Japán harcművészetek, nyelvészet, történelem, és minden, amit a sensei nem mondott el...

2023. március 03. 09:00 - Budō Baka

Boin museika: a hang, amit nem ejtünk

Bevezetés a magánhangzó-zöngétlenedés rejtelmeibe

shizukani.jpg

Bár gyerekfejjel kezdtem el harcművészeteket csinálni, már japánszakos egyetemista voltam, amikor belefogtam a karate tanulásába. Szakmai ártalomból ekkor már jóval tudatosabban figyeltem a vezényszavakra, technikák neveire meg minden ilyesmire – meg is gyűlt vele a bajom rendesen. Az egyik érdekesség amire felfigyeltem akkor, hogy az ütésre használt tsuki 突き szót egészen furán c’ki alakban ejtették (sőt, volt, aki egyenesen sz’ki-t mondott, mintha síelésről beszélnénk angolul). Természetesen kíváncsi lettem, egyáltalán helyes-e ez így, és ha igen, vajon honnan eredhet?

Tovább
komment
2023. február 10. 09:00 - Budō Baka

A szamuráj még mindig szomorú, de most már legalább én is

Avagy Kozsó bemutatja, hogy harminc év alatt semmit sem tanult a japánokról

massacred_mah_boi.jpg

Az ember azt gondolná, hogy az idei év zenei pusztító kisfiúja a Red Hot Chilli Peppers és a Micimackó mashupja lesz, azonban Kozsó február 8-án még rádobott egy kövérembert… a mai napra egy nagyon érdekes bejegyzést akartam hozni, de egyszerűen nem tudtam napirendre térni a Szomorú szamuráj remake-je fölött. Tehát köszönjétek meg a rantelést Kozsónak, mert ha szamurájok már nem is, szomorúak még mindig lehetünk.

Tovább
komment
2023. január 20. 09:00 - Budō Baka

Metsuke: A tekintet használata a harcművészetekben (2. rész)

A szívünkkel látás rejtélye

demon-slayer-season-2-tanjiro-bloody-daki-fight-hinokami-kagura-new-power.jpg

Az előző bejegyzésben elkezdtünk foglalkozni a metsuke 目付 azaz a harc közben alkalmazandó tekintet, a „hová nézzünk” kérdésének klasszikus leírásaival és azok egy lehetséges modern értelmezésével. Konkrétabban a legendás kardvívó, Miyamoto Musashi híres Gorin no sho 五輪書 című klasszikus írásának a „Heihō no metsuke” című fejezetét vetettem össze Rory Miller okfejtéseivel a perifériás látás működéséről. Musashi azonban a gyakorlatias útmutatás mellett tett egy rövid, de annál rejtélyesebb, már-már ezoterikus kategóriába hajló kijelentést is a metsuke használatáról. Van-e mód arra, hogy ezt megfelelően értelmezhessük? Ennek próbálok ma utánajárni.

Tovább
komment
2023. január 06. 09:00 - Budō Baka

Metsuke: A tekintet használata a harcművészetekben (1. rész)

Musashitól Millerig

 kenshin_metsuke.jpg

Klasszikus japán harcművészeti szövegek vizsgálatával foglalkozó filológusként sokszor elgondolkodom a nyilvánvaló és nagy kérdésen: mi haszna van ennek a mai világban? Hogyan segíthet nekem az erőszakra, önvédelemre vagy akár csak egy versenyre való felkészülésre az, amit valami japán fószer írt le egy barlangban többszáz évvel ezelőtt? Van-e ennek bármi haszna a mai ember világában?

Tovább
komment
2022. december 09. 09:00 - Budō Baka

Burekiningu nyūsu: Fontos fordítások jelentek meg a szamurájokról és a harcművészetekről

Megjelent a Távol-keleti Tanulmányok és az Orpheus Noster legújabb száma

 on-tkt_yin-ang_cover.jpg

Az Orientalisztika Expressz megállíthatatlanul robog 2022 vége felé, újabb és újabb áttörő jelentőségű műveket szállítva. Korábban már összefoglaltuk, mennyi új, könyv jelent meg idén a japán kultúra, történelem és harcművészetek témakörében, ám a transzibériai vonaton még mindig nincsen fék, jönnek az újabb és újabb áttörő jelentőségű anyago. Jelen esetben két folyóirat is lehozott a budō-történelemben jelentős mérföldkőnek számító forrásokból anyagokat.

Tovább
komment
2022. december 02. 09:00 - Budō Baka

Könyvajánló karácsonyra: A japán harcművészetek magyarországi kezdetei 1900-1950

budohunhistorycover.jpg

Úgy néz ki, 2022 egy nagyon erős év a japán történelemmel, kultúrával, harcművészetekkel foglalkozó könyvek terén. Csak itt a blogon említettük a legjelentősebb szamuráj háborús krónika, a Heike monogatari magyar fordítását, a halloweeni különkiadásban kitértünk Lafcadio Hearn japán szellemtörténetekről és más esszéiről szóló munkákának hazai kiadására. Úgy tűnik azonban, hogy az év vége még így is tartogat néhány kellemes meglepetést. Itt van közülük egy.

Tovább
komment
2022. október 31. 09:00 - Budō Baka

Heikegani: az emberarcú szamurájrákok

Harowīn supesharu

heikegan.jpg

Japán bővelkedik nem csak a tenger gyümölcseiben, de a kreatívabbnál kreatívabb mitológiai rémségekben is, sajnos azonban a népszerű a tengu alakján kívül, arányaiban kevés szörnyszülött köthető szorosan a harcművészetekhez vagy akár a szamurájokhoz. Szerencsére a Halloween-i különkiadás idén sem maradhat el, csupán kissé mélyebbre kell ásnunk – jelen esetben a tenger mélyére… A heikegani alakját pedig az teszi igazán félelmetessé, hogy noha ez az emberi arcot viselő rák a legrosszabb rémálmaink mélyéről mászott elő, nem is hajlandó oda visszamenni: ez a förmedvény ugyanis a valóságban is létezik.

Tovább
komment
2022. október 14. 09:00 - Budō Baka

Tekunikaru tutorial: Hogyan írjunk menő macron-ékezetes japán magánhangzókat?

Csak most, csak nektek, feltárul az igényes latin betűs átírás titka

 macronaiueo.jpg

Egy korábbi bevezető posztban már kifejtettem, miért fontos, hogy megkülönböztessük a rövid és hosszú magánhangzókat a japán nyelvben, és hogy ezeket jelöljük is írásban, ha igényes szakmai anyagot akarunk letenni az asztalra. Jogosan merülhet fel viszont a kérdés, hogy mégis hogyan lehet ezt kivitelezni? Ebben szeretnék segítséget nyújtani a mai posztban, egy részletes útmutató elkészítésével, amiben megmutatom, hogyan tudunk macron ékezetes ō és ū betűket előcsalni a szövegszerkesztőnkből.

Tovább
komment
2022. szeptember 23. 09:00 - Budō Baka

Bureikingu nyūsu: Idén ismét egész éjjel kutatunk!

Amikor találkozik a Kyokushin karate és az aikidō

 gottner_richard_kutatok_ejszakaja_2022_fejlec.jpg

Már bőven haladó jūjutsuka voltam, amikor kiegészítésként először kezdtem bele a karate tanulásába, első-másodéves egyetemistaként. A jūjutsu dōjōmból velem együtt hárman voltunk, akik végül kikötöttünk ugyanabban a Kyokushin karate dōjōban, így mi voltunk azok, akik a karatén kívül már tudtak valami mást is. Abban a szerencsés helyzetben voltam (és vagyok), hogy nem csak szakmailag, de hozzáállásban is kiváló mesterekhez kerültem, akik valódi nyitottsággal és tudásszomjjal fordultak felénk, így néhány hónap után el is indult egy párbeszéd, hogy miként tudnánk a hagyományos karatén felül, egy kis jūjutsu önvédelmet csempészni az edzésekbe.

Tovább
komment
2022. szeptember 16. 09:00 - Budō Baka

Pin’an vagy Heian? Naihanchi vagy Tekki? Kūshankū vagy Kankū? Passai vagy Bassai?

Funakoshi Gichin kata-név reformja, hogy japánosabbá váljon a karate

funakoshi_called_it_before_it_was_cool.jpg
Funakoshi Gichin a Shōtōkan karate irányzat alapítómestere, akit a „modern karate atyja” címmel is szoktak illetni. Még ha egyes nézetek szerint ezt nem is azért érdemelte ki, mert korának legkiemelkedőbb mestere volt, az tagadhatatlan, hogy a karate, ennek az addig jóformán ismeretlen, távoli és relatíve apró szigetről származó harcművészetnek a Japánban való elterjesztésében abszolút döntő szerepet játszott.

Tovább
komment
Japán harcművészetek, nyelvészet, történelem, és minden, amit a sensei nem mondott el...
süti beállítások módosítása