valaki jobban utána néz ezeknek a dolgoknak, érteni fogja, hogy miért ajánljuk inkább a növényi cserzett bőrt és a bio bőrt.

A valódi bőr termékek bizony állatok bőréből készülnek. A nagy kereslet miatt az alacsonyabb árak mellett, ma már nem figyelnek annyira a bőr minőségére és sajnos arra sem, hogy az úgynevezett haszonállatokat igen gyakran nyomorúságos körülmények között tartják.

A hagyományosan előállított bőr tönkreteszi a környezetet és az egészséget!

A bőr előállítása egy mérgező bizniszen alapul. A bőripari tömegtermelés rengeteg mérgező és vegyi anyagot használ fel. A cserzési eljárás már önmagában is hatalmas mennyiségű toxinnal jár együtt. Ezek az anyagok súlyos allergiás megbetegedéseket okozhatnak és bizonyítottan rákkeltő hatásuk is van.

leather-fan-2154573_1920.jpg

A növényi cserzett bőr egészségesebb:

Ennél az eljárásnál a bőr nem találkozik a barnulás során sem mérgekkel, sem vegyszerekkel. A növényi cserzés kissé hosszadalmasabb folyamat, mint a hagyományos cserzés és drágább, mint a kémiai folyamat. A növényi cserzésnél a barnító szereket leginkább tölgyfa kéregből, rebarbaragyökérből, akácból, illetve quebracho fából gyártják. Ez az eljárás kíméletesebb a környezetre és biztonságosabb az alkalmazottak illetve a fogyasztók számára is, mivel a növényi cserzés nem hagy méreganyagot a kész bőr termékben.

A természetes valódi bőr és a bio bőr háttere:

A „természetes bőr” jelzés magába foglalja a minőséget, ami minden bőr terméknél jelölésre kerül. 
A „bio bőr” jelölést viszont nem használhatják egységesen. Aki használni szeretné ezt a jelölési formát, annak szigorú termelési szabályokat, környezet- és egészségkímélő technológiát kell alkalmazni a termelés összes lépésénél.

A legszigorúbb irányelveket a Naturtextilgazdaságok Nemzetközi Szövetségének (Internationaler Verband der Naturtextilwirtschaft, továbbiakban IVN) "Best"  illetve az IVN valódi bőrhitelesítő tanúsítványok ellenőrzik. Az irányelvek magukba foglalják, hogy csak azokat a bőröket dolgozhatják fel, amit a hústermelés melléktermékeként keletkeznek illetve a feldolgozó üzemeknek tisztítani kell a szennyvizet, továbbá a króm barnítók és egyéb nehézfémek tiltottak a feldolgozás során. Csakis kizárólag növényi anyagokat használhatnak fel. Ezen felül szigorú társadalmi normáknak is meg kell felelni ahhoz, hogy az IVN természetes bőr pecséttel rendelkezhessen az adott termék.

needle-1687388_1920.jpg

Napjainkban, léteznek olyan nagy vállalatok, akik csak növényi cserzett bőrből állítják elő termékeiket. Ezek közé tartoznak néhány cipő gyártó cégek, mint az Ekin cipő és Veja is.

Azok, akik a minőségi bőrkabátok vagy a bőr kanapék szerelmesei, tudják, hogy hosszú távú befektetésbe fektettek bele, hiszen a bőr hosszú élettartalommal bír, rendkívül tartós tulajdonsággal rendelkezik. De aki, valóban igazi minőséggel szeretni kényeztetni magát, annak leginkább a növényi cserzett bőrből készült termékeket ajánljuk, hiszen garantáltan tett egy lépést a környezete és saját egészsége megóvása érdekében.

 

 

 

 

 

 

Gyönyörű táskák fenntartható módon?

A kézitáskák, legyenek akár vegán parafából készültek, akár újrahasznosított műanyagból, akár cserzett bőrből, már sok divatmárka palettáján megtalálható.

Megmutatjuk a favoritjainkat.

A kézitáskák manapság egyre többször készülnek parafából, gyapotból, műanyagból és gyakran bőrből, mert szép, tartós és robusztus külsőt kölcsönöznek. De a hagyományos bőrt általában borzalmas körülmények között gyártják. Az alacsony bérű, leginkább ázsiai országokban rengeteg mérgező vegyi anyagot használnak fel az előállításnál és festésnél. Ehhez még hozzájárulnak a nem megfelelő környezetvédelmi és egészségügyi szabályok, illetve az előírások be nem tartása. Rengeteg munkás és nem utolsó sorban a környezet is ki van téve különböző veszélyeknek.

parafa_taska_2.jpg

De nemcsak a bőr előállításnál tapasztalnak kedvezőtlen körülményeket. A hagyományos pamut készítésénél rengeteg vegyületet, mérgező műtrágyát használnak és rengeteg vizet pazarolnak el. A vízhiány viszont egyre nő a növekvő régiókban is.
A műanyagból származó szennyező anyagok, mint a policiklikus aromás szénhidrogének, nehézfémek és lágyítók mind súlyosan károsítják a környezetet és az egészséget.

Szerencsére ma már léteznek olyan kézitáskák, amik mentesek a vegyszerektől, mérgező anyagoktól, együtt lélegzik a természettel és kéz a kézben jár az egészséggel. Egyre inkább kezd terjedni a fenntartható termékek iránti kereslet és ezek közül a táska sem maradhat el. Manapság egyre több kis vállalkozó is egészség- és környezetbarát anyagok és nem utolsó sorban növényi cserzett bőr felhasználásával készíti el a táskákat, figyelembe véve a környezetbarát termelést is. Sokan használnak megújuló erőforrásként parafát, GOT tanúsítvánnyal ellátott organikus pamutot vagy akár újrahasznosított alapanyagokat.

8538007721_54f34d7ca0_c.jpg

A Nine to Five az időtlen táskák és tartozékok előállítását tűzte ki célul. A három családi vállalkozásból álló hamburgi Nine to Five palettáján megtalálhatjuk a táskákat, cipőket és bőrkiegészítőket. Kiváló minőségű termékeket gyártanak Portugáliában és termékeik mindegyike kézzel készült. A Nine to Five szorosan együttműködik a gyárakkal és biztosítják a tisztességes munkakörülményeket és a tisztességes bérezést. A kézitáskák leginkább króm-mentes növényi cserzett borjúbőrből készülnek. Tervezéskor leginkább az egyszerű vonalakra törekednek, így szezontól függetlenül minden időszakban hordhatóak. A termékeik nagy része így hosszútávon elérhetőek a polcokon, nem cserélik le évente egy újabb kollekcióra.

A kanadai Matt & Nat-nél már lassan 20 éve állítanak elő vegán táskákat és most már cipőket is. Az előállításkor leginkább újrahasznosított műanyagokkal, parafával dolgoznak, de környezetbarát bőrből is szívesen állítanak elő termékeket. Hátizsákjaikat is leginkább újrahasznosított PET palackokból gyártják.A Matt & Nat hosszú távú együttműködést épít ki gyáraikkal, amik Kínában találhatóak és a rendszeres helyszíni látogatásaival a kapcsolatokat erősítik, amik fontosak egy tisztességes és biztonságos termelés feltételeinek megteremtéséhez. Emellett nagy figyelmet fordítanak az alkalmazottak egészségére és a biztonságos munkafeltételeikre.

Az amszterdami O My Bag gyönyörű táskákat és kiegészítőket készít. Kalkuttában (India) állítják elő kézitáskáikat, amiket kézzel készítenek. Az O My Bag gyárai rendelkeznek Fair Traid tanúsítvánnyal, ahol elsősorban nőket és olyan embereket alkalmaznak, akiknek kevesebb lehetőségük van munkavállalásra. A táskák alapanyagait szarvasmarhabőr alkotja, amit növényileg cserzett eljárással állítanak elő.

5142858120_3b524359b4_z.jpg

A svájci Ono vegán táskái műanyag-mentesek, kézitáskái leginkább parafából készülnek. Alapítója Bernadett Bodenmüller, aki rengeteg időt töltött Balin, ahol ihlettet szerzett a helyi kézművesektől. Mivel a parafa kimondottan fenntartható anyag, rendszeres időközönként lehet beszerezni a Paratölgyből anélkül, hogy bármiféle károsodás történne a fában. Táskái előállításánál a parafa mellett Ono használ még GOTS tanúsítvánnyal ellátott gyapotot, Öko-Tex tanúsítvánnyal rendelkező bambuszt is.

A Manbefair 2016 közepe óta gyárt táskákat, hátizsákokat bőrből és vászonból, nőknek és férfiaknak egyaránt. A zsákok a Fair Trade tanúsítvánnyal ellátott indiai gyárban, Kalkuttában készülnek. Amellett, hogy nagyon odafigyelnek a biztonságos munkakörülményekre, az egészségügyi ellátásokra, hangsúlyt fektetnek a nyugdíjas korú alkalmazottakra is. A gyárakban támogatják a nők előmenetelét és támogatják a fogyatékkal élők és a peremre szorult indiai emberek helyzetét.

A berlini „Marin et Marine” tengerparti stílusú táskái biopamut és növényi cserzett bőr felhasználásával készültek. Minden termékük kézzel készülnek Berlin környékén, de nemcsak Németországból szerzik be a felhasznált bőröket, hanem Franciaországból is.A két alapító, Valerie és Caroline Navy, ikertestvérek akik kettős életet élnek Németország és Franciaország között. A táskák kiváló minőségűek, vonalai egyszerűek, a minimalista stílus képviselői, amit a mindennapokra ajánlanak vevőiknek.

Lehetnek szépek a vegán táskák? Igen. Megállják a helyüket a divatiparban az újrahasznosított műanyagból készült táskák a hagyományos módon előállított társaiknál? Abszolút. 

Következésképpen, képviselői lehetünk az egyre jobban növekvő trendeknek úgyis, hogy összhangban vagyunk a természettel.

 

 

 

Napszemüveg kőből vagy fából?

Lehet, hogy kőkorszakinak hangzik, de a legújabb generációs napszemüvegekről van szó.

A napszemüvegnek nem kell műanyagból lennie: bambuszból, fából, papírból és akár kőből is készülhetnek, amik jobban megállják a helyüket az életben a műanyag társaiknál. Ennek ellenére oda kell figyelnünk arra, hogy honnan is jön a fa, amit felhasználnak és egyáltalán mennyire fenntartható a bambusz?

glasses-2082406_1920.jpg

Honnan jön a fa?

Egy napszemüveg, ami fából van, nem automatikusan fenntartható. Figyelemmel kell kísérni, honnan jön a fa a faanyagokban megbúvó méreganyagok elkerülése érdekében és ezért is nélkülözhetetlen tudni azt, hogy hol készül a fa az alapanyaghoz.
Amennyiben vásárláskor nem vagyunk biztosak ebben, kérdezzünk rá a gyártónál.

Az egyik legismertebb faszemüveg-gyártó, a Kerbholz, akik csak FSC- tanúsítvánnyal rendelkző fabeszállítókkal kooperálnak.

A Stykki, a szemüvegeihez csak bio faanyagot használ, és szemüvegei nem a hagyományos módon egy darabból vannak kifaragva, hanem többrétegű furnérlemezből készülnek.

wood-sunglasses-2500247_1920.jpg

Sok szolgáltató csak európai faanyagot használ és sokan közülük közösen dolgoznak olyan projekteken, amik az erdők újratelepítését tűzte ki célul.

Egy további közkedvelt és jó reklámfogás a megújulás; többek között a hamburgi Woodlike márka minden egyes eladott napszemüveg után egy facsemetét ültet.

A bambuszból készült szemüvegek jobbak?

A bambusz egy olyan alapanyag, ami az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Mivel a bambusz kimondottan környezetbarát anyagnak számít, és gyorsan újratermelődik – fajtától függően, naponta akár egy métert is nőhet. Mindazonáltal a bambusz egy része a trópusi erdőkből származik és ez által a kitermelés sok állat élőhelyét károsítja.

De nem így a szemüveg- és napszemüveg gyártó Coromandel. A lipcsei márkaszemüveg csak és kizárólag FSC-tanúsítvánnyal rendlekző bambuszból készül. Az FSC egy a WWF által is támogatott erdőgazdálkodási tanács a „ Forest Stewardship Council”, ami egy nemzetközi erdőgazdálkodási tanúsítványrendszert vezetett be. Tíz, világszerte érvényes alapelv garantálja, hogy az FSC-pecséttel ellátott fa- és papírtermékek felelősségteljesen gazdálkodó erdőkből származnak.

A bambusz-branch Európában még viszonylag gyerekcipőben jár, ezért csak kevés stabil kereskedői kapcsolat van és az alapanyagra alig létezik tanúsítvány.
A bambusz termesztése sokkal összeegyeztethetőbb a környezettel mint a többi kényes agrár termék termelése mint a kávé, a banán vagy a gyapot. Egy dolog azonban biztos: a bambusz  több szempontból jobb mint a műanyag vagy a trópusi fa használata.

 papp_up.jpg

Fenntartható szemüveg kartonból és papírból

Az ötlet a német képzőművészek otthonából, Berlinből származik. A Papp Up szemüvegeinek alapanyag, ahogy a neve is mutatja a német Pappe szóból származik, ami kartont jelent. Pontosabban fogalmazva ipari fahulladékból származó cellulózt használnak. Mivel a farostkeret olajjal kezelt, még vízálló is. Amellett, hogy az üvegek természetesen UV 400-as polarizációs filterrel kezeltek, a szemüvegek még stabilak is, mert zsanér nélkül készülnek. Helyette az elemek kaucsukkal vannak összekapcsolva. A 16 különálló darabból álló szemüvegeket a hátrányos helyzetűeknek létrehozott berlini Mosaik kézműves műhelyben rakják össze.

Kreatív: Napszemüvegek régi számítógép alkatrészekből vagy kőből

Napszemüveg kőből? Elsőre ez nem hangzik különösebben nyári könnyedségnek.

A svájci Einstoffen kőszemüvegei azonban rácáfolnak erre. Szemüvegei egy vékony kőréteggel vannak bevonva. Alatta egy FSC-tanúsítvánnyal rendelkező rétegelt nemesfa konstrukció található. Az erre enyvezett kőréteg különféle kvarcokból, színes és fekete palákból áll.

Nem kevésbé egzotikus az Antonio Verde hozzáállása, miszerint a szemüvegek keretét újrahasznosított Samsung számítógép alkatrészekből gyártják, a zsanér bambusz és ehhez csak FCS-tanúsítvánnyal rendelkező fát illetve öko színezéket használnak. A márka 2013 óta gyártja a fenntartható szemüvegeit, ami emellett még vegán is!

A napszemüvegek és szemüvegek világába is betörtek a különleges formák és anyagok, amik napjainkban aranykorukat élik.
Legyen szó bambusz, fa, kő vagy egyéb szemüvegről illetve napszemüvegről, mindegyik véd és öltöztet bennünket. De ma már megválaszthatjuk azt is, hogy egy olyan lencsén át lássuk a világot, ami a szemünk mellett a környezetünkre is tekintettel van!

A veganizmus új lépcsőfoka a komposztálható cipők?

A vegán cipő már kapható szinte minden formában, színben és stílusban, de adunk most néhány tippet, hogy mire figyeljünk, hogy valóban jó minőségű vegán cipő kényeztesse a lábunkat.

Általában egy minőségi cipő hagyományos bőrből készül, a vegán cipő azonban nem. A hagyományossal szakítva sokan szeretnének manapság olyan darabokat viselni, legyen szó ruháról vagy cipőről, ami nem tartalmaz állati eredetű anyagokat. De aki átállt a cipők területén is a veganizmusra, annak figyelnie kell a cipő összetevőire, hogy nem tartalmaz-e gyapjút vagy állati eredetű selymet a kinézett lábbeli.

14185347970_ed2a1b9064_b.jpg

Fontos tudni, hogy a vegán cipőknél még a ragasztó sem tartalmazhat semmilyen állati eredetű ősszetevőt!

Ugyanis egyes ragasztók tartalmazhatnak feldolgozott állati eredetű belsőségeket, beleragadt csontokat, bőröket, kazeint (tejfehérjét).

Akihez közelebb áll az újnak mondott életmód a cipők területén, azoknak bizony alaposan utána kell néznie vagy utána kell kérdeznie, hogy melyik gyártótól való a ragasztó is, amit az éppen megvásárlásra váró lábbelinél használtak.

Érdemes figyelni a cipőknél is a vegán megjelölést, amit nem szabad összekeverni a több márkánál is használt kiírással, miszerint cipőjük gyártása mentes az állati eredetű anyagoktól.

Maga a  vegán cipők anyaga is fontos szempont vásárláskor. Ezek a cipők lehetnek növényi, természetes szálakból, mint a pamut, len, kender, fa, parafa valamint mesterségesen előállított szálakból, például szintetikus bőrből.

 6976451539_12f424cff1_b.jpg

A mesterséges bőr általában egy textil vagy nem-szövött anyag, amely be van vonva ásványolaj-alapú PVC-vel vagy poliuretánnal ami optikailag utánozza bőrt.

Sokan próbálkoztak újrahasznosított anyagokból előállítani cipőt, de sok esetben ez a próbálkozás ártalmas volt az egészségre és a környezetre is, annak ellenére, hogy a vegán cipők esetében is fontos szerepet játszik mindkettő védelme.

Új márkák is próbálnak betörni a vegán cipődivat alatt, ám sok esetben nem mindegyik elfogadható környezetvédelmi, egészségügyi vagy szociális szempontból. Természetesen vannak olyan új és régi márkák is, amik valóban törekednek arra, hogy cipőjük összetétele ne tartalmazzon semmilyen állati eredetű vagy káros anyagot. Így FSC-tanúsítvánnyal rendelkező gumi talpat illetve Fairtrade címkét hordoznak és organikus pamutból készülnek, azaz a növények nem lehetnek gén-módosítottak, nem használhatnak szintetikus műtrágyát, növényvédő szereket, kötelező a vetésforgó használata és emellett meg kell felelni ökológiai és szociális elvárásoknak is a pamut előállításánál.

20263354_8afe06e233_b.jpg

Más új márkák a bio pamut, kender, parafa mellett biológiailag lebomló műanyagot használnak, ami amellett, hogy vegán még komposztálható is. 

Figyelem: a vegán nem egyenlő a fenntarthatóval.

Ha valaki jó minőségű cipőt szeretne vásárolni általában bőrből készült lábbelit vesz. De ez ugye nem egyenlő azzal hogy egészség- és környezetkímélő maga a cipő illetve előállítása, de ezek a tények ugyan úgy fellelhetőek néhány vegán cipőnek kikiáltott terméknél is.

Sok iparilag feldolgozott bőr bevonatát kezelik erős vegyszerekkel, amik ártalmasak a környezetre, veszélyeztetik a munkavállalók egészségét és néha még a vevőét is.

A bőr cipők előállításánál sokan használnak növényi cserzett bőrt, ami növényi alapú, természetes festést jelent, így próbálják meg fenntarthatóvá tenni a cipőket.

Azok a gyártók akik inkább próbálják kivonni a cipők előállításánál az állati eredetű anyagokat, gyakran túlnyomó részt műanyagot (szintetikus bőrt, gumit, szintetikus szálakat, ragasztókat) használnak. Ezek legtöbbje szennyezi a környezetet és ha elkezd kopni maga a cipő akkor bizony ezek az ártalmas anyagok eljutnak a bőrünkig, onnan a szervezetünkbe. Emellett a műanyag-alapú anyagok nem bomlanak le biológiailag, ami újabb problémát jelent.

9262053210_8df13d2eea_b.jpg

Sokan megpróbálnak szintetikus anyagokat újrahasznosított formában használni, így tehát ezek az anyagok kapnak egy második esélyt.

De ha igazi vegán cipőbe szeretnénk bújtatni lábunkat, akkor a legjobb választás az, ha a cipő minden része, beleértve a ragasztót is, természetes, megújuló nyersanyagból készül, mint a bio pamut, len vagy parafa.

 

 

 

süti beállítások módosítása