Tutanhamon szekere fennakadt a reptéren, mert nem volt alvázszáma

2015.10.24. 12:05

Tutanhamon fáraó több ezer éves szekere először 2010-ben hagyta el Egyiptomot, és rögtön meg se állt New Yorkig, ahol a Discovery Times Square kiállítóterében a Tutanhamon és a fáraók aranykora című kiállítás egyik ékkövének szánták.

A szekeret a szakemberek rendben szét is szerelték Egyiptomban, repülőre pakolták, és elküldték New Yorkba, ahol már várt rá az előkészített különterem a szabályozott klímájú üvegkalitkával. A John F. Kennedy repülőtéren azonban a közlekedési hatóság még megviccelte az értékes rakomány kísérőit. Amikor ugyanis átvizsgálták a csomagot, feltűnt nekik, hogy a szekér egy jármű. Márpedig ha valaki egy járművet akar bevinni az országba,

alvázszám nélkül nem fog menni a dolog.

Igen, tényleg az történt, hogy az alvázszámot szerették volna látni Tutanhamon 3300 éves szekerén, mint minden valamire való járművön. Az intézkedő tudósoknak szerencsére viszonylag hamar sikerült tisztázni a félreértést, és továbbengedték a menetet. Már csak egy különleges teherautó, egy erre a feladatra épített lift, és egy kis legózás volt hátra, és a fél világot átutazó egyiptomi konzervátorok megnyugodhattak: a jármű a helyére parkolt.

Szép munka, emberek. Mára ennyi. Holnap hozzuk a lovakat

mondta a kiállítást megrendező Mark Lach.

Egyébként 1922-ben összesen öt Tutanhamon-szekeret fedeztek fel a fáraó sírjában, és bár a többi mind díszesebb és előkelőbb volt, a szakemberek ezt az egyszerű, csupasz faszekeret tartják a legjelentősebbnek, mert ez az egyetlen, amelyen látszik, hogy használták is – vagyis amelyen feltehetően valóban maga Tutanhamon utazott valamikor időszámítás előtt.

A tudósok már régóta azt gondolták, hogy a gyerekként hatalomra jutó, fiatalon meghalt fáraó valóban használta a szekeret. Az utóbbi években azonban megszaporodtak a fáraó halálának körülményeit vizsgáló kutatások, és a szekér az egyik elmélet kulcsszereplője lehet. Eszerint a degeneratív csontbetegségben szenvedett Tutanhamon a gyenge lábaival nem tudott elég stabilan állni a szekéren, és egy esés utáni lábtörés hozzájárulhatott ahhoz, hogy egy malária utáni fertőzésből már ne tudjon felépülni – bár más kutatók szerint inkább sarlósejtes vérszegénységben halhatott meg.

Az egyiptomi civilizáció titkai
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM