Az amerikai űrsiklók nem repülhettek szilveszterkor

2014.12.31. 08:52

A negyven éven át futott amerikai űrsiklóprogram ugyan sok kritikát kapott, és két súlyos katasztrófa is beárnyékolja a történetét, azt aligha lehet elvitatni tőle, hogy az űr meghódításának fontos epizódja fűződik hozzá, hatalmas eredményekkel és tudományos áttörésekkel. A hetvenes években indult projekt egyik híres jellemzője volt, hogy az űrsiklók felszerelése nehezen tudta követni a technológia fejlődését, és mivel az átalakítás nagyon idő- és energiaigényes lett volna, az űrsiklók számítógépes rendszereit egy idő után már ősöregnek számító szoftverek és hardverek adták. Ez egyébként is jellemző az űrkutatásra: a Hubble űrteleszkópot a mai napig egy 486-os processzor irányítja, míg a Nemzetközi Űrállomás vezérlő számítógépei 386-os processzorokat használnak.

Az űrsiklók számítógépei még ezeknél is régebbi Intel-processzorokra épültek, 8086-osokra, amelyek a kétezres évek elejére már annyira ókori ritkaságnak számítottak, hogy a cserékhez, javításokhoz a NASA az Ebayen próbált felhajtani tartalék példányokat, amikor már rég nem gyártotta azokat senki.

Nemcsak a hardver volt ősrégi, de a rajta futó szoftver is. Az űrsiklók operációs rendszere például konkrétan nem volt felkészítve arra, hogy évet váltson. Hogy miért, az rejtély, valószínűleg a kora hetvenes években a szoftvermérnökök nem gondoltak arra, hogy ilyesmire szükség lesz valaha. Az évváltás helyett a számítógép december 32-nek gondolta volna a dátumot Újévkor, ez pedig ahhoz vezetett volna, hogy...

Tulajdonképpen senki nem tudja, hogy ez mihez vezetett volna, ugyanis sosem merték élesben kipróbálni.

A mérnökök úgy tippelték, a zavar a számítógépben komoly problémákat okozott volna a navigációban és a vezérlésben, ezért azt a szabályt vezették be, hogy az űrsikló sosem lehet úton az év utolsó napjaiban. Lenn a hangárban biztonságosan kikapcsolták az egész rendszert, majd újraindították, és kézzel átírták a dátumot. Mivel az űrrepülő útja az űrállomásig több napig tartott, és a NASA ráhagyott némi biztonsági tartalékot is, a repülési tilalom már karácsonykor elkezdődött. Az év végéhez legközelebb 1999-ben (amikor az Y2K-pánik is súlyosbította a helyzetet) repült a Discovery, amikor a Hubble űrteleszkópon kellett javítási munkákat végezni. A négy tervezett űrsétából egyet le is lőttek, így végül biztonságosan földet tudott érni a legénység december 27-én.

Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM