A tél áldása tortácska: sütőtökös birsalmás céklás gyerekdesszert

sutotok_ceklasuti03_fin.jpg

Birsalmasajt, ecetben savanyított cékla, mézes sütőtök - mint sokan, én is ezekben az eltúlzott ízű verziókban kóstoltam először ezeket a zöldségeket, gyümölcsöket, és úgy nem nőttek a szívemhez. Három olyan, fantasztikus alapanyagról van szó, amit elég megsütni, és ízesítik ők magukat, egymást, más ételeket. Ez a végtelenül egyszerű desszert semmilyen édesítést és fűszert nem tartalmaz, puha, könnyen ehető, és maszatolható, mégsem csak babáknak eshet jól.

 

Nagy a kísértés, hogy elővegyem a vaníliát, a fahéjat, de nem teszem. Se kardamom, se mazsola, se méz nem lesz most, csak a sült gyümölcsök tiszta íze. Önmagukat karamelizálhatják, ha akarják, és amíg sülnek, méltatom őket egy kicsit.

 

A cékláról, sütőtökről már írtam többször (a poszt végére gyűjtöttem pár korábbi receptemet).  A birsalmát akkor szerettem meg, amikor először sülve kóstoltam. Igazából a november-december gyümölcse, de gondosan eltéve tél végéig is eltartható. Ilyenkor már ritka, de nemrég láttam a piacon, és lecsaptam rá.

 

A  leggyakoribb tévhit a birssel kapcsolatban, hogy hámozni kell és főzni. A kemény gyümölcs nehezen ereszti a héját, és a magházát, de sülve a héj puha és finom lesz, a magházat pedig jóval könnyebb kivágni. Csak a héjon lévő molyhos részeket érdemes ledörzsölni, és a gyümölcsöt hajócsákra vágni. Vannak, akik sülve a kősejtessége miatt nem szeretik, de az a magház körül jellemző inkább, amit úgyis kivágunk.

 

A gyümölcs antioxidáns tartalmával az ereket védi, és gyulladáscsökkentő hatása van, B-vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, pektintartalma miatt jó rostforrás, az emésztést és bélflórát támogatja, és ennek köszönhető az is, hogy kocsonyás állagú birsalmasajtot készíthetünk belőle. Az már az 1900-as években is szerepelt magyar szakácskönyvben.

 

Vannak régi magyar fajtáink, például a bereczki, ami október táján érik, de január-februárig eltartható, a körte formájú dunabogdányi, vagy a kései érérű mezőtúri.  Az utóbbi években több termelő is felfedezte a birset, de ez egyelőre inkább abban mutatkozik meg, hogy több pálinkát főznek belőle. 2016-ban az év pálinkája címet házasított birsből készült párlat kapta.

 

Az első birsalmától már csak tizenvalahány év kell, hogy elteljen a pálinkáig, addig is ez a gyümölcs a kilencedik hónaptól bevezethető. Sült zöldségekkel, főleg gyökerekkel együtt köretnek remek, húsok - különösen szárnyasok, liba, kacsa - mellett szószként is brillírozik, a kompótoknak, csatniknak finom fanyarságot ad, cukrozni nem fontos, banánnal, mazsolával,  almával bőven édesíthető.

 

sutotok_ceklasuti04_fin.jpg



Hozzávalók 4 tortácskához:

Tészta:

20 dkg sütőtökpüré (nagyjából 35 dekás darab)

2 ek kókuszreszelék (minél finomabbra darált)

2 ek barnarizsliszt

1 ek kókuszzsír + egy kevés a tortaformákhoz

 

Krém:

1 db cékla

1 db birsalma

1 lédús körte

Valamennyi gránátalmamag (ha nagyobbaknak készül: 18 hónapos kortól)

Kevés kókuszzsír a céklát és birsalmát megkenni

 

Elkészítés:

 

200 fokra kapcsolom a sütőt, előkészítek egy sütőtálcát és kibélelem sütőpapírral.

MInden szereplőt megmosok, a céklát meghámozom,  félbevágom, kicsit megkenem kókuszzsírral. A sütőtök darabbal együtt a sütőbe teszem.

A birsalmát héjastul négyfelé vágom, megkenem egy kicsit kókuszzsírral és tíz perc múlva a sütőtök-cékla páros után küldöm. Körülbelül 20 perc kell még ahhoz, hogy együtt puhuljanak meg. A körte nyers marad, csak meghámozom.

 

A sült sütőtök húsát kikanalazom, kézzel összegyúrom a kókuszreszelékkel, liszttel, kókuzszsírral és négy egyenlő részre osztva kiolajazott tortaformákba nyomkodom, és tíz percre a sütőbe teszem. 

 

A birs magházát kivágom, a céklával, körtével együtt felkockázom, leturmixolom és a formákba kanalazom tésztarétegekre. Ha másfél évesnél idősebb gyereknek készül, díszíthetjük gránátalmamaggal.

 

Sütőtököt még!

Lencsés sütőtök zabpehellyel

Húsgolyók sütőtökös paradicsomszósszal

 Immunerősítő sütőtökös céklacurry

 

Céklát még!

Kézreálló céklafasírt

Diós-szedres céklakrém

Szezámos céklapakora

Céklás falafel

 

Még több finomságért nézz rá az Édes pofa Instagramra!

A bejegyzés trackback címe:

https://edespofa.blog.hu/api/trackback/id/tr6413641312

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása