Newton akkor érte el a legnagyobb felfedezéseit, amikor bezárták az egyetemet a pestis miatt

GettyImages-90733811
2020.03.15. 06:35 Módosítva: 2020.03.15. 21:39

A kormány döntése értelmében bezártak a magyarországi egyetemek, a hallgatóknak el kellett hagyniuk a kampuszokat és a kollégiumokat. A legtöbb intézmény távoktatásra tér át. Hasonló intézkedések történnek világszerte a leghíresebb egyetemeken is, a Harvardon, a Stanfordon, a Princetonon.

Ez a döntés sok természettudományos kutató munkáját megakaszthatja, hiszen a modern kutatás berendezésigénye sokkal nagyobb, mint a múltban, ugyanakkor arra is vannak példák, hogy egy ilyen egyetemi zárlat alkotásra bírhatja az intellektust, mint az a 23 éves Isaac Newtonnal történt.

Newton 1665 augusztusában szerezte meg a diplomáját a Cambridge-i Egyetemen, de néhány hónappal később az angliai pestisjárvány elől menekülve bezárták az egyetemet, és mindenkit hazaküldtek. Newton is elhagyta cambridge-i Trinity College-ot, és hazatért édesanyja woolsthrope-i otthonába.

A 23 éves Newton nem fogta fel rendkívüli szabadságnak a home office-t. Helyette inkább 1666-ban otthon időzve

  • felfedezte a matematikai analízis (kalkulust)
  • felfedezte a gravitációt
  • megteremtette a modern optikát.

Ezért 1666-ot (amikor egyébként a pestisjárvány mellett még a nagy londoni tűzvész is tombolt - nem beszélve az évszámban szereplő sátáni 666-os számról) sokan Newton csodálatos évének, annus mirabilisének hívják. Ez a tudománytörténet második leghíresebb csodálatos éve, 1905 után, mikor Einstein néhányhétt leforgása alatt leközölte a speciális relativitáselméletet, a Brown-mozgást, a fotoelektromos effektust (gyakorlatilag a fotonokat felfedezve), illetve lefektette az E=mc2 képletet.

A pestisjárvány egy évvel korábban kezdődött Angliában, de a kor lassabb közlekedési lehetőségeinek hála, nem terjedt olyan gyorsan, mint manapság. 1666-ban azonban a Cambridge-i Egyetem vezetői már erősen aggódtak, ezért a bezárás mellett döntöttek. Newtonnak ez az időszak nagyon jól jött, tudományos szempontból. Addig sokat küzdött azzal, hogy egyetemi kötelezettségei - a tanítás és az adminisztráció - elvették az idejét a kísérletezéstől és a gondolkodástól.

Így azonban hirtelen rengeteg ideje lett, szabadon tudott írni, kísérleteket tervezni, illetve a kertben lévő almafa alatt üldögélni. Itt álljunk meg egy pillanatra, mert meg kell jegyeznünk, hogy a Newton életútjáról meglévő tudásunk magától Newtontól származik. A tudós öregkorában már aktívan építgette személyes márkáját, vagyis a személyét körüllengő legendáriumot. A személyes közlést akár a hiteles információk biztosítékának is tekinthetnénk, pedig nem az.

Newton zseni volt, és így pontosan tudta, hogy hogyan kell mesélnie ahhoz, hogy még zsenibbnek tűnjön.

Az biztos, hogy nyilvánvaló érdeke származott abból, hogy a felfedezéseit a lehető legkorábbra datálja időben. Ugyanis riválisai, legfőképpen Leibniz a matematika, illetve Hooke a fizika terén, gyakorlatilag vele egy időben rukkoltak elő az övéhez nagyon hasonló felfedezésekkel. Így tehát Newtonnak meg kellett győznie a tudományos közösséget arról, hogy a tényleges elsőség az övé, bár az eredmények publikálása esetleg csúszhatott néhány évet. Erről a legtöbb kortársat sikerült is meggyőznie. A fáról leeső alma sztoriját is ő találta ki.

Ezt észben tartva nézzük, mit is ért el Newton 1666-ban (vagy kicsit előtte, illetve utána). Már a pestiszárlat előtti hónapokban elkezdett komolyabban foglalkozni a matematikával, és 1665-ben fel is fedezte a binomiális tételt. Ez a két tagból álló kifejezések (például a+b vagy a-b) hatványozásával foglalkozik. Ez a változata ismerős lehet a középiskolából: (a+b)2=a2+2ab+b2.

1666-ban az anyai vidéki házban töprengve szintet lépett az analízisben, és gyakorlatilag kidolgozta a differenciálszámítást. A módszer egyszerűen megfogalmazva azt teszi lehetővé, hogy meghatározzuk, a függvények hogyan változnak egy változó hatására. Például ennek segítségével lehet megmondani, hogy a görbére adott pontban illesztett érintőnek mekkora lesz a meredeksége. Ez a tudás a modern fizika minden területéhez elengedhetetlen, például a későbbi newtoni mozgástörvények leírásához is.

Newtonnak fiatal korában megvolt az a rossz szokása (és ezt igencsak megbánta később), hogy amint felfedezett valamit, azzal megelégedett, és mással kezdett foglalkozni anélkül, hogy az előző felfedezését azonnal világgá kürtölte volna. A kalkulust (az ő szóhasználatával fluxiókat) is említette egy 1669-es levelében, de csak 1704-ben publikálta. Eközben Leibniz az 1670-es években nagyjából ugyanezeket az összefüggéseket fedezte fel, így egyszerre illeti őket az érdem.

A helyi vásárban vásárolt egy prizmát, amit beállított az elsötétített szobájának résnyire nyitva hagyott ablaka elé, és a fénytörést kezdte tanulmányozni. Felfedezte, hogy a prizma a fehér fényt a színek spektrumára képes bontani, majd egy gyűjtőlencse ezeket a színeket újra egyetlen fehér fénynyalábbá képes egyesíteni. Newton előtt azt hitték, hogy a különböző színű fénysugarak különböznek a fehér fénytől, ő azonban megmutatta, hogy utóbbiban az összes szín együttesen van jelen.

E felfedezések egyenként is elegek lettek volna más kutatók egész életére, de Newtonnak még hátra volt a gravitáció. Akár volt alma, akár nem, a Woolsthrope-ban időző Newton rájött, hogy az égitesteket mozgató, illetve a földi tárgyakat lefelé húzó erő egy és ugyanaz. Arra is rájött, hogy a gravitáció ereje a két test közötti távolság négyzetével csökken. Ezek alapján 1666-ban sikeresen számolta ki a Föld körül keringő Hold pályáját.

(Borítókép: SSPL/Getty Images)

Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM