Balansz Projekt

Dry brushing, azaz szárazkefe masszázs testnek és léleknek

2021. február 14. - balanszprojekt

A dry brushing (magyarul szárazkefe masszázs) fogalma talán még kevésbé ismert, de annál jobban ajánlom Nektek! Tulajdonképpen egy száraz, keményebb sörtéjű keféről van szó, amivel végig masszírozod az egész tested. Én nagyjából fél éve bukkantam rá, azóta alkalmazom heti rendszerességgel, és imádom! De hogy miért is jó a szárazkefe masszázs és hogyan kell csinálni?  Ha érdekelnek a részletek, olvass tovább!

A szárazkefe masszázs egy ajurvédikus kezelés, aminek számos, az egészségünkre gyakorolt pozitív hatást tulajdonítanak. Stimulálja a nyirokkeringést, hámlasztja a bőrt, segít a méreganyagok eltávolításában és növeli az energiánkat, nem utolsó sorban pedig a narancsbőr ellen is hatásos lehet, mivel a vérkeringés serkentésével megindítja szervezetünkben a salakanyagok kiválasztását. 

dreamcraftlove_diana-akhmetianova-pbbxmucgwuu-unsplash.jpg

Fotó: Diana Akhmetianova on Unsplash

Egy természetes, durvább sörtéjű kefe szükséges csak hozzá: lágy mozdulatokkal végig masszírozva a testet hámlasztja a bőrt, eltávolítja az elhalt hámsejteket és így lehetővé teszi a bőrünk számára, hogy a megnyílt pórusokon keresztül távozni tudjanak a felgyülemlett méreganyagok (izzadáson keresztül). Éppen ezért, ha alkalmad van rá, érdemes összekötni szaunázással

Én hetente egy vagy két alkalommal szoktam alkalmazni a dry brushing techinkát este, zuhanyzás előtt, nagyjából 5 percet vesz csak igénybe. A talpamtól haladok felfelé, lágy, hosszanti irányú mozdulatokkal: lábszár, combok, fenék, hát, has, karok, hónalj és végül a mellkas. Amire figyelni kell, hogy a szív irányába, felfelé simítva végezzük a mozdulatokat, soha ne alkalmazzunk túl erős nyomást, és hagyjuk ki a mellek területét. Ez a kis masszázs az egész testedet felpezsdíti majd, kellemes, bizsergető érzést fogsz érezni!

Ezután pedig egy zuhanyzás teszi fel a pontot az i-re. Ha reggel végzed el ezt a kis rutint, akkor még inkább energizáló hatása lesz! Javasolt lehet továbbá egy kis (test)olaj használata is: a masszázs megkezdése előtt tegyél a kefére egy kis olajat, így hidratálva a bőrödet. Természetesen az is opció lehet, hogy a masszázst követően, zuhanyzás után hidratálod a bőrödet testápolóval, olajjal, vagy bármivel, ami már bevált Neked, én is így szoktam tenni. Ami a gyakoriságot illeti, nincs "előírás" rá, hogy milyen gyakran érdemes végezni, nagyjából hetente egy vagy két alkalommal, vagy ahogy neked jól esik! Ha érdekel, hogy hogyan is néz ez ki a „gyakorlatban”, akkor nézd meg róla ezt az angol nyelvű videót: 

Amióta ezt az eljárást alkalmazom a kis wellness-rutinomban, azóta sokkal simább a bőröm, nem vásárolok már bőrradírozó termékeket, és úgy érzem, hogy a lelkemet is energizálja ez a „rituálé”, nem csak a testemet. Felér egy meditációval! � Itt megtalálhatjátok, hogy hol tudtok magatok Ti is egy ilyen kefét beszerezni, ha kedvet kaptatok hozzá: 

A kefe, amit éppen használok: https://www.cultbeauty.co.uk/goop-gtox-ultimate-dry-brush.html

open-uri20180621-24870-1n2n7qk.jpg

Illetve itt találsz még ilyen keféket: https://www.ecco-verde.hu/termeszetes-testapolas/koerperbuersten-schwaemme

kostkamm-fuerdo-kefe-leveheto-fogantyuval-1-ad-791016-hu.jpg

 

Fontos:

  • Amennyiben nagyon érzékeny a bőröd, esetleg ekcémád van vagy sebek a bőrödön, akkor nem ajánlott ezt a technikát alkalmazni!
  • A száraz kefét érdemes minden használat után megtisztítani: öblítsd le (szappanos/baba samponos) vízzel és nyitott légtérben vagy a napon szárítsd meg!

Források:

https://www.healthline.com/health/dry-brushing#how-to

https://www.byrdie.com/dry-brushing-body

Mikrozöld energia – Az egyik legszebb módja az immunerősítésnek

Mik azok a mikrozöldek, mire jók és hogyan termesszem őket otthon?

Tulajdonképpen superfood. Csakúgy, mint a csírák, a mikrozöldek is fiatal növények, amelyek telis-tele vannak vitaminokkal, tápanyagokkal és természetesen sok-sok ízzel, mindezt koncentrált formában. A csírák és a mikrozöldek között az a különbség, hogy míg a csírák tulajdonképpen az újonnan kicsírázott magvak, a mikrozöldek már a csírák tovább nőtt változatai, amelyek kis levelekkel is rendelkeznek. A csírák előbújásához elég mindössze 2-3 napot várnunk, ezzel szemben a mikrozöldek kifejlődéséhez 1-3 hét is szükséges lehet.

mikrozoldek_salatazo_balanszprojekt5.JPG

Kutatások szerint a mikrozöldek a magas vitamin- és ásványi anyag tatalom mellett magas antioxidáns tartalommal is rendelkeznek. Az antioxidánsok pedig segíthetik a szervezetünket megszabadítani a szabad gyököktől, megakadályozva így a sejtek pusztulását. 

Nem utolsó sorban pedig a mikrozöldek otthoni termesztésével a környezetünket is védjük, egy szuper és egyszerű, fenntartható módja a friss, helyi, szezonális zöldségfogyasztásnak, mindezt alacsony költségen. Ha két-három (vagy akár többféle) mikrozöldet rotálunk, minden héten learathatjuk a friss terményünket az ételeinkhez dekorációként, saláta-vagy smoothie alapanyagként, stb. Felhasználási tippeket a poszt végén olvashatsz!

Otthoni körülmények között tehát egyszerűen termeszthetünk mi magunknak is mikrozöldeket, például borsóból, brokkoliból, retekből, mustárból, stb. De pontosan hogyan? Tettem egy kísérletet a Salátázó (https://salatazo.hu/) egyik mikrozöld ültetőcsomagjával, lássuk is a folyamatot és a végeredményt!

Egy ilyen Salátázó ültetőcsomag tartalma 3 db papírtálca, 3 csomag mikrozöld mag, 3 db kókuszrost tégla, egy vízpermetező flakon, illetve részletes útmutató receptekkel kiegészítve.

mikrozoldek_salatazo_balanszprojekt1.jpeg

A folyamat legmunkásabb része, az ültetés egyébként véleményem szerint igen egyszerű és szórakoztató: annyi a dolgunk, hogy beáztatjuk a kókuszrost téglát egy kis vízbe, belenyomkodjuk az így kapott táptalajt a papírtálcába, és rászórjuk a magokat. Ezt követően jön a trükkös része (legalábbis az olyanoknak, mint én, akik mindig elfelejtik meglocsolni a virágjaikat): vízzel kell permetezni a magokat (árnyékos helyen hagyva őket, vagy kartonpapírral letakarva). Amint elkezdenek szárat növeszteni, áttranszportáljuk a kis tálcákat egy naposabb helyre, és tovább öntözzük. Tipp: ha Te is hajlamos vagy elfelejteni az öntözést, akkor érdemes erre az időszakra emlékeztetőket beállítani a telefonodra egy app segítségével.:) 

mikrozoldek_salatazo_balanszprojekt2.jpeg

A mag fajtájától függően egyébként kb. 7-14 napon belül válik a mikrozöld szüretelhetővé: amint elérte a két leveles állapotot, lehet is vágni őket! Érdemes mindig csak annyit, amennyire éppen szükséged van az adott ételhez – így sokáig lesz friss, szüretelhető mikrozölded! 

mikrozoldek_salatazo_balanszprojekt3.jpeg

A kész végeredményt büszkén arattam le napról napra, és tulajdonképpen szinte minden sós ételre rátettem, amit csak készítettem azokban a napokban. Nem csak szép, de szuper friss ízt is ad az ételeknek, és akár salátaként is funkcionálhat. Figyelembe véve a friss zöldek fogyasztásának egészségre gyakorolt jótékony hatását, a finom ízt és az esztétikumot, én ha tehetem, mindig nevelgetek az erkélyen egy-egy tálca mikrozöldet! Ráadásul a nagyvárosban élve ad egy kicsi lehetőséget is a meditatív „kertészkedésre”!

Top 5 kedvenc tippem a felhasználásukhoz: 

1. Tegyük rá pirítósra, szendvicsre!

eggtoastmicrogreens.png

2. Készítsünk belőle mikrozöld-alapú salátát

microgreensalad.jpg

3. Tegyük bele az omlettünkbe

omelette1.jpg

4. Díszítsük vele a frissen elkészült ételt! 

whole-wheat-spinach-and-artichoke-pizza-1.jpg

5. Tegyük bele bátran a reggeli smoothie-nkba! (Főleg, ha a spenótosat már megszoktuk és esetleg unjuk is…) 

mango-sprout-smoothie-19.jpg

Források: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/316075#microgreens

https://www.healthline.com/nutrition/microgreens#nutrition

https://salatazo.hu/

süti beállítások módosítása