Filmes díjak tárháza

2017. január 19. 14:20 - Leenacat

Minden idők 10 legjobb Sundance filmje

Ma kezdődik Utahban a Sundance Filmfesztivál. Ennek kapcsán készítettem egy szubjektív listát, amelyben tíz, ott bemutatott filmet gyűjtöttem össze, és amelyek leginkább elnyerték tetszésemet.

 

  1. Kutyaszorítóban

Quentin Tarantino bombasikert aratott ezzel a független és mára már kultfilmmé avanzsált krimi-thrillerrel. Az 1992-es Sundance-ről végül nem hozta el a fődíjat, de lecsapott rá egy igen neves forgalmazó, a Miramax. A film meg sem állt Cannes-ig és Torontóig, ahol aztán szintén elismerést szerzett. A mozikban is nagy sikerrel futott, végül  2,832,029 dollárt termelt össze néhány év alatt. A filmnek most lesz a 25. évfordulója és ennek alkalmából levetítik az idei Sundance-en. Nekem az egyik legkedvesebb Tarantino filmem, nem csak a történet, hanem a szereplők miatt is. Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen és Steve Buscemi parádésak együtt.

  1. Memento

Nagyon kedvelem Christopher Nolant és jó pár évvel ezelőtt a Mementoval ismertem meg őt. Rendkívül izgalmas története van, a szerkezete ugyan kicsit bonyolult, ám a film végére minden összeáll és megkapjuk a közben felmerült kérdésekre a magyarázatot. A 2001-es Sundance-en végül a nagydíjat nem nyerte meg, de Jonathan Nolan és Christopher Nolan kapta a Waldo Salt-díjat, amely a legjobb forgatókönyvért jár.

  1. A hallgatás törvénye

Aki ismeri vagy látta korábban a filmet, annak elsőnek talán nem is a története ugrik be, hanem a főszereplő nő neve, aki mostanra már Oscar-díjas lett. Jennifer Lawrence ekkor még korántsem volt sztár, független filmekben vállalt szerepet, ilyen volt A hallgatás törvénye is. Ez a komor hangulatú, lassú, ám de rendkívül erőteljes dráma miután megnyerte a 2010-es Sundance Filmfesztivált, hatalmas körülrajongás övezte. Az Akadémia is természetesen felkapta rá a fejét és négy Oscar jelöléssel jutalmazta a filmet. (Jennifert jelölték a legjobb mellékszereplők közé)

  1. A család kicsi kincse

Nagyon kedves és szórakoztató élmény volt számomra ez a humorban gazdag családi road movie. A történet igazán bájos és a karakterek is egytől-egyig szerethetőek. A Sundance-en hatalmas csata volt a forgalmazók között, hiszen mindegyik meg akarta szerezni magának a filmet, végül a Foxnak sikerült legjobban a licit, 10 500 000 dollárért vették meg, ami akkor nagyon magasnak számított. Végül a tízszeresét hozta vissza, és lett négyszeres Oscar jelölt.

  1. A messzi dél vadjai

Egy gyönyörűen fényképezett, lírai alkotás, amelyben egy kislány küzdelmét láthatjuk, ahogy beteg és alkoholista édesapja mellett próbálja túlélni, sőt megérteni a vadont, ahol élnek. Szívszorító és egyben tanulságos alkotás. Természetesen sikert sikerre halmozott, a 2012-es Sundance-en megkapta a legjobb filmnek és operatőrnek járó kitüntetést. Cannes-i filmfesztiválon négy díjjal gazdagodott, majd az Akadémia négy kategóriában jelölte Oscarra.

  1. Precious- A boldogság ára

Ha eddig nem volt elég könny, akkor ettől a filmtől garantáltan nem marad szárazon a szemünk. Megdöbbentő és egyben rendkívül szomorú történet, amely egy afro-amerikai, halmozottan hátrányos sorsú tinédzserről szól. A Sundance-en óriási sikert aratott, hiszen a közönség díj és a speciális (különlegesnek járó) díj (színésznő Mo’Nique kapta) mellett megkapta a zsűri nagydíját is, később pedig két Oscar-díjat is nyert.

  1. Mielőtt felkel a nap

Mondhatom, hogy a kedvenc rendezőim között van Richard Linklater, aki rendre saját anyagból dolgozik és ír elképesztően erős forgatókönyveket. Ethan Hawke és Julie Delpy főszereplésével készült trilógia nagyon közel áll a szívemhez és bármikor hajlandó vagyok újra nézni, mert mind a párbeszédek, mind a történet, mind a karakterek annyira valóságosak és eredetiek. A Mielőtt felkel a nap, a trilógia első és talán legjobb darabja. Sundance-en nem a verseny szekcióban indult, csupán csak az 1995-ös fesztivál nyitó filmje volt. Egy biztos, mára már kultikussá vált Linklater szokatlan szerelmes filmje.

  1. Like Crazy – Őrülten hiányzol

Magyarországon nem került mozi forgalmazásba, pedig egy igazán kiváló romantikus film, két akkor még nem ismert főszereplővel. Sajnos Anton Yelchin tavaly életét veszítette, pedig éppen kezdett igazán beindulni a karrierje, Felicity Jones pedig immáron olyan nagy hollywoody filmekben kap szerepet, mint az új Star Wars film, a Zsivány Egyes. (Jennifer Lawrence is feltűnik benne néhány percre) Két szerelmes, akiket elválasztanak a szabályok és a politika. Vajon meddig lehet fenntartani egy ilyen távkapcsolatot? 2011-ben a zsűri, díjjal jutalmazta a filmet, Felicity Jones pedig megkapta a különlegesnek járó elismerést.

  1. Whiplash

Damien Chazelle neve, ha 2014-ben még nem is, mára már biztosan ismert, hiszen idén ő lehet minden idők legfiatalabb Oscar-díjas rendezője, a Kaliforniai álom című filmjének köszönhetően. Ám első alkotását, a Whiplash-t, én még mindig jobbnak tartom, annak ellenére, hogy a musicalje is teljesen elvarázsolt. Whiplash-t nem az álmodozás, nem a három méterrel a föld felett való lebegés jellemzi, sokkal inkább szól a kemény küzdelemről és kitartásról, két lábon állva a szilárd talajon. A Sundance közönsége és a zsűri is a Whiplashnek ítélte a fődíjat 2014-ben, majd három Oscar-díjat is bezsebelt.

  1. Sing Street

Viszonylag friss alkotás lett a kedvenc Sundance filmem, ám nem azért, mert fél éve sincs, hogy láttam. Sokkal inkább azért, mert hatalmas élményt és szórakozást nyújtott John Carney 80-as években játszódó zenés filmje, amelyet tényleg bármikor szívesen újranézek és rengetegszer hallgatom a filmben felcsendülő dalokat. A történet mellett leginkább a film humora fogott meg, mert bár rengeteg filmet nézek, ilyen intelligens és könnyed humort ritkán tapasztalok, ráadásul minden karakter eredeti és a legtöbb szerethető is. Fantasztikus és időtálló zenék színesítik a filmet. A romantikus szál pedig csak hab tortán, mivel lányok nevében beszélek, szerintem mindenki vágyna egy ilyen fiúra, aki gyönyörű dalokat ír neki és fiatal kora ellenére vannak céljai. A Sundance-en ugyan nem versenyzett, de a kritikusok nagyon szerették, és az idei Golden Globe-on jelölték a legjobb musical, vígjáték kategóriában a hollywoody újságírók. Aki még nem látta, az kötelezően tegye be a megnézendő filmek közé!

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyszobrok.blog.hu/api/trackback/id/tr1012138191

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Filmes díjak tárháza
süti beállítások módosítása