Életmód és életmorzsák

Antiknapraforgó

Antiknapraforgó

Lucy Score Amin sosem leszünk túl című könyvét olvastam

2024. március 22. - Antiknapraforgó

Amint megláttam a könyvtárban Lucy Score Amin sosem leszünk túl című regényét, egyszerre éreztem azt, hogy ki kell kölcsönöznöm és elolvasnom, és azt, hogy "biztosan hosszabbítást kell kérnem, mert nem lesz időm egy hónap alatt elolvasni" (tekintve, hogy a regény 654 oldal, és az olvasáson kívül bőven van más elfoglaltságom is). Nos, azt gondolom, mindent elmond arról, hogy mennyire tetszett nekem ez a regény, az, hogy egy hét múlva már vissza is vittem a könyvtárba, mivel az utolsó betűig elolvastam. Igaz, aludni nem sokat sikerült az egy hét alatt, de nem bánom. A mogorva Knox és a "Százszorszép" Naomi története lenyűgözőnek bizonyult számomra. 

Egy nő, aki megszökött a saját esküvőjéről, kiköt egy kisvárosban, azért, hogy a zűrös életű testvérének segítséget nyújtson. A drágalátos Tinát ugyan nem találja a városkában, de egy tizenegy éves kislányt igen, akiről mostantól neki kell gondoskodnia. 

Egy férfi, aki elhatározta, hogy agglegény marad, és semmiképpen nem bonyolódik komoly kapcsolatba, ráadásul elég nyers stílusban kommunikál másokkal, megsajnálja a bajba jutott Naomit és segít neki. Egy picit nekem sok volt a csúnya beszéd Knox szájából, viszont ennek ellenére is tetszett a regény. Tagadhatatlan, hogy Knox karaktere hibátlanul kidolgozott volt a szerző részéről. (Mint ahogyan a többi szereplőé is.) 

Egyre inkább egymásba habarodnak, habár ezt eleinte egyikük sem akarta. 

A cselekmény érdekes, izgalmas, lendületes, szórakoztató. A karakterek remekül kidolgozottak. Rengeteg humorral és némi erotikával fűszerezett történet, melyben családi konfliktusok, veszteségek, bűnözés, nyomozás is vegyül az összetartás, az egymáson segítés, a romantika és a szerelem mellé. 

Kizárólag felnőtteknek való olvasnivaló. 

img_20240322_191859.jpg

Catherine Anderson Kötelék című regényét olvastam

Catherine Anderson regényeit már korábban megkedveltem, ezért igen megörültem, amikor a Kötelék című kötetet emelhettem le a könyvtári polcról. A Mystic Creek sorozat 7. része ez a regény. Már tudom, hogy a Mystic Creek sorozatba tartozó könyvek önálló regényként olvashatóak, nem fontos pontos sorrendben haladni a kötetek olvasásával. A szereplők, a helyszínek viszont ismerősek a sorozat előzőleg olvasott részeiből. 

Lane, a csinos, fiatal nő úgy érzi, hogy megőrült. Kicsi kora óta furcsa álmok gyötrik, és időnként megszólal egy hang a fejében. Szülei vagyonokat költöttek pszichológiai terápiákra annak érdekében, hogy Lane meggyógyuljon, de úgy tűnik, semmi sem segített. Az utcán egy számára idegen, de az álmaiban már látott férfi megtámadja, és Lane menekülni kényszerül. Jó búvóhelynek ígérkezik számára Mystic Creek, ahol hamarosan munkát is talál. Egy nap azonban a helyi illatszerboltban találkozik egy férfival, aki igen furcsán viselkedik, amikor meglátja a lányt. 

Lane eldönti, hogy felkeres egy helyi pszichológust, aki nem más, mint Jonas Sterling, aki azonos azzal a férfival, akivel az illatszerboltban egymásba botlottak. Eleinte nem indul zökkenőmentesen kettejük kapcsolata, de szép lassan fény derül a titkaikra. 

Jonas szépen kibogozza az összekuszálódott szálakat Lane múltját illetően, és rájön, honnan is származhatnak a lány fejében kéretlenül megszólaló hangok. 

Bár a könyv tudományos magyarázattal nem szolgál, de többször utal az egypetéjű ikrek közötti különleges kapcsolatra irányuló kutatásokra, eredményekre, megállapításokra, feltételezésekre. 

Természetesen a regényben felbukkan a szerelem, a romantika, de ugyanakkor egy már-már inkább krimibe illő történet is kibontakozik az olvasó előtt. 

Szó esik örökbefogadásról, családi problémákról, ikrekről, és sok egyébről. 

Izgalmas, érdekes regény , kellemes kikapcsolódást nyújtott számomra az olvasása. 

/Halászné Magyar Márta/

img_20240314_124021.jpg

 

Sárgarépás krémsajtos sajttekercs

 

Hozzávalók:

5 szál sárgarépa (nagy)

1 fej lilahagyma (nagy) 

3 cikk fokhagyma

4 db kis tömlős sajt (natúr, lágy) 

50 dkg trappista sajt

só, bors

(Ebből a mennyiségből nekem két rúd lett) 

Elkészítése:

A sárgarépát apróra reszeljük, a fokhagymát összetörjük, a lilahagymát apróra vágjuk. A tömlős sajtokkal elkeverjük, sózzuk, borsozzuk. 

A trappista sajtot vékony szeletekre vágjuk. A szeleteket egy sütőpapírral bélelt tepsibe rakosgatjuk szorosan egymás mellé (a sütőpapírt előtte nagyon vékonyan vajazhatjuk). Előmelegített sütőbe toljuk. A sajt megolvadásakor kivesszük a sütőből. Annyira hagyjuk kihűlni, hogy feltekerhető legyen. Megkenjuk a sárgarépás krémmel, és feltekerjuk (mintha bejglit tekernénk). Folpackba csomagoljuk, és hűtőbe tesszük néhány órára. Szeletelve találjuk. Önmagában is, hidegtál részeként is, sült húsok mellé is finom. 

Jó étvágyat mindenkinek, aki elkészíti! 

(Halászné Magyar Márta) 

/Saját recept, saját fotók./

img_20240107_130314.jpg

img_20240107_125911.jpgimg_20240107_130538.jpg

Karen Swan A titkos part című könyvét olvastam

Nagyon kedvelem Karen Swan regényeit, így igencsak megörültem, amikor a könyvtárban újabb kötetetre bukkantam az írónőtől. 

A titkos part című regény Szabó Olimpia fordításában 2022-ben jelent meg magyarul (21. Század Kiadó) 

A történet Stockholm régi városnegyedében illetve Svédország gyönyörű szigetein játszódik. 

Bell a tenger és a hajózás szerelmese, aki jelenleg bébiszitterként dolgozik a jómódú Mogertéknél. 

Három gyermek felügyeletét látja el a családnál. 

Szeretettel és felelősségteljesen végzi munkáját. 

Egy napon egy doktornő keresi telefonon Hannát, a családanyát, ám ő nincs otthon, így Bell üzenetet vesz át számára. Egy felettébb furcsa üzenetet. 

Innentől fogva megváltozik a család élete, és Bell élete is. 

Karen Swan ebben a regényében is kiválóan ábrázolja a karaktereket. Ami különösen tetszett, az az, hogy szereplői nem hibátlanok, ám szerethetőek, sőt, az is kiderül a történeten keresztül, hogy igenis megszeretheti az egyik ember a másikat annak hibáival együtt is. 

A történet nagyon szép természeti környezetben játszódik. 

Helyet kap a regényben többek közt: szerelem, hűség és hűtlenség kérdése, gyermeknevelés, szülőség, betegség, baleset, barátság, veszteség, család. 

Számomra izgalmasnak, érdekesnek bizonyult a regény, kellemes kikapcsolódás volt olvasni. 

A 200. oldalról idézek egy gondolatot, amellyel biztos nem mindenki ért egyet, de én igen; szerintem pontosan ez az egyik feladata, dolga a szülőnek, amit Karen Swan itt leír Bell mondandójába csomagolva:

"Neked kell megértéssel, szeretettel és érzelmi intelligenciával közeledned hozzá, mert te felnőtt vagy, ő meg gyerek. Ez a szülő dolga: a gyerek igényeit a magáé elé helyezni."

2023.08.22.

/Halászné Magyar Márta/

Kép forrása: saját fotó. 

img_20230822_144034.jpg

 

Karalábés sajtgolyók

Hozzávalók:

1 nagyobb karalábé lereszelve

1 db tojás

15 dkg reszelt sajt

só, bors, zsemlemorzsa

olaj a sütéshez

Elkészítése:

A reszelt karalábét, a reszelt sajtot, a tojást összekeverjük, sózzuk, borsozzuk. Hozzáadunk annyi zsemlemorzsát, hogy jól formázható masszát kapjunk.

Diónyi gombócokat formázunk a masszából, ezeket zsemlemorzsába forgatjuk. Bő, forró olajban pár pillanat alatt aranybarnára sütjük. Frissen tálaljuk. Rizzsel, hasábburgonyával,  de akár önmagában egy kis majonézzel is nagyon finom. 

Jó étvágyat mindenkinek aki elkészíti! 

Halászné Magyar Márta

(Saját recept, saját fotó.) 

img_20230717_154522.jpg

 

 

Katherine Webb A látogatók című könyvét olvastam

Nagyon ritkán választok olvasmányul magamnak olyan művet, melyet bűnügyi illetve thiller, pszichothiller kategóriába sorolnak. Ám néha engedek egy-egy ajánlásnak, borító "csábításának" illetve fülszövegnek. A látogatók című Katherine Webb könyvet borítója miatt emeltem le a könyvtár újdonságokat felsorakoztató polcáról, és a fülszöveg alapján érdekesnek ígérkezett számomra ez a könyv. Nem csalódtam!
Nagyon kedvelem azokat a regényeket, melyeknek története(i) két idősíkban játszódnak. Így van ez  A látogatókban is. Napjaink főszereplője Liv. Ám olvasás közben megismerhetjük a Bristolban 1831-ben játszódó történetet, amely tulajdonképpen 1791-re nyúlik vissza. 
Liv, a fiatal nő igen nehéz pillanatokat él át kisbabája elvesztése után. Amikor az apja eltűnik, úgy dönt, hogy egy időre beköltözik apja lakásába, egyrészt nyomokat keres apja eltűnésével kapcsolatban, mert mindenképpen szeretné megtalálni, másrészt azt reméli, hogy gyermeke elvesztése miatti fájdalmára valami enyhülést találhat. Gyorsan kiderül azonban, hogy a lakás újabb rejtélyeket tartogat számára.
Bethia az előkelő hölgyek életét éli az 1830-as években, azonban egy hajléktalan nő, bizonyos "Louisa" (akit a "Szénakazal szüzeként" emlegetnek) nagy fejtörést okoz számára.
Na, de hogy kapcsolódnak össze ezek az egymástól időben igen távol élő, élt nők?
A sokszor fájdalmas, szomorú, megható emberi történetek nagyon sok kérdést érintenek: hajléktalanság, családi drámák, mentális és fizikális betegségek, kirekesztettség, szeretet és gyűlölet, előítéletek, babonák, igaz szerelem, rabszolgaság, szabadság, halál, szegénység, bűn és bűnhődés - és még sorolhatnám. Misztikum, álmok, ébrenlét és realitás keverednek a történetben, pszichológiával fűszerezve. 
A karakterábrázolás kifejezetten tetszett.
A látogatók izgalmas, érdekes, elgondolkodtató olvasmánynak bizonyult számomra.
"Én... azt hiszem, hogy amikor az embernek már csak kevés ideje van hátra ezen a földön, talán az a legjobb, ha egy boldog emlékeket idéző, ismerős helyen marad." (32. oldal) 
"A veszteség az egyik legnehezebb dolog, amit nekünk, embereknek át kell élnünk. Ha nem a legnehezebb. De csak úgy kerülhetnénk el, ha soha nem szeretünk. - Széttárta a kezét. - Az pedig szörnyű lenne, nem igaz? " (301. oldal) 
"Most már csak az maradt, hogy próbáljon megbocsátani magának, mert igazság szerint ő is beteg volt; túlságosan beteg ahhoz, hogy bárki mással jót tegyen. Nem segített, mert nem volt rá módja." (390. oldal) 
Kiadó: GENERAL PRESS KIADÓ
Oldalak száma: 411
Kiadás éve: 2022
Fordító: Ács Eleonóra
Ár: 4990 Ft
(Halászné Magyar Márta) 
(Kép: saját fotó) 
img_20230609_172622.jpg
süti beállítások módosítása