Új Fradi-stadion: az értékes telekrészeket eladják

Marad-e elég hely a húszezres embertömeg elvezetésére?

2013.03.30. 21:18

/A látványterveken egyelőre parkolóként kialakított, a Népligeti buszpályaudvar felé eső L alakú telekrészt az állam a későbbiekben értékesítené. - hg

Az ígéretek szerint nem sokára a Fradié lesz a legkorszerűbb és a legkörnyezetkímélőbb (hogy ne mondjam a legzöldebb) stadion egész Közép-Európában. A tervek szépek, jók, de ha kicsit tágabb összefüggésben vizsgáljuk a dolgot, jó néhány kérdés felmerül az épület üzemeltetésével kapcsolatban. Kéméndi Zsolt, végzős tájépítész a Ferenciek teréről szóló összeállítása után most az Albert Stadionról küldte el gondolatait az Urbanistának.

Albert Stadion 2.0

A Fradi kálváriája az utóbbi években már-már szappanoperába illő volt: másodosztály, tulajdonosváltások, fellángoló- majd elülő stadiontervek. A csapat úgy néz ki révbe érhet, ugyanis kiemelt állami beruházásként új, nemzetközi mérkőzések rendezésére alkalmas stadionjuk lesz.

Miután márciusban lezárult a közbeszerzési eljárás és aláírták a kivitelezési szerződést, március 28-án pedig letették az új építmény alapkövét, azonnal meg is kezdődött az eddigi stadion bontása. Az új zöld-fehér pálya Közép-Európa egyik legkorszerűbb, sőt legkörnyezetbarátabb ilyen jellegű építménye lesz, jelenlegi helyéhez képest 90 fokkal elforgatásra kerül és hátrébb húzódik a Könyves Kálmán körút vonalától a belváros felé. Ennek oka - az UEFA és a FIFA szabályain túl - a pályán kívül fennmaradó telekrészek értéke.

Az Üllői út és a Könyves Kálmán körút sarka (ahol most áll a régi stadion) egészen a Gyáli útig rendkívül értékes fejlesztési terület. A közútin túl kiváló tömegközlekedési kapcsolatokkal is rendelkezik, mivel metrómegálló, meghatározó villamosvonal és térségi jelentőségű autóbusz állomás van a közvetlen közelében. Továbbá a főváros legnagyobb területű (bár eléggé kihasználatlan) közparkjának is a szomszédságában van. Egyszóval a terület eladásából az egyébként 14 milliárdos beruházás egy jelentős részének megtérülésével számol az állam.

Magában a stadionban a teljesen fedett nézőtéren 22 000 ülőhelyet alakítanak ki, nagyobbak lesznek az öltözők, a VIP szektorok illetve egy 1500 nm-es rendezvényterem kerül kialakításra. A tervek szerint - ezen új elemeknek köszönhetően - a stadion gazdasági szempontból önfenntartó lesz. Az eddigi edzőpályák természetesen eltűnnek, így a gyakorlást az egyébként is létező népligeti FTC Utánpótlás Centrum egységei szolgálják majd.

Természetesen az építés néhány szakmai kérdést is felvet, ugyanis az értékesítés előtt álló saroktelek egy része pontosan az érkező, majd a mérkőzés után távozó több ezer szurkoló fő közlekedési tengelye a metróállomás illetve a villamosmegálló felé. A kerületi szabályozási terv kitér bizonyos beépítési korlátozásokra, miszerint az aluljáró és a stadion között az Üllői út, Könyves Kálmán körút sarkán egy 30 méter széles sáv minimum 4 méter magasságig nem beépíthető.

Viszont kérdéses, hogy az ily módon biztosított terület elegendő lesz-e egy-egy teltházas mérkőzés előtt és után - esetleges vészhelyzet esetén - az építmény kiürítésére és az embertömeg elvezetésére. Itt elég csak a Papp László Sportarénára gondolni: az "csak" egy 12500 néző befogadására alkalmas stadion, mégis hatalmas terek vannak körülötte, jóval nagyobbak, mint ami a majdnem kétszer akkora Albert Stadion körül marad a várhatóan iroda-kereskedelmi komplexum megépülése után.

A fenti látványterven egy lehetséges beépítés látható, persze eltúlzott magasságokkal, mert a szabályozás maximum 45 méterben állapította meg az építmények magasságát. Az elrendezés viszont jól mutatja a metróállomás felé eső szabadon hagyandó területet. Amennyiben ilyen "nyitott" lesz a beépítés, akkor megnyugtatóan elegendő lesz a terület.

Mivel azonban intézmény, közintézmény és járműtároló funkció esetében 100%-os földszinti és első emeleti beépítés is elképzelhető, nem zárható ki a szinte teljes beépülés a stadion Könyves Kálmán körút felé eső oldalán (persze a 30 méteres sáv a metró irányában, ebben az esetben sem beépíthető).

Sok még a nyitott kérdés, még a közelében sem vagyunk a telek értékesítésének. A stadion minden esetre 2014 őszére elkészülhet és remélhetően egy meghatározó jelképpé válik nemcsak a Fradi, hanem az egész városrész számára.