Igenis van olyan, hogy edzésallergia

Mostantól megvan a kifogásod, ha nem akarsz sportolni, ráadásul ezzel nehezen lehet vitatkozni, hiszen a kutatók bebizonyították, létezik olyan, hogy valaki allergiás a testmozgásra.

A jelenséget (aminek egyébként vibrációs urticaria a hivatalos neve) génmutáció okozza, és hasonló bőrtünetekkel jár, mint a többi túlérzékenység. A kiütéseket kiválthatja futás, de akár tapsolás vagy egy rázós buszút is, és akinél jelentkezik a vibrációs urticaria, annak a viszkető bőrpír mellett fejfájás, homályos látás és fáradtság is szerepelhet a tüneti között. Ezek általában egy órán beül el is múlnak, viszont akár napjában többször is előjöhetnek.  

Ez történik a szervezetben

Allergiás reakció esetén a hízósejtek hisztamint és egyéb anyagokat juttatnak a véráramba és a szövetekbe (ezt hízósejt-degranulációnak nevezi a tudomány). A kutatók ezért a vibrációs csalánkiütés vizsgálatakor megmérték, hogy mennyi hisztamin van az alanyok vérében. Megfigyelések szerint ennek az anyagnak a mennyisége jelentősen nőtt a test rázkódásának hatására, és körülbelül egy óra kellett ahhoz, hogy csökkenjen a szintje, ami pedig azt bizonyítja, hogy a hízósejteknek is köze volt a tünetekhez. Emellett észrevették azt is, hogy a triptáz szintje is növekedett, ami szintén a hízósejt-degranuláció jele. 

Dr. Hirsh Komarrow, a kutatás egyik vezetője azt is elmondta, hogy azoknál is megfigyelhető volt a hisztamin szintjének minimális emelkedése, akiknél nem jelentkeztek bőrtünetek, vagyis ez egy normális reakció. De akkor mitől függ, hogy valakinél jelentkeznek-e a kellemetlen tünetek, vagy sem? A szakemberek 1981-ben kezdték el tanulmányozni két család hasonló tünetei alapján a jelenséget és sikerült kimutatni az ADGRE 2 gén mutációját azoknál, akik vibrációs urticariában szenvednek. 

shutterstock 220171453
Shutterstock

Van jó oldala is! 

Ugyan egy gyakori allergiatípus, de dr. Anthony Fauci szerint a vibrációs urticaria kutatása segít jobban megérteni az immunrendszer működését és reakcióit, például az enyhe vagy a komolyabb allergiás tüneteket. „A tanulmány megmutatta a sejtek biológiájának érdekes új oldalait, és sikerült jobban megvizsgálni az allergiás válaszok kialakulásának okait” – tette hozzá Fauci. Dr. Dan Kastner, a tanulmány társszerzője pedig arról beszélt, hogy az eredményeiknek köszönhetően új, hatékonyabb kezeléseket lehet majd kifejleszteni. 

shutterstock 222309538
Shutterstock
Oszd meg másokkal is!
Érdekességek