Lehetetlen elkapás döntötte el az év meccsét az NFL-rájátszásban

2017.01.16. 02:40

A múlt héten a New York Giantset búcsúztató Green Bay Packers ahhoz a Dallas Cowboyshoz ment az NFC vasárnap éjszakai elődöntőjében, ami az alapszakasz egyik legjobb csapata volt az újonc Dak Prescott irányítóval. Dráma a másik főcsoport-elődöntőre is jutott, amin a Pittsburgh Steelers hat mezőnygólt szerezve, touchdown nélkül nyert.

Viszont nem úgy indult a meccs, hogy ez a Cowboys napja lesz. Az első negyedben alig volt a pályán a támadóegységük, miközben a Packers-irányító Aaron Rodgers klasszisformában játszott, sorra hozta játékba a célpontjait. A legszebb az a 34 yardos touchdownpassz volt, amit Richard Rodgersnek osztott ki az elején: a labda épphogy befért a Cowboys-védő válla fölött.

21-3 volt már a Packers előnye, mire a Dallas megérkezett a meccsbe, és elkezdett összeállni a támadójátékuk. Jöttek az Ezekiel Elliott-futások, és Dak Prescott is higgadtabban, pontosabban passzolt, ki is osztott egy 40 yardos touchdownpasszt Dez Bryantnek, amivel 21-10-re zárkóztak, majd egy mezőnygóllal jöttek fel nyolc pontra.

Ne maradjon le semmiről!

Ez készítette elő a terepet az utolsó negyedes drámának. A Cowboys ugyanis Dak Prescott touchdownpasszával visszajött 28-20-ra, amitől már önkívületben játszottak a dallasiak, a védelmük megállította a Packers támadását. A következő Cowboys-támadásból is touchdown lett, majd rámentek a kétpontos kísérletre, amit Prescott futott meg, kihasználva a fizikai adottságait. A Cowboys úgy egyenlített 28-28-ra, hogy az első félidőben még tizennyolc pontos hátrányban volt, óriási visszatérés volt, de már csak percek maradtak a meccsből.

Hogy legyen még egy kis izgalom a csapatok 50 yard fölötti mezőnygólokat váltottak az utolsó két percben, és 31-31-re álltak, ám maradt még harminc másodperce a Packersnek, ami nem sok jót szokott jelenteni az ellenfeleknek, mert Aaron Rodgers az ilyen helyzetekben él igazán. És Rodgers megint megcsinálta: 11 másodperccel a vége előtt harmadik és húsznál indult el egy játék, és a Packers-irányító kiszaladt szélre, majd kiosztott egy 36 yardos lézerpasszt Jared Cooknak, aki egészen lehetetlen elkapást mutatott be a pálya szélén.

O lyannyira, hogy elsőre az egyik bíró érvénytelennek ítélte, de aztán a videózás meggyőzte őket, hogy nagyon is érvényes volt, mert Cook mindkét lába bent volt, amikor elkapta a labdát. Bravúros megmozdulás volt, és ez volt a kulcsmomentum is, mert jó mezőnypozíciót szereztek vele, és három másodperccel a vége előtt 51 yardról rúghatott mezőnygólt a győzelemért a Packers. Mason Crosby most sem remegett meg, bár a rúgás nem volt a legjobb, de bement, ezzel 34-31-re nyertek, és a jövő héten az Atlanta Falconsszal játszanak a Super Bowl-részvételért.

A vesztes Cowboysban több nagy teljesítmény volt: Dak Prescott 302 yardot passzolt, és rájátszásban újoncrekordot jelentő 3 touchdownpasszt adott egy interception mellett, míg a futó Ezekiel Elliott 125 yarddal zárt, Dez Bryantnek pedig 132 elkapott yardja volt.

Egy rúgón múlt

Az ónos eső miatt későbbre halasztott Chiefs-Steelers sok pontot nem, de legalább ennyi drámát hozott. A Steelers csak mezőnygólokat szerezve – szám szerint hatot – nyert, ezzel 2006 óta ez első csapat lett, ami TD nélkül győzött a rájátszásban.

Chris Boswell a hat mezőnygóljával rájátszáscsúcsot döntött, ennyit még senki nem rúgott egy meccsen a playoffban. Boswell hat rúgása összesen 227 yardról volt, pont annyiról, ahány yardot támadásban szerzett ellenfelük.

A Steelers többször is közel járt a touchdownhoz, de a gólvonal előtt nagyon összeszedte magát a Chiefs védelme: volt egy interceptionjük is a célterületben, Marcus Peters egyszer pedig egy majdnem biztos elkapást akadályozott meg, kiütve Antonio Brown kezéből a labdát.

A legvégén úgy tűnt, hogy a Chiefs kiegyenlít, legalábbis Spencer Ware futott touchdownja után kétpontosra mentek 18-16-os állásnál. Alex Smith meg is csinálta a passzt, csakhogy büntetés miatt visszafújták a játékot – a Chiefs legjobb falembere, Eric Fisher a 38 éves veterán James Harrisonnal nem bírt. Az ismétlés már nem sikerült, Smith elhibázta az átadást Jeremy Maclin felé. A Steelers innen lepörgette a maradék időt a győzelemhez.

Az NFC-oldalon győztes Packers az Atlanta Falconshoz utazik vasárnap este (21.05), míg a Steelers a New England Patriotsnál játszik majd magyar idő szerint már hétfő hajnalban (00.40).