2017. már 23.

3D nyomtatás az orvoslásban és az oktatásban

írta: 3D NYOMTATÁS VARINEX
3D nyomtatás az orvoslásban és az oktatásban

Vajon mire használható a 3D nyomtatás az orvoslás és az anatómiai oktatás különböző területein? Erre volt kíváncsi az M5 televízió Tudós Társaság című műsora is, akik 3D nyomtatási bemutatótermünkben forgattak.

img_20170111_094943.jpgFotó: 3D nyomtatott orvosi modellek, VARINEX

Hogyan nyomtatható ki egy emberi vagy állati szerv 3D nyomtatással?

Ipari területen már természetes a 3D nyomtatás alkalmazása, hiszen a mérnökök is 3D-s modelleket terveznek, ami könnyen kinyomtatható 3D-ben. Egy tárgyat is könnyen be tudunk szkennelni, és 3D modellé alakítani. Az orvosi felhasználásban az a kihívás, hogy az emberi csontokról, szervekről nehéz méretet venni. Ebben a keresztmetszeti képalkotó vizsgálatok során készült képsorozatok (CT, MR, UH) segítenek. Ezekből a felvételekből több lépcsőben 3D-s modellt készítünk, hogy 3D nyomtatóval kinyomtatható legyen. Ezzel az eljárással sokkal több információhoz jutunk az anyag összetételéről, finomabb szerkezetéről, mint a hagyományos módszerekkel.

Műtéti előkészítés és implantátumok 3D nyomtatással

3D nyomtatási technológia alkalmazásával a korábbi 4-5 órás koponyaműtétek időtartama akár 40 percre is lecsökkenthető. CT felvétel alapján méretre pontosan, előre elkészíthetők az implantátumok. A 3D nyomtatásnak nagy szerepe van, és vélhetően egyre nagyobb lesz az oktatásban is, mivel az emberi és állati szervek kinyomtathatók, így az orvostanhallgatók egy kézzel fogható 3D modellt tanulmányozhatnak, ami látványosabb a könyveknél és könnyebben beszerezhető a preparátumoknál.

tudostarsasag_falkgyorgy2.JPG

A 3D nyomtatás lényege, hogy rétegről-rétegre épít fel valamit, ami még nem létezik, csak a számítógépen.

 - mondta Falk György, a VARINEX Zrt. stratégiai igazgatója.

Szervek, csontok reprodukálása

A 3D nyomtatás igazi áttörést jelenthet a régészeti leletek rekonstruálásában és a modernkori gyógyításban egyaránt. Az anatómiai oktatásban olyan részletességgel szemléltethető az egyes szervek struktúrája, amelyek fényképek, rajzok alapján nem érzékelhetők. Ezt egy valódi preparátumon több napos munka lenne elkészíteni. 

img_20170111_093857s.jpgSzívkoszorúér hálózat, un. korróziós készítmény a szív saját ereinek bemutatásához.

3D nyomtatás az anatómiai oktatásban

A Just Anatomy Kft. kutatói a kutya fejének teljes artériás rendszerét rekonstruálták, majd alakították nyomtatható, 3D modellé. Ennek során egy francia bulldog fejének csont- és érrendszerét digitalizálták, majd nyomtatták ki 3D-ben, így nagyon jól szemléltethető a kutya fejének vérellátása. Az így elkészült modell előnye a hagyományos korróziós készítménnyel szemben, hogy igény esetén bármikor rekonstruálható, a 3D adatok módosíthatók, és más applikációkhoz is felhasználhatók.

festett_denever_02.jpgFrancia bulldog fejének 3D nyomtatott csont-ér rekonstrukciós modellje.

A 3 dimenziós megjelenítéssel mélyrehatóbb információk szerezhetők az állatokról, ezért olyan összetett és nehezen megérthető anatómiai struktúrákat is modelleztek, mint pl. teljes izületek, a halántékcsontban található közép- és belső fül struktúrái, a madarak légzsákjai, a különböző állatok orrmelléküregei, valamint a szív koszorúerei.

justanatomy.JPG

Czeibert Kálmán és Petneházy Örs, állatorvosok, kutatók, JustAnatomy Kft.

 Mi nyomtatható ki 3D-ben?

  • művégtag
  • implantátum
  • csont másolata
  • koponya, műtét előtti feltérképezéshez vagy rekonstruáláshoz
  • fogszabályozáshoz szükséges fogív másolata
  • csontok, szervek reprodukálása az anatómiai oktatáshoz, szemléltetéshez
  • érrendszeri készítmények, éröntvények
  • izületi modellek, izületi üregek, tokok, szalagok 

Itt nézheted meg az M5 TV Tudós Társaságának 3D nyomtatással foglalkozó műsorát:

tudostarsasag_video_1.jpgRészlet az M5 TV Tudós Társaság című műsorából. Kattints rá a videóért!

A technológia ma még nem alkalmas beültethető szervek nyomtatására, de valószínűsíthető, hogy 10-15 év múlva már kisebb szervek előállíthatók lesznek 3D nyomtatással.

 

A képalkotó vizsgálatok felvételei a Kaposvári Egyetem Diagnosztikai és Onkoradiológiai Intézetében (CT és MR) és a Széchenyi István Egyetem Anyagtudományi és Technológiai Tanszékén (CT) készültek.

Szólj hozzá