Kinevették a szomáliakat, amiért azt hitték, a maláriát szúnyog terjeszti

2017.12.16. 08:22

Sir Richard Francis Burton sok nagy felfedezést tett Afrikában, elsőként látta például a Tanganyika-tavat. Ám amikor a fekete kontinens szarvánál a szomáliai kultúrát tanulmányozta, nem volt vevő a helyiek megfigyeléseire.

Babonásak a szomáliak, ha azt hiszik, hogy a szúnyogok csípése halálos kórokozókat terjeszt

– mondta a híres brit katona 1856-ban. Ennél nagyobbat nem is tévedhetett volna.  

Akkoriban tombolt az európai emberben a felsőbbrendűség érzése, és a bőrszín alapvetően meghatározta, hogy mit tartottak babonának, és mit ténynek, tudományos megfigyelésnek.

Csupán 1880-ig kellett várni, hogy egy francia kutató, Charles Louis Alphonse Laveran felfedezze Algériában a malária parazitáját, amiért később Nobel-díjat is kapott. 1897-ben pedig egy brit orvos, Ronald Ross megerősítette, amit a helyiek már rég tudtak: ina maláriát bizony a szúnyogok terjesztik.

Azóta is tart a malária elleni küzdelem, és minden évben milliók halnak meg a kórokozó miatt. Némi reményre ad okot, hogy 2018-ban elkezdenek tesztelni egy új oltást. A következő évszázadban a védekezésnek óriási jelentősége lesz akár Magyarországon is, a globális klímaváltozás miatt ugyanis egyre északabbra tolódik a parazita élőhelye

Kapcsolódó

Már úton vannak hozzánk az új paraziták

Szinte biztos, hogy Magyarországon újra lesz malária és más trópusi betegségek is: a klímaváltozásnak félelmetes ára lesz, ha nem készülünk fel már most a legrosszabbra.

Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM