Szétszakadhat az Egyesült Királyság, és csak maguknak köszönhetik

További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Lepecsételt piros zsákban kapták vissza szeretteik szerveit – dagad a börtönbotrány Alabamában
- Donald Trump nemcsak Amerikát, a Fehér Házat is megosztja
- Lezuhant egy kisrepülőgép a Wight-szigeten
- Forró olajjal támadt a brit szuperbörtön őreire az Ariana Grande-koncert utáni robbantás egyik terroristája
- Milorad Dodik: Nem hátrálunk a nemzetközi nyomás ellenére sem
- Ezrek által használt kiskapu került a célkeresztbe, hadjárat indul a hadkötelezettségért Svájcban
- Meglepő fordulat Szlovákiában, az elnök előrehozott választásokat vizionál
- Káosz a lengyel elnökválasztási vitán, két külön eseményt tartottak pénteken ugyanabban a városban
- Trump miatt elmarad az ünnepi karácsony az Egyesült Államokban?
- Ne legyen meglepve, ha vér tapad az iPhone-jához
Maga alatt vághatta a fát az Egyesült Királyság. Azzal, hogy kilép az EU-ból, egyben Angliától is leválaszthatja a többi országrészét – sőt, akár fővárosát is –, mert ők köszönik, de jól megvoltak uniós tagokként.
Az Egyesült Királyság négy fő nemzetből jön össze: Angliából, Wales-ből, Skóciából (ezek együtt adják Nagy-Britanniát) és Észak-Írországból. Az utóbbi kettőben az a közös, hogy a tegnapi népszavazáson mindegyikben uniópárti többség volt, úgyhogy sokan lehetnek zabosak, amiért az akaratuk ellenére kivonszolhatják őket az angol falusiak az EU-ból. Wales-ben is csak kis különbséggel győzött a kilépés.
Ehhez jön hozzá, hogy alapból sem mindenki boldog az Egyesült Királyság részeként, főleg az utóbbi időben egyre öntudatosabb skótok és a protestánsok ellen évtizedekig gyakran terrormódszerekkel polgárháborút vívó északír katolikusok.
Skócia

A 2014-es népszavazáson ugyan (a vége felé megfordult állás miatt) a maradás mellett döntöttek a skótok, de akkor más volt a helyzet, ráadásul a nagy (angol) pártok az utolsó pillanatban fűt-fát beígértek, nagyobb önrendelkezési jogokat a skótoknak, amiből egyelőre nem sok valósult meg. Az Európai Unión kívüli bizonytalan gazdasági kilátásoknál most már az is kedvezőbbnek tűnik, hogy Skócia egyedül megállja a helyét. A Skót Nemzeti Párt (SNP) készen áll rá, hogy új referendumot hirdessen, a politikusaik büszkén hirdették, hogy a skót választók majdnem kétharmada az unió mellett tette le a voksát, és stabilan a kezükben tartják a kormányzást.
A párt vezetője, Nicola Sturgeon is új népszavazásról beszélt. Nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy Skócia lakosságának nagy többsége a bennmaradásra adta voksát. Felidézte azt is, hogy az SNP választási programjában fenntartották az újabb függetlenségi népszavazás jogát arra az esetre, ha arra kényszerítik őket, hogy akaratuk ellenére távozzanak az EU-ból. Most ez a helyzet, ezért ismét napirenden a függetlenségi népszavazás – mondta a skót kormányfő.
Észak-Írország
Észak-Írországért évtizedeken keresztül polgárháborút vívtak az Írországhoz húzó köztársasági erők és a koronához hű lojalisták. 1997-ben sikerült törékeny megegyezésre jutni. A brit kilépés előáshatja a régi indulatokat, de legalábbis megindulhat a gondolkodás a Belfast központú régió hovatartozásáról.
A radikális ír nemzeti párt, a Sinn Féin már bejelentette, hogy meghirdetnék azt a referendumot, ami lehetőségként az 1997-es nagypénteki egyezményben is szerepelt Írország egyesítéséről. Az északír helyettes első miniszter, a sinn feines Martin McGuinness szerint most az egész sziget alkalmas lehet az újraegyesítésre, de ehhez nyilván lenne egy-két szava (vagy tölténye) a protestánsoknak.
Enda Kenny ír kormányfő annyit mondott, hogy a problémákat „ugyanazzal a partnerségi szellemmel kell megközelíteni, amelyek a békefolyamatot támasztották alá” a szigeten.
Az északír megyék 56-44 százalékos arányban az EU-ban maradás mellett voksoltak.
Wales

Eddig viszonylag lapított a helyi nacionalista párt, a Plaid Cymru, mert nincs akkora túlsúlya, mint a skót kollégáiknak északon. Az EU-népszavazással viszont ezt a méhkast is sikerült felrúgni. Ennek van egy nagyon egyszerű gyakorlati oka: az országrészben több olyan terület is van, ami haszonélvezője az uniós támogatásoknak. Ironikus módon egyébként pont itt szavaztak leginkább az EU ellen.
Bár a függetlenség csak a „végső cél”, de a Brexit tartogat nekik „lehetőségeket”, mondta Leanne Wood, a Plaid Cymru vezetője a Guardiannek.
Gibraltár

Ez a kakukktojás, mert az Egyesült Királyságnak csak egy tengerentúli területe, mégis óriási fontosságú neki az EU-tagság, ráadásul Gibraltárál egy uniós tagállammal, Spanyolországgal csattanhatnak a britek. Az Egyesült Királyság a spanyol örökösödési háború végén, 1713-ban csippentette le a Gibraltári-szoros északi végén lévő ferde sziklát Spanyolországról, amikor szépen összemazsolázgatta a világ stratégiai fontosságú pontjait a tengeri uralma biztosításához.
Madrid ebbe azóta sem törődött bele, de hiába, mert Gibraltár tele lett brit telepesekkel, úgyhogy a pampogásra mindig népszavazás a válasz, amit kilencvensok százalékkal megnyernek a britek. Legutóbb 2013-ban durvult el a helyzet, ami gibraltári mesterséges zátony építésével indult, és gyakorlatilag gazdasági blokáddá fajult. Akkor pontosan az Európai Unió ültette le őket és tette helyre a renitens államocskát, de ezt EU-tagság nélkül elfelejthetik. Plusz nagy gazdasági hasznot húz a különleges helyzetéből, ennek is köszönhető, hogy adóparadicsomként működik. Talán érthető, miért szavazott szinte az összes gibraltári (96 százalékuk) az uniós tagságra.
A spanyolok mindenesetre már bejelentkeztek: José García-Margallo y Marfil külügyminiszter „megosztott szuverenitást” javasol a Sziklának becézett földnyúlvány felett.
Se a népszavazás, se a visszalépés nem egyszerű
Ahhoz, hogy függetlenségi népszavazást lehessen kiírni, a brit kormány beleegyezése is kell. Az SNP gyakorlatilag azóta pedzegeti a második referendum ötletét, hogy az elsőt bebukták, de London erre azt szokta válaszolni, hogy ezt most egy időre eldöntötték. Persze elég képmutató lenne épp most lepöccinteni őket, de elképzelhető, hogy lesz megfelelő kifogás.
A másik probléma, hogy az EU-ba visszalépni se lenne egyszerű. Hiába próbálták bemagyarázni a skót népszavazás kampányában, Brüsszel egyértelművé tette, hogy ilyenkor új országként, tiszta lappal kellene felvételizniük, ami hosszú időbe telik. Ráadásul a belépést garantáltan akadályoznák a spanyolok, nehogy az elszakadni vágyó katalánok vérszemet kapjanak, és várhatóan más, szeparatista mozgalmaktól félő országok is keresztbe feküdnének a skótoknak. Márpedig új országot csak a tagállamok egyhangú beleegyezésével lehet felvenni.
És még London is
Nemcsak az egyes országrészeit veszíthetné el az Egyesült Királyság, hanem egy, a Brexit-szavazás másnapján indult, és máris hihetetlenül népszerű, több tízezer ember által támogatott petíció értelmében a fővárosát is. A londoniak ugyanis azt szeretnék, ha London – ahol 60 százalék fölött volt a bennmaradást támogatók aránya – függetlenné válna, hogy az Európai Unió tagja maradhasson. A kezdeményezésről ebben a cikkünkben olvashat bővebben.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Marine Le Pen: Nem ismerem a megadást, Franciaország léte a tét
Párizs központjában a szélsőjobb gigatüntetése.
április 6., 16:18
- Külföld
Már a közös bizniszről egyeztetnek Putyinék Trump megbízottaival a jövő héten
Nem kellett sokat várni, hogy egyeztessenek a ritkaföldfémekről, a cseppfolyósított földgázról és az Északi-sarkvidékről.
április 6., 17:34
- Külföld
Autópályán hajtott végre kényszerleszállást egy repülőgép Brazíliában
Az esetet sérülés nélkül úszta meg mindenki.
április 6., 14:50
- Címlapon
Donald Trump nemcsak Amerikát, a Fehér Házat is megosztja
Az elnök programját nemcsak ellenfelei, hanem még kabinetjének néhány tagja is ellenzi.
tegnap, 20:28
- Mindeközben
Sarah Jessica Parkerék le sem tagadhatnák ikereiket, Marion az anyjára, míg Tabitha az apjára ütött
tegnap, 19:08
- Címlapon
Gulyás Gergely: A haza nem lehet ellenzékben, de a hazaárulók igen
A miniszter azt mondta: azt hittük, Őszöd Balatonon van, de kiderült, hogy a Tiszánál.
tegnap, 14:15
- Címlapon
Kovács Gergely: Én egy olyan országban akarok élni, ahol minden ugyanolyan
A Kutyapárt először rendezte meg a szürke Pride-ot, ahol a sokszínűség helyett egyformaságot követeltek.
tegnap, 14:21
- Külföld
Lőttek az oroszoknál a hétvégi alkoholárusításnak?
Az egyik régióban már sikerrel vezettek be korlátozásokat.
április 6., 17:34
- Külföld
Jön az Európai Unió válaszcsapása Donald Trump vámjaira
Az EU vámokat szabna ki a fogselyemtől az élelmiszerekig számos termékre.
április 6., 16:49
- Külföld
Úgy tűnik, Kína megtalálta a pótlást a kieső amerikai USAID-támogatásokra
A szuperhatalom a fejlődő országokat vette célba, új finanszírozási programokat is bejelentett már.
április 6., 20:06
- Külföld
Ferenc pápa először köszöntötte a híveket a Szent Péter téren a kórházi kezelése óta
A szentatya mindenkinek boldog vasárnapot kívánt.
április 6., 12:28
- Külföld
Orbán Viktor a mélyállam ügynökeinek legyőzésével gratulált Matteo Salvininek
A miniszterelnök videóüzenetet küldött a Liga tisztújítására.
április 6., 13:47
- Külföld
A buchenwaldi koncentrációs tábor felszabadítására emlékeztek
Német politikusok a szélsőséges ideológiák mai terjedésére figyelmeztettek.
április 6., 21:20
- Címlapon
Nagy Feró pribéknek nevezte Kollár Kingát, majd azt mondta, örökbe fogadna egy békát
Villámbeszélgetés a Kossuth-díjas énekessel.
tegnap, 16:35
- Címlapon
Viccnek nevezte Magyar Péter a szombati tüntetéseket
Vasárnap a Nemzet Hangja eredményvárójával zárja a hetet a Tisza Párt.
tegnap, 18:44
- Címlapon
Miközben ellene tüntettek, Kollár Kinga fagyizott, a Fidesz azonnal reagált
Szentkirályi Alexandra szerint a vidáman nyalt fagylalt azt bizonyítja, Brüsszelben elégedettek.
tegnap, 20:25
- Külföld
Netanjahu méltatta Magyországot az Izraelnek nyújtott támogatásért
Az izraeli kormányfő Budapesten beszélt még Washingtonba indulása előtt.
április 6., 21:17
- Külföld
Évekig tudatosan rosszindulatúan és törvényellenesen járt el a szlovák belügy a kettős állampolgársággal kapcsolatban
Precedensértékű pert nyert a felvidéki ügyvéd.
április 6., 11:51
- Címlapon
Vona Gábor: Higgye el, bár heteró vagyok, tudom, milyen érzés homoszexuálisnak lenni
A Második Reformkor Sebián-Petrovszki László gondolataira reagált.
tegnap, 21:41
- Mindeközben
Rácz Jenő bevallotta, sokat bukdácsolt szakácsként: „Velem is ordibáltak, azt mondták, nem lesz belőlem senki”
tegnap, 16:08
- Mindeközben
Nagy Zsolt Leó Aurelio Farm VIP-s kieséséről: „Ez külső szemmel is ciki volt”
tegnap, 14:38
- Külföld
Váratlan helyről lengették be Németország számára az orosz gázimport újraindítását
A Vlagyimir Putyinnal és Donald Trumppal esedékes tárgyalás is szóba került egy interjúban.
április 6., 09:56
- Külföld
Elbarikádozta magát egy férfi a kanadai parlamentben, ki kellett üríteni az épületet
A rendőrség nagy erőkkel vonult ki a helyszínre.
április 6., 06:40
- Külföld
Erdőtüzek tombolnak az Egyesült Királyságban a száraz időjárás miatt
Tavaly szeptember óta nem tapasztalt meleg volt az országban.
április 6., 08:06
- Külföld
Elismerte az izraeli hadsereg, hogy hibázott, amikor tüzet nyitott egy humanitárius konvojra
Egy katonai tisztviselő szerint azért kezdtek lőni a mentősökre, mert fenyegetve érezték magukat.
április 6., 12:01
- Címlapon
Zalaegerszegi győzelmével a Ferencváros átvette a vezetést az NB I-ben
A zöld-fehérek a hajrában tudták felőrölni a ZTE ellenállását.
tegnap, 21:47
- Címlapon
Vészhelyzet: sörkatasztrófa közeleg – így darálják be a multik a hazai főzdéket
Most dől el, mi marad a magyar sörből.
tegnap, 18:19
- Külföld
Halálos áldozatot követelt az ítéletidő Dél-Szibériában
A szélviharban egy idős nő vesztette életét.
április 6., 20:23
- Külföld
Világháborús bombákat találtak Németországban, mintegy 15 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát
A tűzszerészek négy gyanús pontot vizsgálnak át.
április 6., 11:14
- Címlapon
Még sosem volt ilyen könnyű droghoz jutni Magyarországon – vélik a fiatalok
De vajon jó ez így, vagy szigorítanának?
tegnap, 20:29
- Címlapon
Újabb háború törhet ki Európában, és ha így lenne, az Magyarországot is érintené
A magyar külügyminiszter-helyettes beszélt erről.
tegnap, 06:07
Rovataink a Facebookon