Hello karácsony! Aszalt gyümölcsökkel turbózott gluténmentes beigli

bejgli_xxl08_fin.jpg

A beigli azok közé a sütemények közé tartozik, amelyeknek önálló személyiségük van. Vannak racionális fajták, szikár töltelékkel, vannak beszédesek, sztorizósak, vannak túlcsorduló beltartalmi értékeikkel küzdő, a kereketet szétnyomni kívánó fajták is. És bár a készítőjük személyiségének hasonló vonásai magán a beiglin is tetten érhető, legkésőbb a sütésnél megmutatja önálló akaratát, amikor keresztezett ujjakkal dekkolsz a sütőajtó előtt, hogy vajon szétreped-e vagy sem.

 

A nagymamám csodálatos beigliket készített. Nagy érzelmi amplitúdóval lobogó lelke nem is engedett volna másféle beiglit sütni, mint olyat, amelynek tölteléke szétrepesztette a tésztát, így a repedt tészta számomra olyan, kellemes emlékekhez társul, mint otthonosság, gondoskodás. Amióta azonban gluténmentes étrenden vagyok, eszembe sem jutott beiglit sütni, mert úgy gondoltam, az nem az a fajta sütemény, amit jól lehet, vagy érdemes másból sütni, mint  BL55, még úgy sem, ha nem ragaszkodom a hagyományos ízvilághoz.

 

Most azonban egy kedves volt kolléganőm, a Dívány szerzője kért meg, hogy próbálkozzak meg egy glutén- és tejtermékmentes beiglivel, mert lehetnek még hozzám hasonlóan jó néhányan, akiknek szintén a karácsony egyik szimbóluma, de diétájukba nem fér bele. Miután az adalékokkal teli bolti lisztkeverékeket nem szeretem, saját lisztekkel kezdtem kísérletezni, és őszintén szólva nem elsőre sikerült összehoznom azt az állagot, amit szívesen megosztanék. De az időközbeni másodosztályú példányokra is rögtön licitáltak a szezonális vírusokkal küzdő gyerekeim,  illetve édesapjuk, aki szerint a repedt beigli nem hiba, hanem a kézművesség diszkrét bája, így semmi sem veszett kárba.

 

A klasszikus beigli készítés tapasztalatait a gluténmentes esetében is jól lehet használni. Ha épp nincs a családi archívumban, akkor ajánlom Limara tippjeit például a pihentetés jelentőségéről, vagy Szamos Lászlónak a tészta súlyának és töltelék súlyának arányáról, a felgöngyölésről és a szúrkálás jelentőségéről adott praktikáit, arról pedig, hogy mentes tésztával hogyan bánjunk szépen, a blogban nemrég meginterjúvolt Mindenmentes Nóri tud sokat.

 

És íme összegezve a legfőbb tapasztalataim a kelesztett, saját keverékes gluténmentes, tejmentes beigliről:

 

  • A lisztek átszitálása itt is fontos művelet, lazítani fogja a tésztát.

 

  • Az útifűmaghéjat az átszitált lisztkeverékhez adjuk hozzá, és jól keverjük el. Ez az a - szintén önálló entitással bíró - rost, ami nagy mennyiségű vizet fel tud szívni és ha úgy tartja kedve, hajlamos csomósodni. Ha viszont a száraz hozzávalókkal alaposan elkeverjük, akkor nem renitenskedik.

 

  • A kelesztés után a tészta legyen puhább, lehet nyúlósabb is, mint amilyen egy hagyományos lisztes verzió. Ha kézbe véve, átlapogatva repedezik a széle, akkor nem fog együttműködni sütésnél. Ilyenkor apránként egy kis rizstej, vagy kókuszzsír  hozzáadásával tovább lágyítható.

 

  • A tészta és töltelék klasszikus, nagyjábóli fele-fele aránya eltolódik kicsit a tészta irányába. 30 dkg tésztához a 25-27 deka töltelék jobban kezelhető.

 

  • Ha már a kelesztés előtt téglatest alakúra formázzuk a gombócokat, ahogyan Szamos László tanácsolta, akkor könnyebb lesz téglalap alakúra nyújtani.

 

  • A tésztát két műanyagfólia közt nyújtsuk ki. Ez azért is fontos, mert az útifűmaghéjjal összállított tészta ragacsosabb, mint a hagyományos lisztes. Nyújtás után vegyük le a felső fóliát, és miután a tölteléket eloszlattuk a kinyújtott tésztán, az alsó folpakk segítségével hengergessük fel.

 

  • Az útifűmaghéjon kívül egy másik fura alapanyag a szintén jó vízkötő nyílgyökérliszt, amelyet nagyon kis mennyiségben érdemes hozzáadni, hogy ruganyos, puha, könnyen kezelhető tésztát kapjunk. A nyílgyökérliszt prebiotikus hatása miatt a belek barátja, ásványi anyagokat és olyan mikrotápanyagokat tartalmaz, amely gyerekeknek és várandósoknak is jól jön, de olyan őrültségeket is írnak róla, hogy egyes helyeken babahintőporként alkalmazzák, ami 2400 forintos kilónkénti árú terméknél olyan, mint Gere Kopárból forralt bort főzni. Az alapanyag élettani előnyei itt olvashatók.

 

  • Ha a töltelék masszív, összenyomva kicsit porózus, akkor esélyesebb, hogy sütéskor a rúd teteje nem reped fel. Minél krémesebb, annál több benne a folyadék, és a belőle kicsapódó gőz annál inkább szeretne repeszteni.

 

  • Szerintem az almapürével és aszalt gyümölcsökkel kikevert krém elég édes és gyerekbarát lesz. Aki édesebben szeretné, adjon hozzá még egy-két evőkanállal az étrendjének/filozófiájának megfelelő cukorból.

 

  • Az elkészült rudakat először csak a tojás sárgájával kenjük meg, majd hűvös helyen kb. 2 órás pihentetés után kenjük végig a tojásfehérjével is, ettől lesz fényes, kígyóbőrszerű a teteje. Sütés előtt még egy kis pihentetés nem árt neki, és közvetlenül a sütés előtt szúrkáljuk csak meg villával.

 

Ez a verzió egyéves kortól kínálható a gyerekeknek. 

 

bejgli_xxl06_fin.jpg

 

Hozzávalók 1-1 rúd diós és mákos beiglihez:

 

140 g rizsliszt

100 g mandulaliszt

40 g tápiókakeményítő

20 g nyílgyökérliszt

3 ek útifűmaghéj

3 tojássárgája + 1 tojás szétválasztva

4 ek kókuszzsír

2 dl rizstej

1 csomag (7 g) élesztő por + 1 tk cukor (nem számít hozzáadott cukornak, az élesztő megeszi)

 

A töltelékhez:

 

20 db aszalt datolya

2 alma

1 kezeletlen narancs héja

1 kezeletlen citrom héja

 

  •  A diós töltelékhez:

60 g darált dió

7-8 szem aszalt sárgabarack

1 marék mazsola

Vaníliakivonat, fahéj

Pár löttyintésnyi rizstej

 

 

  • A mákos töltelékhez:

 

60 g darált mák

Kb 8 szem aszalt szilva, esetleg szilva-füge keverék

1 marék mazsola

Fahéj

Pár löttyintésnyi rizstej

 

Elkészítés:

 

Előveszek két kis tálat. Az egyikben az aszalt sárgabarackot, a másikban a szilvát/fügét áztatom be az előbb említett “löttyintésnyi rizstejbe”.

 

A liszteket kimérem és átszitálva keverőtálba szórom. Hozzákeverem az útifűmaghéjat. Kis fészket vájok a közepébe.

 

A rizstejet langyosítom, felfuttatom benne az élesztőt a teáskanál cukorral. A tejet, a kókuszzsírt és a tojássárgákat a fészekbe öntöm, és kézzel összegyúrom a tésztát.

 

Felezem a gombócot és két téglatestet formázva letakarom, és fél óráig meleg szobahőn kelesztem.

 

A töltelékhez a megmosott almát héjastul a késes mixerbe kockázom. Az aszalt datolyát kimagozom, hozzádobom, és együtt krémesre darálom. Hozzáreszelem a citrom és narancs héját, és hablapáttal átforgatom.

 

Két tálat készítek elő a töltelékeknek. A masszát elfelezem, és egyik tálba a mazsolával megszórt darált dióhoz keverem, a másik tálban a mazsolás mákhoz.

 

A puhára ázott aszalt gyümölcsöket apróra vágom, az aszalt sárgabarackot a diókrémhez, a szilvát a mákkrémhez adom, és ha túl sűrűek, az áztatótejből még adok hozzájuk. Mindkét kontentet fűszerezem.

 

Egy sütőtálcát bevonok sütőpapírral.

 

Előkészítem a nyújtódeszkát/ nagy vágódeszkát, és bevonom folpakkal. Ha a tészták kipihenték magukat, egyenként a folpakk közepére rendezve, a tetejére is fóliát téve téglalap alakúra nyújtom. A hosszabb oldalala velem szemben lesz, nem lógok ki a fóliából.



A masszát a tészta közepére halmozom és tortakártyával elegyengetem a tésztán, a szélein egy kis sávot centit kihagyva. Először a két rövidebbik oldalát hajtom be a fólia segítségével, és egy szintbe nyomkodom a töltelékkel, majd a hozzám közelebb első oldalát. A fóliával együtt felgöngyölöm, áthelyezem a sütátálcára, és lehúzom róla a fóliát. A másik rudat is elkészítem.

 

Felütöm és szétválasztom a kenésre szánt tojást, és ecsettel akaposan bekenem a sárgájával.

 

Legalább két óra pihenés következik hűvösebb helyen, ezalatt a sárgája a felületre szárad. a A szieszta után a rudakat átkenem a tojásfehérjével. Ilyenkor még lehet egy kicsit pihentetni, végül sütés előtt közvetlenül néhány helyen megszúrkálom villával, és 175 fokon 30 perc alatt -  a lakást átjárva a karácsonyi illat - megsütöm.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://edespofa.blog.hu/api/trackback/id/tr3513455211

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása