Mit jelentenek a matróztetoválások?

GettyImages-3336576
2017.11.09. 05:11

Az, hogy a tetoválás szép-e, vagy sem, alapvetően ízlés és habitus kérdése, de tény, hogy az emberiség történetében eredetileg a törzsi hova- és összetartozást jelölő bőrdíszítés mára a (pop)kultúra szerves részévé vált. Míg manapság – mondjuk úgy száz éve – gyakorlatilag bármiféle kontextus nélkül bárki bármit nyugodtan magára varrathat, korábban ha nem is törzsi, de legalábbis foglalkozási, társadalmi státuszhoz volt köthető egyes rajzok megjelenése a test egyes területein.

Nem sok foglalkozás volt és van a világon, aminek annyira jellegzetes velejárója lenne a tetováltság, mint a matrózokénak. És ugyanúgy, ahogy a primitív börtöntetoválásoknak, vagy éppen a végtelenül szofisztikált jakuzarajzoknak, a tengerésztetkóknak is megvan a maguk szimbólumrendszere, amiből egész sok minta vált közkinccsé az idők folyamán.

A modern kori tengerészek körében a felfedezések kora hozta meg leginkább a tetoválókedvet, sőt a tetoválást eleve James Cook kapitány Tahitiről visszatérő matrózai hozták először divatba Európában az 1700-as évek végén – maga a tattoo szó is a polinéziai szigetről került az angol nyelvbe.

Ha tudni szeretné, eredetileg mit is jelentett a fekete-fehér ötágú csillag, a fecske, amit reggel látott a metrópótlón, vagy éppen a sárkány, ami Horthy Miklós tengerésztisztből lett kormányzó bal karján tekergőzött, az alábbi gyűjtés segít eligazodni a leggyakoribb hajózós jelképek és a hozzájuk kapcsolódó babonák, hiedelmek tengerén.

A Horthy család Kenderesen: a medencében Horthy Miklós, a medence szélén unokája, ifj. Horthy István (1942)
A Horthy család Kenderesen: a medencében Horthy Miklós, a medence szélén unokája, ifj. Horthy István (1942)
Fotó: Erdődi Mihály / MNM

Három- vagy többárbócos hajó, teljesen kibontott vitorlákkal: a matróz legalább egyszer megkerülte a Horn-fokot, azaz hajózott a Dél-Amerika legdélebbi csücskét ostromló viharos vizeken.

Tengerészeti csillag: annak szimbóluma, hogy viselője mindig megtalálja a hazavezető utat. Formailag a szélrózsához hasonlatos, váltakozó sötét és világos szegmensekből álló, leggyakrabban ötágú csillag.

Iránytű, szélrózsa: a csillaghoz hasonlatosan segít a hazavezető út megtalálásában.

Teknős, teknőspáncél: az a matróz, aki áthajózott az Egyenlítőn, méltóvá vált viselésére.

Neptun király: ugyancsak olyan matróz viselheti, aki áthajózott az Egyenlítőn.

Keresztbe tett ágyúcsövek: haditengerészeti szolgálatot teljesített matrózok jele.

Fecskék: ötezer tengeri mérföld megtétele után jár a madár; minél több fecskét látni egy matrózon, annál tapasztaltabbnak számít.

Vasmacska, horgony: alapesetben az Atlanti-óceán átszelését jelenti, de háborús körülmények közt a katonai utánpótlásban részt vevő kereskedelmi flották matrózai is viselték.

Keresztbe tett horgonyok a hüvelyk- és mutatóujj között: a fedélzeten szolgáló matrózok jele, ők azok, akik többek között a fedélzet, a hajó karbantartásáért felelnek.

Kötélcsomó a csuklón: ugyancsak a fedélzeten szolgáló matrózok jele, ők azok, akik többek között a hajó kikötéséért, az áru ki- és berakodásáért felelnek.

Hula-táncos lány: viselője járt már Hawaii szigetén.

FOGD és BÍRD (HOLD és FAST) a kéz ujjain: a matrózbabona szerint ezek a szavak segítenek a kötélzetbe való kapaszkodásban, ami finoman szólva is életbevágó fontosságú a vitorlákat kezelő, több emelet magasban dolgozó tengerészek számára.

Malac és kakas a lábfejen: viselőjét megóvják a vízbe fulladástól. Hogy miért? A háborúkban az elsüllyesztett hajók rakományából leginkább csak az élő állatok ládái maradtak meg a víz színén lebegve, ebből ered ez a matrózbabona.

Kereszt a lábfejen: segít a vízbe esett matróznak a cápákat elriasztani.

Tőrrel átszúrt rózsa: a lojális és szolgálatkész haditengerész jelképe, aki kész harcolni akár egy olyan kicsiny szépségért is, mint egy szál rózsa.

Sárkány: viselője Kínában szolgált.

Aranysárkány: viselője áthajózott a nemzetközi dátumválasztó vonalon (ami a keleti hosszúság 180°-a mentén húzódik észak–déli irányban, és különböző dátumú területeket választ el egymástól).

Szigony: bálnavadász- vagy halászhajókon szolgáló matrózok jelképe.

Pálmafa: a brit haditengerészetnél a Földközi-tengert megjárt matrózok jelképe, míg az Egyesült Államok haditengerészeténél a Hawaiin megforduló legénység ékesítette vele bőrét.

Források:

Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM