Orbán: majd a nők eldöntik, hogy mit akarnak

2015.12.18. 14:08 Módosítva: 2015.12.19. 18:58
A miniszterelnök a brüsszeli csúcstalálkozó után beszélt magyar ügyekről is. Nem érdemes beleszólni a családok döntéseibe, mondta. A britekkel lehet értelmesen beszélni, került már kínosabb társaságba, mint Donald Trumpé, és második védelmi vonalat is szeretne Európa déli határán. Mint Mátyás király.

Orbán Viktor is reagált a Kövér László házelnök és Kovács Ákos előadóművész múlt hétvégi kijelentései nyomán kerekedett közéleti vitára a nők társadalmi szerepével kapcsolatban.

„Szerintem férfi sohasem mondhatja azt magáról, hogy szakértőnek számít ezekben a nemi kérdésekben. Legfeljebb van, aki közelebb van hozzá, és van, aki távolabb. Én közelebb vagyok, mert nekem van négy lányom és egy feleségem, tehát azt hiszem, hogy tudom, miről beszélek. Az a véleményem, hogy majd a nők eldöntik, hogy mit akarnak. Ahány ház, annyi szokás, és ebbe nem érdemes beleszólni. A nők majd döntenek a saját életükről. De néha úgy érzem, hogy egyébként még az én életemről is ők szoktak dönteni, és biztos nem én vagyok egyedül így. De ez nem a politikához, hanem a szépirodalomhoz tartozik, és ott is kell szerintem megvitatni” – fejtette ki véleményét péntek délután a miniszterelnök Brüsszelben, az uniós állami vezetők csúcstalálkozója után.

Azzal kapcsolatban, hogy a Telekom felbontotta a Kovács Ákossal kötött szponzorációs szerződését, azt nyilatkozta, kicsi ügynek tűnik, de fontos elvi problémát vet föl. Arról van szó ugyanis, hogy „egy nagy cég, azért mert nagy, meg gazdag, vagy mert német, megteheti-e, hogy visszaélve a hatalmával megbüntet valakit azért, mert annak nem tetszik a véleménye.”

Azt mondta, ez az a kérdés, amiről a következő hónapokban érdemes beszélni.

„Azt nem lehet elvitatni egyetlen cégtől sem, hogy azzal kössön szerződést, akivel akar – tette világossá a miniszterelnök. – Azonban az nem vitakérdés, hogyha már kötött egy szerződést, akkor hogyan és mikor mondhatja föl. Magyarországon föl lehet mondani megkötött szerződéseket, ezt a jog pontosan szabályozza. De szerintem ellentétes az alkotmánnyal az, hogyha valaki azzal az indokkal mond föl egy szerződést, hogy nem tetszik neki annak az embernek a véleménye, akivel egyébként korábban szerződést kötött. Ez elnyomás, ez visszaélés, és szerintem ezt nem szabad elfogadni.”

„Érdektelen, hogy ki az alkotó, vagy a szenvedő fél, jobboldali vagy baloldali, mert ez egy alkotmányos szabadság, szólásszabadság kérdése, és a magyar kormány és a magyar alkotmány azon az alapon áll, hogy lehet, hogy nem értünk egyet valakivel, de a magyar kormánynak kötelessége akkor is lehetővé tenni, hogy elmondhassa a véleményét.”

A Telekom fontos partner

A kormány azzal válaszolt, hogy először bejelentették: minden szerződést bontanak a minisztériumok és a Telekom között. Később pontosítottak, hogy csak a mobilnet-szerződésekről van szó.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy azért is érzékeny az ügy, mert a Telekom stratégiai partnere a kormánynak. „Fontos cég, szeretnénk, ha az is maradna, [...] de szeretnénk világossá tenni, hogy tisztelnie kell azokat az értékeket, amelyek Magyarországon alkotmányos védelem alatt állnak.”

Donald Trumpnál és Marine Le Pennél van kínosabb

Az EUrologus megkérdezte a miniszterelnöktől: mit szól hozzá, hogy az Economist brit hetilap múlt heti számának címlapján az ő portréja szerepelt, a republikánus elnökjelöltségért induló, politikai trollként elhíresült amerikai Donald Trumppal, és a francia radikális jobboldali Front National elnökével, Marine Le Pennel közösen. A fejük fölötti szalagcím azt hirdeti, hogy ők azok a politikusok, akik az emberek félelmével játszanak.

Sokkal kínosabb újságok sokkal kínosabb társaságban is ábrázoltak már

– mondta Orbán Viktor. A véleményét a két politikusról nem kívánta megosztani: „Lehet, hogy nem érdektelen, de nincs jelentősége, tekintettel arra, hogy az a kérdés, hogy mi az amerikaiak véleménye az amerikai elnökjelöltről és mi a franciák véleménye Marine Le Penről” – vélekedett Orbán. „Az ő véleményüket, akármi is az, amikor annak közjogi értelme lesz, akkor tiszteletben fogjuk tartani. Franciaországot az vezeti, akit az emberek megválasztanak, és az Egyesült Államokat is, akit majd az amerikai emberek megválasztanak, és anélkül, hogy az ő döntésüket mi minősítenénk, ezt tudomásul fogjuk venni, azokkal fogunk együttműködni, akiket erre az amerikai és a francia nép kijelölt.”

economist

Meg lehet egyezni a britekkel segély-ügyben

A csúcstalálkozó témája egyébként az volt, hogy milyen intézkedésekkel lehetne kielégíteni az EU-reformra szomjazó Nagy-Britanniát. Orbán szerint lehet értelmesen beszélni arról a kérésről, hogy változtassanak-e uniós szabályokat, mert Nagy-Britannia szeretne befagyasztani az EU-s bevándorlóknak járó néhány szociális juttatást a letelepedésük utáni első négy évben.

Nem a munka és a mozgás unión belüli szabadságának korlátozása felől kell indulni, hanem azt kell megnézni, hogy mi a probléma, vélekedett a miniszterelnök.

A legsérelmesebb ma az angolok számára pedig az, hogy ha valaki munkát vállal Nagy-Britanniában, azonnal és automatikusan jogot kap és ebből fakadóan pénzt is a gyerekek után, akkor is, ha ezek a gyerekek nem tartózkodnak Nagy-Britannia területén, hanem otthon maradnak,

foglalta össze a benyomásait Orbán.

Január 7-én Budapestre látogat David Cameron egy következő személyes találkozóra. Akkorra még nem számít megállapodásra Orbán Viktor, de talán már közel kerülhetnek hozzá.

A kormány nem hivatalos számításai szerint egyébként, az Angliában dolgozó magyarok több pénzt fizetnek be a szociális rendszerbe, mint amennyit onnan visszakapnak. „És ha ez így van, akkor mi nem vagyunk egy problémás ország” – szögezte le.

Második védelmi vonalat szeretne a déli határon

A csúcstalálkozón politikai megegyezés született, hogy közös határőrséget hoz létre az Európai Unió a schengeni határok védelmére. Orbán elégedetten nyugtázta, hogy a csütörtök-pénteki tárgyaláson középpontba került a külső határok megvédésének a kérdése. „Eddig akárhányszor a »népvándorlás« kérdése előkerült, soha nem ez volt a legfontosabb” – mutatott rá.

Abban teljes egyetértés van a miniszterelnökök között, hogy a határellenőrzés nemzeti hatáskör. De legyen joga a többieknek arra, hogy megvédjék az EU külső határát, ha azon a határon fekvő ország nem képes erre – emelte ki Orbán. Görögország miatt van szükség erre a lépésre, ahol a legtöbb szabálytalan határátlépés történik, ezért tulajdonképpen egy „Lex Greece”-ről van szó, mondta. A legkényesebb pont, amelyről a következő hetekben „szép viták lesznek” a Tanácsban szakértői és nagyköveti szinten, hogy mi történik, ha egy tagállam nem kér ebből a külső segítségből.

A belügyminiszterek a következő fél évben kell, hogy kidolgozzák, pontosan hogyan fog működni a közös határőrzés. Ha júniusban megegyeznek, onnantól is hónapokba, talán évekbe telik, mire felállhat egy új határvédelmi rendszer.

Orbán azt is szeretné, ha ezen kívül egy „második védelmi vonalat” is kijelölne az Európai Unió. Ez a magyar javaslat szerint Macedónia és Görögország, valamint Bulgária és Görögország határvonala lehet. Magyarország ezért ad segítséget Macedóniának is, mondta a miniszterelnök, és emlékeztetett, hogy itt az ideje, hogy Bulgáriát is fölvegyék a Schengen-zóna országai közé.

Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Egy katolikus nő is bekerült a szíriai átmeneti kormányba

Egy katolikus nő is bekerült a szíriai átmeneti kormányba

Nem várt helyzet állt elő a polgárháború által sújtott, sokszínű országban.

április 5., 19:30

  • Külföld
Macska méretű patkányok terrorizálják a járókelőket

Macska méretű patkányok terrorizálják a járókelőket

Áldatlan állapotokat szült a több napja tartó szemétsztrájk Birminghamben.

április 5., 15:06

  • Külföld
Szijjártó Péter váratlan lépésre szánta el magát a magyarok elleni támadás miatt

Szijjártó Péter váratlan lépésre szánta el magát a magyarok elleni támadás miatt

A hatóságok mindent megtesznek az elkövetők kézre kerítése és megbüntetése érdekében.

április 5., 17:18

  • Címlapon
Donald Trump nemcsak Amerikát, a Fehér Házat is megosztja

Donald Trump nemcsak Amerikát, a Fehér Házat is megosztja

Az elnök programját nemcsak ellenfelei, hanem még kabinetjének néhány tagja is ellenzi.

8 perce

  • Címlapon
Gulyás Gergely: A haza nem lehet ellenzékben, de a hazaárulók igen

Gulyás Gergely: A haza nem lehet ellenzékben, de a hazaárulók igen

A miniszter azt mondta: azt hittük, Őszöd Balatonon van, de kiderült, hogy a Tiszánál.

6 órája

  • Címlapon
Kovács Gergely: Én egy olyan országban akarok élni, ahol minden ugyanolyan

Kovács Gergely: Én egy olyan országban akarok élni, ahol minden ugyanolyan

A Kutyapárt először rendezte meg a szürke Pride-ot, ahol a sokszínűség helyett egyformaságot követeltek.

6 órája

  • Címlapon
Viccnek nevezte Magyar Péter a szombati tüntetéseket

Viccnek nevezte Magyar Péter a szombati tüntetéseket

Vasárnap a Nemzet Hangja eredményvárójával zárja a hetet a Tisza Párt.

2 órája

  • Külföld
Minden államban utcára vonulnak Donald Trump ellen

Minden államban utcára vonulnak Donald Trump ellen

Mintegy 1200 tüntetést szerveznek.

április 5., 15:38

  • Külföld
Egyre csak növekszik a halálos áldozatok száma az USA-t sújtó viharok miatt

Egyre csak növekszik a halálos áldozatok száma az USA-t sújtó viharok miatt

Egy 9 éves fiút elsodort egy villámárvíz, már csak holtan tudták kiemelni.

április 5., 19:38

  • Külföld
Amerikai harapófogóban: Ukrajna csak a rossz és a rosszabb közül választhat

Amerikai harapófogóban: Ukrajna csak a rossz és a rosszabb közül választhat

Egyre hátrányosabbnak tűnik az ásványkincsek közös kitermelésére tett amerikai ajánlat Ukrajna részére.

április 6., 05:59

  • Külföld
Az észt külügyminiszter megvonná Magyarország uniós szavazati jogát

Az észt külügyminiszter megvonná Magyarország uniós szavazati jogát

Margus Tsahkna szerint ideje keményebben fellépni Orbán Viktorral szemben.

április 5., 21:27

  • Külföld
„Ugyanezt tegyétek Orbánnal!” – reagáltak a magyar kormányfő uniós kritikusai a Marine Le Pen-ítéletre

„Ugyanezt tegyétek Orbánnal!” – reagáltak a magyar kormányfő uniós kritikusai a Marine Le Pen-ítéletre

Guy Verhofstadt szerint ez egy régóta várt tisztogató akció.

április 5., 14:24

  • Külföld
Figyelmeztet a volt kémfőnök: Putyin Kelet-Európát célozza, a Nyugat veszélyben

Figyelmeztet a volt kémfőnök: Putyin Kelet-Európát célozza, a Nyugat veszélyben

Azonnali fegyverkezést sürget.

április 5., 14:12

  • Külföld
Felszólították Szijjártó Pétert a román nagykövet azonnali bekéretésére

Felszólították Szijjártó Pétert a román nagykövet azonnali bekéretésére

Az Erdélyben megtámadott magyar fiatalok ügyében vár fellépést a Mi Hazánk a minisztertől.

április 5., 11:51

  • Külföld
Az Európai Unióban egyre több tagállam szankcionálná Magyarországot

Az Európai Unióban egyre több tagállam szankcionálná Magyarországot

Az eljárás folytatásához 22 tagállam szükséges – jelenleg 19 jelezte, hogy ők támogatnák azt.

április 5., 12:22

  • Külföld
Nem csitulnak a kedélyek a volt miniszter ügyében, a lengyel ügyészség a magyar hatóságok segítségére számít

Nem csitulnak a kedélyek a volt miniszter ügyében, a lengyel ügyészség a magyar hatóságok segítségére számít

A politikai menedékjog viszont akadályozza ezeket a törekvéseket.

április 5., 12:07

  • Külföld
Észak-Korea Rambója – kommandósokkal edzett Kim Dzsongun

Észak-Korea Rambója – kommandósokkal edzett Kim Dzsongun

Saját kezébe vette a tesztelést.

április 5., 10:50

  • Külföld
Orbán Viktor hamarosan megszólal

Orbán Viktor hamarosan megszólal

Videón keresztül jelentkezik be a miniszterelnök szövetségese tisztújításán.

április 5., 12:56

  • Címlapon
Még sosem volt ilyen könnyű droghoz jutni Magyarországon – vélik a fiatalok

Még sosem volt ilyen könnyű droghoz jutni Magyarországon – vélik a fiatalok

De vajon jó ez így, vagy szigorítanának?

7 perce

  • Külföld
Izrael likvidálta az október 7-i terrortámadás egyik vezetőjét

Izrael likvidálta az október 7-i terrortámadás egyik vezetőjét

Több gyilkosságban és elhurcolásban is részt vett.

április 5., 12:38

  • Külföld
Az Egyesült Királyság megkerülné az Európai Bizottságot az újrafegyverkezés érdekében

Az Egyesült Királyság megkerülné az Európai Bizottságot az újrafegyverkezés érdekében

A védelmi költségek csökkentése a fő cél.

április 5., 07:44

  • Külföld
Budapestről rögtön Donald Trumphoz utazhat Benjamin Netanjahu

Budapestről rögtön Donald Trumphoz utazhat Benjamin Netanjahu

Az izraeli miniszterelnök az amerikai vámok eltörléséről tárgyalna.

április 5., 11:34

  • Külföld
Robbanó szexjátékok és kozmetikumok érkeztek Oroszország felől az Európai Unióba

Robbanó szexjátékok és kozmetikumok érkeztek Oroszország felől az Európai Unióba

Az ügyben két férfit tartóztattak le.

április 5., 18:10

  • Külföld
Őrizetbe vették azt a férfit, aki üveggel dobott meg egy magyar fiatalt Kolozsváron

Őrizetbe vették azt a férfit, aki üveggel dobott meg egy magyar fiatalt Kolozsváron

A gyanúsított beismerő vallomást tett.

április 5., 18:35

  • Címlapon
Miközben ellene tüntettek, Kollár Kinga fagyizott, a Fidesz azonnal reagált

Miközben ellene tüntettek, Kollár Kinga fagyizott, a Fidesz azonnal reagált

Szentkirályi Alexandra szerint a vidáman nyalt fagylalt azt bizonyítja, Brüsszelben elégedettek.

11 perce