Magyarul is megjelent a könyv, ami felforgatta a világot
További Gazdaság cikkek
-
Majdnem félmillió forintot értek ezek a számok a hatos lottón
- Elöregedett a vízhálózat, naponta 257 csőtörést regisztrálnak Magyarországon
- Szauron szemeként vetül a NAV figyelme a leggazdagabbakra, ám egy gyűrűnél többet keresnek
- Olyan napokat élünk át, amikről a történelemkönyvekben fogunk olvasni
- Itt vannak az ötös lottó nyerőszámai, valaki holnap akár fel is mondhat a munkahelyén

Thomas Piketty 700 oldalas, grafikonokkal és statisztikákkal sűrűn illusztrált monstre könyve, A Tőke a 21. században tavaly végigsöpört az egész világon, egy időben a legkeresettebb könyv volt az Amazonon, szerzőjéből pedig olyan szupersztárt csinált, mint amilyen közgazdászokból nagyon ritkán lesz csak.
Ma már nem lehet anélkül a kapitalizmusról vagy az egyenlőtlenségről beszélni, hogy valaki be ne dobná idővel a nevét, ha olvasott akár egy oldalt is a könyvéből, ha nem, így nem véletlen, hogy a Time magazin a múlt héten beválogatta a világ 100 legbefolyásosabb embere közé, a Prospect magazin olvasói pedig egyenesen 2015 legfontosabb gondolkodójának szavazták meg (aminek mondjuk az értékéből elvesz kicsit, hogy hárommal utána Russel Brand jön a listán).
A nagy mű a Kossuth kiadó gondozásában végre magyarul is megjelent, ennek bemutatójára pedig egy konferenciát is szerveztek, amin nem kisebb emberek sorakoztak fel egyet vagy nem egyetérteni a kapitalizmus éppen legmenőbb kritikájával, mint Bokros Lajos, Surányi György, Ferge Zuzsa, Szelényi Iván, Andor László vagy Csaba László.
A nagy mondás
Dióhéjban összefoglalva egy baromi hosszú könyvet, Thomas Piketty azt állítja, hogy a kapitalizmusban a gazdagok egyre gazdagabbak lesznek, a szegények pedig egyre szegényebbek, ez pedig hosszú távon aláássa az egész rendszert. Ez pedig azért van, mert:
r > g
Vagyis a tőke (r = return on capital) hozama, amit az emberek a tulajdonukban lévő ingatlanokon, részvényeken, egyéb vagyonukon járadékként keresnek, gyorsabban nő, mint ahogy a gazdaság egésze bővül (g = growth).

Ez azt is jelenti, hogy akinek a múltból van már felhalmozott vagyona, az gyorsabban növekszik, mint mások bérből megkeresett jövedelme, így egyre nagyobb lesz az egyenlőtlenség azok között, akiknek vagyonuk van, és azok között, akik csak a bérükből élnek. Vagy ahogy ezt Piketty elég költőien megfogalmazza:
A vállalkozó elkerülhetetlenül járadékossá válik és fölébe keveredik azoknak, akiknek nincs másuk, mint a munkaerejük. Ha egyszer létrejön, a tőke gyorsabban termeli önmagát újra, mint ahogy a kibocsátás növekszik: a múlt felfalja a jövőt
Ezt kb. 200 év statisztikáiból olvassa ki, amit a kutatócsoportjával összeszedett különböző adónyilvántartásokból és más forrásokból, és megállapította, hogy ez a kapitalizmus törvénye, vagyis nem egy rendszerhiba, hanem a rendszer normális működésének következménye.
A XX. században volt egy kivételes periódus, kb. az első világháborútól az 1970-es évek elejéig, amikor a vagyoni egyenlőtlenségek csökkentek a nyugati világban, részint mert a háborúkban elpusztult sok tőke, részint pedig mert a jövedelmeket egyenlőbben osztotta újra a keynesiánus állam, de azóta megint elszakadt r és g, lassan pedig ugyanakkorák lesznek megint a különbségek, mint a XIX. század végén. Ez kb. azt jelenti, hogy
bár Piketty ennél kifinomultabb irodalmi hasonlatokkal él. Ez, amit Piketty patrimoniális kapitalizmusnak nevez, szerinte aláássa a demokráciát és a rendszer legitimitását, ezért el kell kerülni, hogy az egyenlőtlenségek tovább nőjenek. És hogyan? Hát globális vagyonadóval, hogy ne lehessen generációról generációra halmozni a tőkét, hanem vissza lehessen azt osztani.
Kriptoszocialista vs. kapitalista próféta
A Kossuth kiadó konferenciáján szinte minden résztvevő elmondta, hogy mennyire jó, hogy megjelent ez a könyv magyarul, bár hogy ki mennyire szereti, arról már eltértek a vélemények. Bokros Lajos például nem szereti ezt a könyvet, és mint ezt elmondta, ez akkor sem változott, amikor a kiadó arra kényszerítette, hogy olvassa el most még egyszer.

Egyrészt azért nem, mert szerinte ez egy rosszul megírt könyv, amiben sok ábra nem is azt mutatja, amit mutatnia kellene, de ezen felül tele van ellentmondásokkal és olyan dolgokkal, ami Bokrosnak nem tetszik. A módszertani kritikákon kívül
Bokros szerint Piketty azt írja, hogy a járadékos a demokrácia ellensége, ami egyrészt „erős és szörnyű állítás”, másrészt nem is igaz, mert nem lehet elválasztani, hogy mi az a vagyon, amit az ember érdemei alapján gyűjt össze, és amit Piketty is legitimnek tart, és mi az, amit érdemtelenül, tehát amit örökölt, vagy amit már a korábbi vagyona fialt.
Bokros úgy látja, ha a járadék, a tőkejövedelem nem legitim, akkor az egész kapitalizmus sem az, az alternatíva, a szocializmus pedig nem hatékony, és nem is demokratikus. Piketty pedig titokban szocialista (ahogy Ferge Zsuzsa mondta, kriptoszocialista), csak ezt nem vállalja.
Mások szerint Piketty nemhogy nem szocialista, hanem egy kapitalista reformer, műve pedig egy felkiáltás, hogy hogyan menthető meg a szociális piacgazdaság és az egész kapitalista rendszer saját magától. Szelényi Iván szociológus szerint a párizsi sztárközgazdász azoknak a szerzőknek a sorába illik bele, akik szerint a kapitalizmust a saját érdekében kell megszabályozni, mert különben elveszti a legitimitását és összeomlik, erről beszélt a múlt században Polányi Károly vagy Joseph Schumpeter.
A kapitalizmust az az ígéret teszi elfogadhatóvá, hogy elvileg egy meritokratikus rendszer, vagyis aki igyekszik, az származásától és helyzetétől függetlenül elnyerheti méltó jutalmát,
Hogy ez az ígéret mennyire áll még egyáltalán, az minimum kérdéses, de Szelényi szerint igen, ha viszont kitermelődik egy egyre csak gazdagodó elit, ami egyre távolabb lesz mindenki mástól és csak újratermeli önmagát, az végleg aláássa a rendszert.
Jó, de mi van itthon?
A Tőke a 21. században módszerével a konferencia résztvevői szerint itthon nem sokra jutnánk, vagyoni statisztikákat ugyanis nehéz Magyarországon találni. Piketty és csapata az adóhatóságok adataival dolgozott, Ferge Zuzsa szerint viszont Magyarországon ilyen adatokat nem lehet megtalálni, vagy ha igen, az nagyon átláthatatlan, pedig ezt is vizsgálni kellene.

Szelényi ehhez hozzáteszi, hogy Kelet-Európában általában a nem nagyon áttekinthető privatizáció miatt nem is lehet igazán megmondani, hogy kinek mekkora a vagyona. Pedig érdemes lenne ezt is megkapargatni, mert ahogy Ferge számolgatta,
A jövedelmi egyenlőtlenség viszont mérhető és mérik is, ez pedig az Európai Bizottság adatai szerint, amit Andor László mutatott be, az EU-ban Ciprus után Magyarországon nőtt a leginkább, pedig a válság előtt nem volt igazán jelentős. Ráadásul nem is a piaci hatások miatt nőtt igazán, hanem azért, mert a kormány visszavágta a jóléti juttatásokat.
A nagy egyenlőtlenségek mellett viszont hosszú távon nem tartható fenn a növekedés, mert visszafogja a keresletet.
Surányi György volt jegybankelnök arról beszélt, hogy az egyenlőtlenségek miatt csökken a fogyasztás, hiszen a gazdagabbak arányaiban kevesebbet költenek fogyasztásra, mint a kevésbé gazdagok, azzal tehát, ha egyre több jövedelem és vagyon kerül a szegényektől a gazdagabbakhoz, az kereslethiányhoz vezet és visszafogja a növekedést.
Magyarországon viszont pont az történik, hogy nő az egyenlőtlenség, az adórendszer változtatásával és egyéb lépésekkel a kormány egyre inkább a felső rétegekhez csoportosít pénzt, ettől várva a gazdasági csodát. Surányi szerint viszont a gazdagok kereslete nem húzta magával a gazdaságot, a költségvetésben nagy lukakat hagyott az egykulcsos adó, amit mindenféle más sarccal kellett kifoltozni.
Ferge Zsuzsa szerint az a legelkeserítőbb, hogy a magyar kormány jelét sem mutatja annak, hogy törekedne valamilyen szociális minimum kialakítására, ami meggátolná az alsó osztályok leszakadását, ráadásul minden olyan automatikus stabilizátort kivettek a rendszerből, mint a több kulcsos szja-t vagy a hosszú munkanélküli ellátást, ami a legszegényebbeket megvédi a gazdaság sokkjaitól, így a rendszer az egyenlőtlenségeket csak egyre növeli.
Ezen viszont, tegyük hozzá, egy 14000 forintos konferencia és egy 8500 forintos könyv fog a legkevésbé segíteni.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam
Az emelt hiánycélt sem sikerült tartani.
április 1., 08:37
- Gazdaság
Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia
Szilágyi Gábor, a MediaMarkt ügyvezető igazgatója szerint jók a szektor kilátásai.
április 1., 11:50
- Gazdaság
Majdnem félmillió forintot értek ezek a számok a hatos lottón
24 játékos járt közel a főnyereményhez.
3 órája
- Gazdaság
Márciusban is folytatódott az ingatlanpiac felívelése
Februárhoz képest 7 százalékos növekedés történt.
április 1., 15:09
- Gazdaság
40 milliárd dolláros befektetéssel fejlesztené az OpenAI mesterséges intelligenciáját
A befektetéssel megduplázná értékelését a cég.
április 1., 17:13
- Gazdaság
Elkezdődött, amire mindenki várt a lakáshitelekkel kapcsolatban
A 5-ös szám bűvköréből lőnek a bankok a fiatalokra.
április 1., 15:35
- Gazdaság
Fehér Ház: Közeleg a modern amerikai történelem egyik legfontosabb napja
Az új szabályozásról már korábban kiderültek különböző részletek.
április 1., 21:07
- Gazdaság
Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra
Pénzt nem kér a magyar stratégiai pillér a kormánytól, de van, amit igen.
április 1., 13:24
- Gazdaság
Óriási összeget kaptak vissza a fogyasztók, akik visszaváltották az üvegeket
A fogyasztók átlagosan alkalmanként 25 palackot váltanak vissza, ennek összege 1250 forint.
április 1., 13:46
- Gazdaság
Több száz millió eurós bírságot kaptak az autógyártók kartellezésért
A gyártók 15 évig működtek együtt az autók újrahasznosításával kapcsolatban.
április 1., 21:26
- Gazdaság
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025
Sok izgalmas autót, rengeteg tesztet és szoros küzdelmet hozott a verseny.
április 2., 09:23
- Gazdaság
Nyilvánosságra hozta a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogyan érkeztek a külföldi hatalmak pénzei Magyarországra
Legalább 23 milliárd forintról van szó.
március 31., 17:06
- Mindeközben
Véres jelenetekben nem lesz hiány a M3GAN 2-ben, aminek megkaptuk az új előzetesét
7 órája
- Gazdaság
Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett
Több amerikai vállalat, így a világpiacon vezető Westinghouse is készen áll erre.
március 30., 13:12
- Gazdaság
Több frissen elkészülő út is fizetőssé válhat a jövőben
Összesen 81 kilométernyi út lenne díjköteles.
április 1., 21:42
- Gazdaság
Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben
Az egészségbiztosító ellenőrizni fogja, hogy ezeket az elvárásokat betartják-e az intézmények.
április 2., 09:11
- Címlapon
Marine Le Pen: Nem ismerem a megadást, Franciaország léte a tét
Párizs központjában a szélsőjobb gigatüntetése.
3 órája
- Gazdaság
Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők
A kormányfő már korábban bejelentette, hogy hamarosan érkezik ez a javaslat.
március 31., 16:40
- Gazdaság
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek
A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
március 31., 08:00
- Mindeközben
Sydney Sweeney és Emily Ratajkowski közös reklámkampányban látható, teljesen felkavarták az állóvizet
9 órája
- Címlapon
Évtizedeken át gyilkolt, mire rábukkantak az elismert építész nyomára
A mai napig nem tudni pontosan, hány áldozatot szedhetett.
5 órája
- Gazdaság
Kiderült, mi aggasztja leginkább a magyarokat
Tízből hat válaszadó szerint az infláció napjaink legaggasztóbb fejleménye.
április 1., 06:24
- Gazdaság
Fontos határidőről figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Legegyszerűbb online elintézni ezt a feladatot.
március 31., 15:26
- Gazdaság
A Ferrari megkezdte az áremelést az amerikai autóvámok hatására
Mindössze három modellcsalád ára marad változatlan.
március 31., 10:40
- Gazdaság
Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt
Több mint a négyszeresére növekedett két év alatt.
március 31., 08:42
- Gazdaság
Megújulhat az egyedi kormánydöntés alapján megítélt támogatások rendszere
A kutatás-fejlesztés kapja a legnagyobb hangsúlyt.
március 31., 16:15
- Mindeközben
40 év különbséggel lett szépségkirálynő anya és lánya, már-már megtévesztő a hasonlóság közöttük
12 órája
- Mindeközben
Schumacher Vanda is belekeveredett Nemazalány és Fenyvesi Barna megcsalási botrányába, kiborult a bili
tegnap, 21:50
- Címlapon
Szép csendben feloszlott az egyik hazai párt
Pedig még parlamenti képviselője is volt.
5 órája
- Mindeközben
Belecsapott a villám egy 30 éves nőbe, a lehető legbizarrabb módon változott meg az élete
tegnap, 20:04
- Címlapon
Gyomorforgató videó egy hegyeshalmi dögtelepről – összecsapás várható a parlamentben
A DK az agrárminiszterhez fordulna kérdéseivel.
23 perce