Kivonul Magyarországról a Credigen

2010.04.08. 11:59 Módosítva: 2010.04.08. 15:38
A francia hátterű cég a magyar áruhitelpiac meghatározó szereplője volt, olyan áruházak partnere, mint a Tesco vagy a Media Markt. A kivonulás mellett azonnali hatállyal lecserélték a vezérigazgatót is, Fekete Csaba közös megegyezéssel távozik.

A Credigen Bank a mai nappal befejezi értékesítés tevékenységét Magyarországon – erősítette meg az Index értesülését a bank kommunikációs igazgatója. A továbbiakban csak a kinnlévőségeik behajtását végzik el, ezt követően teljesen kivonulnak az országból. A Credigen az egyik meghatározó piaci szereplője az áruhitelpiacnak. Olyan nagy áruházláncokkal volt szerződése, mint a Tesco, Media Markt, Saturn, Extreme Digital.

Vezércsere

Információink szerint a megbízott vezérigazgató a korábbi pénzügyi igazgató, Deák Katalin lett. Az eddigi vezérigazgató, a 2008 márciusában kinevezett Fekete Csaba távozott a bank éléről. Mindezt a dolgozóknak a tulajdonost képviselő felügyelőbizottsági tag jelentette be ma reggel. A bank munkatársai jelentős elbocsátásokra számítanak. Fekete Csaba azonnali hatállyal, közös megegyezéssel távozik, miután egyes stratégiai kérdésekben nem egyezett véleménye a tulajdonosokkal.

A PSZÁF nem kapott hivatalos értesítést mostanáig a Credigen Bank szándékáról – nyilatkozta az Indexnek Binder István kommunikációs igazgató. Amennyiben ilyen szándékról tájékoztatást kap, akkor a felügyelet elkezdi a tevékenységi engedély visszavonási eljárását.

Az ügyintéző még nem tudta

A Credigennél személyi kölcsönt és hitelkártyát telefonon is lehet – vagyis lehetett – igényelni. A honlapon látható számon egy 600 000 forintos személyi kölcsön felvételének lehetőségéről érdeklődtünk. Az ügyintéző elmondta, hogy milyen kamat- és thm-feltételekkel kaphatjuk meg a hitelt, és ez milyen havi törlesztőrészletet jelent. A tájékoztatása szerint akár telefonon is megköthettük volna az előzetes hitelszerződést, és azt mondta, hogy a pénzt, ha minden előírásnak megfelelünk, nagyjából tíz napon belül megkaphatjuk. Arról, hogy sietnünk lenne érdemes, mert a bank felfüggeszti hitelnyújtását, vagy befejezné hitelezési tevékenységét, nem beszélt.

A Credigen Bank Zrt.-t a hazai áruhitelezési piac második legnagyobb szereplőjeként tartják számon, jegyzett tőkéje 2009. december 10-e óta 2,411 milliárd forint. Az elmúlt években erős terjeszkedésbe kezdtek, 2008 végén például tömegesen kínáltak nulla százalékos thm-mel kölcsönt.

 

A Credigen Bank száz százalékos tulajdona a Franciaországban és Európa több országában piacvezető Sofinco S.A-nak. Pénzügyi hátterét, szakmai támogatását a közel 60 éves múlttal rendelkező anyavállalata biztosítja. A Sofinco a nemzetközi piacon folyamatosan fejlődik, jelenleg 20 országban van jelen.

Frissítés: a Credigen közleménye

A tulajdonos, Credit Agricole Consumer Finance döntése alapján a Credigen Bank Zrt. hitelezési tevékenysége több lépésben felfüggesztésre kerül, melyhez nagyban hozzájárul az eddigi nem elégséges nyereségtermelő képesség. A döntés természetesen nincs hatással a meglévő partnerkapcsolatokra, a partnerekkel kötött szerződések ideje alatt a Credigen Bank azonos szintű szolgáltatásokkal kívánja kiszolgálni a partnereit és rajtuk keresztül az ügyfeleket. Alapvető célkitűzésünk, hogy a szerződések lezárásáig ugyanolyan magas színvonalú szolgáltatást nyújtsunk partnereinknek és ügyfeleinknek, mint eddig - áll a Credigen délután kiadott közleményében.

A stratégiaváltáshoz igazodva a vezérigazgatói pozíciót Deák Katalin veszi át, aki a Credigen Bank pénzügyi ügyvezető igazgatójaként tevékenykedett eddig. Fekete Csaba, akinek eredményei a tulajdonos által is elismerésre kerültek, a partner szerződések lezárásáig tanácsadóként segíti a Credigen Bank munkáját.

A Sofincót 1999-ben megvásárolta a franciaországi bankpiacon első Crédit Agricole csoport. Így a világ 4. legnagyobb bankja áll közvetve a Credigen Bank mögött, melynek 160 ezer munkatársa 74 országban 12 ezer bankfiókkal szolgál ki 58 millió ügyfelet. A Crédit Agricole csoport fogyasztási hitelezési tevékenysége tovább erősödött 2003-ban a Finaref megvásárlásával – olvasható a bank honapján.

Gyorsan betölthetik az űrt

Vetélytársa magyarországi kivonulását a Cetelem szűkszavúan kommentálta. Azt mondták, biztosan lesznek hatásai a kivonulásnak a piaci folyamatokra, de mivel az Indextől értesültek erről a döntésről, még nem tudják megmondani, hogy ezek milyenek lesznek.

Piaci információk szerint a Credigen legnagyobb kiskereskedelmi partnereinél már azonnal bejelentkezett a konkurencia: bár egyrészt nem tudni, meddig élnek a Credigen céges szerződései, illetve, hogy mi lesz ezekkel, a helyére a kifejezetten áruhitelre szakosodott Cetelem mellett akár több nagy kereskedelmi bank is pályázhat. Van áruhitele többek között az OTP-nek és a Budapest Banknak is.

Mivel a Credigennek hosszabb távú szerződései vannak a különböző üzletekkel, nem lehet egyik napról a másikra felmondani a megállapodást. A Tesco ügyfeleit egyáltalán nem érinti a Credigen döntése, az áruházláncnál továbbra is lesznek pénzügyi szolgáltatások. Tehát ha valaki ma venne fel áruhitelt a Tescónál, az megtehetné - Iglódi-Csató Judit kommunikációs igazgató. Ugyanez a helyzet a Media Markt és a Saturn áruházak esetében is: a cégek közlése szerint továbbra is fel tudnak venni a vásárlók Credigen által nyújtott áruhitelt, a bejelentés semmilyen hatással nincs a jelenleg futó hitelakciókra.

Ugyanez a helyzet a Media Markt és a Saturn áruházak esetében is: a cégek közlése szerint továbbra is fel tudnak venni a vásárlók Credigen által nyújtott áruhitelt, a bejelentés semmilyen hatással nincs a jelenleg futó hitelakciókra.

Kivonulók sora

A gazdasági világválság 2008-as kirobbanása óta a Credigen a második bank, amely bejelenti: kivonul Magyarországról. Tavaly májusban a világ egyik legnagyobb pénzügyi csoportjának hazai cége, a HSBC jelentette be: leállítja lakossági hitelezését, három éven belül megszünteti magyarországi tevékenységét, és elbocsátja 282 dolgozóját.

Nagyobb kivonulásként a bankpiacon rajtuk kívül az utóbbi öt évből csak az Általános Értékforgalmi Bank esetét lehet említeni. Az utolsó ÁÉB-fiókot 2007 májusában vette át a Volksbank. Régebben a Rabobank és a Societe Generale hagyta el az országot, illetve ANB Amro Bank, utóbbi hazai leányát a KBC-nek (a K&H anyabankja) adta el.