Az ember, aki 68 évig csuklott

2015.07.05. 08:03

Pálfi György filmje, a Hukkle egyik szereplője a film legelején csuklani kezd, és a végéig abba se hagyja. Ez elsőre hosszúnak tűnik, de valójában semmi ahhoz képest, amit számos embernek a valóságban át kell élnie.

A csuklás, vagyis a rekeszizom önkéntelen összerándulása legalább olyan ismeretlen az orvosok előtt, mint amilyen gyakori jelenség. A bolygóideg ingerlésétől a vitaminhiányon át a berúgásig számtalan oka lehet, és nincs biztos módszer ellene. Ártalmatlan dolognak szoktuk tartani, hiszen általában gyorsan elmúlik. Ha viszont mégsem szűnik meg magától, akkor nagyon nehéz mesterségesen elállítani, így néha napokig, ritkábban akár hetekig, hónapokig is elhúzódhat. Egy Charles Osborne nevű farmernél hatvannyolc évig tartott.

Osborne 1922-ben, huszonkilenc évesen épp egy levágott disznó feldarabolásához készülődött, amikor elesett. Ezután kezdett el csuklani, és 1990-ig abba se hagyta. Végigfutotta a szokásos köröket, minden csuklásmulasztó házi praktikát kipróbált, de semmi nem segített rajta. Eleinte orvosról orvosra járt, aztán kisebb-nagyobb rádió- és tévéműsorokban tűnt fel. Majdnem négyezer levelet kapott a legkülönfélébb csuklásellenes tanácsokkal, de ezek sem használtak. Terence Anthoney, az Osborne-t negyven éven át kezelő orvos szerint ennek az az oka, hogy a különféle praktikák hatékonysága valójában véletlenszerű.

A legtöbb gyógymód egyszerűen azért hat, mert a páciens csuklása kifutott.

Teltek a napok, hetek, hónapok, mire egyszer csak feladta, és visszament dolgozni. A következő hatvannyolc évben minden ébren töltött idejét egyenletes tempóban, három másodpercenként egy összehúzódással csuklotta végig. Az orvosok számításai szerint napi 24 ezret, az évek során összesen pedig 595 milliót és 680 ezret csuklott. Közben természetesen a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült.

A férfi fokozatosan az életmódjába is beépítette a kellemetlen rándulásokat. Aludni tudott, mert akkor elállt a csuklás, de ahogy kinyitotta a szemét, a rángás újraindult. A csuklással járó hangot viszont légzésgyakorlatokkal sikerült csillapítania. Szilárd ételt nem tudott enni, ezért folyékony táplálékon élt. A nyilvánvaló kellemetlenségek ellenére nagyjából átlagos életet élt: volt munkája, kétszer nősült és nyolc gyereke is született.

A közel hét évtizedes sorozat egyébként csak egy kis csalással jön össze. A hetvenes évek végén ugyanis egy orvos rájött, hogy a csuklást az agytörzs egy kis területének a sérülése okozza, és egy kísérleti hormonkezeléssel elállította a csuklást. A kezelés mellékhatásai azonban még a csuklásnál is kellemetlenebbek voltak, így harminchat órányi nyugalom után Osborne úgy döntött, nem folytatja a kúrát.

1990-ben aztán egyszer csak elállt a csuklás, ugyanolyan váratlanul, mint ahogy jött. Osborne azonban már nem sokáig élvezhette a visszaszerzett nyugalmat. Egy évvel később, 97 évesen halt meg.

Egy másik híres csuklós történet volt az angol Christopher Sandsé, aki 2006-ban kezdett bele, és három évig meg sem állt. Az ő esete súlyosabb volt, mert az agya a csuklás miatt sokszor nem jutott elég oxigénhez, ezért gyakran elájult. Viszont nála az orvosok rájöttek, hogy egy agytumor volt a kiváltó ok, ennek eltávolítása után a csuklás is elállt. De még neki is szerencséje volt, mert a hosszú távú csuklás extrém esetben olyan kimerítő lehet, hogy bele is halhat a páciens.

Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM