Joó Hajnalka
Joó Hajnalka
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Előző válaszánál is keményebb hangnemben utasította vissza a kormány az Európai Bizottság CEU-törvénnyel kapcsolatos figyelmeztetését, így újabb, harmadik szakaszába léphet a testület által indított kötelezettségi eljárás, és az Európai Unió Bíróságára kerül az ügy – értesült a hvg.hu.

A Velencei Bizottság pénteki bírálatára adott válaszával egy időben az Európai Bizottságnak is hasonló, kioktató hangnemű reagálást küldött a kormány a CEU-törvénnyel kapcsolatban.

A kormány ebben információink szerint továbbra is azzal érvel: nem sérti a szolgáltatásnyújtás szabadságát a felsőoktatási törvény módosítása, ezért nem is hajlandó változtatni az áprilisban elfogadott törvényen.

Az Európai Bizottság április végén írt a kötelezettségszegési eljárás első szakaszának számító figyelmeztető levelet a kormánynak, mert álláspontja szerint a törvénymódosítás indokolatlanul nagy terhet ró a külföldi egyetemekre Magyarországon, noha a magánkézben lévő oktatási intézményekre is vonatkozó európai uniós irányelv szerint a szolgáltatások szabad mozgását csak nagyon indokolt esetben szabad korlátozni. A bizottság szerint túlzott korlátozásnak számít, hogy meg akarják szabni, mi lehet az egyetem neve, illetve hogy csak akkor végezhet külföldön is oktatási tevékenységet, ha az anyaországában is végez hasonlót.

Fazekas István

A kormány első, május végi válaszában lesöpörte a bizottság aggályait

Az Európai Bizottság július közepén ezután a korábban megindított kötelezettségszegési eljárás második szakaszát jelentő úgynevezett indokolással ellátott véleményt küldött a kormánynak a törvény ügyében, amelynek megválaszolására augusztus 13-ig adott határidőt.

A határidő lejárta előtt, augusztus 11-én kelt levelében a kormány ugyanazzal érvel, mint korábban, nevezetesen, hogy az oktatás minősége minden egyéb irányelv felett áll, márpedig a módosítás nélkül nem lehetne garantálható, hogy ne működhessenek kamudiplomát adó felsőoktatási intézmények Magyarországon.

Az anyaországban működtetendő kampusz követelménye és a névazonosság tilalma az érvelés szerint semmilyen más uniós alapértéket, így az oktatás szabadságát sem veszélyezteti. Az érvelésben előkerül a CEU kormány szerint rendezetlen jogi státusa is, miszerint az intézmény egy New York államban bejegyzett, Magyarországon oktatási tevékenységet nem folytató, magyarországi jogi személyiséggel nem rendelkező egyetem, amelyre emiatt a bizottság által hivatkozott irányelv sem vonatkozik.

A kormány elutasítása egyúttal azt is jelenti, hogy az Európai Unió Bíróságára kerül az ügy.

A Bizottsággal való hadakozás mellett a kormány azért információink szerint azért egy meglehetősen nagy visszavonulót is fújt is a CEU ügyében: a külügyminisztérium, úgy tudjuk, nem kergeti tovább az amerikai szövetségi kormányt a CEU-ról szóló megállapodással, hanem beéri a New York állammal kötendő egyezséggel, amelyet hamarosan alá is írnak.