szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európa Tanács testülete a már elfogadott törvényt is darabokra szedte. Továbbra is aggódnak, és még ebben a hónapban delegációt küldenek Magyarországra.

A módosítások ellenére továbbra is aggályos a külföldi finanszírozású nem kormányzati szervezetekre vonatkozó magyar szabályozás - közölte pénteken a Velencei Bizottság, azaz az Európa Tanács (ET) alkotmányjogi szakértőkből álló testülete.

A Velencei Bizottság véleménye szerint a hét elején elfogadott magyar civiltörvény csak részben felel meg a bizottság korábban megfogalmazott, előzetes véleményében rögzített fő ajánlásoknak.

A szakértők elismerték, hogy a civil társadalmi szervezetek átláthatóságának biztosítása, a jogosulatlan külpolitikai befolyás, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozása érdekében hozott szabályozás elvben jogszerű. Ugyanakkor hangsúlyozták, a törvényes cél nem használható fel arra, hogy nem kormányzati szervezeteket bélyegezzenek meg, vagy korlátozzák tevékenységüket. Ez a hatást a szabályozás átláthatóságra irányuló jogszerű cél nem igazolhatja.

Elismerték a szakértők, hogy

  • visszavonták azt a rendelkezést, amely a feloszlatást mint automatikus szankciót helyezte kilátásba a törvény által előírt kötelezettségek megszegése esetén.

Továbbra is kifogásolták, hogy

  • a törvény számos kivételt tesz, a sporttal foglalkozó és a vallási egyesületek mellett  nem vonatkozik a nemzeti kisebbségi szervezetekre sem, ez pedig megkérdőjelezi a törvénnyel kapcsolatos magyar álláspont hitelességét;
  • fennmaradt az a kötelezettség, amely szerint a szervezeteknek valamennyi sajtótermékükön fel kell tüntetniük a külföldi finanszírozásukra vonatkozó adatokat - ez aránytalan és felesleges egy demokratikus társadalomban;
  • a törvény végleges elfogadását megelőzően nem tartottak nyilvános konzultációt az érintettek bevonásával.

Ezen okok miatt a Velencei Bizottság megállapította, hogy az elfogadott módosítások nem elegendőek ahhoz, hogy enyhítsék azokat az aggályokat, amelyek szerint a törvény aránytalan és szükségtelen beavatkozást jelent a szólásszabadsághoz, továbbá  az egyesüléshez és a magánélethez való jog érvényesülésébe.  

Közölték: a pénteken közzétett felülvizsgált vélemény végleges változata június 19-én, hétfőn lesz elérhető.

Júniusban küldöttség jön Budapestre

A Velencei Bizottság továbbá arról tájékoztatott: még júniusban Budapestre érkezik a testület küldöttsége, hogy a Közép-Európai Egyetem képviselőivel, nem kormányzati szervezetekkel és kormányzati tisztviselőkkel  folytasson egyeztetéseket és ennek alapján véleményt készítsen a magyarországi felsőoktatási intézményeket érintő törvényről.

Seres László Itthon

Seres: A belső ellenség

Hogy mire jó ez az egész? A hadiállapot fenntartására, természetesen. Vélemény.