Ezért ne bízz a noname fogfehérítésben!
2017. december 17. írta: Szabinae

Ezért ne bízz a noname fogfehérítésben!

piros_ruzs.PNG

Rengeteg olyan praktika van már a neten, ami azonnali, illetve látványos fogfehérítést ígér fillérekből. Na már most az esetek többségében (99%-ban) ez nettó hazugság, mivel ilyen eredményt csak orvosilag ellenőrzött anyagokkal lehet elérni.

Megkérdeztem erről a fogorvosomat is, hogy mit szól ehhez az egész hajcipőhöz és beigazolódott sajnos az a gyanúm, hogy az Alis, eBayes és egyéb csodák nem hogy nem használnak úgy, ahogy azt ígérik, de még súlyos károkat is okozhatnak a fogakban és az ínyben.

Mit gondolsz ezekről a filléres eBayes, illetve Alis fogfehérítőkről?

Szerintem ezek veszélyesek, és egyáltalán nem ajánljuk a használatukat, mivel nem mondhatóak túl biztonságosnak, ugyanis nem csak a származásuk, de a pontos összetételük sem ismert az esetek nagy részében. Kerülhetnek bele különböző egészségre káros, illetve mérgező anyagok is, amik nem csak nyálkahártyát, de a fogzománcot is károsíthatják. Ezen kívül pedig akár fogvesztéshez és komolyabb problémákhoz is vezethet.

Amíg ezek az ismeretlen csodaszerek károsíthatják az ínyt, illetve magát a fogzománcot is, addig az általunk javasolt fehérítők nem, mégis hatékonyan világosítják a fogakat. Átmeneti érzékenységet okoznak, de a zománc sértetlen marad.

Így mi csak a fogorvos által ajánlott otthoni, illetve fogászati kezeléseket ajánljuk, hisz ezek komoly laboratóriumi vizsgálatokon mentek át a forgalomba hozás előtt.

Manapság számos olyan fogfehérítő termék van a piacon, ami nem orvosi minőségű, mégis fehérítőként van hirdetve. Ezek átmeneti, rövid távú (pár napos) fehérséget nyújthatnak, de ezeknek a hatása nem tartós, és összességében nézve nem hozzák ár-érték arányban a fogászati termékek színvonalát. Sőt....

fogfeherites.jpg

Mi a helyzet a szódabikarbónával és a szénnel?

Ezek biztonságos szerek (fogmosásra alkalmas por/gél állapotban, és nem az étkezési és egyéb felhasználásra készült anyagokra gondolok), ám a hatásuk nagyon csekély. Maximum pár árnyaltot lehet csak velük fehéríteni.

Mindig vannak aktuális trendek, ezekkel a szerekkel semmi baj nincs, ha alapos fogmosás során használjuk őket. Optikai fehérítés elérhető velük, de csodákra azért ne számítsunk tőlük.

A mai rohanó világban szerinted mit lehet tenni, hogy minél tovább maradjon egészséges a fogunk és a ínyünk?

Amit tehetünk és hosszútávon kifizetődik, az a napi kétszeri alapos fogmosás és a fogselymezés. Ez az alap. Ezen kívül muszáj legalább évente meglátogatnunk a fogorvosunkat, aki már kezdeti stádiumban észreveszi a fogszuvasodást, így elkerülhetőek a nagyobb beavatkozások.

Olvastam egy igencsak furcsa trendről: Az ínyfehérítésről. Mit kell tudni róla?

Az ínyfehérítés a pigmentfoltokkal rendelkező íny világosítását jelenti. Ez egy lézeres eljárás, ami fájdalommentes, és hosszantartó hatást ígér. Magyarországon még kevésbé elterjedt eljárás.

Milyen időközönként érdemes fogkövet szedetni? És melyik fajta fogkőleszedési technika a valóban hatásos? És miért?

Vannak olyan típusok, akiknek fél évente szükséges fogkövet szedetni, mert pl nagyon torlódottak a fogaik, vagy valamilyen fogágybetegségben szenvenek. Egyéb esetekben elég évente szájhigiénés kezelésen részt venni. Csakis ultrahangos fogkő eltávolításra érdemes menni, mert ez a leghatékonyabb, leggyorsabb és legkevésbé fájdalmas.

fog1.jpg

Hogy kell helyesen fogat mosni, és naponta hányszor ajánlott?

Ha valaki naponta 2x megmossa helyes technikával a fogát, akkor azt mondhatjuk, hogy nagyon sokat tett azért, hogy hosszú távon megőrizze a fogai épségét. A hangsúly a helyes technikán van. Sokan rosszul mosnak fogat napi 4x-5x, de az nem egyenértékű a jól végzett, ámde ritkább fogmosással. Először is a fogmosásnak minimum 2 percig kell tartania. A fogkefe lehet elektromos, vagy hagyományos, mindkettővel gyönyörűen lehet fogat mosni, én mondjuk nagyon szeretem az elektromosat, tisztábbnak érzem tőle a fogaimat. Esti fogmosás után elengedhetetlen a fogselymezés, majd egy mindennapos használatra kifejlesztett szájvíz használata.

A száj öblögetők hatásosak, vagy inkább károsak?

A mindennapos használatra kifejlesztett szájöblítők egyáltalán ne károsak, bátran használhatjuk őket hosszú távon. Vannak viszont olyan szájvizek, amik nagyon erősek, ezeket kifejezetten problémás területekre, csak a fogorvos ajánlásra használjuk.

Gyógyszertári, vagy közértes fogápolási eszközöket ajánlasz? Azokból miket és miért?

Egy jól felszerelt drogériában minden megtalálható amire csak szükségünk lehet, válogathatunk kedvünkre. Kell vásárolni egy nagyon jó fogkefét (elektromos, vagy kézi), egy megfelelő fogkrémet (ha van valamilyen speciális problémánk, akkor arra keressünk megoldást kínáló fogkrémet), fogselymet, szájvizet. Márkákat itt nem mondanék, de ha elég időnk van olvasgatni a dobozok hátulját, akkor biztosan megtaláljunk a nekünk megfelelőt :)

Milyen vitaminokat, praktikákat lehet bevetni a fogegészség megőrzése érdekében?

Vannak speciálisan ínyvédő vitaminok, amik nagyon jók, de csodákat nem szabad várni tőlük. Azt szoktuk mondani a pácienseinknek, hogy ha egészséges a szervezete, fel van töltve vitaminnal, akkor az elegendő a fogak szempontjából is. Még egyszer hangsúlyozom, hogy a rendszeres fogászati ellenőrzés a legfontosabb, ahol személyre szabottan tudunk beszélni a szükséges kezelésekről, praktikákról :)

süti beállítások módosítása
r=o.createElement('script');r.async=1; r.src=t+h._hjSettings.hjid+j+h._hjSettings.hjsv; a.appendChild(r); })(window,document,'https://static.hotjar.com/c/hotjar-','.js?sv=');